Ασθένειες Νεοσσός έχει πληγή πάνω στο ράμφος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Λοιπόν έχουμε πάλι ευχάριστα και δυσσάρεστα.Βγήκε και το 4ο μικρό σήμερα και ταίζει ειδικά ο αρσενικός συνέχεια. Το κακό που παρατήρησα όμως είναι αν δεν κάνω λάθος το πρώτο πουλάκι έχει πληγή πάνω στο ράμφος. Στο πάνω μέρος του ράμφους φαίνεται κόκκινο σαν να έχει τρυπήσει και να έχει λίγο αίμα. Δεν μπορώ και δεν θέλω να το πιάσω τώρα να δω γιατί είναι οι πρώτες μέρες της ζωής τους και δεν ξέρω και από γιατροσόφια. Ελπίζω να μην είναι κάτι μόνιμο ή να είδα λάθος. Θα δούμε τις επόμενες ημέρες. Τα αφήνω στην ησυχία τους και ότι ήθελε προκύψει ☹
 
Μια φώτο αν μπορείς! Μήπως έδωσες τίποτα κόκκινο κανένα καρότο και μπερδεύτηκες;
 
Όχι Αλίκη καρότο δεν έδωσα. Δεν μπόρεσα να το ξαναδώ δυστηχώς. Θα προσπαθήσω αύριο αν μπορέσω να το δω ☹
 
Παιδιά αύριο λέω να δοκιμάσω να βάλω δαχτυλίδια στα 2 κλειστού τύπου. Θα αλλάξω και την τσόχα κτλ. Θα χρειαστεί πάλι ψειρόσκονη στην τσόχα; Δεν θα έχουνε θέμα τα πουλιά να κοιμούντε πάνω στην ψειρόσκονη;
 
Θα αλλάξω και την τσόχα κτλ
Πόσο καλέ ημερών είναι τα μικρά; Γιατί να αλλάξεις από τώρα τσόχα;

Θα χρειαστεί πάλι ψειρόσκονη στην τσόχα;
Ναι. Εγώ τις τσόχες τις βουτάω σε διάλυμα Chevitren πολύ πριν χτίσει φωλιά η θηλυκιά και τις αφήνω να στεγνώσουν στον ήλιο. Μόλις στεγνώσουν τότε τις βάζω στις φωλιές... Και μετά βάζω και Pinex Powder.

Δεν θα έχουνε θέμα τα πουλιά να κοιμούντε πάνω στην ψειρόσκονη;
Κανένα απολύτως! Και πάνω τους να βάλεις λίγο ψειρόσκονη στα μικρά αν είναι το Pinex Powder δε θα πάθουν τίποτα!
 
Αίμα δεν είδα σήμερα αλλά είδα μια φθορά στο ράμφος. Στο πάνω ράμφος. Δεν έχω βγάλει ακόμα τη φωλιά να τα δω καλά. Έβγαλα φωτογραφίες αλλά δεν φαίνεται καλά. Θα προσπαθήσω να τις ανεβάσω. Το ράμφος της κανάρας το βλέπω εντάξει πάντως. Δεν βλέπω κάτι αποκολλημένο πια.Ίσως να ήτανε βρωμιά ή κάτι τέτοιο πάντως τώρα δεν υπάρχει. Μόνο αυτός ο νεοσσός με προβληματίζει με το ράμφος ☹
 
Το πρόβλημα στο νεοσσό με το τραυματισμένο ράμφος φαίνεται μεγάλο όπως φοβόμουν.Φθάσανε 12 ημερών σήμερα και η κανάρα κοιμάται εκτός φωλιάς. Τώρα δεν ξέρω αν αποχωρίζεται τόσο γρήγορα τη φωλιά πάντως μέσα δεν κοιμήθηκε. Έβγαλα κάποιες φωτογραφίες του μικρού με το ράμφος.
 

Συνημμένα

  • rsz_20160406_144725.webp
    rsz_20160406_144725.webp
    49,7 KB · Προβολές: 78
  • rsz_20160408_134939.webp
    rsz_20160408_134939.webp
    74,1 KB · Προβολές: 78
  • rsz_20160408_135003.webp
    rsz_20160408_135003.webp
    60,3 KB · Προβολές: 80
  • rsz_20160408_135007.webp
    rsz_20160408_135007.webp
    59,8 KB · Προβολές: 78
Το πρόβλημα στο νεοσσό με το τραυματισμένο ράμφος φαίνεται μεγάλο όπως φοβόμουν.
Υπάρχει πραγματικά μια "καλή" δυσπλασία στο ράμφος του μικρού.
Σίγουρα θα είναι ιδιαίτερα "όμορφος" και αν μπορέσει να τραφεί με αυτό θα είναι και "παράξενα" όμορφος.
Η @Myra έχει να σου καταθέσει μια κάπως παρόμοια περίπτωση από τα περσινά όμορφα πλασματάκια της.
 
Η αλήθεια είναι ότι έχει πλάκα ναι και φαίνεται όμορφο.Αμφιβάλω όμως ότι θα μπορέσει να σπάσει σπόρια γιατί δεν είναι απλά στραβό. Εκεί που χτύπησε στράβωσε λίγο και σταμάτησε η ανάπτυξη ☹ Ίσως αν το είχε δει πτηνίατρος τις πρώτες μέρες που τραυματίστηκε κάτι να έκανε αλλά σε δυο ημερών νεοσσό τί να κάνεις και πού να το πας;Έχω μιλήσει στη Μύρα Γιάννη γιατί το θυμάμαι πολύ καλά το περιστατικό.
 
Αμφιβάλω όμως ότι θα μπορέσει να σπάσει σπόρια γιατί δεν είναι απλά στραβό.
Να κρατάς το θέμα ενημερωμένο...
Δεν φαντάζεσαι τι μπορεί να κάνει η φύση..
Δεν μπορούμε να φανταστούμε την προσαρμοστικότητα που μπορεί να δείξει το φιλαράκι σου.
Σίγουρα η φύση γίνεται και ιδιαίτερα σκληρή σε πολλές περιπτώσεις, αλλά θεωρώ πως ο Lucky (τον βάφτισα.. Τέλος) θα σταθεί πραγματικά τυχερός και θα επιβιώσει κόντρα ίσως σε πολλές αντίθετες προβλέψεις.
Θα μας κρατάς ενήμερους;
 
Μην απογοητευεσαι.. αν ειναι να τα καταφερει θα το κανει. Ουτε εγω εδινα ελπιδες στο δικο μου και τωρα στραβο-μασαει τα σιδερα!

Περιμενε να δεις πως θα εξελιχθει. Εννοειται πως οταν αρχισει να τρεφεται μονο του θα εχεις παντα αυγοτροφη αυγο κ μηλο. Μαλακες τροφες και αν καταφερει κ σπορους θα ναι υπεροχο!
 
ο Lucky (τον βάφτισα.. Τέλος)
Για να κάνουμε λίγο καλαμπούρι (όχι κοροιδεύοντας το πουλάκι αλλά για να ξεχάσω λίγο τη στεναχώρια μου) για το συγκεκριμένο που λες Γιάννη σήμερα σκεφτόμουνα τί όνομα να του δώσω.Αυτό που μου ήρθε στο μυαλό αμέσως ήτανε το 'Γιάτσεκ' από το Γιάτσεκ Γκμόχ αν το θυμάστε ο προπονητής.Αλλά αφού θες το Lucky έτσι θα το πούμε Γιάννη είσαι ο godfather του μικρού :) 😀
θα σταθεί πραγματικά τυχερός και θα επιβιώσει κόντρα ίσως σε πολλές αντίθετες προβλέψεις.
Θα μας κρατάς ενήμερους;
Το εύχομαι να σταθεί τυχερός γιατί μόνο αυτό δεν έφταιγε που τραυματίστηκε.
Ξέρω πολλοί θα πούνε αν δεν μπορεί να φάει άστο να ψοφήσει αλλά πριν φτάσουμε σε αυτό το σημείο θα εξαντλήσω όλες τις πιθανές λύσεις εύρεσης τροφής για τον μικρό. Έχω παραγγείλει για back up τροφή από pellets μόνο για το συγκεκριμένο πουλάκι μήπως και αποδειχθή η έσχατη λύση σε περίπτωση που δεν μπορεί να ξεφλουδίσει σποράκια.

store.harrisonsbirdfoods.com/HIGH-POTENCY-SUPER-FINE/productinfo/HSF/
store.harrisonsbirdfoods.com/HIGH-POTENCY-MASH/productinfo/HPM/

Και όπως μου είχε πει η Μύρα κάποτε που είχα παραγγείλει το scatt ότι 'αχρείαστο να ναι' ελπίζω και τα pellets αχρείαστα να ναι :)
 
Εμενα για να καταλαβεις το στραβιαρικο μου, καταφερνει και σπαει τα σπορια, προφανως οχι με την ιδια πλευρα του ραμφους, αλλα εφαπτει τη δεξια πλευρα του ανω ραμφους στην αριστερη του κατω. Απορω πως τα καταφερνει!

Θα δεις οτι θα σε εκπληξει ευχαριστα! Οσο το ταιζουν δεν εχεις θεμα. Μετα στανταρ μαλακες τροφες αν κ πιστευω οτι θα βρει τον τροπο..
 
σε περίπτωση που δεν μπορεί να ξεφλουδίσει σποράκια.
Για τις πρώτες μέρες της ζωής του, μερικούς σπόρους σε λεία επιφάνεια (πάγκος κουζίνας) και με ένα μπουκάλι θα τους πιέζεις για να σπάσουν.
Στη συνέχεια όλο αυτό θα το βάζεις στο φίλο σου.
Μέσα από αυτή τη διαδικασία και θα τρέφεται και δεξιότητες στην τροφή του θα αναπτύξει και εσύ θα είσαι ήσυχος.
Για το όνομα ίσως έχεις δίκιο...
Απλά εμμένω στο Lucky περισσότερο για να του φέρει την τύχη που λογικά χρειάζεται.
 
Πάντως απ τις φώτο εγώ δεν κατάλαβα μεγάλο πρόβλημα.. Ίσως αν έβγαζες μια φώτο προφίλ! Όπως και να έχει και εγώ πιστεύω πως θα τα καταφέρει και σας στέλνω τη θετική μου ενέργεια!
 
φίλε Λάμπρο.. Εύχομαι πραγματικά να πάνε όλα καλά με τον Lucky και.. Θα πάνε,θα το δεις!
να μας ανεβάζεις φωτό με την πορεία τουκαι οι ευχές όλων μας..στο πλευρό του!
 
Έχεις δίκιο Αλίκη δεν φαίνεται πολύ γιατί είναι από μπροστά. Θα σας βγάλω και μια προφίλ γιατί εκεί φαίνεται περισσότερο η απουσία του άνω ράμφους.Αν επιβιώσει τί να πω;Θα είναι θαύμα πραγματικά.
 
Back
Top