Φροντίδα Xειμωνιάτικη διαβίωση για gouldian

apostoliss

PB New Member
Εγγραφή
15 Ιουν 2009
Μηνύματα
2
Πόλη
Πάρος
Παιδιά καλησπέρα σας. Παρακολουθώ εδώ και λίγο καιρό τις συζητήσεις και είναι αλήθεια ότι μου έχουν λύσει 'ο λ ε ς τις απορίες και για αυτό δεν είχε χρειαιστεί μεχρι τώρα να δημιουργήσω κάποιο θέμα. Τώρα λοιπόν ζητώ τη βοηθεία σας. Πιστεύετε ότι αυτές τις μέρες είναι η ώρα που πρέπει να βάλω τα γκουλντιαν σε έσωτερικό χώρο; Απο αυτά που έχω διαβάσει δεν πρέπει η θεμοκρασία στο χώρο διαβιωσής τους να είναι κάτω απο 15*C. Να σας πω ότι απο το Μάιο που τα έχω δεν τα έχω βάλει σε εσωτερικό χώρο,ζουν σε μια βεράντα κλειστή απο 3 μεριές άλλα ανοιχτή απο το βοριά. Με λίγα λόγια δεν ξέρω πως πρέπει να τoυς συμπεριφερθώ το χειμώνα. Πληοφοριακά να σας πω ότι είναι δυο ζευγάρια σε μια άνετη κλούβα. Πιθανότατα η απάντηση να υπάρχει σε κάποια απ τις συζητήσεις,ζητώ συγγνωμη αν επαναλανβάνομαι. Ευχαριστώ πολύ
 
Αποστολη καλησπερα. Δεν θα σου μιλησω εμπειρικα, μιας και φετος τα αφηνω και γω πρωτη φορα εξω, αλλα συμφωνα με τις πληροφοριες που εχω μαζεψει μεχρι τωρα διαβαζοντας και συζητωντας με εμπειροτερους. Μπορουν να μεινουν εξω με καλη διατροφη και καλυμμενα απο τον ανεμο. Στην δικη σου περιπτωση ομως αν δεν εχεις αλλη βεραντα δεν θα σου προτεινα να τα αφησεις εξω ουτε με καλυμμα λογω της αμεσης καταπονησης απο τον βορια. Μονο αν εκλεινες ολο το μπαλκονι..
 
Αποστολη, οπως σου ειπε και ο Οδυσσεας, ετσι που ειναι προσανατολισμενο το μπαλκονι σου μην τα αφησεις εξω.
Και εγω απο οτι εχω διαβασει δεν τα ενοχλει τοσο πολυ η χαμηλη θερμοκρασια (οχι κατω απο 5 βαθμους με τιποτα) αλλα οι ανεμοι.
Ο αερας ειναι που θα τους δημιουργησει το προβλημα.

Υ. Γ. Βαλε μας καμια φωτογραφια να τα θαυμασουμε.
 
Back
Top