Γενικά Γίνεται να γλείφει ένα καναρίνι;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης cplk
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

cplk

PB New Member
Εγγραφή
30 Νοε 2017
Μηνύματα
75
Πόλη
Αθήνα
Έψαξα στο forum "γλύφει". Δεν βρήκα κάτι παρόμοιο. Το καναρίνι μου από τότε που το πήρα, σε νέο κλουβί καθαρισμένο και στεγνωμένο στον ήλιο, και τώρα πριν 2 μέρες σε μια ζευγαρώστρα πάλι καθαρισμένη και ολοκαίνουργια, συνεχώς γλύφει. Γλύφει τα κάγκελα. Γλύφει τη σουπιά/ασβέστιο πριν, γλύφει τις πόρτες, το ταβάνι... και όταν λέμε γλύφει, ανοίγει ορθάνοιχτα το ράμφος του και βγάζει την κατακόκκινη λεπτή γλωσσίτσα και γλύφει χωρίς σταμάτημα για 10-15cm κατά μήκος των κάγκελων κτλ... Επίσης όταν τελειώνει... ανοίγει το ράμφος και κουνάει κυκλικά τη γλώσσα του αριστερόστροφα 2-3 φορές γρήγορα και μετά όλα ΟΚ. Ξ συχνότητα που το κάνει εδώ και 1.5 χρόνο που το έχω ειναι περίπου 3-4 ώρες.

Έχετε ξαναδεί αυτή τη συμπεριφορά; Τι είναι;
 
Δεν ξέρω και γενικά κάπως δύσκολο το βρίσκω να πάρεις πολύ συγκεκριμένη απάντηση.
Υπάρχει ένα παλαιότερο θέμα που αφορά ροζέλα με την ίδια συμπεριφορά αλλά δεν δίνεται συγκεκριμένη απάντηση γι' αυτό δεν στο παραθέτω.
Πιστεύω πως το γλείψιμο των αντικειμένων, αφορά την προσπάθεια άντλησης κάποιου απαραίτητου στοιχείου που λείπει στο πουλάκι.
Δίνεις mineral; Ποια είναι η διατροφή του γενικά; Το κλουβί σε τι χώρο το έχεις; Υπάρχει περίπτωση από υδρατμούς να επικάθηνται κάποιες ουσίες στα κάγκελα;
Δια της ατόπου θα πας κατά τη γνώμη μου, εγώ θα ξεκινούσα προσφέρονται μεταλλικά στοιχεία σε ξεχωριστό κυπελλάκι και βλέποντας και κάνοντας.
Αν έχεις κτηνίατρο, θα μπορούσες να του κάνεις μια ερώτηση επ' αυτού.
 
Μόλις άλλαξα τροφή συσκευασμένη και όχι χύμα, αυτή που συνίσταται στο forum, versa κάτι, οπότε λογικά θα αλλάξουν και τα στοιχεία που παίρνει. Δεν μπορώ να απαντήσω γιατί είναι πρόσφατα που έγινε αυτή η αλλαγή (προχθές). Ο χώρος του είναι σε σαλόνι, μακριά από κουζίνα κτλ, και έξω σε τοίχο μπαλκονιού όπου το μπαλκόνι έχει θέα, χωρίς να έχει δηλαδή κάτι απέναντι, καμιά πολυκατοικία, δέντρα ή κάτι κοντά κτλ.
 
... Έχετε ξαναδεί αυτή τη συμπεριφορά; Τι είναι;

Το καναρίνι μου ο admiral (Κύστεις σε καναρίνι Norwich Τυφλό καναρίνι από καταρράκτη), έγλυφε τα κάγκελα. Αναφέροντας το θέμα στον γιατρό, μου απάντησε πως τέτοιες συμπεριφορές ''δείχνουν'' νευρολογικά προβλήματα, συνήθως μη αναστρέψιμα, θυμάμαι έδωσε βιταμίνη Β, αλλά μέχρι το τέλος της (δύσκολης) ζωής του έγλυφε ή
... ανοίγει το ράμφος και κουνάει κυκλικά τη γλώσσα του
Μια επίσκεψη σε γιατρό θεωρώ πως είναι αναγκαία...
 
Μόλις άλλαξα τροφή συσκευασμένη και όχι χύμα, αυτή που συνίσταται στο forum, versa κάτι, οπότε λογικά θα αλλάξουν και τα στοιχεία που παίρνει.
Σίγουρα μια συσκευασμένη βασική τροφή σπόρων είναι πάντα καλύτερη και προτεινόμενη.
Αυτό που σου είπα όμως περί μεταλλικών στοιχείων, το καλύπτεις με ειδικά σκευάσματα όπως αυτό karderines.gr/shop/%CE%A0%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC/%CE%A3%CF%85%CE%BC%CF%80%CE%BB%CE%B7%CF%81%CF%8E%CE%BC%CE%B1%CF%84%CE%B1/%CE%91%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF-%CE%99%CF%87%CE%BD%CE%BF%CF%83%CF%84%CE%BF%CE%B9%CF%87%CE%B5%CE%AF%CE%B1/CEDE-%CE%91%CF%83%CE%B2%CE%AD%CF%83%CF%84%CE%B9%CE%BF-%CE%B3%CE%B9%CE%B1-%CF%80%CF%84%CE%B7%CE%BD%CE%AC-12kg-1.
Κυκλοφορούν και άλλα πολλά, όπως και πολυβιταμινούχα. Γι' αυτά τα τελευταία, να προτιμήσεις όσα προστίθενται στην αυγοτροφή και όχι στο νερό.
Μετά την αναφορά της Sissy πάντως, η απλή αναφορά μου στο γιατρό, θα έλεγα πως είναι πιο επιτακτική.
Επίσης εκτός των σπόρων, είναι απαραίτητο να διατρέφεται με χορταρικά και κάπου-κάπου λαχανικά και φρούτα.
Για την πλήρη διατροφή, διάβασε εδώ https://community.petbirds.gr/threads/Η-διατροφή-των-καναρινιών.17688/
 
Γενικά το μέσα έξω αυτην την εποχή θα πρεπει να αποφεύγεται για λογους θερμοκρασιακής διαφοράς. Μπορει δλδ το πουλακι να πάρει κάποιο κρύωμα.
Επίσης αν ειναι έξω, ειτε θα ειναι επι συνεχή επίβλεψη απο εσενα είτε θα πρεπει να εχει σταθερό προστατευτικό σε μικρή απόσταση από το κλουβί που να αποκλείει εγγύτητα αρπακτικών, κυρίως εναερίων
Σίσυ, ποιος γιατρός διέγνωσε το πρόβλημα; Ρωτώ, μηπως το μέλος μας ενδιαφέρεται να πάει στον ιδιο γιατρό.
 
.. Σίσυ, ποιος γιατρός διέγνωσε το πρόβλημα; Ρωτώ, μηπως το μέλος μας ενδιαφέρεται να πάει στον ιδιο γιατρό.
😛Της νύχτας τα καμώματα (Sissy, Σήμερα στις 04:15 από κινητό) τα βλέπει η μέρα...
Πίστευα πως έχω αναφέρει ήδη τον γιατρό Αχιλλέας Ακρίβος :)
 
Back
Top