Μεγάλη κλούβα προστασίας για εξωτερικό χώρο

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Elenie
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Elenie

PB Member
Εγγραφή
30 Νοε 2017
Μηνύματα
440
Πόλη
Αθήνα
Λοιπον, αφού διάβασα αρκετά και μετά από αρκετές συμβουλές μελών προχώρησα στην κατασκευή μιας μεγάλης κλούβας για να συμμαζέψω τα κλουβιά και παράλληλα να τα προστατέψω. Μια και τα έχω μόνιμα έξω ήθελα να προστατεύονται από βροχη και ρεύματα αέρα γι αυτό και έντυσα με πλεξιγκλάς την μια πλευρά και την οροφή. Στις άλλες δυο πλευρές έβαλα κουνελοσυρμα για προστασία. Έβαψα το ξύλο με οικολογικό προστατευτικό νερού και σκέφτομαι ίσως προληπτικά να το ψεκάζω για παράσιτα (ψείρες κτλ) Παρεμπιπτόντως ξέρετε κάποιο προϊόν γι αυτή τη δουλειά; Το μόνο που μένει είναι να του βάλω μια σίτα από έξω. (Σκέφτομαι αυτές που μπαίνουν και στα παράθυρα μας) οποιαδήποτε άλλη πρόταση ή διόρθωση είναι ευπρόσδεκτη.

5399159F-B3F6-47EB-89CF-6D2E1BA9EDCF.webp B05FB0CC-E114-443D-9268-02714896C177.webp
 
Πολύ ωραία! Το πλεξιγκλάς από πάνω μπαίνει και βγαίνει; Θα χτυπάει ο ήλιος το πλεξιγκλάς; Αν ναι, το καλοκαίρι θα ειναι ακατάλληλο, λόγω του οτι συγκεντρώνει τις ακτίνες του ηλίου.
Για σήτα, μπορεις να χρησιμοποιήσεις και κουνουπιερα ή τούλι, αρκεί να μην αφήνει κανένα κενό. Άλλες μορφές ειναι και η ατσαλόσιτα, καθώς και αυτη των παραθύρων, αλλά για την τελευταία θα πρεπει να μερίμνησε ις ώστε να μπορει εύκολα να ανοίξει, τουλάχιστον απο το μπροστινό τμημα της. Επισης οι σήτες σχίζουν πολυ εύκολα και απο μόνες τους δεν αρκούν για την προστασία απο τα αρπακτικά, πχ, πτηνά, ποντίκια, γάτες.
 
Ευχαριστώ πολύ! Το πλεξιγκλάς από πάνω δε το βλέπει καθόλου ο ήλιος. Εξάλλου σκέφτηκα πως θα βοηθήσει σε περίπτωση ξαφνικής μπορας οποιαδήποτε εποχή. Να μην έχω το νου μου και ανησυχώ. Το σκέφτηκα ότι ίσως δημιουργήσει πρόβλημα ζέστης το καλοκαιρι, αλλά από τη στιγμή που δεν το βλέπει ήλιος και είναι ανοιχτό από τις δυο πλευρές θα υπάρχει αρκετός εξαερισμός του χώρου. Τώρα για τη σίτα, σκέφτηκα να βάλω πάνω στην πόρτα και στα πλαϊνά, κολλητά στο ξύλο. Όποτε θα ανοίγει μαζί με τη πόρτα. Θα φροντίσω να ανεβάσω φωτο μόλις γίνει για τυχόν υποδείξεις.
Είστε όλοι τόσο εξυπηρετικοί και πρόθυμοι να βοηθήσετε σε αυτό το φόρουμ. Πραγματικά ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία με τις ιδέες σας να φροντίσω όσο καλύτερα μπορώ τους μικρούς φτερωτούς μου φίλους.
 
Είστε όλοι τόσο εξυπηρετικοί και πρόθυμοι να βοηθήσετε σε αυτό το φόρουμ. Πραγματικά ευχαριστώ που μου δώσατε την ευκαιρία με τις ιδέες σας να φροντίσω όσο καλύτερα μπορώ τους μικρούς φτερωτούς μου φίλους.
Παρόλα αυτά κι εσυ με τη σειρά σου μας έδωσες μια φανταστική πανέμορφη κατασκευή, εκτος και του οτι χαιρόμαστε να "γνωριζόμαστε "με ανθρωπους με τους οποίους μοιραζόμαστε την αγάπη μας για τα πουλιά.
 
Αν και δεν θα την αποκαλούσα κλούβα είναι πολύ καλή και όμορφη κατασκευή!

Έβαψα το ξύλο με οικολογικό προστατευτικό νερού και σκέφτομαι ίσως προληπτικά να το ψεκάζω για παράσιτα (ψείρες κτλ) Παρεμπιπτόντως ξέρετε κάποιο προϊόν γι αυτή τη δουλειά; Το μόνο που μένει είναι να του βάλω μια σίτα από έξω

Μπορείς να χρησιμοποιήσεις το Chevitren https://community.petbirds.gr/threads/chevi-tren-chevita.6881/
Με 3-4 ψεκασμούς το χρόνο σε όλα - κλουβιά, πτηνά, αξεσουάρ, τον τοίχο πίσω από την ραφιέρα - δεν θα έχεις προβλήματα με παράσιτα και θα έχεις μία σχετική προστασία από τα κουνούπια.

Θα πρέπει να παρακολουθείς τον χώρο για την περίπτωση που εμφανιστούν μυρμήγκια (τα έλκουν οι σπόροι - τροφές).
 
Τέλεια κατασκευή, μου αρέσει πολύ, να τη χαρείτε κι εσύ και τα πουλάκια σου!
Βασικά ο Γιάννης έγραψε τις δικές μου σκέψεις.
τον τοίχο πίσω από την ραφιέρα
Θα πρέπει να παρακολουθείς τον χώρο για την περίπτωση που εμφανιστούν μυρμήγκια (τα έλκουν οι σπόροι - τροφές).
Αν τηρείται ο πίσω τοίχος καθαρός, σχεδόν αδύνατο να "κολλήσεις" παράσιτα.
Ως εκ περισσού αναφέρω πως δεν θα πρέπει επ ουδενί να χρησιμοποιήσεις κατσαριδοκτόνα στο μπαλκόνι.
Επίσης έλεγξε τους αρμούς των σοβατεπί και αν χρειαστεί μόνωσέ τους με σιλικόνη, γιατί εκεί φωλιάζουν τα μυρμήγκια.
Επίσης αν έχεις φυτά που την άνοιξη και το φθινόπωρο "πιάνουν" μελίγκρα, να φροντίζεις να τα ραντίζεις με οικολογικά προϊόντα γιατί και αυτή (η μελίγκρα) έλκει τα μυρμήγκια.
Πως είναι το βάρος της κατασκευής; Υπάρχει περίπτωση δυνατός αέρας να την μετακινήσει;
Καλού-κακού, βάλε θερμόμετρα εντός της κατασκευής για να μπορείς να εκτιμήσεις την επιρροή του πλέξιγκλας ανάλογα τις εξωτερικές θερμοκρασίες.
Αυτά από μένα :)
 
Την ίδια κατασκευή διπλή έχω και εγώ μέσα στο σπίτι.
Από ΙΚΕΑ 33,5€ το ένα.
1,70 ύψος 55 βάθος 75 πλάτος.
Μπράβο elenie ακριβώς έτσι θα την διαμορφώσω αν βγάλω τα πουλιά στο μπαλκόνι.
 
Πως είναι το βάρος της κατασκευής; Υπάρχει περίπτωση δυνατός αέρας να την μετακινήσει;
Καλού-κακού, βάλε θερμόμετρα εντός της κατασκευής για να μπορείς να εκτιμήσεις την επιρροή του πλέξιγκλας ανάλογα τις εξωτερικές θερμοκρασίες.
Αυτά από μένα :)

Το σκέφτηκα κι εχω φροντίσει να τη βιδώνω στον τοίχο μην έχω τίποτα παρατράγουδα με τον αέρα.
Πολύ καλή ιδέα για τα θερμόμετρα, να ξέρω κι εγώ τι γίνεται. Ευχαριστώ.

Πολύ ωραια κατασκευή Elenie να την χαρούν οι φτερωτοί σου φίλοι! Ποσο κόστισε;

Βία όλα τα υλικά να πήγαν πενήντα ευρώ. Για το μέγεθος της βγήκε αρκετά οικονομική και είναι ακριβώς στα μέτρα που θέλω και με την προστασία που θέλω.

Την ίδια κατασκευή διπλή έχω και εγώ μέσα στο σπίτι.
Από ΙΚΕΑ 33,5€ το ένα.
1,70 ύψος 55 βάθος 75 πλάτος.
Μπράβο elenie ακριβώς έτσι θα την διαμορφώσω αν βγάλω τα πουλιά στο μπαλκόνι.

Εμένα είναι γύρω στα 2,00 ύψος, 1,00 πλάτος και 50 βάθος. Είναι πολύ καλή και κυρίως εύχρηστη. Ευτυχώς υπάρχουν και τα ικεα και παίρνουμε ιδέες, τις προσαρμόζουμε και βρίσκουμε λύσεις που βολεύουν. Πιστεύω πως για το μπαλκόνι σου θα είναι ό,τι πρέπει και επιπλέον φαίνεται και όμορφο. 😉
 
Back
Top