Διατροφή Πως ορίζουμε τα ποσοστά σε πέλλετ, λαχανικά, σπόρους;

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης liaktas
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

liaktas

PB New Member
Εγγραφή
22 Αυγ 2022
Μηνύματα
167
Πόλη
Νεο Φαληρο
Διαβάζω συνεχώς στα συγκεκριμένα άρθρα περί ποσοστών για την ορθή διατροφή των παπαγάλων μας… Έχω τεσσερις ερωτήσεις που μου γεννήθηκαν.
1ον πως χωρίζουμε τα ποσοστά 60% πελετ 30% λαχανικά-φρούτα και 10% σπόρους;;; Δλδ πως τα παρεχουμε και πως χωρίζονται ως μερίδες; Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος τρόπος μέτρησης της μερίδας;
2ον Όταν αφήνετε το φρούτο μέσα στο κλουβί έχετε και σπόρους και πελετ; ή όταν έχετε πελετ αφήνετε σπόρους και φρούτο και το αντίστοιχο με τους σπόρους;
3ον το συγκεκριμένο πρόγραμμα τηρείται κάθε μέρα, αν ναι τότε πως προσθέτουμε αυγό τροφή; Τι πρέπει να αφαιρέσουμε για να υπάρξει ισορροπημένη διατροφή;
και 4ον φρούτα χορηγούμε από την πρώτη μέρα; Εμένα η πτηνίατρος μου είπε ότι επειδή οι ακαθαρσίες ήταν υδαρής να τα κόψω για κανα μήνα. Το έχετε ξανακούσει αυτό;

Ευχαριστώ πολύ…
 
@liaktas
1) Το χωρίζεις σε ένα εβδομαδιαίο πρόγραμμα διατροφής. Κάθε μέρα δίνεις pellets και λαχανικά φρούτα μόνο 1-2 φορές την εβδομάδα καθώς έχουν υψηλά ποσοστά ζάχαρης και σπόρους μόνο κατά την διάρκεια της εκπαίδευσης καθώς είναι παχυντικοι. Εγω θα σου έλεγα να το κάνεις 50% pellets 40% λαχανικά και 10% φρούτα και σπόρους.
2) Το φρούτο καλύτερα να το δίνεις εκτός κλουβιού ως λιχουδιά αντι για μέσα στο κλουβί για να μην σαπίσει. Το φρούτο το αφήνεις μέσα στο κλουβί χωρίς άλλες τροφές μαζί.
3) Οι παπαγάλοι είναι ζώα που λατρεύουν την ρουτίνα. Αρα φτιάχνουμε ένα πρόγραμμα διατροφής που το τηρούμε πιστά. Για να βάλεις την αυγοτροφή αφαιρείς όλες τις υπόλοιπες Τροφές και προσθέτεις μια κουταλιά αυγότροφής στο μπολ. Μόλις την φάει αφαίρεις το μπολ και προσθέτεις τις άλλες τροφές.
4) Τα φρούτα μπορούν να προκαλέσουν υδαρες κουτσουλιές. Πιστεύω πως ένας μήνας είναι υπερβολή. Μόλις δεις βελτίωση μπορείς να της ξαναδώσεις. Καλό θα ήταν όταν έρχεται ένα καινούργιο πουλάκι στο σπίτι μέχρι να προσαρμοστεί να του δίνουμε την τροφή που έτρωγε στο προηγούμενο του σπίτι καθώς και η αλλαγή περιβάλλοντος και η αλλαγή φαγητού θα προκαλέσει μεγάλο στρες. Τα μωρά πουλιά έχουν ευαίσθητα έντερα και μέχρι να συνηθίσει το έντερο τους τα λαχανικά και τα φρούτα θα πάρει λίγο χρόνο.
 
@Ledagcc ακόμα μια ερώτηση αυγό τροφή ή αυγό;

Και ευχαριστώ πολύ για την ανάλυση σου ήταν λεπτομερέστατη αν κάποιο μέλος θέλει να συμπληρώσει κάτι είναι καλοδεχούμενο…
 
@Ledagcc αν κάπου διάβασα σωστά το αυγό πρέπει να είναι μελάτο και το δίνεις αφού το σπάσεις από πάνω με το τσόφλι για να εχει όλες τις πρωτεΐνες;
 
@liaktas το αυγό πρέπει να είναι πολύ καλά βρασμένο. Από την ώρα που ξεκινήσει να βράζει το αφήνεις για 12-15 λεπτα
[automerge]1662225393[/automerge]
@liaktas το αυγό πρέπει να είναι πολύ καλά βρασμένο. Από την ώρα που ξεκινήσει να βράζει το αφήνεις για 12-15 λεπτα
@Ledagcc με πρόλαβες 🤣
 
Back
Top