Φροντίδα Yπόστρωμα υγιεινής για το lovebird

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης jimsim
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

jimsim

PB New Member
Εγγραφή
4 Αυγ 2017
Μηνύματα
314
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Γεια σας οτα παρω το lovebirdτι υποστρομα να χρησημοποιηση εχω διαβασει θεμα αλλα οι αποψεις διησταντε
 
Αυτο θα εξαρτηθεί απο πολλά. Κατ' αρχήν το κλουβί σου θα έχει σχάρα κάτω ωστε να μην έχει "πρόσβαση" στα περιττώματα το πουλάκι; Αν ναι εγω χρησιμοποιώ χαρτι κουζίνας. Στρώνω τον πάτο και το αλλάζω καθε 2 ημέρες. Ουτε υποστρώματα (εβαζα καποια στιγμή ξύλο αλλά και αμμο) ούτε τίποτα. Εάν δεν έχεις σκοπό να το καθαρίζεις τόσο συχνά (που θα στο πρότεινα πάντως) ψάξε για το κατάλληλο κατά τη δική σου γνώμη. Εγώ πάντως με το χαρτι κουζίνας έχω βρει την υγειά μου και παράλληλα ελέγχω και ευκολότερα και τις κενώσεις του και το τι φαγητό "πετάει"
 
jimsim ξαναδιάβασε αυτό το θεμα.
εχω διαβασει θεμα αλλα οι αποψεις διησταντε
Και πάλι το ίδιο θα γίνει!
Εγώ ας πούμε στα μπάτζι έχω άμμο ενώ στα ζεμπράκια χαρτί Α4.
 
Χαρτί κουζίνας χρησιμοποιώ κι εγώ και το αλλάζω κάθε μέρα. Πάνω σε αυτό θα ήθελα να πω ότι όταν πήγα το καναρίνι μου στον πτηνιατρο μου είπε ότι είναι λάθος να το αλλάζουμε κάθε μέρα. Κάθε 4 ημέρες είπε είναι το καλύτερο ώστε αν το πουλάκι έχει σκουλήκια να μπορέσουμε να τα δούμε.
 
Κάθε 4 ημέρες είπε είναι το καλύτερο ώστε αν το πουλάκι έχει σκουλήκια να μπορέσουμε να τα δούμε.
Τι εννοούσε με αυτό Ζωή ο πτηνίατρος;
Ότι ας πούμε, τα σκουλήκια αφού γεννηθούν / αποβληθούν στις κουτσουλιές έπειτα εκκολάπτονται / μεγαλώνουν / γίνονται ορατά εντός 4 ημερών;
 
Τι εννοούσε με αυτό Ζωή ο πτηνίατρος;
Ότι ας πούμε, τα σκουλήκια αφού γεννηθούν / αποβληθούν στις κουτσουλιές έπειτα εκκολάπτονται / μεγαλώνουν / γίνονται ορατά εντός 4 ημερών;
Ακριβώς. Ισχύει;
Μου είπε ότι εάν είναι άρρωστο ένα πτηνό τότε αλλάζουμε το χαρτί κάθε μέρα για να παρατηρούμε την εξέλιξη του. Εάν όμως είναι καλά τότε το αλλάζουμε κάθε 4 μέρες ώστε να έχουμε τη δυνατότητα να εντοπίσουμε κάποιο πρόβλημα που πιθανόν δεν είναι ακόμη ορατό από τη συμπεριφορά του πουλιού. Ως παράδειγμα έδωσε την περίπτωση των σκουληκιών που αφού αποβληθούν εκκολάπτονται ή γίνονται ορατά (δεν θυμάμαι ακριβώς)σε 3-4 μέρες.
 
προσωπικά χρησιμοποιώ για υπόστρωμα ζεόλιθο και δεν θα το άλλαζα για άλλο. Γενικα είμαι εξοικειωμένος με το υλικό λόγω και της ενασχόλησης μου με ενυδρεία και πιστεψε με εχει αμέτρητα θετικα. Αγοράχω ενα 15κιλο σακί και κρατάει πολλούς μήνες με κόστος 15ευρώ. Τον αλλαζω 1 φορά τη εβδομάδα και ισως είμαι και υπερβολικός.
 
Αγοράχω ενα 15κιλο σακί και κρατάει πολλούς μήνες με κόστος 15ευρώ. Τον αλλαζω 1 φορά τη εβδομάδα και ισως είμαι και υπερβολικός.
Από που το αγοράζεις;
Είναι υψηλής κοκκομετρίας;
 
Κι εγω χαρτι κουζινας χρησιμοποιω! Για μενα ειναι το καλυτερο...
Κάθε 4 ημέρες είπε είναι το καλύτερο ώστε αν το πουλάκι έχει σκουλήκια να μπορέσουμε να τα δούμε.
Αν κανουμε στα πουλακια μας προληπτική θεραπεία με σκόρδο... Δεν προκειται να έχουν σκουληκια. 🙂
 
Από που το αγοράζεις;
Είναι υψηλής κοκκομετρίας;

στους 9 μήνες μόλις πριν λίγες μέρες αγόρασα το 2ο σακι από διαφορετικό μαγαζί απ ότι ειχα αγοράσει το πρώτο. Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεθεί. Το πρώτο που είχα ήταν η ψιλή κοκκομετρία τώρα το 2ο είναι η πιο χοντρή. Ισως να βολεύει καλύτερα κιολας.
 
στους 9 μήνες μόλις πριν λίγες μέρες αγόρασα το 2ο σακι από διαφορετικό μαγαζί απ ότι ειχα αγοράσει το πρώτο. Δεν νομίζω ότι είναι δύσκολο να βρεθεί. Το πρώτο που είχα ήταν η ψιλή κοκκομετρία τώρα το 2ο είναι η πιο χοντρή. Ισως να βολεύει καλύτερα κιολας.
Ναι, αλλά έχε υπόψη σου ότι επιτρέπεται να μας πεις την επωνυμία του καταστήματος ή τη μάρκα την οποία αγοράζεις / αγόρασες.
 
Και εγώ χρησιμοποιώ ζεολιθο. Ο εκτροφέας που αγόρασα τα κοκατιλ μου εχει δικα του προιοντα σε κάποια καταστήματα πχ the pet store μαρκας Evia parrots.
 
Back
Top