Ασθένειες Zaco που τρεμει

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Victoria
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Victoria

PB Member
Εγγραφή
8 Μαρ 2009
Μηνύματα
664
Πόλη
Περιστέρι
Γεια σας! Ο Πωλυ ειναι 4 μηνων τον εχω περιπου 2 μηνες, εχω παρατηρησει οτι καποιες φορες καθετε στο κλαρι του και τρεμει με το ενα ποδι μαζεμενο και συγκεκριμμενα το αριστερο... Ειναι αρρωστο η απλα στρεσσαρισμενο;
 
Ενα ελαφρυ τρεμουλιασμα κανουν οι παπαγαλοι οταν χαλαρωνουν. Τοτε συνηθως τριζουν παραλληλα και το ραμφος τους. Ειναι ενδειξη χαλαρωσης και ευχαριστησης. Εχεις παρατηρησει καποιο συπτωμα οπως συναχι, περιεργη αναπνοη, ανορεξια η κακη διαθεση; Τρωει, πινει, παιζει;
 
Οχι δεν εχω παρατηρησει κατι τετοιο, τρωει πινει παιζει κανονικα, συνηθως το κανει οταν πηγαινουν οι δικοι μου και του μιλανε, οταν του μιλαω εγω δεν το κανει το τρεμουλο! Π.χ μπαινει χθες η αδερφη μου κρατωντας ενα κλουβι και του λεει "γεια σου Πωλυ" και αρχισε να τρεμει και μαζεψε και το ποδι του...
 
και εμένα το κάνει..άμα τρώει και δεν έχει άλλο πρόβλημα όπως έγραψε και ο Φοίβος δεν είναι τίποτα..
 
Εφοσον ειναι φυσιολογικος σε ολα οπως λες τοτε αυτο δειχνει οτι εκεινη τη στιγμη χαλαρωνει, κατα τη γνωμη μου. Αισθανεται ανετα και ασφαλης οταν του μιλατε γι αυτο πιστευω πως κανει ετσι. :)
 
Παιδια επαναφερω το θεμα γιατι ο Πωλυ δεν τρεμει απο ευχαριστηση τελικα! Το κανει οταν ειναι μακρια απο την Βικτωρια η σε φασεις που πλησιαζει το σκυλι, οταν τον παμε σε αλλο δωματιο!
Επισης δαγκωνει πολυ! Την Βικτωρια σχεδον την ακουμπαει ισα ισα με το ραμφος αν του κανει κατι που τον ενοχλει οπως π.χ να του αγγιζουμε το ποδι.. Εμενα οταν καθεται στο χερι και λιγο να κουνησω το δαχτυλο μου αμεσως μου το αρπαζει και το πιεζει πολυ..
Της μανας μου που πηγε να του ανοιξει το κλουβι να ξεμουδιασει της εκανε πληγη απο το δαγκωμα(βεβαια η μανα δεν τον εχει αγγιξει ποτε γιατι τον φοβαται, οποτε το βρισκω και λιγο λογικο αποτην μερια του πουλιου)Η νονα μου τις προαλλες δεχτηκε κι αυτη καλη δαγκωνια γιατι απλωσε το χερι της να τον ακουμπησει, την στιγμη που τον κρατουσε η Βικτωρια και τον χαιδευα κιεγω... Κι αν καποιος πλησιασει το κλουβι του αγνωστος ανοιγει το στομα επιθετικα!
Ειναι μολις 4 μηνων,τι θα γινει αργοτερα;
Πως μπορουμε να τον εκπαιδευσουμε να γινει φιλικος με ολους και να μην δαγκωνει τουλαχιστον..
Να σημειωσω οτι η Βικτωρια τον ταιζει και το πρωι του βαζει λαχανικα ο πατερας μου, που κι αυτον σε φασεις τον δαγκωνει..
 
Να μην το αφηνετε να καθεται πανω απο το υψος των ματιων σας ουτε μεσα ουτε εξω απο το κλουβι. Εαν πεταει και πηγαινει πανω στα κουρτινοξυλα για παραδειγμα ισως θα ηταν καλυτερα να σκεφτοσασταν το ψαλιδισμα φτερων για μια φορα μεχρι να βαλετε τις σωστες βασεις και αν εκπαιδευτει σε καποια βασικα θεματα. Οταν δαγκωνει οποιονδηποτε τοτε αυτος δεν πρεπει ουτε να τραβαει το χερι του ουτε να βγαζει οποιονδηποτε ηχο. Πρεπει να προσπερνατε το γεγονος σαν να μην το νιωσατε ουτε καν να το ειδατε. Ετσι θα καταλαβει οτι δεν πετυχαινει τιποτα με αυτη τη συμπεριφορα.
Ειναι 4 μηνων, δεν μπορει να κανει αυτος κουμαντο σε ολους μεσα στο σπιτι, δεν ειναι αυτη η θεση του εξαλλου. :) Αν δαγκωνει τα χερια σας οταν πατε να τον σηκωσετε τοτε σταματηστε να του ζητατε να ανεβει στο χερι και χρησιμοποιηστε μια πατηθρα. Πιστευω πως η αντιδραση σας στα δαγκωματα ειναι αυτη που του το κανει ενδιαφερον και συνεχιζει.
 
Το κλουβι ειναι ψηλο κι οταν ανεβαινει στο ανοιχτο μερος του ειναι ακομα πιο ψηλα... Θα επρεπε να αρχισουμε να σκεφτομαστε για αλλαγη κλουβιου;
Ο μονος που αντιδραει χωρις ηχο στο δαγκωμα του, ειναι ο πατερας μου(τερας ψυχραιμιας μιλαμε🙄)και υποτιθεται δεν εχει ιδεα απο παπαγαλους κι εμεις... Τελος παντων!
Δεν νομιζω να τον ξανααγγιξουν πολλα ατομα πλεον! Εστω και με 2-3 θα γινει σωστη δουλεια η πρεπει να γινεται απο ποικιλια ατομων;
Υ. Γ.:Τα φτερα του ειναι ηδη ψαλιδισμενα:)
 
σε φασεις που πλησιαζει το σκυλι, οταν τον παμε σε αλλο δωματιο!

Της μανας μου που πηγε να του ανοιξει το κλουβι να ξεμουδιασει της εκανε πληγη απο το δαγκωμα(βεβαια η μανα δεν τον εχει αγγιξει ποτε γιατι τον φοβαται, οποτε το βρισκω και λιγο λογικο αποτην μερια του πουλιου)Η νονα μου τις προαλλες δεχτηκε κι αυτη καλη δαγκωνια γιατι απλωσε το χερι της να τον ακουμπησει, την στιγμη που τον κρατουσε η Βικτωρια και τον χαιδευα κιεγω... Κι αν καποιος πλησιασει το κλουβι του αγνωστος ανοιγει το στομα επιθετικα!
..
Νικούλα, σε ό,τι αφορά το σκυλί, νομίζω ότι είναι φυσιολογική η αντίδρασή του και δεν χρειάζεται σχολιασμό.:) Μόνο στην περίπτωση που έχουν μεγαλώσει μαζί αυτά τα δύο είδη, η συμβίωση είναι ομαλή (και πάλι όμως χρειάζεται προσοχή από τον ιδιοκτήτη...).
Στη μητέρα σου αντιδρά έτσι γιατί διαισθάνεται τον φόβο της και νοιώθει υπεροχή απέναντί της!
Για τους υπόλοιπους θα πρέπει να τους εξηγήσετε με τρόπο, ότι ένας παπαγάλος δεν είναι όπως ένα σκυλί. Δεν χαϊδεύονται από τον οποιονδήποτε και οποτεδήποτε! Ακόμη και από τους "ανθρώπους" τους, δέχονται χάδια ΜΟΝΟ όταν θέλουν αυτοί. Πόσο μάλλον από ξένους...
Και τέλος, οι παπαγάλοι γενικά δαγκώνουν όταν φοβούνται ή όταν αμύνονται. Άρα όταν πλησιάζει το κλουβί τους κάποιος ξένος, τον "χώρο" τους δηλαδή, εννοείται ότι θα κάνουν το παν για να τον απομακρύνουν γιατί προστατεύουν το σπίτι τους. 🙂
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, τρία χρόνια έχουμε τον Ροκάκο, αλλά έχω καταλάβει ότι σπάνια (ίσως και ποτέ) δαγκώνουν ΧΩΡΙΣ λόγο!
ΜΑΡΙΑ
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
με επιμονη και υπομονη και με πολλες ωρες ενασχολησης μαζι του
θα δειτε τι παιχνιδιαρικο και αγαπησιαρικο πλασμα θα γινει
καλο ειναι να ασχολειστε ολοι μαζι του
η κυριοτερη προσεγγιση ειναι δινοντας του φαγητο και μιλωντας του τρυφερα
οι κινησεις σας πρεπει να ειναι αργες και ηρεμες
ειναι μικρο ακομα.. Και φοβισμενο..σιγα σιγα λοιπον
 
Να συμπληρωσω σε αυτα που σωστα ειπε ο Λευτερης οτι μπορει να δαγκωσουν κι οταν καταλαβουν οτι ετσι μπορουν να παρουν αυτο που θελουν, ειτε αυτο ειναι αρνητικη προσοχη, ειτε να σε κανουν να μην τον μετακινησεις τελικα ενω εσυ ηθελες να ανεβει στο χερι σου η να μη φευγουν απο το σημειο που θελουν να καθισουν η να αρπαζουν αυτο που κρατας κανοντας αυτο που λεμε στα αγγλικα bullying. Aυτο μπορουν να το κανουν οταν νομισουν οτι ειναι ισχυροτεροι στην ιεραρχια απο εσενα επειδη σε φοβιζουν με το ραμφος τους η οτιδηποτε.
Αρχικα θα σου προτεινα να κατεβασεις την ψηλη πατηθρα αν καθεται εκει συχνοτερα και οταν τον πλησιαζεις εισαι πιο κατω απο αυτον. Οταν τον βγαζετε εξω να χρησιμοποιειτε την πορτα του κλουβιου. Εαν δε θελει να βγει χωρις να δαγκωσει τοτε να χρησιμοποιεις μια πατηθρα για να τον βγαλεις και να τον βαζεις παντα να καθεται χαμηλοτερα απο εσας. Ισως ενα σχετικα χαμηλο σταντ να ηταν καλη λυση.
 
ισα ισα Βικτωρια.. αυτο ειναι ενα σημαδι για την αριστη υγεια του! Και ο δικος μου το κανει.. Δεν ειναι απολυτως τιποτα! το διαβασα σε ενα βιβλιο εξειδικευμενο μονο για ζακο.
 
Το κλουβι του ειναι αρκετα ψηλο οντως... Ισως να φταιει αυτο για την "επιθετικη" συμπεριφορα του. Οσον αφορα για την ενασχοληση του η αληθεια ειναι οτι ασχολουμαι μονο εγω και οχι πολλες ωρες την ημερα.
 
Back
Top