Γενικά Zako NL 5170 AB 10 06 004, Το ΑΒ τι σημαινει;

petros galleos

PB Member
Εγγραφή
23 Απρ 2007
Μηνύματα
185
Πόλη
Γλυφάδα
Παιδια οζακο που αγορασα πτιν 2 χρονια εχει εισαχθει απο Ολλανδια, εχει ασημι δακτυλιδι που γραφει" NL 5170 AB 10 06 004 : Απο αυτα τα στοιχεια φαινετε και ο μηνας γεννησης του; Το ΑΒ τι σημαινει;
 
Απο αυτα τα στοιχεια φαινετε και ο μηνας γεννησης του;

Πέτρο, από το δαχτυλίδι μπορείς να καταλάβεις μόνο την προέλευση του πουλιού, το έτος γέννησης, τον κωδικό του εκτροφέα και τον αύξων αριθμό του πουλιού, τίποτα άλλο! 🙂

Το ΑΒ τι σημαινει;

Το ΑΒ δείχνει την προέλευση του πουλιού, δηλαδή την Ολλανδία!
 
Αναστασια σ ευχαριστω για την απαντηση, αν και νομιζω οτι την προελευση του πουλιου την δειχνει το NL [NEDERLANTS], που γραφει στην αρχη.Μηπως το ΑΒ σημαινει κατι αλλο.
 
Τo ΝL συνοδεύεται από αυτόν τον αριθμό 5170, οπότε υποθέτω πώς όλο αυτό αποτελεί τον κωδικό του εκτροφέα! 🙄

Το AB ξέρω πως αντιστοιχεί στην Ολλανδία! 🙂
 
Παιδια οζακο που αγορασα πτιν 2 χρονια εχει εισαχθει απο Ολλανδια, εχει ασημι δακτυλιδι που γραφει" NL 5170 AB 10 06 004 : Απο αυτα τα στοιχεια φαινετε και ο μηνας γεννησης του; Το ΑΒ τι σημαινει;

NL 5170 AB 10 06 004 Εγώ γιατί έχω την εντύπωση οτι ο ΑΒ σημαίνει τον κωδικό του εκτροφέα ή συλλόγου;

ΝL = χώρα προέλευσης
5170 ΑΒ 10 = Κωδικός εκτροφέα (ομοσπονδία, σύλλογος κτλ)
06= Έτος γέννησης
004 = Αυξων αριθμός δαχτυλιδίου - πτηνού
 
ΟΚ . Μια υποθεση εκανα. Εχθες εστειλα μεσω του Αλεχανδρου στην Γερμανια, 2 φτερα για να μαθω το φυλο του με DNA . Μεχρι τωρα τον εχουμε για αρσενικο. Θα δουμε. Και παλι σ ευχαριστω.
 
Εγώ γιατί έχω την εντύπωση οτι ο ΑΒ σημαίνει τον κωδικό του εκτροφέα ή συλλόγου;

Ζητώ προκαταβολικά συγνώμη αν εγώ είμαι τελικά αυτή που είναι λάθος! 🙄
 
Αλεξανδρε το δαχτυλιδι ειναι κλειστο. Ελαβες τον φακελλο με τα φτερα που εστειλα για να δεις εαν ειναι ενταξει;
 
Back
Top