Επιθέσεις αρπακτικών σε εξωτερικές εκτροφές

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης maria p
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Εγγραφή
3 Φεβ 2009
Μηνύματα
25.696
Το θέμα ξαναγίνεται επίκαιρο λόγω του επερχόμενου καλοκαιριού, που όλοι λίγο ως πολύ θα βγάζουμε για κάποιες ώρες ή και μόνιμα τα κλουβιά μας σε εξωτερικούς χώρους.

Κάθε λίγο και λιγάκι, κάποιο μέλος εντυπωσιάζεται από τις επισημάνσεις περί των κινδύνων και τελικά προφανώς είναι λογικό κάποιος που δεν έχει βιώσει αυτήν την τραγική κατάσταση να την θεωρεί απίθανη.

Δυστυχώς όμως, όχι μόνον απίθανο δεν είναι αλλά γίνεται ολοένα και συχνότερο ιδίως την ημέρα, λόγω της μεγάλης αύξησης των πληθυσμών της καρακάξας αλλά και το βράδυ από τα νυκτόβια, μπούφους και κουκουβάγιες.

Προκειμένου να διευκολυνθούν οι απαντήσεις μας αλλά και για να υπάρξει μια πειστικότητα που μόνο πραγματικά (ατυχή) περιστατικά μπορούν να επιφέρουν, σταχυολόγησα μερικά θέματα που αφορούν επιθέσεις, με απώλειες ή όχι, κατά πτηνών των μελών μας, ώστε να είναι εύκαιρο σε δεδομένες εύλογες αμφιβολίες.

Πριν παραθέσω την λίστα των περιστατικών, να μην παραλείψω να αναφέρω, πως υπάρχουν τόσο έτοιμα προστατευτικά στο εμπόριο, όσο και αυτοσχέδιες λύσεις, ιδανικές για κάθε βαλάντιο, στο τμήμα Ιδιοκατασκευές - Παρουσιάσεις εκτροφείων του forum μας.

Παρακάτω θέματα σχετικά με επιθέσεις από τα πολύ περισσότερα που υπάρχουν καταγεγραμμένα και προσέξτε έχουμε περιστατικό προσπάθειας επίθεσης ακόμα και μέσα σε σπίτι.
Να ευχηθώ, από τούδε και στο εξής να μην καταγράψουμε άλλο τέτοιο θέμα.
 
Να προσθέσω μόνο πως τα γεράκια έχουν την τιμητική τους το χειμώνα.
Τότε διαχειμάζουν τα περισσότερα στην Ελλάδα.
Ευχαριστώ για την διευκρίνιση!
Εννοείται ότι η προστασία πρέπει να είναι καθ' όλη την διάρκεια του έτους για τα πτηνά που διαβιούν μόνιμα σε εξωτερικό χώρο.
 
Ε"να θέμα που να έχει όλα τα χρήσιμα θέμα χρειαζόταν! Σ ευχαριστούμε Μαράκι! :D
 
Μπράβο Μαρία που συγκέντρωσες τα θέματα που αφορούν επιθέσεις αρπακτικών, ώστε να αντιληφθούμε όλοι πόσο σημαντικό είναι να προστατεύουμε τα πτηνα μας από κάθε είδους επίθεση. Η επανάληψη ποτέ δεν έβλαψε. Από τη στιγμή που φροντίζουμε πουλιά σε κλουβιά είμαστε και υπεύθυνοι για την προστασία τους από αρπακτικά. Παρόλο που έχω φτιάξει προστατευτικα σε όλα τα κλουβιά μου θα μελετήσω ξανά τα θέματα που παρέθεσες προς ενημέρωση μου. Σε ευχαριστούμε πολύ!
 
Μπράβο Μαρία έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά! Στην περιοχή που μένω εγώ (Ρετζίκι, Θεσσαλονίκη), βλέπω καθημερινά καρακάξες και πολλές φορές έχω παρατηρήσει να κάνουν επιδρομές σε φωλιές σπουργιτιών, ψαρονιών και σε διάφορα άλλα πουλιά. Φοβάμαι πλέον και για τα δικά μου (παρόλο που είναι καλυμμένα)...😱
 
Δυστυχώς αν και πανέμορφες είναι πανούργες και αδίστακτες. Αρπακτικά γαρ...
Όντως, ακούς το κράξιμο και τρέμεις μην έχει βάλει ως στόχο τα δικά σου πουλιά...
 
Back
Top