Φροντίδα York διατροφή και φροντίδα

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης minimal76
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

minimal76

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2023
Μηνύματα
6
Καλησπέρα σε όλους, μόλις σήμερα απέκτησα ένα ζευγάρι York, δεν έχω ιδέα απο καναρίνια και είμαι όλη μέρα στο ψάξιμο , φροντίδα, διατροφή (ποια μάρκα) κλπ. Οποιαδήποτε πληροφορια θα μου ήταν πολυ χρήσιμη
 
Τελευταία επεξεργασία:
Καλησπέρα σε όλους, μόλις σήμερα απέκτησα ένα ζευγάρι York, δεν έχω ιδέα απο καναρίνια και είμαι όλη μέρα στο ψάξιμο , φροντίδα, διατροφή (ποια μάρκα) κλπ. Οποιαδήποτε πληροφορια θα μου ήταν πολυ χρήσιμη
Καλημερα.Να τα χαιρεσαι και να τα καμαρωνεις. Οπως θα δεις απο τα αρθρα παραπανω αλλα και απο ενα εσωτερικο ψαξιμο εδω


ειναι πιο δυσκολη ρατσα απο τα κοινα καναρινια για διαφορους λογους που θα διαβασεις.

Πως σου προεκυψε ζευγαρι york χωρις προτερη εμπειρια? Τα ειδες σου αρεσε το επιβλητικο παραστημα και το πηρες ?
Σκεφτεσαι για αναπαραγωγη και κινηθηκες σε ζευγαρι?
Ευχαριστω
 
@φιλομαθης@MARY58 @φιλομαθης Αυτό ακριβώς, εντελώς τυχαία βρέθηκα στο Σχιστό, περνωνταςτα άκουσα, ρώτησα τι είναι, μου είπε York και πανε μόνο ζευγάρι. Δεν είχα ιδέα αλλά τα πηρα γιατί μου άρεσε όπως λες το παραστημα τους και τώρα ψάχνω πληροφοριες... Για την ώρα δεν σκέφτομαι για αναπαραγωγή αλλά από ότι διάβασα δεν είναι και τόσο ευκολο. Τα έχω μαζί στο ίδιο κλουβί, έτσι μου είπε ο πωλητης, δεν ξέρω αν είναι ok.
 
η λεξη Σχιστο αρκει για να μπει καποιος στο νοημα για τους πωλητες εκει.
απο αυτα που διαβασες για την ρατσα αυτη..Λεει πουθενα οτι πρεπει να μενουν μαζι υποχρεωτικα στο ιδιο κλουβι?
πως θα αποφυγεις ανεπιθυμητα ζευγαρωματα?
Τι διαστασεις κλουβι σου πουλησαν? (μια φωτο θα ηταν χρησιμη)
Πως ξερεις οτι ειναι ζευγαρι? και οχι 2 θυληκα ας πουμε ή δυο αρσενικα?
ηλικια?
Ολες οι ερωτησεις εχουν νοημα..Δεν κανουμε ανακριση σε κανεναν.Αν θες απαντας
 
Τα έχω μαζί στο ίδιο κλουβί, έτσι μου είπε ο πωλητης, δεν ξέρω αν είναι ok.
Πρέπει να είναι ξεχωριστά το αρσενικό με το θηλυκό και μάλιστα να μη βλέπει και να μην ακούει το ένα το άλλο. Ετσι θα αρχίσει το αρσενικό να κελαηδάει κιόλας.

Ενώνεις το ζευγάρι μόνο αν σκοπεύεις να τα βάλεις για αναπαραγωγή, μετά από την απαραίτητη προετοιμασία βέβαια.
 
@φιλομαθης όχι δυστυχώς γι'αυτό ρωτάω, μου είπε ότι μόνο αν βάλω φωλιά θα ζευγαρώσουν... δεν ισχύει;;Τα πηρα με μια ζευγαρωστρα. Νομίζω ότι είναι ζευγάρι γιατί το ένα κελαηδάει και το άλλο οχι., ηλικία δεν ρώτησα
[automerge]1699266081[/automerge]
@φιλομαθης όχι δυστυχώς γι'αυτό ρωτάω, μου είπε ότι μόνο αν βάλω φωλιά θα ζευγαρώσουν... δεν ισχύει;;Τα πηρα με μια ζευγαρωστρα. Νομίζω ότι είναι ζευγάρι γιατί το ένα κελαηδάει και το άλλο οχι., ηλικία δεν ρώτησα
 

Συνημμένα

  • IMG_20231106_124455.webp
    IMG_20231106_124455.webp
    165,6 KB · Προβολές: 21
  • IMG_20231106_124447.webp
    IMG_20231106_124447.webp
    182,6 KB · Προβολές: 21
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
περα απο τις αναπαραγωγικες δυσκολιες τους..που προς το παρον τις προσπερναμε
Αν πυρωσουν θα ζευγαρωνουν κανονικα και το θηλυκό θα ψαχνει οπου μπορει να βρει υλικο για την φωλια αλλα και χωρο για φωλια..
μπορει να ξεπουπουλιαζεται για υλικο ..μπορει να επιτιθεται στον αρσενικο για τον ιδιο λογο μπορει να θεωρησει οτιδηποτε για φωλια,..πχ μια αυγοθηκη ....,
μπορει να κανει και αυγα απλα στην σχαρα ..
Δεν τους προκαλει η φωλια σαν φωλια μονο τα αναπαραγωγικα ενστικτα..Ειναι παρα πολυ παραγοντες..
Οπως και να εχει ισχυει αυτο που ειπε ο @Stavros

αν μπορεις και θες βγαλε μια φωτο και ανεβασε την εδω να δουμε και το κλουβι που σου προτεινε ο αγαπητος
καθαρες φωτο των πουλιων σε φυσικο φως καλο θα ηταν για τους γνωστες της ρατσας να σου πουν οτι συμπερανουν.
του κλουβιου για την διαταξη και τις διαστασεις
Δεν ειναι αναγκη να ειναι σε full αναλυση οι φωτο. Καθαρες να ειναι απο θεμα focus. Δεν χρειαζεται να ειναι 50megapixels αναλυση :-)
 
Πολύ προσοχή στο Σχιστό! Απ' ότι διάβασα τα πουλιά εκεί είναι πολλές φορές άρρωστα. Μην εμπιστεύεσαι αυτά που λένε οι πωλητές εκεί! Ακολούθα τις συμβουλές των έμπειρων μελών μας. Να σου ζήσουν τα πουλάκια! Περιμένουμε και φωτογραφία 😃
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
@minimal76 Το ενδιαφερον εδω θα ελεγα ειναι οτι το κιτρινο εχει δαχτυλιδι. Αν μπορεσεις να δεις τι γραφει πανω (ολα τα στοιχεια) θα μπορουσες να βρεις τον εκτροφεα του αν ειναι τυπικο δαχτυλιδι .Απο το χρωμα του το ετος γεννησης σιγουρα .Το αλλο δεν ειδα να εχει.
 
@KONSTANTINOS MICHAIL Ευχαριστώ πολυ, δυστυχώς το έμαθα "κατόπιν εορτής" .Ελπιζω να μην είμαι τόσο άτυχη 😞και μου αρρωστησουν.Οι φωτογραφίες έχουν ανέβει πιο πανω στο thread της συζήτησης . Θα ήθελα να τις δει κάποιος και να μου πει αν είναι όντως York (εχουν παντως μεγαλυτερο μέγεθος από τα απλά τα καναρίνια)@φιλομαθηςλοιπον το κίτρινο καναρίνι έχει ένα κοκκινωπο δαχτυλίδι τελείως κλειστο, που γραφει τα εξής:FPO, EL, 007,J22, 117 και το σκουρο (αρσενικό) ένα μπλε δαχτυλίδι που δεν κλείνει τελείως και δεν γράφει κατι
 
@φιλομαθης λοιπόν το κίτρινο καναρίνι έχει ένα κοκκινωπο δαχτυλίδι τελείως κλειστο, που γράφει τα εξής:FPO, EL, 007,J22, 117 και το σκουρο το αρσενικό, έχει ένα μπλε δαχτυλίδι που δεν κλείνει τελείως και δεν γράφει κατι
 
[automerge]1699287085[/automerge]
@minimal76 το μπλε προφανώς δεν δίνει κάμια πληροφορία. το άλλο σου δείχνει και το έτος και τον σύλλογο και τον εκτροφέα.
Ανάλογα τα αρχεία που τηρεί μπορεί να σου πει και το πότε γεννήθηκε(αν έχει σημασία η ακριβής ημερομηνία ή ο μήνας του 2022 )
[automerge]1699287862[/automerge]
Thread 'Τα δαχτυλίδια των πτηνών' https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/
 
Τελευταία επεξεργασία:
Back
Top