Φροντίδα Zebra finch και java sparrow στο ίδιο κλουβί

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Dtse
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Dtse

PB New Member
Εγγραφή
22 Δεκ 2015
Μηνύματα
199
Καλησπερα! Εχω ενα zebra finch αρσενικο και μου φερανε ενα java sparrow μαλλον θυληκο και τα εβαλα μαζι στο κλουβι, θα εχουν προβλημα;
 
Καθόλου!
Βασικά θα τα πάνε πολύ καλά κιόλας. Αυτά τα 2 είδη μπορούν να συμβιώσουν τελείως αρμονικά!
Όλα καλά👍..
 
Φιλε αργησα να δω το μυνημα σου. Το πηγα πισω στο pet shop που μου το πηρανε γιατι το τσιμπαγε εντονα το ζεμπρακι! Μου δωσαν ενα αλλο αρσενικο ζεμπρακι αλλα και με αυτο τσακωνεται τωρα! τι κανω τωρα; Πολυ τσαμπουκας βγηκε...
 
Φιλε αργησα να δω το μυνημα σου. Το πηγα πισω στο pet shop που μου το πηρανε γιατι το τσιμπαγε εντονα το ζεμπρακι! Μου δωσαν ενα αλλο αρσενικο ζεμπρακι αλλα και με αυτο τσακωνεται τωρα! τι κανω τωρα; Πολυ τσαμπουκας βγηκε...
Πρωτα κραταμε καραντινα σε νεα πουλια, 40 ημερες σε αλλο κλουβι και δωματιο.

Περαν των πιθανων ασθενειων που μπορει να μεταφερθουν, βαζεις στην ψυχρα ενα πουλι νεο, στο κλουβι του ηδη υπαρχοντος. Ποιες πιστευες ειναι οι πιθανοτητες να συνυπαρξουν αμεσως; Ελαχιστες.. Πρεπει να τα γνωρισεις σταδιακα μετα την καραντινα, ωστε να μη θεωρηθει ο νεος ως εισβολεας στο χωρο του παλαιου.
 
Φιλε αργησα να δω το μυνημα σου. Το πηγα πισω στο pet shop που μου το πηρανε γιατι το τσιμπαγε εντονα το ζεμπρακι! Μου δωσαν ενα αλλο αρσενικο ζεμπρακι αλλα και με αυτο τσακωνεται τωρα! τι κανω τωρα; Πολυ τσαμπουκας βγηκε...
Ανάλογα τα πουλιά και τ προσωπικότητά τους είναι αυτά...
 
Οποτε να τα χωρισω λετε; Απλως δεν εχω τον χωρο για δευτερο κλουβι... Οκ το βλεπω.. Το πολυ πολυ να τοπαω πισω αυριο το πρωι... Θα δω πως θα συμπεριφέρονται και αυριο..
 
Οποτε να τα χωρισω λετε; Απλως δεν εχω τον χωρο για δευτερο κλουβι... Οκ το βλεπω.. Το πολυ πολυ να τοπαω πισω αυριο το πρωι... Θα δω πως θα συμπεριφέρονται και αυριο..
Καλε μου φιλε.. Τα ζωακια δεν ειναι μπλουζακια να τα πηγαινοφερνουμε με καρτα αλλαγης.. αφου θελησες να φροντισεις αλλο ενα, επρεπε να μεριμνησεις για εξοπλισμο κτλ κτλ..

Προτεινω αντι να επιστρεψεις και αυτη την ψυχουλα, να πας αυριο να παρεις στο νεο σου φιλο ενα κλουβακι και να τοτ βρεις μια γωνια στο σπιτι που να περασει ησυχα την καραντινα του.. μετα σταδιακα θα τον βαλεις στο ιδιο δωματιο με το παλιο, και πιο κοντα και τελος μαζι. Μην παθουν και σοκ, ετσι;
 
Μιας και πήγες για αλλαγή στο μαγαζί πως και δεν σκέφτηκες να πάρεις δύο του ίδιο είδους; Ή δύο ζεμπρακια ή δυο πιγκουινακια; Έστω και του ίδιου φύλου αν δεν ήθελες να προχωρησεις σε αναπαραγωγή...
 
Σημερα το πρωι θυμηθηκα οτι εχω ενα δευτερο κλουβι που ειχα παρει για να το εχω αν θελω να καθαρισω το πρωτο κλουβι. Οποτε το εβαλα εκει αλλα είναι δυσκολο να το βαλω σε αλλο δωματιο. Στο σαλονι τα εχω και οταν εχει καλο καιρό τα βγαζω στην βεραντα αλλα μαζι οχι σε αλλο δωματιο. Δεν το επιτρεπει ο χωρος.
 
Και μένα αν στο κλουβί μου έβαζαν ξαφνικά ένα άσχετο πουλί θα νευρίαζα και θα γινόμουν τσαμπουκάς! Αντιδρά απολύτως φυσιολογικά στις λάθος κινήσεις σου! Καλά έκανες και τα έβαλες σε ξεχωριστά κλουβιά... Τώρα ότι έγινε έγινε.. Τελικά τι πουλάκια έχεις; Γιατί μπερδεύτηκα.. 😛

Στο σαλονι τα εχω και οταν εχει καλο καιρό τα βγαζω στην βεραντα αλλα μαζι οχι σε αλλο δωματιο.
Απαγορεύεται το μέσα έξω! Ακόμα και με 3-4 βαθμούς διαφορά θα σου αρρωστήσουν! Ακόμα και καλό καιρό να έχει η την συγκεκριμένη περίοδο ο ήλιος είναι με δοντια! Μη ξεχνάς πως έχει εξωτικά πουλιά που δεν έχουν μάθει στο κρύο.. και επίσης το μέσα έξω τα στρεσάρει πολύ! Γι αυτό μόνιμα μέσα!
 
χαχα τα μπουρδουκλωσα! Δυο αρσενικα ζεμπρακια.

Οκ λοιπον μεσα.. μετα απο 30 μερες ας πουμε δοκιμαζω να τα ξαναβαλω μαζι;
 
χαχα τα μπουρδουκλωσα! Δυο αρσενικα ζεμπρακια.

Οκ λοιπον μεσα.. μετα απο 30 μερες ας πουμε δοκιμαζω να τα ξαναβαλω μαζι;
Εφοσον δεν ηρηθηκε καραντινα.. Μπορεις να τα εχεις κοντα σχετικα. Μετα την καραντινα θα φερεις τα κλουβια πιο κοντα και πιο ποντα σταδιακα σε σημειο που θα ειναι κολλητα. Το ενα θα μαθει το αλλο, και οταν δεις τι συμπεριφορα εχουν θα τα βαλεις μαζι.
 
Παιδια ειχατε απολυτο δικιο! Το εχω λατρεψει το καινουργιο ζεμπρακι που ακουει στο ονομα blacky λογο του σκουρου χρωματος που εχει σε σχεση με το πρωτο + οτι εχει και πολυ ομορφο κελαιδισμα για ζεμπρακι! Πολυ μελωδικο. Ευχαριστώ για τις συμβουλες!
 
Back
Top