Γενικά World Parrot Trust leaflet στα ελληνικά, επιτέλους

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Sydney
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Sydney

PB New Member
Εγγραφή
4 Μαϊ 2009
Μηνύματα
93
Επιτέλους το Basic Care leaflet του World Parrot Trust και σε ελληνική απόδοση... Ε μια υπερηφάνεια τη νιώθεις.. Μην μας έχουν και για τελείως άσχετους εδώ! parrots.org/ourpublication/happyhealthyparrot/
Πιστεύω πως όλοι όσοι αγαπάμε τους παπαγάλους, πρέπει να στηρίξουμε το τραστ γιατί κάνει πολύ καλή δουλειά.
 
Εγω το εχω στα αγγλικα κ εχω ηδη γινει μελος στο Trust χαρη σε εναν καλο φιλο που μου ανοιξε τα ματια, θενκς Γ...
Φιλοι των παπαγαλων αξιζει να στηριξετε το World Parrot Trust για την ευημερια ολων των παπαγαλων τοσο στη φυση, οσο κ στα σπιτια μας!
Sydney μπραβο για τις προσπαθειες σου!
 
Εγω δεν ηξερα οτι υπαρχει κατι τετοιο.
Σε ευχαριστουμε Sydney!
Εγώ το έφτιαξα γιατί βαρέθηκα πια να μας θεωρούν τελευταίους ενώ.. Δεν νομίζω οτι είμαστε.



.. Επίσης βαρέθηκα να ακούω για παπαγάλους που ''πειθαρχούν'' με χτυπήματα και νερό ή κατι άλλα περίεργα. Γι αυτό κ σε σχέση με τις αλλες version στις άλλες χώρες, πρόσθεσα στο training τη φράση ''ποτέ κ για κανένα λόγο μη χτυπήσετε ένα παπαγάλο...''
 
Ειμαι και εγω κατα του χτυπηματος, δυστυχως ομως ξερω πολλες περιπτωσεις που χτυπανε τους παπαγαλους οπως επισης το εχω δει με τα ματια μου και εχω φρικαρει.
Το αποτελεσμα πιο ειναι να μην τους δαγκωνει μεν αλλα να βλεπεις εναν παπαγαλο και συγκεκριμενα μακαο οποτε τον πλησιαζε το "αφεντικο"του υποτιθεται, να το βλεπεις το κακομοιρο να φοβαται.
Αυτο δεν ειναι καθολου καλο, δεν οφελει πουθενα και κανονικα απαγορευεται και οχι μονο στους παπαγαλους συγκεκριμενα σε ολα τα ζωα!
 
Το διαβασα και ειναι παρα πολυ ωραιο και χρησιμο για καποιον που θελει να ασχοληθει με τους παπαγαλους... 😉
Μπραβο..
 
Ναι πράγματι, πολυ ωραίο ευχαριστούμε. Επίσης πολύ ωραία η φωτογραφία του MJ, δεν το ήξερα πως ήταν παπαγαλόφιλος... 😉
 

Το κειμενο που αναφερεις Πωλινα το εγραψε ο Dr. Stewart Metz, ο οποιος συμφωνα με αυτο ParrotChronicles.com
εχει αφιερωσει τη ζωη του στους παπαγαλους κ ειχε σχεση με το World Parrot Trust, οποτε αναμφιβολα το κειμενο ειναι παρομοιου περιεχομενου κ φιλοσοφιας, το κειμενο του φυλλαδιου του World Parrot Trust στα ελληνικα ειναι αυτο

νομιζω οτι περα απο καποια βασικα πραγματα φροντιδας που λεει το φυλλαδιο το πιο σημαντικο που ειναι καλο να κρατησουμε οσοι αγαπαμε τους παπαγαλους ειναι αυτο που λεει στην αρχη, δηλ. Να διαβαζουμε συνεχως...
 

Συνημμένα

Εξαιρετικη δουλεια εχεις κανει και εισαι αξιεπαινος! Ευχαριστουμε πολυ! Συνεχισε ετσι!
 
Ελπίζω να βοηθήσει πραγματικά, γιατι πιστεύω, η ενημέρωση στη χώρα μας πραγματικά είναι ελλιπής!
Καιρός ειναι πια, να μάθουμε ουσιαστικά πράγματα για αυτό το τόσο γοητευτικό πλάσμα όπως ειναι ο παπαγάλος και οχι μόνο να κοιτάμε το χρώμα του ή το πόσες λέξεις μπορέι να λέει...
Ειλικρινά, με θλίβει και η παραπληροφόρηση,του στύλ, διατροφη με σύγχρονα προιόντα, σκευάσματα που δίνουν χρώμα και ζωντάνιακαι μακροπρόθεσμα καταστρέφουν την υγεία του, φυλλαδιάκια, αρχαίας εκδοσης, που κάθε αλλο παρα ενημερώνουν,υπερπροστασία-ευνουχισμός ψυχικός-ενος πλάσματος, που γεννήθηκε ελεύθερο, άγριο, εξημερώθηκε για να μας προσφέρει την παρέα του και να μας ευχαριστεί, κι εμείς... Προσπαθούμε να το κάνουμε "παιδι"μας και να θάψουμε μέσα του,τόσο βαθειά,ωστε να ξεχάσει τα υπέροχα ενστικτά του!
Ευχαριστούμε πολυ,Sydney, που προσπαθείς να μας αναβαθμίσεις, μακάρι να τα καταφέρεις... 😉
 
Σοφια ενα φυλλαδιο δεν μπορει να αλλαξει πολλα, δινει ενα εναυσμα σε οποιον θελει να ανοιξει τους οριζοντες του, εχεις δικιο σε ολα αυτα που λες, αλλα νομιζω ειναι στη διαθεση του καθενος, να ψαξει κ να ασχοληθει να μαθει περισσοτερα για αυτα τα υπεροχα πλασματα που δυστυχως δεν εχουμε καταλαβει οτι η φροντιδα κ η ευημερια τους δεν ειναι τοσο απλη υποθεση...

Το φυλλαδιο που πλεον υπαρχει κ στα ελληνικα ειναι μια καλη αφορμη να γνωρισουμε το World Parrot Trust κ απο κει κ περα ειναι στο χερι του καθενος τι θελει κ τι μπορει να μαθει. 🙂
 
Back
Top