Γενικά Zaco καθαριζεται στο χερι μου, πως να μην δαγκωνει αλλους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Victoria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Victoria

PB Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2009
Μηνύματα
664
Πόλη
Περιστέρι
Εδω και 1 μηνα σχεδον καθε φορα που παιρνω τον Πωλυ στο χερι μου εχει την ταση να καθαριζει τα πουπουλα του και μαλιστα πολυ ωρα, αυτο υποδηλωνει κατι;δειχνει εξοικειωμενος ή ειναι κατι αλλο;
Και κατι ακομη, πως θα τον εκπαιδευσω να μην δαγκωνει τα υπολοιπα μελοι της οικογενειας μου;Κανεναν δεν αφηνει να τον ακουμπανε μονο εγω τον πιανω χωρις να με δαγκωνει και καμμια φορα την αδερφη μου αλλα και παλι οχι πολλα πολλα!
 
Αυτό που ξέρω εγώ, (αλλά λογικά θέλει κομένα φτερά...) είναι να τον βάλεις σε ένα χώρο-παύλα δωμάτιο που δεν το ξέρει καλά και να τον αφήσεις στο πάτωμα και θα φύγεις. Μετά θα έρθει κάποιο άλλο μέλος από την οικογένεια και θα αρχίσει να του μιλάει γλυκά και να του λέει "έλα, έλα". Έτσι θα ανέβει στο χέρι λογικά..
 
Τα φτερακια του ειναι κομμενα, το θεμα ειναι οτι στο χερι θα ανεβει απλα δεν αφηνει να τον αγγιζουν,τους δαγκωνει κατευθειαν και μαλιστα το πιεζει πολυ το ραμφος τοσο ωστε να κανει πληγη...
 
Χμμμ.. Δεν ξέρω τότε να σε βοηθήσω γιατί και εμένα ο δικός μου το ίδιο ακριβώς κάνει.. ☹
 
Να'σαι καλα Εφη. Ευχαριστω πολύ για την συμβουλή θα το δοκιμασω και ευχομαι να πετυχει!
 
για δαγκωμα... Με το που δαγκωσει ποιο δυνατα απο το αποδεκτο.. Οποιος την κρατα την αφινει στο πατομα και φυγετε απο το δωματιο... Θελει αρκετες επαναληψεις...
 
Σε ποιο σημειο του χεριου σας καθεται το πουλι; Και ποτε δαγκωνει; Αμεσα μολις τον σηκωσει καποιος αλλος η απροειδοποιητα μετα απο λιγο; Δεν δειχνει απο πριν οτι ετοιμαζεται να δαγκωσει διοτι δεν ειναι ευχαριστημενος που τον πηρε αλλος; Οταν δεν εισαι μπροστα παλι το ιδιο γινεται;
 
για να μη δαγκωνει τους αλλους πρεπει και αυτοι να ασχολουνται το ιδιο με σενα με τον παπαγαλο.. Να το ταιζουν να το καθαριζουν και να καθονται να του κανουν παρεα
 
Εγώ πάλι δεν καταλαβαίνω γιατί δεν αρκούνται, οι άλλοι, στο ότι "βρίσκεται στο χέρι τους" ένα αγριοπούλι -Αfrican grey- και θέλουν εκείνη την ώρα να του... χαλάσουν την απόλαυση της βόλτας, της επαφής μαζί τους, χαϊδεύοντάς το συγχρόνως! Συνήθως έχει άλλες ώρες που επιτρέπει χάιδεμα! Ο χαρακτήρας του / ένστικτο, εκδηλώνεται ελεύθερα εκφράζοντας επιθυμίες, απαιτήσεις ή απαγορεύσεις που αν δε σεβαστούν, (και επιμένουν να το νομίζουν υπάκουο - πειθαρχημένο γατάκι ή σκυλάκι), και το καταπιέσουν, δαγκώνει! Παράδειγμα: Το δικό μας (Afr. grey) όταν το ρωτάνε, οι άλλοι, θέλεις να σε κάνω καλό - καλό? όταν θέλει σκύβει το κεφαλάκι, όταν δε θέλει λέει "γουτς" = όχι τώρα! Εάν παραβιαστεί, θα δαγκώσει!
 
O παπαγαλος εχει δεθει μονο με εσενα. Θα πρεπει και τα αλλα μελη της οικογενειας σου να ασχολουνται μαζι του ταιζοντας τον με κατι που του αρεσει πολυ, και χωρις να εισαι εσυ μπροστα. Ετσι σιγα- σιγα θα τους μαθει και δεν θα τους δαγκωνει. Θελει υπομονη.
 
Σε ποιο σημειο του χεριου σας καθεται το πουλι; Και ποτε δαγκωνει; Αμεσα μολις τον σηκωσει καποιος αλλος η απροειδοποιητα μετα απο λιγο; Δεν δειχνει απο πριν οτι ετοιμαζεται να δαγκωσει διοτι δεν ειναι ευχαριστημενος που τον πηρε αλλος; Οταν δεν εισαι μπροστα παλι το ιδιο γινεται;
Καθετε στο χερι στον καρπο ή στα δάχτυλα οχι στον ώμο.
Δεν αφηνει καν άλλους να τον παρουν, καμμια φορά δείχνει πότε θα κάνει επιθεση άλλες φορες όχι απλά δαγκώνει και μαλιστα πολύ γρήγορα και αθόρυβα. Όταν λείπω εγω επίσης δαγκώνει και δεν τον αγγιζει κανενας εκτός απο εμένα.
Καμμιά φορά δεν δαγκώνει την αδερφή μου αλλα και πάλι δεν δέχεται και πολλα π.χ θα ανέβει στο χέρι της αλλα δεν θα την αφήσει να τον χαϊδέψει.
Απ'ότι έχω κατάλαβει δεν εμπιστεύεται τους αλλούς και μου δείχνει οτι αισθάνεται ασφάλεια μονο με εμένα!
 
Πολλες φορες οι παπαγαλοι αν δεν κοινωνικοποιηθουν σωστα απο μικροι γινονται one person's bird δηλαδη δενονται μονο με εναν ανθρωπο και οχι παντα αυτον που ειναι ο κυριος φροντιστης τους αλλα οποιον επιλεξουν αυτοι. Εγω αυτο που θα σου προτεινα ειναι να του δινουν μονο οι αλλοι τις αγαπημενες του λιχουδιες ωστε να τον καλοπιανουν. Σε πατηθρα ανεβαινει αν την κρατας; Αν ναι τοτε αυτο ειναι που πρεπει να κανετε και να μην τον ξαναπαρουν στο χερι τους αλλα μονο με την πατηθρα. Επισης για να αποφευγετε να δαγκωνει να κρατατε το πουλι στο υψος απο το στομαχι σας και κοντα στην κοιλια. Ετσι δεν θα μπορει να σκυψει για να δαγκωσει το χερι. Την ωρα που κανει κινηση να δαγκωσει χωρις φωνες και πανικο μπορεις απλα να περιστρεψεις λιγο το χερι σου και ετσι του χαλας την ισσοροπια οποτε δεν θα δαγκωσει και θα επικεντρωθει στο να σταθει σωστα. Ακομη να μην τον αφηνετε ποτε να καθεται ψηλοτερα απο το υψος των ματιων σας.
 
Σε πατηθρα ανεβαινει αν την κρατας; Αν ναι τοτε αυτο ειναι που πρεπει να κανετε και να μην τον ξαναπαρουν στο χερι τους αλλα μονο με την πατηθρα. Επισης για να αποφευγετε να δαγκωνει να κρατατε το πουλι στο υψος απο το στομαχι σας και κοντα στην κοιλια. Ετσι δεν θα μπορει να σκυψει για να δαγκωσει το χερι. Την ωρα που κανει κινηση να δαγκωσει χωρις φωνες και πανικο μπορεις απλα να περιστρεψεις λιγο το χερι σου και ετσι του χαλας την ισσοροπια οποτε δεν θα δαγκωσει και θα επικεντρωθει στο να σταθει σωστα. Ακομη να μην τον αφηνετε ποτε να καθεται ψηλοτερα απο το υψος των ματιων σας.
Ανεβαινει σε πατηθρα αλλα μονο αμα δει εμενα στους αλλους οχι...
ο πατερας μου τον ταϊζε καθε πρωι που ελειπα απο το σπιτι αλλα εδω και δυο βδομαδες παει να τον ταισει και δεν κοιταει την λιχουδια κοιταει να του δαγκωσει το δαχτυλο πλεον.
Οσον αφορα για το "υψος"που λες και συμφωνω ως την αλλη βδομαδα θα του εχω παρει ενα χαμηλοτερο κλουβι.
 
Ειδα τις φωτογραφιες στο προφιλ σου και φαινεται σαν να εχεις το κλουβι του να στεκεται επανω σε καποιο επιπλο διοτι φαινεται να βρισκεται στο υψος που κρεματε καδρακια στον τοιχο. 😉 Αυτο ειναι σιγουρα πολυ ψηλα για να βρισκεται ενα τετοιο πουλι. Μπορεις να βαλεις το κλουβι σε καποιο χαμηλοτερο τραπεζακι;

Δηλαδη αν ο πατερας σου για παραδειγμα κανει κινηση να τον σηκωσει κρατωντας μια πατηθρα αυτος τι θα κανει αφου δεν θα μπορει να δαγκωσει; Πιστευω πως θα ανεβει αν τον ακουμπησει ελαφρα στην κοιλια. Μετα πρεπει να τον επιβραβευσει αμεσως. Πρεπει να κανει την ασκηση αυτη αρκετες φορες την ημερα, οχι για να τον εκνευρισετε αλλα οταν αυτο θα εξυπηρετει καποιον σκοπο οπως το να παει να καθισει καπου αλλου, να μπει στο κλουβι του, να κερδισει μια λιχουδια που ζηταει κτλ. Ποια ειναι η πιο αγαπημενη του λιχουδια που θα εκανε τα παντα για την παρει;
 
Ειδα τις φωτογραφιες στο προφιλ σου και φαινεται σαν να εχεις το κλουβι του να στεκεται επανω σε καποιο επιπλο διοτι φαινεται να βρισκεται στο υψος που κρεματε καδρακια στον τοιχο. 😉 Αυτο ειναι σιγουρα πολυ ψηλα για να βρισκεται ενα τετοιο πουλι. Μπορεις να βαλεις το κλουβι σε καποιο χαμηλοτερο τραπεζακι;
Το κλουβι δυστύχως δεν ειναι απανω σε κανενα τραπεζι θα το ειχα κατεβασει πιο χαμηλα καιρο τωρα, ειναι ενιαιο με τη βαση μαζι εχει και ροδακια κατω, πιστευω να καταλαβες πιο σου λεω. Πρεπει να το αλλαξω συντομα.
Οσον αφορα για τις λιχουδιες τρελένεται για το αυγο και την μπανάνα...
 
Νομιζω πως δεν ειναι αναγκη να αγορασεις αλλο αν αυτο σε βολευει αρκει να το βγαλεις απο εκεινη την βαση και να το βαλεις επανω σε κατι χαμηλοτερο. Εκτος και αν ηθελες να του παρεις καποιο καλυτερο και το εχεις βαλει στο ματι... 😉

Μπορειτε λοιπον να τον δελεαζετε με μια φετα μπανανα η ενα κομματακι αυγο για να ανεβει στο χερι καποιου χωρις να δαγκωνει. Αν το θελει πολυ τοτε θα το κανει. Υπαρχουν και αποξηραμενα τσιπς μπανανας τα οποια μπορεις να βρεις σε καβες που εχουν και τα υπολοιπα αποξηραμενα φρουτα η ακομη και σε σουπερ μαρκετ.
 
Εχω πρόβλημα κατω η βάση του κλουβιου δεν ειναι επιπεδη και καπως γέρνει ειναι λίγο επίφοβη... Και ναι ισχύει για το καινούργιο εχω δει ένα τελειο!
Η τρόφη που του δίνω περιλαμβάνει αποξηραμένα φρούτα και εχει και μπανανα... Ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου θα τις εφαρμόσω και θα σου πω τα αποτελεσματα! 🙂
 
Back
Top