Αναπαραγωγή Κάνω κάτι λάθος στην αναπαραγωγή των Budgie μου;

Εγγραφή
29 Σεπ 2017
Μηνύματα
63
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα έχω δυο budgie το θηλυκό ένα χρόνο και το αρσενικό γύρο στους πέντε μήνες. Ο αρσενικός είναι πυρωμένος προσπαθεί να ανεβεί στη θηλυκή αλλά τον διώχνει. Ο χάλκινος παραμένει μπεζ και όχι καφέ.Απο διατροφή σπόρους καρότο μήλο πράσινη σαλάτα πελετ αυγό με το τσόφλι κάποιες φορές χύτρες σιταριού και φυστίκι Βραζιλίας λιοσπορο κεχρί. Προσφατα πήρα μεγάλο κλουβί και έχουν αρκετό χώρο. Το κλουβί είναι στο μπαλκόνι! Κανω κάτι λάθος αν μπορεί κάποιος ας βοηθήσει ευχαριστώ εκ τον προτέρων
 
Μια φωτό από το κάθε παπαγαλάκι όπου θα φαίνεται καθαρά ο χαλινός τους, και μία που να φαίνεται ολόκληρη η διάταξη του κλουβιού θα βοηθούσε.
Επίσης, περιέγραψέ μας τις συνθήκες στις οποίες βρίσκονται (π.χ. εσωτερικός χώρος, διάρκεια φωτός, κλπ), καθώς και δείξε μας τη φωλιά που έχεις βάλει.
Κόκκαλο σουπιάς υπάρχει μέσα στο κλουβί;
 
. Ο χάλκινος παραμένει μπεζ και όχι καφέ.
Υποθέτω του θηλυκού σου έτσι; Μπορείς να μας περιγράψεις με λίγα λόγια τον εξωτερικό χώρο που βρίσκονται; Υπάρχει περίπτωση να ενοχλούνται από θόρυβο, κρότους κτλ;
Θα μπορούσες να βάλεις καθαρές φωτογραφίες και των δύο πουλιών;
Έχεις δει βατέματα;
 
Υποθέτω του θηλυκού σου έτσι; Μπορείς να μας περιγράψεις με λίγα λόγια τον εξωτερικό χώρο που βρίσκονται; Υπάρχει περίπτωση να ενοχλούνται από θόρυβο, κρότους κτλ;
Θα μπορούσες να βάλεις καθαρές φωτογραφίες και των δύο πουλιών;
Έχεις δει βατέματα;
Τα έχω στο μπαλκόνι που έχει τέντες και είναι σχετικά ήσυχα.Βατεματα όχι αλλά ο αρσενικός προσπαθεί και έχει όλα τα σημάδια. Η φωλιά είναι ξύλινη και έχουν φάει την πατηθρα την επεξεργάζονται αλλά μέσα δεν μπαίνουν.Φωτο θα προσπαθήσω. Ευχαριστώ πολύ

Σας έχω κουράσει αλλά προσπαθώ για φωτογραφία μέσα από την βιβλιοθήκη του κινητού αλλά γράφει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο.
 
Μια φωτό από το κάθε παπαγαλάκι όπου θα φαίνεται καθαρά ο χαλινός τους, και μία που να φαίνεται ολόκληρη η διάταξη του κλουβιού θα βοηθούσε
Καλημέρα ανέβασα κάποιες φωτογραφίες μπορείτε να μου πείτε τη γνώμη σας αν και νομίζω ότι αρχίζει λίγο να αλλάζει το χρωμα αχνό καφέ. Ευχαριστω!
 
Κρίνοντας από τον χαλινό, θεωρώ ότι το θηλυκό σου δεν είναι έτοιμο. Δεν έχω όμως μεγάλη εμπειρία από αυτά τα πουλιά, οπότε περίμενε την απάντησή κάποιου πιο έμπειρου από εμένα.
 
Τα έχω στο μπαλκόνι που έχει τέντες και είναι σχετικά ήσυχα.Βατεματα όχι αλλά ο αρσενικός προσπαθεί και έχει όλα τα σημάδια. Η φωλιά είναι ξύλινη και έχουν φάει την πατηθρα την επεξεργάζονται αλλά μέσα δεν μπαίνουν.Φωτο θα προσπαθήσω. Ευχαριστώ πολύ

Σας έχω κουράσει αλλά προσπαθώ για φωτογραφία μέσα από την βιβλιοθήκη του κινητού αλλά γράφει ότι το αρχείο είναι πολύ μεγάλο.
Μαρία σε παρακαλώ αν μπορείς δες τις φωτογραφίες και πες μου τη γνώμη σου
 
Σπυρο το θηλυκο δεν ειναι ακομα ετοιμο!
Το οτι δε βλεπεις βατεμα ομως δε σημαινει παντα οτι δεν υπαρχει! Κανε λιγο υπομονη και δωσε και στα πουλακια σου το χρονο που χρειαζονται!
 
Σπυρο το θηλυκο δεν ειναι ακομα ετοιμο!
Το οτι δε βλεπεις βατεμα ομως δε σημαινει παντα οτι δεν υπαρχει! Κανε λιγο υπομονη και δωσε και στα πουλακια σου το χρονο που χρειαζονται!
... Και την τροφή που απαιτείται.
 
Πέρα από τη χορήγηση ασβεστίου σε σκόνη πρέπει να αρχίσεις επισης και να βάζεις πληθώρα τροφών να νιώσει ασφάλεια και το θηλυκό, αλεσμένους ώμους καρπούς και σουσάμι.. Βαζε λαχανικά και κεχρι αυγοτροφη σίγουρα και αυγο με το τσόφλι όπως είπες..σουπιοκοκκαλο απαραιτήτως και καλό θα ήταν να πάρεις τα πουλια σε ένα ήσυχο δωματιο με ικανοποιητικές συνθήκες θερμοκρασίας με επαρκή φωτισμό. Το θυληκο σου τώρα μάλλον μπαίνει στην αναπαραγωγική φάση.. Ο αρσενικός ως μικρος είναι και πιο τσαχπινης..όχι ιδιαίτερους θορύβους και η μια πλευρά του κλουβιού κοντά σε τοιχο η καλυμμένη δεδομένου πως δεν εχεις να κανεις με ημέρα μπατζι και αν το κλουβί δεν ειναι καλυμμένο από τη μια πλευρά νιώθουν εκτεθειμένα. Αυτα από μενα προς στιγμην..υπομονη και νομίζω σύντομα θα εχεις αποτελέσματα.

Όταν λεω επαρκή φωτισμό δεν εννοώ μονίμως φώτα.. Αλλά να ακολουθείται ο φυσιολογικός φωτισμός της μέρας. Ένα κοντινό παράθυρο θα βοηθούσε σιγουρα.
 
Back
Top