Γενικά Wing clipping σε amazon yellow naped

Cooperman250980

PB New Member
Εγγραφή
21 Μαϊ 2017
Μηνύματα
33
Πόλη
Μοσχάτο
Καλησπέρα σε όλους κ καλή χρονια!
Εδώ κ δυο μήνες έχω μια υπέροχη amazon yellow naped -μόλις 7 μηνών- Το ερώτημα που έχω κ χρειάζομαι τη βοήθεια σας είναι αν πρέπει να προχωρήσω σε κόψιμο των φτερών της;
Η αλήθεια είναι ότι δεν πηγαίνει σε περίεργα μέρη όταν είναι έξω -έρχεται μόνο σε εμένα και μετά επιστρέφει στο γυμναστήριο πάνω απ το κλουβι-
Ωστόσο φαίνεται ότι οι περισσότεροι το θεωρούν απαραίτητο για λόγους ασφαλείας αλλά κ για να μην πετάει συνεχώς πάνω μας. Σε κάθε περίπτωση μήπως έχω αργήσει κ αν το κάνω τώρα θα γίνει πιο επιθετική απέναντι μου;
Ευχαριστώ όποιον τυχόν μπει στον κόπο να απαντήσε
 
Η αλήθεια είναι ότι δεν πηγαίνει σε περίεργα μέρη όταν είναι έξω -έρχεται μόνο σε εμένα και μετά επιστρέφει στο γυμναστήριο πάνω απ το κλουβι-
Όταν λες έξω εννοείς εκτός κλουβιού αλλά εντός κλειστού σπιτιού; ή σε ανοιχτό εξωτερικό χώρο;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Εντός σπιτιού πάντα. Το καλοκαίρι βέβαια φοβάμαι ότι όλο κ καποιο παράθυρο μπορεί να μείνει ανοιχτό! Πέρα από την πλάκα όταν είναι έξω έρχεται θελει σχεδόν παντα να ειναι πάνω μου κάτι που δεν είναι πάντα εφικτό η επιθυμητό. Κ εκεί άρχισα να το σκέφτομαι
 
...*Η αλήθεια είναι ότι δεν πηγαίνει σε περίεργα μέρη όταν είναι έξω -έρχεται μόνο σε εμένα και μετά επιστρέφει στο γυμναστήριο πάνω απ το κλουβι-
Ωστόσο φαίνεται ότι **οι περισσότεροι το θεωρούν απαραίτητο για λόγους ασφαλείας αλλά κ ***για να μην πετάει συνεχώς πάνω μας. ****Σε κάθε περίπτωση μήπως έχω αργήσει κ αν το κάνω τώρα θα γίνει πιο επιθετική απέναντι μου;
Ευχαριστώ όποιον τυχόν μπει στον κόπο να απαντήσε
...*Το καλοκαίρι βέβαια φοβάμαι ότι όλο κ καποιο παράθυρο μπορεί να μείνει ανοιχτό! ***Πέρα από την πλάκα όταν είναι έξω έρχεται θελει σχεδόν παντα να ειναι πάνω μου κάτι που δεν είναι πάντα εφικτό η επιθυμητό. Κ εκεί άρχισα να το σκέφτομαι

**Εγώ είμαι υπέρ του ψαλιδίσματος των φτερών, το θεωρώ θέμα ασφάλειας
*ποτέ κανείς δεν γνωρίζει τι μπορεί να προκύψει...
***αυτό είναι θέμα εκπαίδευσης και όχι κοψίματος φτερών 😉
****Άποψη μου είναι πως θα πρέπει να κόψει τα φτερά κάποιος που γνωρίζει δηλ ή ο εκτροφέας ή ένας γιατρός, διότι το θέμα δεν είναι να μη μπορεί το πουλί να πετάξει αλλά να μπορεί να πετάει μικρές αποστάσεις και όχι σε ύψος 🙂
 
Έχεις δίκιο ότι είναι μάλλον θέμα εκπαίδευσης το να μην έρχεται διαρκώς πάνω μου. Την έχω μάθει με την εντολή πήγαινε εκεί να μεταφέρεται από πάνω μου προς τα παιχνίδια της -με κλικερ κ λιχουδιά μ- Ωστόσο μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ξαναέρχεται.. αυτό πως αλλάζει;!
 
Αν δε σε ενοχλεί προς το παρόν που έχεις τα παράθυρα κλειστά το να πετάει μέσα στο σπίτι μπορείς να το καθυστερήσεις μέχρι την άνοιξη. Δεν υπάρχει περίπτωση να σου κρατήσει κακία ή να γίνει επιθετική απο αυτό. Στα αμαζονάκια μου είχα σχεδόν πάντα ψαλιδισμένα 5-6 από τα φτερά πτήσης τους αφήνοντας τα 2 πρώτα για να μην "χαλάει" η αισθητική της φτερούγας. Στο κοκατου που έχουμε εδώ και λίγο καιρό δεν τα ψαλιδίσαμε διότι έχει ήδη στρες απο την μετακόμιση στο σπίτι μας και η αίσθηση ότι μπορούν να πετάξουν και να διαφύγουν ή να αποφύγουν "κινδύνους" τους τονώνει την αυτοπεποίθηση. Αν αρχίσουμε τις βόλτες μετά την άνοιξη για εδώ που βρισκόμαστε θα το ξανασκέφτουμε.

Έχεις δίκιο ότι είναι μάλλον θέμα εκπαίδευσης το να μην έρχεται διαρκώς πάνω μου. Την έχω μάθει με την εντολή πήγαινε εκεί να μεταφέρεται από πάνω μου προς τα παιχνίδια της -με κλικερ κ λιχουδιά μ- Ωστόσο μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα ξαναέρχεται.. αυτό πως αλλάζει;!

Την πας ξανά και ξανά πίσω (100 φορές) μέχρι να βαρεθεί και να πιάσει το νόημα. Δώστης δραστηριότητα για μασούλημα εκεί που θέλεις να μάθει να κάθεται.
 
Φοίβο Σ ευχαριστώ πολύ ! Δεν με ενοχλεί το πέταγμα μέσα στο σπίτι ιδίως απο τη στιγμή που δεν κατευθύνεται προς φωτιστικά - καναπέδες κτλ. Ωστόσο πρέπει κάπως να την εκπαιδευσω να μην θέλει να είναι διαρκώς πάνω μου όσο είναι έκτος κλουβιού αφού κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο. Aν έχεις κάποια ιδέα - μέθοδο κ Γι αυτό θα ήθελα πολύ να την ακούσω
 
Φοίβο Σ ευχαριστώ πολύ ! Δεν με ενοχλεί το πέταγμα μέσα στο σπίτι ιδίως απο τη στιγμή που δεν κατευθύνεται προς φωτιστικά - καναπέδες κτλ. Ωστόσο πρέπει κάπως να την εκπαιδευσω να μην θέλει να είναι διαρκώς πάνω μου όσο είναι έκτος κλουβιού αφού κάτι τέτοιο είναι ανέφικτο. Aν έχεις κάποια ιδέα - μέθοδο κ Γι αυτό θα ήθελα πολύ να την ακούσω

Εγώ όταν δεν μπορώ να τα έχω πάνω μου όταν αυτά θέλουν τα βάζω στο κλουβί και τελειώνει η ιστορία. :D Αν εσύ επιμένεις να κάθεται στο σταντ τότε χρειάζεσαι υπομονή κι επιμονή με αυτό που ήδη κάνεις κι ίσως το ψαλίδισμα σε βοηθήσει πολύ. Εξάλλου δεν χρειάζεται να τα έχεις πάντα ψαλιδισμένα, μπορείς να την εκπαιδεύσεις να κάθεται εκεί που θέλεις και στην επόμενη πτερόροια που θα βγουν τα καινούρια δεν τα ξανακόβεις αν δεν θέλεις. Αν όμως θέλεις να τη βγάζεις έξω να το κάνεις ΜΟΝΟ με χάρνες το οποίο θέλει πολύ δουλειά με τα περισσότερα πουλιά για να το δεχτούν.
 
Εγώ όταν δεν μπορώ να τα έχω πάνω μου όταν αυτά θέλουν τα βάζω στο κλουβί και τελειώνει η ιστορία. :D Αν εσύ επιμένεις να κάθεται στο σταντ τότε χρειάζεσαι υπομονή κι επιμονή με αυτό που ήδη κάνεις κι ίσως το ψαλίδισμα σε βοηθήσει πολύ. Εξάλλου δεν χρειάζεται να τα έχεις πάντα ψαλιδισμένα, μπορείς να την εκπαιδεύσεις να κάθεται εκεί που θέλεις και στην επόμενη πτερόροια που θα βγουν τα καινούρια δεν τα ξανακόβεις αν δεν θέλεις. Αν όμως θέλεις να τη βγάζεις έξω να το κάνεις ΜΟΝΟ με χάρνες το οποίο θέλει πολύ δουλειά με τα περισσότερα πουλιά για να το δεχτούν.
Οκ Σ ευχαριστώ πολύ!
 
καλησπερα. καλη χρονια. Νομιζω οτι ο φοιβος σου ειπε κατι πολη σωστο. Οταν δεν θελεις να ειναι πανω σου, να την επιστρεφης στο κλουβι της. ειναι μικρη ακομα ηληκιακα και ειναι ευκερια να συνηθηση απο τωρα καποια πραγματα. Οσο για το κοψιμο των φτερων στους παπαγαλους μου δεν το εκανα ποτε. ειναι η φυση τους.
 
καλησπερα. καλη χρονια. Νομιζω οτι ο φοιβος σου ειπε κατι πολη σωστο. Οταν δεν θελεις να ειναι πανω σου, να την επιστρεφης στο κλουβι της. ειναι μικρη ακομα ηληκιακα και ειναι ευκερια να συνηθηση απο τωρα καποια πραγματα. Οσο για το κοψιμο των φτερων στους παπαγαλους μου δεν το εκανα ποτε. ειναι η φυση τους.
Σ ευχαριστώ πολύ. Κ εγώ δεν θέλω η αλήθεια είναι να της κόψω τα φτερά ειδικά από τη στιγμή που δεν είναι ζημιαρα αλλά ούτε Πηγαίνει σε μέρη που θα μπορούσε να κινδυνεύσει. Μάλλον αυτό θα κάνω, θα την επιστρέφω δηλαδή απλώς στο κλουβι
 
Μάλλον αυτό θα κάνω, θα την επιστρέφω δηλαδή απλώς στο κλουβι
Αν δεν θέλεις ποτέ να ανεβαίνει επάνω σου, ναι, αυτό να κάνεις. Αν όμως κάποιες φορές θα το ήθελες, τότε το πράγμα περιπλέκεται. Μάλλον σε αυτήν την περίπτωση χρειάζεται όταν θα θέλεις να φύγει από πάνω σου συγκεκριμένο παράγγελμα και αμέσως μετά (αν δεν φύγει) στο κλουβί.
 
Back
Top