Αναπαραγωγή Zebra Finch, Υπαρχει περιπτωση να ειναι και τα δυο θυληκα;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης arathorn
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

arathorn

PB New Member
Εγγραφή
7 Νοε 2007
Μηνύματα
34
Πόλη
Αγρίνιο
καλησπερα

εδω και 6-8 μηνες μου εκαναν δωρο ενα ζευγαρι zebra finch. Πριν απο ενα μηνα τους εβαλα μια φωλια μες το κλουβι και μετα απο και χθες ειδα οτι ειχαν τρια αυγα. Σημερα ειχαν ομως πεντε αυγα! Δεν ξερω πολλα απο την συγκεκριμενη ρατσα και θελω την βοηθεια σας. Υπαρχει περιπτωση να ειναι και τα δυο θυλικα ή μπορει να γεννανε και δυο αυγα την ημερα;

ευχαριστω
 
φιλε μου σ'ευχαριστω για την απαντηση σου αλλα το ερωτημα παραμενει. Μπορουν δυο θηλυκα χωρις την παρουσια αρσενικου να γεννανε; τα zebra finches μπορει να γεννανε 2 αυγα την ημερα;
 
Θα απαντήσω μόνο στο πρώτο ερώτημα κάνοντας όμως μια ρητορική ερώτηση: Ο κότες για να γεννήσουν χρειάζονται κόκκορα στο κοτέτσι;:D

Η απάντηση είναι ναι, γεννάνε απλά τα αυγά είναι άσπορα. Αν λοιπόν τα πουλάκια σου είναι σίγουρα θηλυκά, μπορούν να γεννήσουν από ενα το καθένα! Μήπως μπερδεύτηκες στο μέτρημα;
 
  1. Μπορουν δυο θηλυκα χωρις την παρουσια αρσενικου να γεννανε;
  2. τα zebra finches μπορει να γεννανε 2 αυγα την ημερα;
  1. Μπορούν όσον άφορά άλλα είδη πτηνών και μάλλον τα zebra finches δεν αποτελούν εξαίρεση.
  2. Δε γνωρίζω.
 
αν και εχω αρκετες "πραγματικες" κοτες στο σπιτι μου ποτε δεν σκεφτηκα οτι το ιδιο συμβαινει με τα παραδεισια. Με τα πουλια που εχω δεν μου ετυχε ποτε. Οποτε πρεπει να βρω αρσενικα τωρα για να κλεισει το "foursome"
 
αντε και καλο foursome

finchworld.com/Birds/Finch/Zebra/zebra_finch_breeding.htm
zbirds.com/Breeding.html']Breeding Zebra Finches
 
Πρεπει να παρω ενα αρσενικο ή δυο; Και μιας και οι κυριες γεννανε στην ιδια φωλια πρεπει να βαλω αλλη μια φωλια ή να τα βαλω σε ξεχωριστα κλουβια;
 
Xoristes kloubes, mia klouba ana zefgari. Kathe klouba mia folia. An baleis tis kloubes dipla dipla, kane kati anamesa na min blepoune ta arsenika enan ton alon.

Alexandros
 
Ego elega to zefgari xriasete toulaixston mia klouba 40 cm x 40 cm x 40 cm, min ksexnas meta exeis to zefgari kai 3-6 mikra meza stin klouba.

Oso megalitero oso kalitero panda.

Alexandros
 
Αν και έχω χρόνια παραδείσια ζεμπράκια έχει τύχει να γεννήσει αυγά χώρις να ζευγαρώσει με το αρσενικό αλλά δύο αυγά σε μια μέρα δεν είχα ποτέ. Μπορεί βέβαια να συμβαίνει και να μην έτυχε σε μένα.

Πάντως πως δεν κατάλαβες ότι είναι και τα δύο θυληκά; Είναι πολύ εύκολο να τα ξεχωρήσεις.
 
κοιταξα σημερα την φωλια και δεν ειχε νεο αυγο. Θα περιμενω και αυριο για να δω τι θα γινει. Ειναι φυσιολογικο να αφηνουν κουτσουλανε μεσα στην φωλια;
Και τι ακομα μπορει να μου πει καποιος πως ξεχωριζω το φυλο γιατι απο τα ξενα site δεν το καταλαβαινω
Ευχαριστω
 
οταν λες κουτσουλανε τι εννοεις;1-2-3 κουτσουλιες ή ξεχνανε τον πατο του κλουβιου και τις κανουν ολες στη φωλια; Για το φυλο δεν ξερω 1ον τι ειδος εχεις{δεν ξερω τις ονομασιες ολες}και δευτερον βαλε μια φωτο να δουμε θα μας βοηθησει
 
εχουν μεσα στην φωλια 3-4 κουτσουλιες. Οσον αφορα το ειδος δεν ξερω ποια μεταλλαξη ειναι γιατι το ενα ειναι λευκο και το αλλο σταχτή με ελαφρυ πορτοκαλι στα μαγουλα. Θα προσπαθησω να ανεβασω φωτο συντομα
 
μην ανησυχεις ολα τα πουλια κανουν κουτσουλιες μεσα στη φωλια και μολις ξεραθουν τις πετανε εξω απο την φωλια οσο για το ειδος ανεβασε φωτο και βλεπουμε
 
Back
Top