Φροντίδα Zako δεν μπαίνει στο κλουβί του

Tasoszako

PB New Member
Εγγραφή
3 Μαϊ 2014
Μηνύματα
16
Καλησπέρα παιδιά... Πήρα εχθές ενα τεράστιο κλουβί για τον ζακο μου για να νιώθει άνετα που γίνετε κ Σταν επάνω... Του εβαλα πολλα παιχνίδια κλαριά νερό φαί μέσα αλλα κάθεται μονο επάνω, δεν μπαίνει μέσα... Πρέπει να κανω κάτι;
 
Ίσως έπρεπε να αποφύγεις να το φορτώσεις κατ ευθείαν και αφού συνηθίσει το νέο κλουβί σιγά σιγά να προσθέτεις νέα πράγματα.
 
  • Like
Αντιδράσεις: mgerom
Επίσης μια φωτογραφία αυτού που περιγράφεις θα βοηθούσε πολύ περισσότερο στο να καταλάβουμε που βρίσκεται το πρόβλημα, εφόσον υπάρχει βέβαια.
 
Εγω οταν αλλαζα κλουβια στα πουλια δεν το εκανα σε μια ημερα. Η προσαρμογη κρατουσε σχεδον εναν μηνα. Αρχικα εβαλα το νεο κλουβι στο δωματιο, επειτα το κολλησα διπλα στο υπαρχον για να μπορει να το βλεπει απο κοντα και ανεβαινει να καθεται εκει οταν τον αφηνα εκτος κλουβιου. Τον δελεαζα με τροφη (αμυγδαλα που τρελαινεται) να μπει στο νεο κλουβι και μολις πατουσε σε μια πατηθρα μεσα στο καινουριο, του το εδινα και καθοταν να το φαει εκει. Σιγα σιγα εκλεινα την πορτα για 2-3 λεπτα μεχρι να δω οτι αγχωνεται και δεν θελει αλλο. Στο τελος μετεφερα τα παιχνιδια λιγα λιγα στο νεο κλουβι στο οποιο περνουσε σχεδον ολη μερα αλλα κοιμοταν ακομη στο παλιο που ενιωθε ανετα, ωσπου τον αφησα να κοιμηθει στο νεο κλουβι σχεδον μετα απο εναν μηνα. Ο παπαγαλος μου (ο πρωτος) οταν τον πηρα μαδιοταν και με αυτη την αργη αλλαγη δεν στρεσαριστηκε καθολου αφου δεν μαδησε τα φτερα του. :)
 
Βρε θα καθίσετε ήσυχοι; Τι δουλειά έχουν οι γαμψωμύτες σας με τα καναρινάκια μας;
Αυτό δεν το βλέπετε; ΆρθραForum>Καναρίνια>Φροντίδα Καναρινιών 😡 ... :D
😀 κύριε Μάκη το θέμα μόλις διευθετήθηκε! 😛
 
Back
Top