Ασθένειες Xρειάζονται κτηνίατρο τα budgie μου;

Εγγραφή
9 Ιουλ 2021
Μηνύματα
419
Πόλη
Αθήνα
Καλημέρα σας. Μετά τον θάνατο της Ροζαλίας έχω ανησυχήσει για τα άλλα μου παπαγαλάκια.Η Ροζαλία ήταν σε καραντίνα και δεν ερχόταν σε επαφή με αυτά άρα δεν ανησυχώ για την περίπτωση ότι είχε κάποια κολλητική ασθένεια και τα έχει κολλήσει.Στα 2 (μπλε και πράσινο) δεν έχω παρατηρήσει κάποιο σύμπτωμα ασθενείας.Μπορείτε να αναγνωρίσετε αν έχουν ακάρεα από τις φωτογραφίες;Στο τρίτο(γαλάζιο) εδώ και λίγο καιρό έχω παρατηρήσει ότι κουνάει την ουρά του πάνω κάτω.Έχω διαβάσει ότι αυτό μπορεί να οφείλεται σε κάποιο πρόβλημα του αναπνευστικού.Ισχύει;Αν ναι χρειάζεται κτηνίατρο;
Πριν λίγες μέρες,πήγα σε ένα πετ σοπ για να αγοράσω τροφές και είχα πάρει μαζί μου το παπαγαλάκι.Ήξερα ότι το στο συγκεκριμένο πετ σοπ υπάρχει ένας κτηνίατρος και ήθελα να μου πει τη γνώμη του για το θέμα που με απασχολεί.Όμως για κακή μου τύχη δεν ήταν εκεί εκεινη την μέρα κι έτσι είπα το πρόβλημα του σε έναν κύριο του καταστήματος.Μου είπε ότι υπάρχει περίπτωση να έχουν δημιουργηθεί σκουλήκια στην κοιλιά του και μου έδωσε ένα φάρμακο το wormmiddel.Εγώ του το έδωσα αλλά μέχρι τώρα δεν έχω παρατηρισει αλλαγές...
Ευχαριστώ

ΥΓ:Δυστυχώς δεν μπορούσα να βγάλω καλύτερες φωτογραφίες...
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    30,9 KB · Προβολές: 11
  • 2.webp
    2.webp
    30,3 KB · Προβολές: 11
  • 3.webp
    3.webp
    49,8 KB · Προβολές: 11
  • 4.webp
    4.webp
    74,7 KB · Προβολές: 11
  • 5.webp
    5.webp
    60,7 KB · Προβολές: 11
  • 6.webp
    6.webp
    141 KB · Προβολές: 11
  • 7.webp
    7.webp
    45,2 KB · Προβολές: 11
  • 8.webp
    8.webp
    94,3 KB · Προβολές: 11
Μια χαρά τα βλέπω κι εγώ. Όντως είναι κουκλιά, να τα χαίρεσαι!
Το wormiddel μου το είχε δώσει γιατρός μετά από έλεγχο των κουτσουλιων στο μικροσκόπιο όταν είχα πάει το θυληκο μου γιατί της βρήκε λίγα παράσιτα (δε θυμάμαι την ακριβή ορολογία). Την είχα πάει κι εγώ για το ανεβοκατέβασμα της ουράς σε συνδυασμό με θόρυβο σαν να τρίζει το βράδυ και δυσκολία να "κελαηδησει". Γι' αυτά τα συμπτώματα που μου είπε ότι έχει πρόβλημα με το αναπνευστικό, μου έδωσε aviomycine (μιας γενικής χρήσης βέβαια αντιβίωση) αλλά σε εμάς έκανε δουλειά και όλα καλά. Κακως δίνουν τα πετ σοπ φαρμακευτική αγωγη και δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά κακώς το έδωσες. Καλύτερα αν συνεχίζει να το δει κάποιος γιατρός, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.
 
Το wormmiddel ειναι στην κατηγορια του Teniazine και συνηθίζεται να χορηγείται προληπτικα ανα καποιους μηνες.
Ειναι για ενδοπαρασιτα στην εντερικη διαδρομη.

Το συμπτωμα με την ουρα που αναφέρεις δεν σχετιζεται με το wormmiddel και τα παρασιτα ομως,πρεπει να αναζητηθει αλλου η αιτια.
 
Δεν είναι καλή ιδέα το να πας ένα υγιές πουλί στο πετ σοπ ακόμη και για εξέταση διότι μπορεί να το πας υγιές και να το πάρεις πίσω έχοντας κολλήσει κάτι απο το μαγαζί. Να προτιμάς κτηνιατρεία.

Δεν ρώτησες αλλά έχεις 3 θηλυκά σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις. 🙂
 
Μια χαρά τα βλέπω κι εγώ.
Ευχαριστώ πολύ ήσυχασα τώρα!
Όντως είναι κουκλιά, να τα χαίρεσαι!
Είναι!Σας ευχαριστώ πολύ!
Το wormiddel μου το είχε δώσει γιατρός μετά από έλεγχο των κουτσουλιων στο μικροσκόπιο όταν είχα πάει το θυληκο μου γιατί της βρήκε λίγα παράσιτα (δε θυμάμαι την ακριβή ορολογία). Την είχα πάει κι εγώ για το ανεβοκατέβασμα της ουράς σε συνδυασμό με θόρυβο σαν να τρίζει το βράδυ και δυσκολία να "κελαηδησει". Γι' αυτά τα συμπτώματα που μου είπε ότι έχει πρόβλημα με το αναπνευστικό, μου έδωσε aviomycine (μιας γενικής χρήσης βέβαια αντιβίωση) αλλά σε εμάς έκανε δουλειά και όλα καλά.
Ο πετ σοπας μου είπε να το δώσω προληπτικά...Δεν έπρεπε να το δώσω λέτε ε;
Θα το πάω κι εγώ στον κτηνίατρο να δω τι θα μου προτείνει...Αυτό το φάρμακο το aviomycine είναι σταγόνες για το νερό; Ρωτώ γιατί αν είναι αλοιφή ή κάτι παρόμοιο θα μου είναι δύσκολο κάθε μέρα και να του το δίνω μιας και είναι άγριο.
Κακως δίνουν τα πετ σοπ φαρμακευτική αγωγη και δεν θέλω να σε προσβάλλω, αλλά κακώς το έδωσες. Καλύτερα αν συνεχίζει να το δει κάποιος γιατρός, κατά την ταπεινή μου άποψη πάντα.
Δεν με προσβάλετε καθόλου. Εξ άλλου και εγώ το θεωρώ λάθος.Οι υπάλληλοι ενός πετ σοπ δεν είναι γιατροί.Ηταν μια δικιά μου λάθος κίνηση. Θα συνεχίσει τη θεραπεία γιατρός,από βδομάδα
Το wormmiddel ειναι στην κατηγορια του Teniazine και συνηθίζεται να χορηγείται προληπτικα ανα καποιους μηνες.
Ειναι για ενδοπαρασιτα στην εντερικη διαδρομη.

Το συμπτωμα με την ουρα που αναφέρεις δεν σχετιζεται με το wormmiddel και τα παρασιτα ομως,πρεπει να αναζητηθει αλλου η αιτια.
Εντάξει δεν θα ξαναδωσω το wormidell.Ευχαριστώ για την ενημέρωση!
Δεν είναι καλή ιδέα το να πας ένα υγιές πουλί στο πετ σοπ ακόμη και για εξέταση διότι μπορεί να το πας υγιές και να το πάρεις πίσω έχοντας κολλήσει κάτι απο το μαγαζί. Να προτιμάς κτηνιατρεία.
Τωρα που το λετε εχετε δικιο...Δεν θα το παω ξανα.
Δεν ρώτησες αλλά έχεις 3 θηλυκά σε περίπτωση που δεν το γνωρίζεις.
Πλάκα μου κάνετε😮!Όχι δεν το γνώριζα! Είχα μια υποψία βεβαια για το γαλάζιο μόνο αλλά και πάλι δεν ήμουν σίγουρος γιατί όλοι μου έλεγαν αρσενικό. Είχα επικεντρωθεί περισσότερο σε άλλα θέματα που αφορούν παπαγάλους και δεν είχα ψαξει αυτό σε μεγάλο βαθος! Ευχαριστώ που με ενημερώστε! 😁🙂
 
Back
Top