Yorkshire Canary Club of Greece (Y.C.C.Gr)

Greek yorkshire

PB Member
Εγγραφή
16 Απρ 2008
Μηνύματα
1.443
Πόλη
Χαϊδάρι
Το Yorkshire Canary Club of Greece (Y.C.C.Gr) ιδρύθηκε επισημως το 2017 στην Αττική, για να συγκεντρώνει εκτροφείς μόνο, καναρινιών Yorkshire. Οι πρωτες προσπαθειες δημιουργιας του club ειχαν ξεκινησει απο το 2012 ομως το 2017 κριθηκε σκοπιμη η ανασυσταση του και η η ιδρυση του μοναδικου Επισημου club καναρινιων yorkshire στην Ελλαδα συμφωνα με τους νομους του Ελληνικου Κρατους και με τις "ευλογιες" του Μητρικου club της Αγγλιας.
Σκοποι του YCCGr ειναι η διατηρηση, αναπτυξη, διαδοση και βελτιωση της ρατσας. Η προφυλαξη, η αναπαραγωγη και η σωστη εκτροφη της ρατσας, καθως και η διαδοση της αγαπης για το καναρινι yorkshire!
Βασικος στοχος του club ειναι η διοργανωση Ετησιας Εκθεσης και διαγωνισμου των καναρινιων των μελων της Λεσχης συμφωνα με το Αγγλικο συστημα και την κατηγοριοποιηση του Μητρικου club. Οπως και η διατηρηση σχεσεων και συνεργασιας με το Y.C.C. Αγγλιας.
Η διοργάνωση σεμιναρίων από ειδικούς και προσωπικές ανταλλαγές απόψεων και πληροφόρησης μεταξύ παλαιών και νέων εκτροφέων και η εισοδος νεων -ηλικιακα- στο χομπυ μας.

Η Προσωρινη διοικουσα επιτροπη αποτελειται απο τους Αντωνη Μιχαλουδη, Παναγιωτη Πανο και Γιωργο Λασκιδη

Επικοινωνια με το club γινεται μεσω mail στην διευθυνση [email protected]
Facebook page: https://www.facebook.com/Yorkshire-Canaries-Club-of-Greece-156200054893530/
 
Παναγιώτη, ανήκει ο σύλλογος σε κάποια από τις δύο ομοσπονδίες;
 
Οχι Σταυρο. Ειμαστε επισημο, μη κερδοσκοπικο σωματειο, με καταστατικο κτλ αλλα δεν θελουμε να μπουμε σε καμια ομοσπονδια. Ειμαστε υπο την αιγιδα του Αγγλικου Y.C.C. Αυτοι μας παρεχουν την τεχνογνωσια και την υποστηριξη τους.
 
Ειμαστε υπο την αιγιδα του Αγγλικου Y.C.C
Αυτό σημαίνει ότι θεσμικά ο Σύλλογος βρίσκεται υπό την αιγίδα ή ότι πρόκειται για άτυπη συνεργασία που βασίζεται σε γνωριμίες;
 
δεν θελουμε να μπουμε σε καμια ομοσπονδια. Ειμαστε υπο την αιγιδα του Αγγλικου Y.C.C. Αυτοι μας παρεχουν την τεχνογνωσια και την υποστηριξη τους.
Με τους διαγωνισμούς, τι γίνεται; Διοργανώνετε οι ίδιοι κάποιο διαγωνισμό; Μπορείτε να συνδιοργάνωσετε κάποιο event με άλλον ελληνικό ή αλλοδαπό σύλλογο;
 
Η συνεργασια δεν ειναι ατυπη, το Αγγλικο club μας αναγνωρισε σαν το αντιστοιχο του στην Ελλαδα. Μας εδωσαν ολο το υλικο για λογοτυπα, σφραγιδες, συστημα βαθμολογιας στις Εκθεσεις κτλ. Μεσολαβησε για να ερθει και δευτερος κριτης στην Εκθεση μας πριν δυο βδομαδες και αλλες λεπτομερειες που χρειαστηκαμε. Οι γνωριμιες υπηρχαν αλλα δεν ηταν κατι που επαιξε ουσιαστικο ρολο στις εξελιξεις.

Σταυρο η Εκθεση μας εγινε πριν δυο βδομαδεςστο Πολιτιστικο Κεντρο Μελινα Μερκουρη στην Καλλιθεα, κριτες ηταν ο Προεδρος του Αγγλικου YCC ο Brian Keenan και ο πολυπειρος σε κριση yorkshire, Ronald Greaves. https://community.petbirds.gr/threads/Πανελλήνια-έκθεση-yorkshire-canary-club-of-greece-2017.39564/
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Παναγιώτη, οι πληροφορίες που μας επικοινωνείς σχετικά με την ράτσα αυτή ειναι αν μη τι άλλο πολυ ενδιαφέρουσες, οποτε, όταν εχεις την ευκαιρία, εξακολούθησε αυτην την πρακτική.
 
Γιαννη το εχω ξανααναφερει εδω μεσα, ειμαι ο πιο απειρος εκτροφεας απο ολα τα μελη του Yorkshire club. Η εκτροφη μου εκτεινεται στο πληθος των δυο, μαξιμουμ τριων ζευγαριων τον χρονο. Δυστυχως δεν μπορω να συμβουλεψω καποιον λογω απειριας. Επιλεχτηκα να ειμαι στην προσωρινη διοικουσα επιτροπη γιατι ασχολουμαι παρα πολυ με την διαδοση της ρατσας, γιατι καποια πολυ σημαντικα προσωπα στην εκτροφη των γιορκ παγκοσμιως τυγχανει να ειναι προσωπικοι μου φιλοι και γιατι ειμαι δουλευταρας. Μεταξυ μας, νομιζω οτι επιλεχτηκα μονο για τον δευτερο λογο. Οταν αναρτησα αυτο το θεμα https://community.petbirds.gr/threa...ύν-με-την-εκτροφή-καναρινιών-yorkshire.31330/ το εκανα με την ιδιοτητα του μελους της προσωρινης διοικουσας επιτροπης. Σκοπος μας ηταν να βρουμε εκτροφεις που θελουν να ασχοληθουν με την ρατσα και να τους ενταξουμε στο club. Ειχαμε αποφασισει να δωρισουμε απο δυο ζευγαρια στους νεους εκτροφεις που θα συμμετειχαν στο club. Επειδη τυγχανει να ειμαι μελος στα δυο μεγαλυτερα φορουμ πτηνων ανελαβα εγω τον ρολο αυτο. Η προσεγγιση λοιπον εγινε εμμεσα γιατι αν ανακοινωναμε οτι χαριζουμε πουλια θα προσελκυαμε παρα πολυ κοσμο αλλα οχι αυτους που πραγματικα ενδιαφερονται για να ασχοληθουν με την ρατσα.
 
Back
Top