Κατασκευή από dexion και plexiglass για τα πουλάκια τον χειμώνα

GreekMan72

PB Known Member
Εγγραφή
8 Δεκ 2017
Μηνύματα
2.149
Πόλη
Ραφήνα
Καλημερα σε ολους τους φιλους!
Προσφατα εκανα μια κατασκευη απο dexion και plexiglass ωστε να μπορω να διατηρησω τα πουλακια μου σε εξωτερικο χωρο και ταυτοχρονα να τα προστατευσω απο το κρυο, τα ρευματα καθως και απο τα επικινδυνα αρπακτικα (εχω ηδη χασει ενα καναρινι απο επιθεση καρακαξας στο παρελθον...).

Ετσι λοιπον θα ηθελα μοιραστω μαζι σας την κατασκευη που εκανα. Υπαρχει καλυψη απο plexiglass σε τρεις πλευρες, με την "πλατη" να ειναι εντελως ανοιχτη για τον απαραιτητο αερισμο. Το μπροστινο κομματι μπορει να αφαιρεθει ευκολα για την σχετικη καθαριοτητα και τις λοιπες.. Περιποιησεις. Παρατηρωντας την συμπεριφορα των φιλων μου για μια εβδομαδα, διαπιστωσα με χαρα οτι τους αρεσει ο νεος χορος διαμονης τους για το ξεχειμωνιασμα.

Επισης η θερμοκρασια στον συγκεκριμενο..χωρο ειναι περιπου 1 με 1,5 βαθμους μεγαλυτερη απο την θερμοκρασια του περιβαλλοντος.. Κατι που σημαινει οτι υπαρχει αποτελεσμα.

bird protection2.webp bird protection 1.webp

Σχολια δεκτα και, απαραιτητα :)
 
Τέλεια γεια στα χέρια σου!
Σχόλια δεν έχω, κάποιες ερωτήσεις μόνο :)
Έχεις στερεώσει με κάποιο τρόπο το οικοδόμημα στο τοίχο μην πέσει με κάποιο δυνατό αέρα;
Το μπροστινό πλέξιγκλας πως το χειρίζεσαι; Βλέπω κάτι βιδώματα να προεξέχουν; δεν είμαι σίγουρη.
Μήπως αυτό το μπροστινό μέρος να άφηνες να προστεθεί λίγο αργότερα κατά τις χαμηλότερες θερμοκρασίες;
Βέβαια σου παρέχει και προστασία από τ' αρπακτικά.
Με σήτες πως το προγραμματίζεις από άνοιξη και μετά;
 
Υπαρχει καλυψη απο plexiglass σε τρεις πλευρες
Είναι η πιο πρακτική λύση για δύο τρία ζευγαράκια και έχεις κάνει πολύ καλή δουλειά.

Το plexiglass είναι διαφανές; Είναι τοποθετημένο σε κάποια από τις δύο φωτογραφίες; Δεν μπορώ να διακρίνω. Επίσης, πόσο σου κόστισε η κατασκευή;
 
Τέλεια γεια στα χέρια σου!
Σχόλια δεν έχω, κάποιες ερωτήσεις μόνο :)
Έχεις στερεώσει με κάποιο τρόπο το οικοδόμημα στο τοίχο μην πέσει με κάποιο δυνατό αέρα;
Το μπροστινό πλέξιγκλας πως το χειρίζεσαι; Βλέπω κάτι βιδώματα να προεξέχουν; δεν είμαι σίγουρη.
Μήπως αυτό το μπροστινό μέρος να άφηνες να προστεθεί λίγο αργότερα κατά τις χαμηλότερες θερμοκρασίες;
Βέβαια σου παρέχει και προστασία από τ' αρπακτικά.
Με σήτες πως το προγραμματίζεις από άνοιξη και μετά;

Σε ευχαριστω maria p!
Στα ερωτηματα σου.. Η κατασκευη απο μονη της ζυγιζει περιπου στα 20κιλα (dexion+plexiglass), επισης οπως ειναι τοποθετημενη μεταξυ τοιχο και ενος επιτοιχιου ξιλυνου διακοσμητικου σφηνωνει αναμεσα τους και δυσκολα κινειται απο αερα. Τελος λογο ρυσης του δαπεδου στο σημειο αυτο η κατασκευη εχει μια φυσικη κληση προς τον τοιχο της πλατης. Για ολους αυτους του λογους υπαρχει μια πολυ στιβαρη φυσικη στηριξη. Για παν ενδεχομενο ομως εχω τοποθετηση στο επανω μερος δυο βιδες με ουπατ στον τοιχο ωστε να αποκλισω δυσαρεστες εκπληξεις.

Πολυ σωστα παρατηρεις τα βιδωματα. Ουσιαστικα στις τεσσερις γωνιες του μπροστινου plexi και για ευκολη αφαιρεση του, το στηριζω με 4 πεταλουδες.
bird protection4.webp
Το μπροστινο plexi το εχω τοποθετησει ηδη για προστασια απο τον αερα. Λογο περιοχης (Ραφηνα) και θεσης του μπαλκονιου, οταν εχει νοτια εχει αρκετα ρευματα.

Απο Ανοιξη και μετα θα αφαιρεθουν τα plexi και θα μεινει ως εχει η κατασκευη. Τα αρπακτικα το καλοκαιρι δεν τα φοβαμαι διοτι κατεβαινουν τεντες οποτε δυσκολα θα υπαρξει καποια επιδρομη..

Το plexiglass είναι διαφανές; Είναι τοποθετημένο σε κάποια από τις δύο φωτογραφίες; Δεν μπορώ να διακρίνω. Επίσης, πόσο σου κόστισε η κατασκευή;

Αγαπητε Stavros, και στις δυο φωτογραφιες ειναι τοποθετημα τα plexi και στις τρεις πλευρες της κατασκευης. Απλα ειναι ο τυπος ''τζαμι"οπως τον ονομαζουν που ειναι εντελως διαφανο. Παραθετω μια φωτογραφια που τραβηξα πριν λιγο ωστε να γυαλιζουν τα plexi για να τα δεις λιγο καλυτερα. Ελπιζω να βοηθα. Το plexi εχει διατομη 2mm .Yπαρχει και 1,5mm που ομως ειναι πολυ λεπτο και σπαει αρκετα ευκολα εαν προσπαθησει κανεις να το βιδωσει κλπ, ενω τα 3mm σε τετοιες διαστασεις θα ηταν αρκετα βαρυ.
bird protection3.webp

Η ολη κατασκευη με το ΦΠΑ κοστισε 110euro.60 το plexiglass και 50 τα Dexion. Εαν παρει κανεις τα γκρι dexion και οχι τα λευκα θα κοστισουν 45euro. Στην τιμη συμπεριλαμβανονται και οι βιδες συναρμολογησεις του dexion που ειναι... Πολλες! Αλλα 2 euro για τις μακρυτερες βιδες και τις πεταλουδες για την στηριξη του μπροστινου plexi. Στην διαθεση σου για περισσοτερες λεπτομερειες.

Ευχαριστω πολυ για τα σχολια σας!
 
Εξαιρετική κατασκευή ! Πολύ προσεγμένη με άψογο αποτέλεσμα, κάτι παρόμοιο έχω κάνει και εγω στα δικά μου. Επίσης μου αρέσει πολύ που μπορείς ταυτόχρωνα και να βλέπεις τα πουλιά όπως πρίν αλλά και να τα προστατεύεις, μπράβο σου.
By the way η τιμή του dexion μου φαίνεται λίγο ακριβή, τι διαστάσεις έχει;
 
Πολύ ωραία η κατασκευή σου. Από που αγόρασες το dexion?

Σε ευχαριστω πολυ φιλε ianos!
Τα αγορασα απο εδω -> http://www.dimitroulakos.gr/ και συγκεκριμενα απο υποκαταστημα που διαθετουν στην Νεα Φιλαδελφεια.

Εξαιρετική κατασκευή ! Πολύ προσεγμένη με άψογο αποτέλεσμα, κάτι παρόμοιο έχω κάνει και εγω στα δικά μου. Επίσης μου αρέσει πολύ που μπορείς ταυτόχρωνα και να βλέπεις τα πουλιά όπως πρίν αλλά και να τα προστατεύεις, μπράβο σου.
By the way η τιμή του dexion μου φαίνεται λίγο ακριβή, τι διαστάσεις έχει;

Σε ευχαριστω George98! Σωστη η παρατηρηση σου για το οτι μπορω να παρατηρω τους φιλαρακους μου. Αυτο με οδηγησε στο να χρησιμοποιησω το plexiglass. Ασε που, νομιζω οτι και στα πουλια αρεσει να χαζευουν τον εξω κοσμο.. Οποτε.. Ολοι ευχαριστημενοι! Η λυση του ναυλον που ειχα σκεφτει στην αρχη απερριφθη σχεδον αμεσως για μια σειρα απο λογους ενας εκ των οποιων ηταν οτι δεν ειναι διαφανο σαν το plexi συν το γεγονος οτι πολυμεριζεται σχετικα γρηγορα οταν εκτεθει στο περιβαλλον και μαζευει αρκετη υγρασια.

Τα dexion κοστισαν 40+ΦΠΑ . Η τιμη περιλαμβανει 5 ορθοστατες 2m (τον ενα τον χρησιμοποιησα σε αλλη κατασκευη),4 ραφια 72x38cm συν 8 συνδεσμους για το "δεσιμο'' της κατασκευης συν 50 βιδες+παμιξαδια(απο αυτα περισσεψαν).
 
Back
Top