Γενικά Από πότε και επί πόσο καιρό μπορεί ένα θηλυκό να μουρμουρίζει;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης ianos
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

ianos

PB Supporter
Εγγραφή
31 Ιαν 2011
Μηνύματα
13.010
Πόλη
Νέα Σμύρνη
Αν και ο τίτλος που δίνω στο παρόν θέμα είναι γενικός, με απασχολεί η ακόλουθη περίπτωση:
Καναρίνι θηλυκό(?) Τιμπράντο λευκό, γεννημένο τον Μάιο, αγοράστηκε από εκτροφέα της ράτσας μία εβδομάδα πριν. Φοβάμαι ότι μου προέκυψε... Τσολιάς - και δεν θα το ήθελα με τίποτα.
Δύο ημέρες μετά την παραλαβή του πουλιού, αυτό άρχισε να... Μπαμπαλίζει, μουρμουρίζει, σαφέστατα πιο παρατεταμένα από τον χρόνο που κάνουμε να πούμε 1,2,3 και που είναι ο χρόνος στον οποίο όλα τα θηλυκά μου κάνουν ένα ας πούμε τρρρρτ. Στο διάστημα που "τραγουδά" κάνει και σφυρίγματα ταυτόχρονα. Αυτό πλέον συμβαίνει εδώ και 5 ημέρες, ξεκινά γύρω στο μισάωρο αφού έχει ξημερώσει και διαρκεί για λίγα λεπτά, επαναλαμβάνεται στο μεσημέρι επί ένα μισάωρο που πέφτει ο ήλιος μέσα από το παράθυρο πάνω στο κλουβί. Στην αρχή η κατάσταση μου φάνηκε ύποπτη. Έπειτα σχεδόν εφιαλτική, διότι το έχω συμπαθήσει πολύ το μικρό, είναι και ιδιαίτερα όμορφο, αλλά δεν έχω χώρο και διάθεση να διατηρώ πολλά πουλιά και απλά το ήθελα για ζευγάρι για ένα από τα αρσενικά μου.
Το ερώτημά μου λοιπόν είναι το εξής: έχω γνώση ότι κάποια θηλυκά καναρίνια κελαηδούν, ακόμα και με περίπλοκο μοτίβο, αντιγράφοντας τα αρσενικά, αλλά αυτό συμβαίνει κυρίως όταν είναι πυρωμένα - κάτι που το μικρό μου αποκλείεται να είναι λόγω ηλικίας. Είχα και ο ίδιος θηλυκό που κελαηδούσε, σχεδόν σαν αρσενικό - όχι σε τόσο μεγάλη ένταση φυσικά, αλλά με παραπλήσιο "στίχο" και διάρκεια, το οποίο όμως το είδα στο ένα έτος ζωής της.
Ουφ, μακρυγορώ πάλι...το ερώτημα είναι... Αν είναι από τα θηλυκά που κελαηδούν το συγκεκριμένο, πότε αυτά ξεκινούν τις προσπάθειες... φωνητικής; Στους 6 μήνες γίνεται;
background info:
1. Το κοίταξα στην αμάρα και δεν κατέληξα - ούτε κάθετο το όργανο ούτε οριζόντιο
2. Η γραμμή του ράμφους του περνά μέσα από το μάτι και όχι κάτω από αυτό
3. Ο εκτροφέας με τον οποίο μίλησα τηλεφωνικά, και ο οποίος είναι πολύ έμπειρος σε καναρίνια αυτής της ράτσας, μου είπε ότι αποκλείεται να είναι αρσενικό το πουλί και ότι μάλλον πρόκειται για θηλυκό που κελαηδά, το οποίο σημαίνει πολύ καλό πουλί. Βέβαια συμφωνήσαμε να αφήσουμε μια εβδομάδα ακόμα να δούμε πως πάει το κελάηδημα, αν δλδ ενισχύεται και βελτιώνεται και τα ξαναλέμε.

Φωτό της αμάρας θεωρώ ότι ακόμα κι αν βάλω στο φόρουμ δεν θα είναι και ό,τι καλύτερο, αφενός λόγω εποχής και ηλικίας αφετέρου λόγω του ότι ανάλογα με τη γωνία της εστίασης του φακού το "παράλληλο" με την κοιλιά μπορεί να φανεί και σχεδόν "κάθετο", εκτός του ότι δεν θέλω να το πιάνω, διότι είναι που είναι μόνο του (καραντίνα) μέσα σε ένα νέο χώρο, μην το αγχώσω και παραπάνω και αρρωστήσει.

Μακάρι να είναι θηλυκό κι ας το πάω για αποτρίχωση 😛 κελάηδημα -> τεστοστερόνη -> αυξημένη τριχοφυΐα
 
μήπως το έχουν τα τιμπράντο αυτό;
είχα ένα σκουφάτο (με πολλά προβλήματα υγείας) που κελαηδούσε δυνατά και με αρκετούς διαφορετικούς ήχους. Και μάλιστα όσοι το είχαν "εξετάσει" το είπαν αγόρι... Μέχρι την Πρωταπριλιά που μου σέρβιρε ένα αυγουλάκι. (όπως καταλαβαίνεις λόγω Πρωταπριλιάς, το έλεγα και κανείς δεν με πίστευε )
 
Ξεκινούν και νωρίτερα από τους έξι μήνες.

Αυτό που σε προβληματίζει Γιάννη σε περίπτωση που βγει αρσενικό είναι ότι θέλεις να έχεις θηλυκό;
 
Φοβάμαι ότι μου προέκυψε... Τσολιάς - και δεν θα το ήθελα με τίποτα.
Είτε το θέλεις είτε όχι φοβάμαι πως ο "φόβος" σου έχει πολλές ελπίδες να επαληθευτεί
το ερώτημα είναι... Αν είναι από τα θηλυκά που κελαηδούν το συγκεκριμένο, πότε αυτά ξεκινούν τις προσπάθειες... φωνητικής; Στους 6 μήνες γίνεται;
Στους δύο - τρεις μήνες ψιλοτραγουδάνε και τα θηλυκά... αλλά σταδιακά εγκαταλείπουν τις προσπάθειες και αφήνουν τα σκήπτρα στα αρσενικά. Σε καμία περίπτωση όμως δεν μπορείς να συγκρίνεις την προσπάθεια των αρσενικών που είναι συνεχής και επίμονη... με την επιφανειακή των θηλυκών...
Η γραμμή του ράμφους του περνά μέσα από το μάτι και όχι κάτω από αυτό
Και τι περισσότερο θέλεις για να πειστείς πως έχεις νέο αγοράκι στην οικογένειά σου;
Αν θες βοήθεια στο όνομα εδώ είμαστε...
 
Ξεκινούν και νωρίτερα από τους έξι μήνες.

Αυτό που σε προβληματίζει Γιάννη σε περίπτωση που βγει αρσενικό είναι ότι θέλεις να έχεις θηλυκό;
Ναι Σταύρο. Θα βρεθώ με δυο αρσενικά, έλλειψη χώρου και θα πρεπει να επιλέξω να τα αφήσω αζευγαρωτα ή να μην έχω τι να κανω τα μικρά τους και με παράπονα απο το σπίτι μου οτι αφού το γέμισα φυτά, τωρα το γεμίζω με καναρίνια.

Γιαννη, θυμάσαι σε τι ηλικία ξεκίνησε εκείνο το περίφημο θηλυκο σου να τραγουδά;
 
Γιαννη, θυμάσαι σε τι ηλικία ξεκίνησε εκείνο το περίφημο θηλυκο σου να τραγουδά;
Δυστυχώς όχι Γιάννη..
Απλά ξέρω πως κάθε χρόνο έχω ένα δυο λάθη στην αρχική επιλογή - σχεδιασμό των ζευγαριών μου... Κάποια με το κελάηδημα μας ξεγελούν... και μόνο στον τελικό έλεγχο ξεχωρίζουν ενώ "αραιά και που"... ακόμη και σ΄αυτό τον έλεγχο. Γίνονται λάθη.
 
Θηλυκό ντιμπραντο περσινό με γέννες φέτος αυτή τη στιγμη κελαηδάει... Είναι συνεχόμενο κελαηδημα με πλέξιμο της φωνής σε χαμηλότερη ένταση... Πολύ ευχάριστο στα αυτιά μου τώρα που δεν έχω αρσενικά καναρίνια. Επομένως κάνε λίγη υπομονή... Πιστεύω ότι αυτή η εποχή με λίγο κρύο μετά την πτερορροια τους αρέσει και το δείχνουν με τον τρόπο τους
 
Γιάννη εγώ πιστεύω από τα γραφόμενά σου ότι είναι θηλυκό που απλά σαλιαρίζει πιο έντονα από τα συνηθισμένα. Αν ήταν αρσενικό timbrado 6 μηνών, θα τραγουδούσε πολύ πιο επίμονα από αυτό που περιγράφεις. Εδώ τα φετινά μου αρσενικά mosaic που δεν είναι καναρίνια φωνής, στους 6 μήνες ψευτοκελαηδούσαν ασταμάτητα. Όχι μόνο το πρωί και το απόγευμα. Επίσης μια από τις φετινές mosaic πριν "ντυθεί" στα χρώματα του γένους της, με είχε μπερδέψει. Τώρα δεν σαλιαρίζει καθόλου.
 
Δεν μας απασχολεί τόσο το μουρμούρισμα παιδιά... όσο αυτό που έγραψε ο Γιάννης.
Η γραμμή του ράμφους του περνά μέσα από το μάτι και όχι κάτω από αυτό
Και από αυτό συμπεραίνω πως το πουλί είναι σίγουρα αρσενικό...
 
Λοιπόν συνέχεια του θέματος... Το καναρινι τις επόμενες ημερες άρχισε να κάνει και μερικά γυρίσματα στη φωνή, να αυξάνει τον τόνο και τη διάρκεια του κελαηδηματός του κι εγώ φυσικά συνέχισα να φρικαρω.
Είχα μιλήσει εντωμεταξύ με τον εκτροφέα και κου είχε πει να κοιτάξω αν θα συμβούν τα παραπάνω.
Έπειτα έπιασα τα καναρίνια μου, αρσενικά και θηλυκά, 5 στον αριθμό, τα φύσηξα, είδα και συνέκρινα. Η εικόνα ήταν αβέβαιη. Πήρα χαρακακι και έβλεπα τη νοητή ευθεία τους γραμμής του ράμφους αν περνά μέσα ή κάτω απο τα μάτια τους - υπερβολές το γνωρίζω, αλλά ευτυχώς δεν έβγαλα και κανενός το μάτι. Ομολογώ οτι το χέρι κου δεν τρέμει, και οτι ήμουν ικανός κάποτε στη γεωμετρία και στο σχέδιο, αλλά τα καναρίνια μου μάλλον ειναι αρσενικοθήλυκα ή η μέθοδος αυτη δεν ειναι για εμένα, διότι οι διάφορές ήταν πολυ αμυδρές στις πέντε απο τις έξι περιπτώσεις, ακόμα και με μεγενθυτικο φακό. Επίσης πήρα το καναρινι φωτογραφίες τις οποίες για μια ακόμη φορα αδύνατο να ανεβάσω.

111IMG_0199.webp 222IMG_0200.webp 333IMG_0202.webp 444IMG_0203.webp
 
Τελικά πιστεύω πως δίκαια προβληματίζεσαι Γιάννη
Οριακά η γραμμή πάνω στο μάτι του πουλιού...
Θεωρώ πως κάθε συμπέρασμα αυτή τη στιγμή μπορεί να μας εκθέσει στο μέλλον.
Από όσα όμως περιγράφεις και τα "ανακατεμένα συμπεράσματα" των φωτογραφιών θα ρισκάρω και θα πω πως μάλλον έχουμε αγόρι...
Εύχομαι. Για να μην ξεφύγεις και από τα αρχικά σου σχέδιά να κάνω λάθος...
Περιμένω στο μέλλον για το δικό σου καλό να διαψευσθώ...
Έχω όμως εμπιστοσύνη σε όλα όσα παρατήρησες και χωρίς επιφύλαξη θα πω πως μιλάμε για αρσενικό καναρίνι.
 
Eγώ πάλι γιατί βλέπω πως η γραμμή περνά κάτω από το μάτι βρε παιδιά; Γιάννη ότι και να βγεί μην το επιστρέψεις είναι πανέμορφο! Κράτησέ το.

υ. Γ. Προσωπικά δεν στηρίζομαι στη μέθοδο του ματιού.
 
Τα υπόλοιπα νέα. Ναι, το καναρίνι πραγματικά είναι κουκλάκι και δεν ήθελα να το αποχωριστώ - το είχα άλλωστε κοντά δέκα ημέρες. Αλλά από την άλλη μεριά, όπως εξηγώ στο ποστ 6 ήμουν σε μονόδρομο. Έτσι λοιπόν αφού το πάλεψα με τον εαυτό μου, το έδωσα στον άνθρωπο πίσω και πήρα μια αδερφή του της οποίας το μάτι μου φαίνεται πάνω από τον χάρακα. Ο εκτροφέας ήταν συνεργάσιμος, μου είπε για μια ακόμη φορά ότι το πουλί είναι στα σίγουρα θηλυκό, αφού το φύσηξε από κάτω και ότι θα το βάλει μόνο του πλέον (ήταν σε κλούβα με άλλα αν κατάλαβα σωστά πριν) ώστε να το παρακολουθήσει τις επόμενες ημέρες. Συμπλήρωσε ότι προφανώς είναι θηλυκό με πολύ καλά γονίδια για κελάηδημα οπότε θα πάρει top αρσενικούς απογόνους - που του το εύχομαι. Μάλιστα είχε δει τις σημειώσεις του στο εκτροφείο και ήξερε ότι το μικρό πλέκει ας πούμε και λίγο τραγούδι. Όλα αυτά δεν τα είπε παρά μόνο αφού μου είχε αντικαταστήσει το πουλάκι με την αδερφή του, δλδ εννοώ ότι δεν τα έλεγε ούτε για να δικαιολογήσει καταστάσεις μα ούτε και για να με πείσει να μην κάνω την αλλαγή. Το καναρίνι που έλαβα είναι επίσης λευκό, πιο λευκό από το εικονιζόμενο πιο πάνω, με ίσως αδιόρατα κίτρινα φτερά στις άκρες των φτερούγων του - χρειάστηκα και λίγη φαντασία για να το εντοπίσω το συγκεκριμένο χαρακτηριστικό και πολύ - πολύ σας λέω φως. Μέσα στους λόγους που αποφάσισα και την επιστροφή είναι και το ότι αν πράγματι το πουλάκι είναι αρσενικό Tibrando και με δεδομένο ότι έχει γεννηθεί μέσα στον Μάιο, το κελάηδημά του, αν και είχε πρωτότυπα σφυρίγματα εύηχα πολύ, δεν με έπειθε ότι πρόκειται να κελαηδήσει ιδιαίτερα καλά και βάσει του γεγονότος ότι άλλα στην ίδια ηλικία, έχουν σχεδόν ξεκαθαρίσει το τραγούδι τους.
Ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και την ανταπόκριση.
 
Εχω θυληκο τιμπραντο κοριτσι επιβαιβεωμενο με γεννες που το κελαηδισμα του διαφερει ελαχιστα απο αυτο ενος αρσενικου τιμπραντο ειναι συνεχες δυνατο με εναλλαγες σαν ενα κανονικο αρσενικο πουλακι, οχι μονα τρουτ ουτε απλες νοτες, μιλαμε για συνθετες δυνατες νοτες τιμπρες και τιν τιν μεσα που κανουν τα αρσενικα. Πιστευω οτι ειχες στα χερια σου ενα θυληκο τιμπραντο με πολυ ορεξη και εφεση για κελαηδισμα.Αλλωστε ειναι απο γραμμες φωνης που ολη η εκτροφη γινεται γυρω απο το κελαηδισμα.Αν βρω χρονο θα κανω μια ηχογραφηση να παρετε και εσεις μια γευση.

Καλη συνεχεια με το νεο σου κοριτσι.
 
Αν βρω χρονο θα κανω μια ηχογραφηση να παρετε και εσεις μια γευση.

Εγώ το περιμένω πως και πως αυτό το βίντεο. Πραγματικά θέλω να ακούσω επιβεβαιωμένο θηλυκό, που το τραγούδι του είναι συγκρίσιμο με ενός αρσενικού. Δεν μου έχει τύχει ποτέ να έχω θηλυκό που να τραγουδά, έστω και υποτυπωδώς στην ενήλικη ζωή του. Ευτυχώς γιατί νομίζω πως θα ξενέρωνα...όπως με ένα αρσενικό που τραγουδάει με το ζόρι.
 
Πραγματικά θέλω να ακούσω επιβεβαιωμένο θηλυκό, που το τραγούδι του είναι συγκρίσιμο με ενός αρσενικού

Αυριο θα την κανω την ηχογραφηση και θα το ποσταρω, σημερα δεν σταματαγε παλι τα νευρα μου εσπασε 😛
Εδω φοβαμαι θα μου χαλασει τις καρδερινες στεφανε... :D
 
Αυριο θα την κανω την ηχογραφηση και θα το ποσταρω, σημερα δεν σταματαγε παλι τα νευρα μου εσπασε 😛
Εδω φοβαμαι θα μου χαλασει τις καρδερινες στεφανε... :D

Δε νομίζω ότι αυτή την εποχή επηρεάζονται οι φωνές τους, γιατί θα φιμώσω και τη δική μου κανάρα... :)
 
Τα μικρα μεχρι να καθαρισουν τελειως κατι πιανουν δεξια αριστερα, αυτο εχω καταλαβει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Back
Top