Αναπαραγωγή Ποιά φωλιά να χρησιμοποιήσω;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης TheBigL
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

TheBigL

PB Member
Εγγραφή
10 Μαρ 2014
Μηνύματα
1.911
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα παιδιά. Μιας και η αναπαραγωγή πλησιάζει θα ήθελα να σας ρωτήσω μιας και εμένα είναι η πρώτη μου αναπαραγωγή ποιά φωλιά να χρησιμοποιήσω από αυτές που έχω στο νου μου:

Φωλιά εξωτερική 2GR karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής/Φωλιά-εξωτερική-2GR-1
Φωλιά ωδικών εξωτερική 'ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ' , Φ 10 cm karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής/Φωλιά-ωδικών-εξωτερική-ΑΡΧΙΜΗΔΗΣ-Φ-10-cm
Φωλιά ωδικών εξωτερική 'GALILEO' , Φ 8 cm karderines.gr/shop/Πτηνά/Εξοπλισμός-Πτηνών/Είδη-αναπαραγωγής/Φωλιά-ωδικών-εξωτερική-GALILEO-Φ-8-cm

Τέλος θα ήθελα να αναφέρω ότι οι ζευγαρώστρες είναι οι κινέζικες οι 60 άρες. Σε αυτές οι φωλιές πρέπει να μπούνε στα πλαινά βγάζοντας την πόρτα;
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Σκεφτεσαι και για εσωτερικη; Μπορει τα κοριτσια σου να θελουν εσωτερικη!

Το θεμα ειναι εσενα ποια θα σε βολεψει. Στα κλουβια μπαινουν ολες, και μς ελατηριο να ναι οι πορτες μια χαρα καθονται. Η πρωτη ειναι καλη, η 2η λιγο καλυτερη διοτι φυλας και τα αυγα απο πανω. Εγω προσωπικα εχω τις πιο απλες με συρμα γυρω γυρω που απλως ανοιγει η πορτα. Αν θες κατι καλυτερο και οι δυο καλες μου φαινονται.

Αν θες παρε το κλουβι σου σε ενα πετσοπ που τις εχει να δοκιμασεις πως κουμπωνουν.
 
Δυστηχώς οι πόρτες είναι με ελατήριο Μιράντα ☹. Οπότε αν τις βγάλω μπορώ στο μέλλον να τις ξαναβάλω; Το να θέλουνε εσωτερικές δεν το είχα σκευτεί η αλήθεια είναι :)
 
Λάμπρο κατά την γνώμη μου πάρε αρχικά και τις δύο ( προσοχή στην διάσταση φ8 διότι θα είναι μικρή η φωλιά) δοκίμασε τες στον χώρο σου και αποφάσισε ποια σου ταιριάζει καλύτερα.

Προσωπικά εγώ βάζω την 2η η οποία παίρνει και ταμπελάκι για την καλύτερη παρακολούθηση της γέννας. Ένα ακόμα πλεονέκτημα είναι ότι λύνεται σε κομμάτια και μπορείς να κάνεις καθαριότητα με λεπτομέρεια πολύ εύκολα.
 
Δεν υπάρχει διαφορά πέρα του ότι αυτές οι πράσινες είναι πολύ κλειστές και δεν θα μπορείς να παρακολουθείς τα πουλιά από απόσταση. Επίσης, εγώ βλέπω πολύ κλεισούρα σε αυτές τις πράσινες, κάτι που δεν είναι απαραίτητα κακό, αλλά δεν είναι και απαραίτητο στα καναρίνια.

Να προτιμήσεις μόνο Φ10 και όχι Φ8.
Δεν τις βγάζεις τις πόρτες, μένουν ανοιχτές στο πλευρό της φωλιάς.
Ναι, έτσι είναι. Να προσέξεις να στερεωθεί καλά η φωλιά γιατί αν δεν τοποθετηθεί σωστά, η πόρτα μπορεί να τη ρίξει.

Κατά τα άλλα η επιλογή είναι περισσότερο θέμα προσωπικού γούστου και συνήθειας. Διάβασε και το άρθρο για τις φωλιές, ίσως βοηθήσει να σκεφτείς πράγματα που δεν είχες σκέφτεται ως τώρα.
 
Ναι, έτσι είναι. Να προσέξεις να στερεωθεί καλά η φωλιά γιατί αν δεν τοποθετηθεί σωστά, η πόρτα μπορεί να τη ρίξει.
Ναι η φωλιά να στερεωθεί καλά και την πόρτα μπορείς να την δέσεις στα κάγκελα, με κάποιον ασφαλή τρόπο να μην ασκεί πίεση στην φωλιά.
 
Δυστηχώς οι πόρτες είναι με ελατήριο Μιράντα ☹. Οπότε αν τις βγάλω μπορώ στο μέλλον να τις ξαναβάλω; Το να θέλουνε εσωτερικές δεν το είχα σκευτεί η αλήθεια είναι :)
Δεν χρειάζεται να βγουν οι πόρτες. Μένουν ανοικτές και η φωλιά κλείνει σωστά τα κενά.
Σαν τις δεύτερες φωλιές χρησιμοποιώ κι εγώ.
Έχω ανεβάσει και κάποιο σχετικό video, που μπορείς όμως να δεις τη φωλιά σε πλήρη χρήση..
https://community.petbirds.gr/media/Αντικατάσταση-αυγών-με-ψεύτικα.499/
Ναι η φωλιά να στερεωθεί καλά και την πόρτα μπορείς να την δέσεις στα κάγκελα, με κάποιον ασφαλή τρόπο να μην ασκεί πίεση στην φωλιά.
Δε χρειάζεται κανένα δέσιμο Μαρία. Έχει ειδικά γαντζάκια και οι φωλιές κρατιούνται πάνω στο κλουβί με μεγάλη ασφάλεια.
 
Ευχαριστώ παιδιά για τις απαντήσεις. Για τις 2 και 3 το είχα απορία γιατί δεν θυμόμουνα ποιά διάσταση είναι η καταλληλότερη. Οπότε θα προτιμήσω αυτήν με τα 10mm αλλά όπως είπε και ο Κώστας ίσως πάρω και τις δυο καθότι είμαι και λίγο χουβαρντάς 😛 και βλέπουμε. Πάντως ακόμα με δυσκολεύει η ιδέα να μην βγει η πόρτα γιατί θεωρώ θα σπρώχνει τη φωλιά αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα. Όταν τις πάρω θα τις δοκιμάσω και βλέπουμε.
Θεωρείτε ότι θα ήτανε λάθος να δοκίμαζα να βάλω και αυτήν την ταίστρα; http://www.birdmarket.gr/kloubia-pouliwn/taistres/Tαιστρα economy- Εξωτερικη -αυτοματη- 250gr
Θα δυσκόλευα τη ζωή των πουλιών στη διάρκεια της αναπαραγωγής;
 
Θα δυσκόλευα τη ζωή των πουλιών στη διάρκεια της αναπαραγωγής;

Γνώμη μου είναι πως ναι. Αν θέλεις μπορείς να βάλεις τον υπόλοιπο καιρό και θα έχεις πάντοτε καθαρούς σπόρους.
 
Πάντως ακόμα με δυσκολεύει η ιδέα να μην βγει η πόρτα γιατί θεωρώ θα σπρώχνει τη φωλιά αλλά εσείς ξέρετε καλύτερα.
Δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα...
Π
Θεωρείτε ότι θα ήτανε λάθος να δοκίμαζα να βάλω και αυτήν την ταίστρα;
Θα δυσκόλευα τη ζωή των πουλιών στη διάρκεια της αναπαραγωγής;
Αυτές για να μπουν πρέπει να βγουν τα πορτάκια σίτισης...
 
Αν τυχον το ελατηριο της πορτας ειναι σκληρο και σπρωχνει τη φωλια, θα κανεις μια καρακιτς πατεντα που κανα κ γω θα δεσεις την ακρη της πορτας με την πισω πλευρα ωστε να κοντραρει και να μην κλεινει. Δε σου λεω να δεσεις τη φωλια γιατι δε θα σε βολεψει
 
Αν τυχον το ελατηριο της πορτας ειναι σκληρο και σπρωχνει τη φωλια,
Η δεύτερη φωλιά δεν έχει απολύτως κανένα θέμα, όπως φαίνεται και στο video (post8)...
Για τις υπόλοιπες δεν γνωρίζω περισσότερα.
 
Aν και η 2η φωλιά είναι πιο ακριβή σε γλυτώνει από πατέντες που μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο τόσο το ζευγάρι, όσο και την φωλιά. Πήγαινε χωρίς συζήτηση σε αυτές και θα με θυμηθείς. Μην ξεχάσεις ότι καλό είναι να έχεις μια φωλιά ανταλλακτική.
 
Aν και η 2η φωλιά είναι πιο ακριβή σε γλυτώνει από πατέντες που μπορούν να θέσουν σε κίνδυνο τόσο το ζευγάρι, όσο και την φωλιά. Πήγαινε χωρίς συζήτηση σε αυτές και θα με θυμηθείς. Μην ξεχάσεις ότι καλό είναι να έχεις μια φωλιά ανταλλακτική.
Όταν λες φωλιά ανταλλακτική εννοείς το καλαθάκι ή γενικά φωλιά το όλο σύστημα;
 
Όλο το σύστημα. Θα σε βοηθήσει όταν θα χρειαστείς να κάνεις καθαριότητα της φωλιάς. Βγάζεις την φωλιά, έχεις ετοιμάσει την ανταλλακτική, μεταφέρεις στην νέα φωλιά τα μικρά και είσαι έτοιμος.
 
Η πίεση που ασκεί η πόρτα (με το ελατήριο της) στη φωλια, θεωρώ οτι την κάνει πιο σταθερή και σιγουρη,την "δενει ". Εφόσον κρεμαστεί σωστα και ταιριαζει.
 
Η συγκεκριμενη φωλια εχει και κατι πιαστρακια στο κατω μερος της που μπαινει μεσα απο την πορτα και την κραταει να μην κουνιεται πολυ(μαζι με την πιεση της πορτας)..
 
Η πίεση που ασκεί η πόρτα (με το ελατήριο της) στη φωλια, θεωρώ οτι την κάνει πιο σταθερή και σιγουρη,την "δενει ". Εφόσον κρεμαστεί σωστα και ταιριαζει.
Έχεις δίκιο.. εγώ μόνο τέτοιες χρησιμοποιώ... και στ' αλήθεια είναι πρακτικές.
 

Συνημμένα

  • nesting.webp
    nesting.webp
    33 KB · Προβολές: 97
Back
Top