Αναπαραγωγή Zευγάρωμα καρδερίνας με κανάρα, είναι νωρίς;

jimi gats

PB New Member
Εγγραφή
16 Ιαν 2009
Μηνύματα
50
Πόλη
Καρδίτσα
παιδια καλησπερα.. Τα πουλια που εχω στην κατοχη μου ειναι δυο αρσ. καρδερινες..η μια ειναι πλαδι αγορασμενη απο τον ιουνι και η αλλη που ειναι πολυ καλο πουλι την εχω ηδη 3 χρονια... Προσφατα αγορασα μιακαναρα τιμπραντο και θελω να ασχοληθω με καρδερινοκαναρα, στο παρελθον ειχα ξαναπροσπαθησει με μικρες επιτυχιες με αλλα πουλια... Τωρα η μεγαλη καρδερινα η οποια ειναι ηρεμη δε μου φαινεται πυρωμενη και ετοιμη τι να κανω; Τα χω διπλα το ενα στο αλλο τα κλουβια δεν τα βαλα ακομα μαζι...υπαρχει δωματιο με φυσικο φως και οχι τεχνητο... Θα πρεπει να ερθει η ανοιξη; Παντως η καρδερινα κελαηδαει συνεχεια
 
Αφου κελαιδα η καρδερινα αρχιζει να πυρωνει, δοκιμασε να της βαλεις 250 γραμμαρια σιναπι σε 1 κιλο τροφη για να την πυρωσεις παρα πολυ και οταν δεις οτι η καναρα εχει πυρωσει και ψαχνει να χτισει και η καρδερινα σου εχει πυρωσει θα το καταλαβεις απο το ασπρισμα στο ραμφος τοτε ενωσε τα.
 
Οι καρδερινες κελαιδουνε ουτως ή αλλως. Δεν εχει να κανει με το αν πυρωσαν ή οχι. Θα περιμενεις με σωστη προετοιμασια την ανοιξη.. (Μαρτιο).
Και οταν λεμε σωστη προετοιμασια δεν λεμε για σιναπια, αλλα για αυγοτροφη.. Αυξηση, των πρωτεινων*... Βιταμινουλες.. Πλουσια και καλης ποιοτητας τροφη.
*Εντομα..
 
Παιδια παντος το ραμφος ασπρισε... Και ενας φιλος που την ειδε ειπε να τα βαλω σε 10 μερες.. Τα χω διπλα διπλα δεν τα βαλα μαζι ακομα..σιγουρα η ανοιξη ειναι το καλυτερο αλλα τι γινεται αν η καναρα πυρωσει αρκετα γιατη την αγορασα προσφατα οπου ειδη εκει τα πουλια τα ζευγαρωναν... Δηλαδη ειναι ψυλοπυρωμενη. Το αρνητικο ειναι οτι βρισκονται υπο φυσικο φως και οχι τεχνητο..σας κουρασα ευχαριστω
 
κανονικά το πουλαδάκι θα πρέπει να το περιμένεις προς Μάη να είναι έτοιμο για ζευγάρωμα... Το να το πυρώσεις μπορείς και τώρα να το κάνεις, αποτελέσματα όμως δεν θα δεις με την κανάρα... Το μόνο που μπορείς να πετύχεις με το πύρωμα τέτοια εποχή είναι να σου κελαιδάει πιο πολύ με την πάροδο των ημερών... Αν θες να πετύχεις αυτό μπορείς και με τροφές αλλά και με τη χορήγηση βιταμινών να το πετύχεις... Με τροφές θα κάνεις χρήση των εξής σπόρων:σινάπι, παπαρουνόσπορο, λευκό σουσάμι μη καβουρδισμένο, μαύρο σουσάμι μη καβουρδισμένο, νίζερ και καναβούρι θρυματισμένο σε μπλέντερ ή σε γουδί... Με χρήση βιταμινών μπορείς να κάνεις χρήση ή του ferti-vit της οrlux ή του Nekton E.
 
ξερω οτι οποιος βιαζεται δεν αναπαραγει αλλα φοβαμαι γιατι ξερετε οτι οι καναρες στα πετ shop ειναι ηδη πυρωμενες.. Και αυτη ειναι ετσι μου φαινεται...η καρδερινα που εχω δεν ειναι πλαδακι αυτη που σκοπευωνα βαλω ειναι στο 3 ετος... Ειναι κλουβιου πιο ηρεμη κ απο καναρινι...η 2 ειναι πλαδι το δαχτυλιδι λεει μαιο και την αφηνω μπαλαντερ την ανοιξη... Ευχαριστω για την βοηθεια
 
μπορει να κανω λαθος το 08 το χει σιγουρα και εχει κ αλλους αριθμους.. Τελος παντον ειναι πλαδι σιγουρα γαιτι δεν ειχε μασκα οταν το αγορασα...
 
φιλε και εγω πηρα καναρα ψιλοπυρωμενη και θα περιμενω μαρτη-απριλη...''το καλο πραμα αργει να γινει''
 
μπορει να κανω λαθος το 08 το χει σιγουρα και εχει κ αλλους αριθμους.. Τελος παντον ειναι πλαδι σιγουρα γαιτι δεν ειχε μασκα οταν το αγορασα...

Κανενας σοβαρος εκτροφεας δεν νομιζω να δινει πουλι πριν αυτο παρει τα ενηλικα του χρωματα. Δεν μας δειχνεις μια φωτογραφια απο το πουλακι για να ξερουμε για τι μιλαμε;
 
Back
Top