Διατροφή Xρωματιστη τροφη, να συνεχίσω να τους δίνω ή είναι επικίνδυνη

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης tripkaos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

tripkaos

PB New Member
Εγγραφή
1 Σεπ 2009
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Γεια σας
Σαν νέος που είμαι στο θέμα των καναρινιών έκανα κάποια λάθη απ' όσα έχω διαβάσει εδώ μέσα, επειδή δεν θέλω να συνεχίσω να κάνω λάθη έχω κάποιες ερωτήσεις να κάνω...
Ας αρχίσω με την πρώτη λοιπόν...
Σε ένα τοπικό pet shop λοιπόν έχει χρωματιστή τροφή, δηλαδή σακουλάκια με κόκκινη τροφή, κίτρινη, πράσινη και μαύρα σποράκια ξεχωριστά. Εγώ έπαιρνα ένα σακουλάκι από το καθένα και τα έκανα μίξη και τα έδινα στα καναρινιά μου, απ' ότι μου έλεγε αυτός θα τους αρέσει πολύ και όντως τους άρεσε και τους έπαιρνα κάθε φορά που τελείωνε, πάει δηλαδή κάνα 6μηνο που τους δίνω... Να συνεχίσω η είναι επικίνδυνη. Απ' ότι μου έλεγε αυτός τα μαύρα σποράκια είναι για να πυρώνουν,τα πράσινα είναι χόρτα, τα κίτρινα βιταμίνες και τα κόκκινα δεν ξέρω. Κάπου διάβασα εδώ μέσα ότι είναι άχρηστη τροφή και δεν κάνει τίποτα ισχύει; Καλύτερα να τους δίνω πάτε φρούτων συσκευασμένη που πήρα;η είναι η ίδια; Δηλαδή δεν κάνει τίποτα σαν την πολύχρωμη τροφή; Πάτε φρούτων έβαλα και στα παραδείσια...
Δεύτερη ερώτηση...
Τόσο καιρό τα είχα χωρίς άμμο σε κάποιο κουπάκι και χωρίς σουπιοκόκκαλο άλλα από την στιγμή που διάβασα ότι είναι απαραίτητα αμέσως έτρεξα και τους πήρα.Βλέπετε στα pet shop που πήγα δεν μου είπαν τίποτα γιαυτά τα πράγματα μόνο ότι χρειάζονται τροφή και νερό και εγώ επαναπαύτηκα, το θέμα είναι ότι πήρα την σωστή άμμο και το σωστό σουπιοκόκκαλο;Η άμμος είναι μια Sandy 3 plus γράφει ότι έχει "χαλίκι ασβεστόλιθοι και τριμμένα κοχύλια, μεταλλικά στοιχειά,ιχνοστοιχεία και ειδικό χαλίκι που βοηθάει στην πέψη" επίσης το σουπιοκόκκαλο είναι ροζ!άλλα εγώ το έξυσα για να αποκαλυφθεί το άσπρο,έκανα καλά;Λέει από πίσω ότι είναι επικαλυμμένο μάλλον με κιμωλία(από μετάφραση το πήρα το κιμωλία,chalk έγραφε) με ουσιώδη ιχνοστοιχεία μαγνήσιο και σίδηρο όποτε μάλλον έκανα βλακεία που το έξυσα...
Τέτοια αμμο και ξυσμένο σουπιοκόκκαλο έβαλα και στα παραδείσια...
Όποια παρατήρηση έχετε να κάνετε είναι ευπρόσδεκτη...
Περιμένω εν αγωνιωδώς της απαντήσεις σας. 🙂
 

Συνημμένα

  • DSC00265.webp
    DSC00265.webp
    53,5 KB · Προβολές: 110
Αυτή η κόκκινη και πράσινη τροφή είναι σαν την κίτρινη; Βασικά, για μενα, αυτές οι τροφές είναι άχρηστες, μόνο λίπος προσφέρουν. Θα σου πρότεινα να πάρεις μια καλή μάρκα σπόρων που θα έχει και την σωστή αναλογία σπόρων (καναρινόσπορο, νίζερ κλπ). Η πατέ φρούτων σαφώς και είναι καλύτερη απ' αυτές τις σκόνες, αλλά δεν θα πρέπει να τις δίνεις ως βασική τροφή και καθημερινά, γιατί θα παχύνουν.

Η άμμος μια χαρά μου φαίνεται, μπορείς να την έχεις καθημερινά στη διάθεσή τους. Όσο για το σουπιοκόκαλο δεν ξέρω να σου απαντήσω με σιγουριά σε τι μπορεί να οφείλεται το ροζ χρώμα κι αν είναι επιβλαβές για την υγεία των πουλιών.

Μπορείς την επόμενη φορά να πάρεις ένα λευκό ή να προμηθευτείς ένα σουπιοκόκαλο από κάποιο ιχθυοπωλείο και με την κατάλληλη "επεξεργασία" που θα του κάνεις να τους το δώσεις... :)
 
Τη χρωματιστή τροφή που αναφέρεις, εγώ προσωπικά δε θα την έδινα. Διάβασε ένα σχετικό θέμα https://community.petbirds.gr/threa...ια-να-ενισχυθεί-το-χρώμα-του-καναρινιού.5511/

Το σουπιοκόκαλο είναι καλό για τα καναρίνια σου. Το πατέ φρούτων δεν είναι απαραίτητο. Μπορείς να τους δίνεις 2-3 φορές την εβδομάδα λίγο φρέσκο φρούτο ή λαχανικό. Περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διατροφή τους μπορείς να διαβάσεις στο άρθρο Η Διατροφή και η συμβολή της στην καλή υγεία των πουλιών

Υ. Γ. η άμμος μου φαίνεται καλή αν και δεν έτυχε να αγοράσω ποτέ το συγκεκριμένο προϊόν.
 
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις σας 🙂
αφαίρεσα αμέσως την χρωματιστή τροφή😉 και έβαλα από λίγο πάτε φρούτων...
Φρούτα επίσης τους βάζω 2 φόρες την εβδομάδα, τα καναρινιά τρώνε μήλο τα ζεμπρακια πάλι όχι☹. Το ένα καναρίνι δοκιμάζει ότι φρούτο του βάλω τα άλλα 3 όχι,όπως και μπρόκολο.
Έχω αγοράσει κλειστή συσκευασία τροφής για τα καναρινιά μου η μάρκα είναι prestige (premium). Κλειστή έχω αγοράσει και για τα ζεμπράκια μου τις ίδιας εταιρίας...
 

Συνημμένα

  • IMG_3235.webp
    IMG_3235.webp
    22,1 KB · Προβολές: 77
  • IMG_3237.webp
    IMG_3237.webp
    57,6 KB · Προβολές: 80
  • IMG_3238.webp
    IMG_3238.webp
    55,6 KB · Προβολές: 74
  • IMG_3240.webp
    IMG_3240.webp
    64,8 KB · Προβολές: 104
μην ξεχνας να τους βαζεις και σφιχτο (12 λεπτα) βρασμενο αυγο (με το τσοφλι) σε μια αυγουλιερα. Ειδικα την εποχη αυτη αλλαγης φτερωματος καθως και πριν την αναπαραγωγη ειναι πληρως απαραιτητο
 
Τους έβαλα αυγό χτες άλλα δεν έδωσαν και τόσο σημασία ☹ και δεν το άφησα πολύ ώρα,όταν το πήγα όμως στα ζεμπρακια το τσάκισαν με την μια:D το είχα κόψει στην μέση και το είχα βάλει σε ένα πολύ μικρο μπολάκι στον πάτο του κλούβιου και στις 2 περιπτώσεις.Αυγουλιέρα ειδική για πουλιά ε;Όχι αυτές που βάζουμε εμείς;Έτσι κι αλλιώς δεν έχω ούτε από αυτή☹ θα πάρω όμως, ελπίζω το Σάββατο να κατέβω Αθήνα η μοναστηράκι και θα ψάξω γιατί μου λείπουν πράγματα...
 
αν συνεχισουνε να μην το τρωνε τοτε βαλε στο μουλτι 1 δαχτυλο τριμμα φρυγανιας και κοψε το αυγο εκει μεσα σε φετες. Με παλμικες ενεργοποιησεις(λιγες για να μην λασπωσει) του μουλτι αναμιξε τα.ριξε και 1 κουταλια απο τα μαυρα σπορακια που σου δωσανε (υποθετω νιζερ εννοεις). Θα το τρωνε ετσι περισσοτερο σιγουρα!
images


αυτο μπορει να το βαζεις και σε ταιστρα.η συνταγη αυτη ειναι μια απλη συνταγη αυγοτροφης. Αν εχεις ορεξη αργοτερα (υποθετω εισαι καινουργιος στο χομπι) υπαρχει και αυτη
Αυγοτροφή με τη χρήση κουσκούς (couscous)
 
Ok θα το δοκιμάσω σήμερα αυτό,τώρα τα μαύρα σποράκια είναι μικρούλικα και λεπτά δεν ξέρω αν είναι αυτά που λες γιατί δεν είναι και κάνα μεγάλο pet shop από εκεί που τα πήρα 4χ4 είναι, άσε που δεν πατάει και πολύ κόσμος εκεί. Δεν είμαι και πολύ καινούριος, άπλα είχα άγνοια για πολλά πράγματα που έμαθα και μαθαίνω εδώ στο φόρουμ...
 
Τελικά τους έβαλα 1 κουταλάκι τριμενη φρυγανιά μισό κουταλάκι χρωματιστή τροφή(δεν είχα ξεχωριστά τα σποράκια) και ένα αυγό, πήγαν όλα και τσίμπησαν 🙂 όποτε έτσι θα τους φτιάχνω για λίγο καιρό μέχρι να συνηθίσουν και μετά θα κόψω την χρωματιστή τροφή άλλα ταυτόχρονα θα εμπλουτίσω το μείγμα με διάφορες συνταγές που υπάρχουν στο φόρουμ;)
-
edit
Κάθε πόσες μέρες να περνάνε μέχρι να τους ξαναβάλω; Μια φορά την βδομάδα είναι καλά;
 
τωρα που εχουν πτεροροια καθε μερα 1 κουταλι για δυο καναρινια. Την κιτρινη θα την βγαλεις απο τωρα . Θα τρωνε και την αλλη μην σε νοιαζει. Αν τελικα εχεις σπορακια μαυρα(νιζερ) ριξε λιγο. Αργοτερα 1-2 φορες την εβδομαδα εως οτου ξεκινησεις προετοιμασια για αναπαραγωγη οπου θα την αυξησεις σταδιακα πριν 4-5 εβδομαδες

* ετοιμη τριμμενη φρυγανια εχει στο lidl αν ρωτησεις,ή παρε την γιωτης απο τα υπολοιπα μαρκετ.
 
Οκ δεν θα τους ξαναβάλω χρωματιστή,θα τους φτιάχνω σκέτη η θα πάρω καμιά συνταγή από το φόρουμ. Μια φορά δεν περνάνε τα καναρινιά πτερόροια;Γιατί τα δικά μου πρέπει να έχουν περάσει, δεν βλέπω να έχουν πτώση φτερών.
 
αν γεννηθηκανε πολυ νωρις την ανοιξη και τα ειχανε σε εσωτερικο χωρο ισως να εχουνε περασει.
 
Back
Top