Γενικά Xρωμα δακτυλιδιων

VASSILIS25

PB New Member
Εγγραφή
9 Σεπ 2009
Μηνύματα
39
Πόλη
Κιλκίς
Τι χρωμα δαχτυλιδι εχουν τα πουλια βαση του ετους γέννησης;
Μπορει καποιος ειτηδιος σε pet να βαλει ψευτικο ετος σε δαχτυλιδι; Δηλαδη σε περσινο πουλι να βαλει φετινο δακτυλιδι;
 
Δαχτυλιδια

Άρα δεν μπορείς να εμπιστευτείς ουτε πουλι με δαχτυλιδι στο θέμα ηλικίας
 
Τα δαχτυλίδια χωρίζονται σε 2 κατηγορίες: Κλειστού και ανοιχτού τύπου. Αν το πουλί έχει δαχτυλίδι κλειστού τύπου δεν μπορεί αυτό να μπεί στο πόδι του πουλιού πέρα απο τις 7-8 ημέρες της ζωής του. Το ανοιχτό δαχτυλίδι μπορεί να μπει σε οποιαδήποτε φάση της ζωής του πουλιού οπότε δεν μπορεί κανείς να βασιστεί για την ηλικία του πτηνού κρίνοντας απο ένα ανοιχτό δαχτυλίδι (εκτός αν προέρχεται απο έμπιστο άτομο).
 
Το δαχτυλίδωμα των πουλιών με δαχτυλίδια κλειστου τύπου που εκδίδονται απο τους συλλόγους, γίνεται λίγες μερες μετά την γέννηση των νεοσσών, τότε που το ποδαράκι τους ειναι αρκετά λεπτό για να περάσει το δαχτυλίδι. Συνεπώς δακτυλιδια κλειστους τύπου δεν μπορουν να περαστούν σε πουλιά μεγαλυτερης ηλικίας.

Ομως υπάρχουν και τα πλαστικά δαχτυλίδια ή τα δαχτυλίδια ανοιχτου τυπου που τα βρισκει κανεις σε πετ σοπ, δεν αναγράφουν τα στοιχεία του εκτροφέα και μπορουν να φορεθουν και αργοτερα στα πουλιά για τους λογους που ο καθε χομπίστας κρίνει οτι θέλει ( πχ για να ξεχωρισει τα αρσενικά απο τα θηλυκά κτλ) Αυτου του τυπου τα δαχτυλίδια δεν εχουν καποια εγκυρότητα.

Σχετικά με τον χρωματισμο των δαχτυλιδιών ανα έτος υπάρχουν πόστ που μπορεις να τα βρείς μεσω της αναζήτησης στο φορουμ

Γρηγορη, με πρόλαβες!
 
ναι μπορει γιατι να μην μπορει;
οχι δεν μπορει βασιλικη γιατι τα δαχτιλιδια κλειστου τυπου μπαινουν στα πουλια οταν αυτα ειναι μερικων ημερων ως εκ τουτου δεν μπορεις να βαλεις σε περισινο πουλι ουτε φετινο αλλα ουτε και περισινο δαχτιλιδι
εμενα με προλαβατε και οι δυο
 
παιδια θα διαφονισω μαζι σας εγω π.χ δεν ειμαι εκτροφεας ουτε τα πουλαω τα πουλια μου εχω 3-4 ζευγαρακια καθαρα για χομπι φετος λοιπον ηθελα να βαλω κ δαχτυλιδια στα πουλια μου, πηγα κ αγωρασα δεν ειμαι γραμενη σε καποιο συλογο τα βρηκα στα εμποριο κλειστου τυπου του 2009 αυτα που εχουν κ οι εκτροφεις, τα μαγαζι που μου τα πουλησε μου εδωσε 100 κομματια αλλα εγω φετος εβγαλα γυρω στα 30 μικρα αρα μου εχουν μεινει 70 περιπου δαχτυλιδια, του χρονου λοιπον στα μικρα που θα βγαλω δεν θα παω να αγορασω αλλα γιατι δεν με ενδιαφερει να κατεβω σε καποια εκθεση η κατι αλλο θα τους βαλω του 2009 , αρα αν καποιος που του εχω χαρισει πουλι το βαρεθει καποια στιγμη κ πεσει σε καποιο πετ στην ουσια δεν θα μπορει να ξερει την πραγματικη ηλικια του πουλιου, ενω εγω την ξερω γιατι συμιονω τις ημερομηνιες κ τον αυξων αριθμο του δαχτυλιδιου
 
μου φαινετε περιεργο βασιλικη το να κυκλοφωρουν δακτιλιδια κλειστου τυπου στο εμποριο προφανος ο πετσοπας θα ειναι γραμενος σε καπιο συλογο και περνει τα δακτιλιδια για εμποριο οσο για αυτο που θα κανεις με τα περισινα δακτιλιδια εαν το κανει καποιος που κανει μαζικη εκτροφη το μονο που θα καταφερει ειναι να μυωσει την αξια τους εφοσον τα φετινα πουλια θα φενονται οτι ειναι περισινα.
 
μου φαινετε περιεργο βασιλικη το να κυκλοφωρουν δακτιλιδια κλειστου τυπου στο εμποριο προφανος ο πετσοπας θα ειναι γραμενος σε καπιο συλογο και περνει τα δακτιλιδια για εμποριο οσο για αυτο που θα κανεις με τα περισινα δακτιλιδια εαν το κανει καποιος που κανει μαζικη εκτροφη το μονο που θα καταφερει ειναι να μυωσει την αξια τους εφοσον τα φετινα πουλια θα φενονται οτι ειναι περισινα.
το καταλαβαινω αυτο που λες, κ οτι στην ουσια τα πουλια θα ειναι μωρα κ θα φενοντε 1 ετους απλα λεω οτι μπορει να γινει κ αυτο
 
μου φαινετε περιεργο βασιλικη το να κυκλοφωρουν δακτιλιδια κλειστου τυπου στο εμποριο προφανος ο πετσοπας θα ειναι γραμενος σε καπιο συλογο και περνει τα δακτιλιδια για εμποριο οσο για αυτο που θα κανεις με τα περισινα δακτιλιδια εαν το κανει καποιος που κανει μαζικη εκτροφη το μονο που θα καταφερει ειναι να μυωσει την αξια τους εφοσον τα φετινα πουλια θα φενονται οτι ειναι περισινα.
Εγω αγορασει και εγω περσυ ενα πουλι το οποιο φοραγε δακτυλιδι κλειστου τυπου. Ειχε το σωστο χρωμα και τη σωστη διαμετρο. Το μονο που ελειπε απο το δακτυλιδι αυτο ηταν ο συλλογος.Αν δε κανω λαθος υπαρχουν τετοια δακτυλιδια στο culpret.gr το μονο που δε γνωριζω ειναι αν καθε χρονο αυτα εχουν το ιδιο χρωμα με αντιστοιχα επισημα των συλλογων. Προσπαθουσα να βρω τον εκτροφεα του καναρινιου αλλα η απορεια μου λυθηκε τυχαια μια φορα οταν επισκευτηκα το site culpret.gr
Τωρα για το θεμα για το αν το πουλι μπορει να φοραει δακτυλιδι το οποιο εχει περαστει αργοτερα θα διαφωνισω με τους προλαλισαντες. Σε ενηλικο πουλι δε παιρναει το σωστου διαμετρου δακτυλιδι. Δε σημαινει ομως οτι μια λαθος διαμετρος δε παιρναει. Οσοι ασχολουνται με Ιθαγενοι χρονια εχουν να πουν ιστοριες...
 
..., πηγα κ αγωρασα δεν ειμαι γραμενη σε καποιο συλογο τα βρηκα στα εμποριο κλειστου τυπου του 2009 αυτα που εχουν κ οι εκτροφεις...

Φέρουν δηλαδή κωδικό συλλόγου, κωδικό εκτροφέα και τον κωδικό της ομοσπονδιάς;
Μπορείς να μας γράψεις τα χαρακτηριστικά απο ένα τέτοιο δακτυλίδι;
 
Καλημέρα σε όλους. Τα δακτυλίδια κλειστού τύπου που πουλάει η curlpet αναγράφουν το έτος και έχουν μια αύξουσα αρίθμηση. Από ότι γνωρίζω ο χρωματισμός τους ακολουθεί τον χρωματισμό των δακτυλιδιών που χρησιμοποιούν οι εκτροφείς.
 
του χρονου λοιπον στα μικρα που θα βγαλω δεν θα παω να αγορασω αλλα γιατι δεν με ενδιαφερει να κατεβω σε καποια εκθεση η κατι αλλο θα τους βαλω του 2009 , αρα αν καποιος που του εχω χαρισει πουλι το βαρεθει καποια στιγμη κ πεσει σε καποιο πετ στην ουσια δεν θα μπορει να ξερει την πραγματικη ηλικια του πουλιου, ενω εγω την ξερω γιατι συμιονω τις ημερομηνιες κ τον αυξων αριθμο του δαχτυλιδιου
Βασιλική, η αρχική ερώτηση του Βασίλη (vassilis25) ήταν εάν μπορεί κάποιος να βάλει φετινό δαχτυλίδι σε ένα πουλί μεγάλης ηλικίας.
Μπορει καποιος ειτηδιος σε pet να βαλει ψευτικο ετος σε δαχτυλιδι; Δηλαδη σε περσινο πουλι να βαλει φετινο δακτυλιδι;
Αυτό δεν γίνεται για τους λόγους που αναφέρθηκαν πιο πάνω. Τώρα, για το αν μπορεί κάποιος να βάλει σε ένα φετινό καναρίνι περσινό ή ακόμη και παλιότερο δαχτυλίδι, σαφώς και μπορεί αλλά προφανώς ο προβληματισμός του Βασίλη ήταν αν μπορεί κάποιος να του πουλήσει ένα καναρίνι μεγάλης ηλικίας για φετινό και όχι το αντίθετο.

Σε ενημερωμένα καταστήματα υπάρχουν όντως δαχτυλίδια κλειστού τύπου τα οποία αναφέρουν χρονολογία και αύξοντα αριθμό.
 
Φέρουν δηλαδή κωδικό συλλόγου, κωδικό εκτροφέα και τον κωδικό της ομοσπονδιάς;
Μπορείς να μας γράψεις τα χαρακτηριστικά απο ένα τέτοιο δακτυλίδι;
κυριε μακη τι δαχτυλιδι γραφει:GR17, ο9,Ε062 κ ειναι λιλα σαν αυτα που σας δινουν στους συλογους
 
το δικο μου εγραφε fpo νουμερο του πουλιου και το 08 που μαλλον υποδειλωνε το ετος. Οσο και να εψαξα δε βρηκα τον συλλογο παρα μονο το fpo που αν δε κανω λαθος ειναι της ΠΟΟ αλλα που ειναι ο συλλογος;Εκτος αν εχει αλαξει κατι στο συμβολισμο των δακτυλιδιων και δε το γνωριζω

θα διαφωνισω και με σενα Σταυρο για το αν μπορει να μπει δακτυλιδι τρεχουν ετους σε παλιο πουλι. Οι περισσοτερες ρατσες καναρινιων φορανε δακτυλιδι 3 χιλιοστων αν δε κανω λαθος. Ομως τα δακτυλιδια αυτα υπαρχουν σε διαφορες διαστασεις:
(mm): 1,8 - 2,0 - 2,3 - 2,5 - 2,7 - 2,8 - 2,9 - 3,0 - 3,1 - 3,2 - 3,3 - 3,5 - 3,8 - 3,9 - 4,0 - 4,2 - 4,5 - 5,0 - 5,5 - 6,0 - 6,5 - 7,0 - 7,4 - 8,0 - 9,0 - 10,0 - 11,0 - 12,0 - 13,0 - 14,0 - 16,0 - 18,0 - 20,0 - 22,0 - 24,0 - 27,0 - 32,0

Μπορει ενας κακοβουλος να βαλει το χερακι του και χρησιμοποιωντας βαζελινη να περασει δακτυλιδι μεγαλυτερης διαμετρου.
Αλλα δε νομιζω ενα πετ που καθημερινα μπαινουν στο μαγαζι τους δεκαδες πουλια να μπει σε αυτη τη διαδικασια.
 
κυριε μακη τι δαχτυλιδι γραφει:GR17, ο9,Ε062 κ ειναι λιλα σαν αυτα που σας δινουν στους συλογους

Είναι πολύ καλά για να δακτυλιδώνει κανείς τα πουλάκια του ώστε να
δίνει μια επιβεβαίωση στην ηλικία του πουλιούκαι να κρατά ένα αρχείο.
Τα ανάλογα σε ασημί χρώμα, κυκλοφορούν εδώ και πάρα πολλά χρόνια αλλα...
-Δεν έχουν καμία σχέση με τα συλλογικά δακτυλίδια Βασιλική μου.
Τα συλλογικά δακτυλίδια παρέχουν αναγνώριση,της ομοσπονδίας,του συλλόγου και του εκτροφέα και είναι αυτού του τύπου...
 

Συνημμένα

  • ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ.webp
    ΣΥΛΛΟΓΙΚΟ ΔΑΚΤΥΛΙΔΙ.webp
    15,6 KB · Προβολές: 62
οκ σας ευχαριστω κυριε μακη εξαλου οπως ειπατε κ εσεις εγω δεν τα θελω για κατι παραπανω αλλα για το μερακι μου για να κανω ολοκληρωμενη δουλεια, αν κ μεβλεπω απο την καινουρια χρονια να γραφωμε σε καποιον συλογο
 
Καλόν είναι να ξέρει κανείς να ξεχωρίζει ένα συλλογικό δακτυλίδι
ώστε να μη μπορεί να πιαστεί "κώτσος".
Αυτό, εκτός όλων των άλλων, ομοσπονδία, σύλλογος, εκτροφέας, φέρει και χαρακτηριστικό γράμμα που υποδηλώνει την διάμετρό του.
Ετσι Ε= 2,9 χιλ για καναρίνια χρώματος, φωνής και κάποιες ποζιτούρες π.χ Γκλόστερ κλπ.
C= 2,5 χιλ. Ράτσα εσπανιόλ,τζαπαν χόσο κλπ.
D = 2,7 χιλ .Φανσυ, Φιορίνο κλπ.
Ενα ΣΩΣΤΟ δακτυλίδι δεν μπορεί να περάσει σε πόδι πουλιού πέραν των 6 βία 7 ημερών.
Ενα ΛΑΘΟΣ δακτυλίδι, εύκολα περνάει, αλλά ψάχνει για ανθρώπους που δεν γνωρίζουν.
Εδώ λοιπόν αυτό κάνουμε, ΑΛΛΗΛΟΕΝΗΜΕΡΩΝΟΜΑΣΤΕ για να μή μιας πιάνουν "κώτσους"
οι επιτήδιοι. Οσοι είναι γραμμένοι σε συλλόγους έχουν πιο άμεση ενημέρωση μέσα απο τον σύλλογό τους,
για τα ισχύοντα κάθε χρόνο και τις αλαγές που κάνει η COM (Διεθνής ομοσπονδία)
 
σας ευχαριστω για τις πληροφοριες κε μακη νομιζα οτι αφου ειναι λιλα ιτι ειναι ιδια με των εκτρωφεων οχι οτι εχει σιμασια απολιτη για την τωρινη μου κατασταση αλλα για να ενημερωνομαστε
 
Back
Top