Αναπαραγωγή Νεοσσός με ζημιά στο πόδι από το δαχτυλίδι

Dimitris.P

PB Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2015
Μηνύματα
1.993
Πόλη
Πειραιάς
φίλοι μου..χρειάζομαι την βοήθειά σας!
οι 5 νεοσσοί των υπολοίπων ζευγαριών, περίπου 22 ημερών σήμερα έχουν ήδη αρχίσει να βολτάρουν στα κλουβιά τους,ταίζονται από τους γονείς μέσω του διαχωριστικού αλλά και τσιμπολογούν στις ταίστρες, οι γονείς από την άλλη πλευρά έχουν προχωρήσει ήδη στην 2η γέννα με 9 νέα αυγά σύνολο μέχρι σήμερα, αλλά στην ζευγαρώστρα Νο1..η κίνηση ήταν ελαφρώς υποτονική, αλλά ταυτόχρονα και ζόρικη, μιας και έπεσε στην προσοχή μου περιστατικό που ο αρσενικός τσιμπούσε τόσο την θηλυκιά όσο και το μικρό! Αυτό μου προκάλεσε το ενδιαφέρον να ψάξω πιο βαθιά.. Να δω τι φταίει που: 1ον)ο μοναχικός νεοσσός του ζευγαριού αυτού,19 ημερών σήμερα, δεν λέει να βγει από την φωλιά και 2ον)η κανάρα επίσης να μην θέλει να φτιάξει 2η φωλιά, ενώ ήδη είχαμε 4-5 επιτυχημένα βατέματα τις προηγούμενες μέρες και να την βγάζει μαζί με το 1ο της μικρό.

αποτέλεσμα;
Ο μικρός έχει πάθει ζημιά στο πόδι που εγώ προσπάθησα την 8η μέρα(έτσι γράφουν τα άρθρα που έχω διαβάσει.. Μεταξύ 6ης έως 8ης μέρας) να ξαναβάλω το δαχτυλίδι που του είχε αφαιρέσει η μαμά την 7η μέρα. Εδρασα αμέσως..σκοπός μου να καλύψω τα θέλω και τα πρέπει όλων τους. Πήρα μια εσωτ. Μπανιέρα,έβαλα μέσα σπόρους και αυγοτροφή και τοποθέτησα τον μπόμπιρα, χωρίζοντας τον όμως παράλληλα από τους γονείς. Οι δε γονείς από την άλλη.. Τους έδωσα φωλιά και νήμακαι έχτισαν νέα φωλιά μέσα σε μόλις 2,5 ώρες! Τότε.. Κατάλαβα: η μάνα δεν προχωρούσε σε 2η φωλιά γιατί μάλλον είχε εντοπίσει το πρόβλημα του μικρού και δεν ήθελε να το αφήσει μόνο ενώ ο αρσενικός ήθελε να την βγάλει από μέσακαι μάλλον εκεί οφείλονταν τα τσιμπήματα του.
δείτε σας παρακαλώ πολύ τις φωτό και πείτε μου:
1) σώζεται η κατάσταση του μικρού; αν ναι, τι πρέπει να κάνω;
2) αν όχι, τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα για να έχει όσο γίνεται καλύτερη ζωή;
2.webp
και είναι κουκλί, βρε γαμώτο! Δείτε και το λοφείο του.. Είναι τέλειο!
4.webp
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    7,8 KB · Προβολές: 49
  • 3.webp
    3.webp
    5,4 KB · Προβολές: 47
Ο μικρός έχει πάθει ζημιά στο πόδι που εγώ προσπάθησα την 8η μέρα(έτσι γράφουν τα άρθρα που έχω διαβάσει.. Μεταξύ 6ης έως 8ης μέρας) να ξαναβάλω το δαχτυλίδι που του είχε αφαιρέσει η μαμά την 7η μέρα. Εδρασα αμέσως..σκοπός μου να καλύψω τα θέλω και τα πρέπει όλων τους.
Έχουμε και λέμε...
Όταν η μητέρα δεν δέχεται το δαχτυλίδι... Πάντα την πληρώνουν τα μικρά. Θα πρέπει στην επόμενη γέννα να χρησιμοποιήσεις όλα τα τεχνάσματα που αναφέρονται στο άρθρο https://community.petbirds.gr/threads/Τα-δαχτυλίδια-των-πτηνών.23463/ και όλα όσα κυκλοφορούν... Έτσι ελπίζω να μην έχεις ξανά πρόβλημα.
Πήρα μια εσωτ. Μπανιέρα,έβαλα μέσα σπόρους και αυγοτροφή και τοποθέτησα τον μπόμπιρα, χωρίζοντας τον όμως παράλληλα από τους γονείς.
Ξέρω πως υπάρχει μερική αναπηρία στο πόδι του μικρού, αλλά να θυμόμαστε πως τα πουλιά μπορούν να ζήσουν και να δραστηριοποιηθούν ακόμη και με ένα μόνο πόδι. Κοιμούνται άλλωστε στο ένα...
1) σώζεται η κατάσταση του μικρού; αν ναι, τι πρέπει να κάνω;
Θα προσπαθήσεις να επαναφέρεις το δάχτυλο στη σωστή θέση.
Εγώ χρησιμοποιώ το "τσιρότο" (μια στενή λουρίδα) για να δέσω το δάχτυλο που έχει γυρίσει μπροστά με το καλάμι... Είναι εύκολο στις αλλαγές που χρειάζονται...
Αν θέλεις βοήθεια.. απλά τη ζητάς... Θα ψάξω για φωτογραφίες..
Υπάρχει κι αυτή η μέθοδος που εγώ δεν την έχω χρησιμοποιήσει ποτέ.
https://community.petbirds.gr/threads/Επαναφορά-δακτύλων-καναρινιού-στη-σωστή-θέση.21441/
Οι δε γονείς από την άλλη.. Τους έδωσα φωλιά και νήμακαι έχτισαν νέα φωλιά μέσα σε μόλις 2,5 ώρες! Τότε.. Κατάλαβα: η μάνα δεν προχωρούσε σε 2η φωλιά γιατί μάλλον είχε εντοπίσει το πρόβλημα του μικρού και δεν ήθελε να το αφήσει μόνο ενώ ο αρσενικός ήθελε να την βγάλει από μέσακαι μάλλον εκεί οφείλονταν τα τσιμπήματα του.
Δε νομίζω να την έπιασαν συναισθηματισμοί... έτσι αποφάσισε, έτσι έκρινε, και εν τέλη έτσι έπραξε...
2) αν όχι, τι πρέπει να κάνω από δω και πέρα για να έχει όσο γίνεται καλύτερη ζωή;
Σίγουρα για ένα διάστημα χρειάζεται να παραμείνει μόνο του...
Τακτικές αλλαγές (μια τη βδομάδα) στο τσιρότο (αν επιλέξεις αυτό τον τρόπο) και μετά τις τρεις βδομάδες (ίσως λίγο περισσότερο) θα δεις πως θα έχει πάει στη "σωστή" όσο αυτό είναι εφικτό.. Θέση.
και είναι κουκλί, βρε γαμώτο! Δείτε και το λοφείο του.. Είναι τέλειο!
Και θα παραμείνει τέλειο για όλη του τη ζωή..
Σημαδεμένα τέλειο θα έλεγα...
 
Θα προσπαθήσεις να επαναφέρεις το δάχτυλο στη σωστή θέση.
Εγώ χρησιμοποιώ το "τσιρότο" (μια στενή λουρίδα) για να δέσω το δάχτυλο που έχει γυρίσει μπροστά με το καλάμι... Είναι εύκολο στις αλλαγές που χρειάζονται...
Αν θέλεις βοήθεια.. απλά τη ζητάς... Θα ψάξω για φωτογραφίες..
Γιάννηκαι βέβαια χρειάζομαι την βοήθεια σου/σας! Θα ακολουθήσω την πρότασή σου και, αν έχεις την καλοσύνη, αν βρεις κάποιες φωτό θα με βοηθούσαν σίγουρα..
Σίγουρα για ένα διάστημα χρειάζεται να παραμείνει μόνο του...
Τακτικές αλλαγές (μια τη βδομάδα) στο τσιρότο (αν επιλέξεις αυτό τον τρόπο) και μετά τις τρεις βδομάδες (ίσως λίγο περισσότερο) θα δεις πως θα έχει πάει στη "σωστή" όσο αυτό είναι εφικτό.. Θέση.
.. Αυτό θα κάνω! την Τρίτη έχω ρεπό.. Θα ασχοληθώ μαζί του αποκλειστικά..

όποια βοήθεια ή πληροφορία μοιραστείτε μαζί μου, μου είναι πολύτιμη.. Ειλικρινά!
 
Γιάννηκαι βέβαια χρειάζομαι την βοήθεια σου/σας! Θα ακολουθήσω την πρότασή σου και, αν έχεις την καλοσύνη, αν βρεις κάποιες φωτό θα με βοηθούσαν σίγουρα..
Φίλος εκτροφέας μου έστειλε πέρυσι τον Ιούνιο ένα πουλί με παρόμοιο πρόβλημα.
Οι φωτογραφίες εδώ είναι από άλλη περίπτωση...
Breeding season 2015 202.webp
μπήκε στην κατάλληλη θέση... με το τσιρότο.
Breeding season 2015 201..webp
τρείς βδομάδες (αν θυμάμαι καλά) βγήκε ο "αυτοσχέδιος νάρθηκας... και ιδού το πόδι.
Breeding season 2015 203..webp
 
Φίλος εκτροφέας μου έστειλε πέρυσι τον Ιούνιο ένα πουλί με παρόμοιο πρόβλημα.
Οι φωτογραφίες εδώ είναι από άλλη περίπτωση...
αυτό θα κάνω,Γιάννη! Επί τρεις εβδομάδες..χρειάζεται να επεμβαίνω(πχ κάθε 5-6 μέρες)για αλλαγή του τσιρότου ή να το πάω σερί τρεις εβδομάδες;
 
  • Like
Αντιδράσεις: dadj
Εξαρτάται από την έκταση της ζημιάς.
Αν για παράδειγμα λόγω του προβλήματος το δάχτυλο δεν φτάνει εντελώς πίσω... Τότε ναι θα κάνεις αλλαγές κάθε 4-5 μέρες, ωστε σταδιακά να φτάσει μέχρι την κνήμη του πουλιού.
Αν φτάσει με τη μία.. Οι αλλαγές αραιώνουν κάπως...
Συνήθως είναι άμεσα εξαρτώμενες ανάλογα με το πόσο καθαρά διατηρεί το πουλί το "νάρθηκα" ώστε να αποφύγουμε να γίνει πηγή μολύνσεων κλπ.
Έτσι η αλλιώς θα μας ανεβάζεις τακτικά φωτογραφίες.. κι έτσι θα βλέπουμε την εξέλιξη, θα συζητούμε τις λύσεις με την ομάδα και στο τέλος θα παραμείνει παρακαταθήκη για τους μελλοντικούς αναγνώστες...
Αυτό ακριβώς δηλαδή που κάνει το petbirds απαραίτητο, χρήσιμο και κυρίως... χώρο "φίλων" με ευαισθησίες..
 
Εξαρτάται από την έκταση της ζημιάς.
Αν για παράδειγμα λόγω του προβλήματος το δάχτυλο δεν φτάνει εντελώς πίσω... Τότε ναι θα κάνεις αλλαγές κάθε 4-5 μέρες, ωστε σταδιακά να φτάσει μέχρι την κνήμη του πουλιού.
Αν φτάσει με τη μία.. Οι αλλαγές αραιώνουν κάπως...
Συνήθως είναι άμεσα εξαρτώμενες ανάλογα με το πόσο καθαρά διατηρεί το πουλί το "νάρθηκα" ώστε να αποφύγουμε να γίνει πηγή μολύνσεων κλπ.
Θα ακολουθήσω πιστά τη συμβουλή σου,Γιάννη! σε ευχαριστώ ολόψυχα για την βοήθεια σου! Μακάρι να πάνε όλα καλά! τουλάχιστον θα προσπαθήσω.. Δεν μπορώ να το αφήσω έτσι!
(και. αν είναι αρσενικό,θα το πώ ΓΙΑΝΝΗ , αν είναι θηλυκό..ΙΩΑΝΝΑ !
Και επειδή είναι η 1η μου ''πατάτα'' στα πρώτα μου βήματα οργανωμένης εκτροφής.. Θα το έχω στα ώπα-ώπα!)
Έτσι η αλλιώς θα μας ανεβάζεις τακτικά φωτογραφίες.. κι έτσι θα βλέπουμε την εξέλιξη, θα συζητούμε τις λύσεις με την ομάδα και στο τέλος θα παραμείνει παρακαταθήκη για τους μελλοντικούς αναγνώστες...
Αυτό ακριβώς δηλαδή που κάνει το petbirds απαραίτητο, χρήσιμο και κυρίως... χώρο "φίλων" με ευαισθησίες..
αυτό ακριβώς θα κάνω,Γιάννη. Γιατί αυτό είναι και στη δική μου καρδιά το petbirds!
 
σήμερα το μεσημέρι ακολούθησα πιστά την συμβουλή του κου Μισαλούρη Γιάννη, βάζοντας νάρθηκα-τσιρότο στο πόδι του νεοσσού που έχει πρόβλημα με το πίσω δάχτυλο στήριξης..
μου πήρε περίπου 15-20 λεπτά,ήθελα να επιβεβαιώσω την έκταση της ζημιάς. Το δάχτυλο πήγε σιγά σιγά πίσω, ασφαλίστηκε με το τσιρότο και οφείλω να ομολογήσω πως πλέον κινείται πολύ καλύτερα.. Και σίγουρα δεν είναι η ιδέα μου!
κε Μισαλούρη..σας ευχαριστώ πολύ, πάρα πολύκαι για την μέθοδο που μου υποδείξατε και για τον τρόπο που το αναλύσαμε! σας ευχαριστώ..
 
Δημήτρη μη ξεχάσεις τις φωτογραφίες θέλουμε πολύ να δούμε την εξέλιξη του! Καλή συνέχεια!
Εγώ να δεις Παναγιώτα μου πως περιμένω να δω αν όλα θα πάνε κατ'ευχήν!
Εμπιστεύομαι όμως τόσο τον Γιάννη όσο και όλα τα δείγματα γραφής του.. Και αυτό μου εμπνέει μια σιγουριά για το τελικό αποτέλεσμα!
Θα ανεβάσω φωτογραφίες σίγουρα.
 
δεύτερη μέρα σήμερα με τον νάρθηκα ο μικρός..σαφώς και είναι και κινείται πιο ελεύθερα!
καθώς παρατηρούσα όμως τις κινήσεις του, μου γεννήθηκαν δύο βασικά κατ'εμέ ερωτηματικά:
1) ακουλούθησα τη συμβουλή των φίλων και τον έχω σε δικό του κλουβί, μόνο του,ώστε να αποφύγουμε τα χειρότερα.
ο μικρός όμως είναι μόλις 22 ημερών.. Ναι μεν έχει τα ''αγαθά του Αβραάμ και του Ισαάκ'' στα πόδια του, αλλά το ότι απομακρύνθηκε νωρίτερα από τις 35 ημέρες από τους γονείς, πόσο θα το επιβαρρύνει αυτό την υγεία του; Σήμερα διέκρινα μια αλλαγή στη φωνή.. Πιο πολύ έμοιαζε με κλάμα παρά με κάλεσμα.. Κάπου διάβασα πως η διακοπή ταίσματος από τους γονείς και το κλάμα αυτό προκαλεί κοκκίδια..
ίσως φανούν αστεία έως χαζά αυτά που θα διαβάσετε, αλλά μου γεννήθηκαν κάποιες απορίες και.. Αν δεν ρωτήσεις τους φίλους,τότε ποιόν να ρωτήσεις;
 
Για κοκκιδια και τετοια δεν πιστευω να ισχυουν.. Βασικα δεν ξερω, ας μην εκτεθω.
Ομως γιατι τον χωρισες εντελως; Γιατι δεν τον αφησες εστω με χωρισμα ή με τα αλλα; Φοβασαι για πειραγματα;
*αφηνω αστερισκο να εχει απαντηθει νωριτερα η ερωτηση μου, δωστε αφεση γιατι ειμαι απο κινητο και μπορει να μην την ειδα.
 
Δημήτρη ο νεοσσος είναι πολύ μικρός. Έπρεπε να τον είχες με χωρισμα να τον ταΐζουν οι γονείς ακόμα. Είναι μικρό και πεινάει γι αυτό κλαίει.
 
Η απομονωση που προτεινε ο Γιαννης ισως ειναι για να μην το ενοχλουν τα αφερφια και για να μπορει να κινειται πιο ανετα μονο του. Ομως πραγματικα δεν ξερω αν κανει να μεινει εντελως μονος.. ειναι οντως μικρο.
 
Για κοκκιδια και τετοια δεν πιστευω να ισχυουν.. Βασικα δεν ξερω, ας μην εκτεθω.
Ομως γιατι τον χωρισες εντελως; Γιατι δεν τον αφησες εστω με χωρισμα ή με τα αλλα; Φοβασαι για πειραγματα;
*αφηνω αστερισκο να εχει απαντηθει νωριτερα η ερωτηση μου, δωστε αφεση γιατι ειμαι απο κινητο και μπορει να μην την ειδα.
.. Δεν υπήρχε άλλος νεοσσός, μόνο αυτός εκκολάφθηκε από τα 5 της 1ης γέννας. η θηλυκιά έχει προχωρήσει στην επόμενη φωλιά, ο μικρός έμπαινε μέσα, αυτό προκαλούσε νευρικότητα στο ζευγάρι, μέχρι που είδα τον αρσενικό να τσιμπάει τόσο τη μάνα όσο και το μικρό. Τον χωρίζω.. Αφήνοντας τον στο ένα μισό της ζευγαρώστρας.Χθες λοιπόν παρατηρώ μεγάλες μάχες στο ζευγάρι το βράδυ, για το ποιος θα κάτσει στο πιο ψηλό κλαδί, οπότε και τον τοποθέτησα μόνο του.. Δίνοντας στο ζευγάρι την άνεση χώρου που πιθανόν αναζητούσαν αλλά εγώ δεν καταλάβαινα..
ούτως η άλλως να τον τάισε όλη μέρα ο πατέρας 2 φορές..
 
Ακομα ομως κ αυτες οι δυο ειναι καλες για να αναθαρρησει και να ζητησει τροφη.. Και κατ επεκτασιν να την ψαξει κ μονος οταν τον σουταρει ο μπαμπας. Βαλε κ συ ντε δυο κλαρακια ψηλα να μην τσακωνονται.. αλλα κ παλι σε εαχιστο χρονο η μαμα θα καθεται στη φωλια, οποτε δε θα χες θεμα. Ολα τα πουλια διεκδικουν την καλυτερη θεση για υπνο. Δε θα σκοτωνονταν κιολας..
 
ο μικρός αύριο θα επιστρέψει στη ζευγαρώστρα..σας ευχαριστώ πολύ Μιράντα και Παναγιώτα, για όλα!
τελικά..δεν υπάρχει πιο όμορφο συναίσθημα από την είσπραξη βοήθειας, ειλικρίνειας και αλήθειας από πραγματικούς φίλους! σας ευχαριστώ πολύ!
 
Ήθελε να μείνει με το χώρισμα... Όμως δεν χάθηκε τίποτε.
Επιστροφή για λίγο στην οικογένεια... κι αν πιεστεί τότε με το χώρισμα. Για να μείνει ξέχωρα από τους υπόλοιπους.
 
Ήθελε να μείνει με το χώρισμα... Όμως δεν χάθηκε τίποτε. Επιστροφή για λιγο στην οικογένεια κι αν πιεστεί τότε με το χώρισμα... Να μείνει ξέχωρα απο τους υπόλοιπους.
σε ευχαριστώ πολύ,Γιάννη! Θα γυρίσει στην οικογένεια αύριο ο μικρός.. Και αν δω πως οι καυγάδες συνεχιστούν, με το που κλείσουμε τις 30 ημέρες.. Θα πάει στην μεγάλη κλούβα!
 
Back
Top