Γενικά Σε αναζήτηση αγοράς Μονκ παπαγάλου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Skarosil
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Skarosil

PB New Member
Εγγραφή
11 Φεβ 2018
Μηνύματα
10
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σας,

όπως αναφέρει και ο τίτλος είμαι σε διαδικασία αγοράς Μονκ.

Σε 2 εκτροφείς που απευθύνθηκα μετά από παρότρυνση του Zack27 και του kouklakis, δυστυχώς δεν είχαν...

Βρήκα στη ΧΕ αυτόν (https://www.xe.gr/zoa/papagaloi%7Cad-216718897.html), αλλά με προβλημάτισε γιατί μου πούλαγε μωρό για να αναλάβω και το τάισμα (χωρίς να έχω κάποια τέτοια εμπειρία) και επίσης μου είπε ότι του έχει μείνει ένα κανονικού μεγέθους και ένα λίγο πιο μεγάλο, αλλά δε ξέρω αν πρέπει να τον εμπιστευτώ...
έχει αγοράσει κανείς από αυτόν;
 
*Δεν είχαν αυτή την χρονική περίοδο ή δεν εκτρέφουν αυτό το είδος;
**Φυσικά και δεν πρέπει να τον εμπιστευτείς αφού δίνει μωρό που δεν έχει απογαλακτιστεί... Όσο για τον έναν κανονικού μεγέθους και έναν άλλον πιο μεγάλο τι εννοεί; δικά του πουλιά είναι; φορούν δαχτυλίδι; Μπορείς να πας να τα δεις στον χώρο του;
 
*Δεν είχαν αυτή την χρονική περίοδο ή δεν εκτρέφουν αυτό το είδος;

δεν είχαν αυτή τη χρονική περίοδο. και οι 2 μετά από ένα 3μηνο είπαν περίπου που θα έχουν γέννα.

Όσο για τον έναν κανονικού μεγέθους και έναν άλλον πιο μεγάλο τι εννοεί;

μου είπε ότι ο ένας είναι λίγο πιο μεγαλόσωμος από το κανονικό.

δικά του πουλιά είναι; φορούν δαχτυλίδι; Μπορείς να πας να τα δεις στον χώρο του;

ναι δικά του είναι και μπορώ να τα δω από Δευτέρα. Για δαχτυλίδι δεν ανέφερε κάτι και δε τον ρώτησα να πω την αλήθεια μου.
 
δεν είχαν αυτή τη χρονική περίοδο. και οι 2 μετά από ένα 3μηνο είπαν περίπου που θα έχουν γέννα.
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα εφόσον τα παιδιά σου σύστησαν αυτόν τον εκτροφέα (περίμενα πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα για τα δικά μου πουλιά)...
Αν βέβαια έχεις την διάθεση να επισκεφτείς αυτόν της αγγελίας δεν χάνεις τίποτα... Τα πουλιά που έχει είναι ταϊσμένα στο χέρι; Εσύ για ταϊσμένο ενδιαφέρεσαι;
 
Εγώ στη θέση σου θα περίμενα εφόσον τα παιδιά σου σύστησαν αυτόν τον εκτροφέα (περίμενα πολύ μεγαλύτερο χρονικό διάστημα για τα δικά μου πουλιά)

Δεν έχεις άδικο, αλλά σαν λαός δεν φημιζόμαστε για την υπομονή μας...ίσως κάνω μια εξαίρεση πάντως

Τα πουλιά που έχει είναι ταϊσμένα στο χέρι; Εσύ για ταϊσμένο ενδιαφέρεσαι;

Ναι, από το χέρι του και αυτό φοβάμαι περισσότερο!
Δε με νοιάζει να είναι ταϊσμένο στο χέρι, απλά να μην είναι άγριο
 
Καλησπέρα...όχι μην πάρεις από αυτόν...
Πουλάει άρρωστα και άγρια πουλάκια...

Παιδιά...Αυτός που έχει βάλει αυτήν την αγγελία... Είναι το παιδί απο Φιλοπάππου που πήγα να την πατήσω και εγώ πέρσυ...
Μόλις είδα αυτές τις φώτο τον κατάλαβα αμέσως...
Έχει και το ίδιο τηλ...

Κάνε υπομονή. Για να πάρεις ένα υγιές πουλάκι..Από κάποιον που να αξίζει...
Καλή συνέχεια
 
Να μη βιαστεις καθολου! Αυτοι που σου συστησαμε ξερω οτι προσεχουν! Αν αυτος που μιλησες ειναι απο Φιλοππαπου θα ελεγα μακρυα! Δε θελω να κατηγορησω αλλα δεν ειναι εκτροφεας ο συγκεκριμενος! Οποιος βγαζει πουλια δε λεγεται εκτροφεας, το εχω ξαναπει! Εχω κουραστει να μαθαινω ατομα που πηραν πουλακια και ειχαν προβλημα εντελει! Και ενα παιδι απο εδω ειχε παρει κοκατιλ και κοντεψε να πεθανει το καημενο! Υπομονη να βρεις αυτο που ψαχνεις! Λογικο να μην εχουν τωρα μωρα γιατι τωρα ξεκινανε τα ζευγαρια! Μπορεις να μιλησεις μαζι τους και να κανονισεις απο τωρα μωρακι να σου στελνουν φωτο απο μικρο και να εχεις το ιστορικο του και οταν ειναι ετοιμο να το παρεις!
 
Λογικο να μην εχουν τωρα μωρα γιατι τωρα ξεκινανε τα ζευγαρια!

Καλησπέρα zack27 , όντως αυτό μου είπαν

Μπορεις να μιλησεις μαζι τους και να κανονισεις απο τωρα μωρακι να σου στελνουν φωτο απο μικρο και να εχεις το ιστορικο του και οταν ειναι ετοιμο να το παρεις!

δε θέλω να πρήξω κιόλας τους ανθρώπους, θα το κλείσω από τώρα λογικά και μέχρι τότε θα φροντίσω να έχω προμηθευτεί καταλληλότερο κλουβί
 
Καλησπέρα zack27 , όντως αυτό μου είπαν



δε θέλω να πρήξω κιόλας τους ανθρώπους, θα το κλείσω από τώρα λογικά και μέχρι τότε θα φροντίσω να έχω προμηθευτεί καταλληλότερο κλουβί

Δεν ειναι πρηξιμο το να σου στειλουν μια δυο φωτο που και που θεωρω, αλλα οπως το βλεπεις εσυ εννοειται!
Με το καλο!
 
Δε θελω να κατηγορησω αλλα δεν ειναι εκτροφεας ο συγκεκριμενος! Οποιος βγαζει πουλια δε λεγεται εκτροφεας
Ο συγκεκριμένος σιγά να μην είναι... Όλοι λένε πως διακινεί πουλάκια!
Το κακό είναι πως την πάτησαν πολλοί απο αυτόν...
Και θα συνεχίσουν να την πατάνε και άλλοι...
Άλλα γράφει στις αγγελίες του...Άλλα λέει απο το τηλέφωνο και άλλα ισχύουν στην πραγματικότητα.
Πέρσυ θα αγόραζα απο αυτόν παρροτλετ!
Με το που είχα δει αγγελία του στη χρυσή ευκαιρία τον πήρα τηλέφωνο και τον λέω να μου κρατήσει ένα μικρό αρσενικό πράσινο και ήμερο...
Ααα μου λέει τα ήμερα είναι πιο ακριβά...60€μου λέει...
Ενώ στην αγγελία έγραφε 25... Ότι να ναι...
Του το λέω εντωμεταξύ και μου λέει ε 25 δίνω τα μωρά σε όποιον ξέρει να ταΐζει βέβαια!
Παντού στέλνει πουλιά Άλλα τεσπα...
Και την επόμενη μέρα τον παίρνω τηλ για να κανονίσουμε ποτε θα μου στείλει το πουλί...
Και Ενώ μιλήσαμε και τα συμφωνήσαμε τι μου λέει;
Ότι δεν του μίλησα ποτέ για ήμερο πουλάκι... Μονο για άγριο...
Με έβγαζε και τρελή από πάνω!
Κοιτούσε να βγάλει πιο πολλά στην ουσία...
Και μου έλεγε πως δεν έχει ήμερα... Και ότι μπορεί να έχει ο αδερφός του και ότι θα κοιτάξει να δει και αν είναι θα μου στείλει από τον αδερφό του...
Εγώ σαν χαπατο τον πίστεψα! Χάρηκα παρα πολύ!
Άνοιξα και θέμα και το είπα και στα παιδιά εδώ πέρα...
Ως που για Καλή μου τύχη είδα τυχαία ένα θέμα μέσα στο φόρουμ γι'αυτόν... Να λένε όλοι τα χειρότερα...
Πως στέλνει άγρια πουλιά... Ματωμένα... Κλπ κλπ...
Πάγωσα... Τα έχασα, στεναχωρήθηκα πάρα πολύ και φυσικά το ακυρώσα...
Και μέσα από αυτό το θέμα που είχα ανοίξει για να πω γι'αυτόν άρχισαν να μου στέλνουν πολλά μέλη του φορουμ για να μου πουν πως πήραν παπαγάλο απο αυτόν και το τι τράβηξε ο καθένας με τις αρρώστιες που κουβαλούσαν τα καημένα...
Είναι πραγματικά λυπηρό... Όσοι έχουν πάρει απο αυτόν παπαγάλο... Κανένας δεν κατάφερε να τα κρατήσει στη ζωή πάνω από 5μήνες...
Κρίμα πολύ κρίμα...
Γι'αυτό και χρειάζεται προσοχή, θέλει να το ψάχνουμε πολύ καλά πριν πάρουμε μια ψυχούλα...
Εκτρέφουν πολλοί πουλιά... Και δυστυχώς κάποιοι το κάνουν μόνο για τα χρήματα...
Όσοι το κάνουν μόνο γι'αυτόν τον λόγο, δεν τα αγαπάνε... Τα παραμελούν γι'αυτό και αρρωσταίνουν...
Μακάρι να μην γινόταν αυτό...Αλλά γίνεται... Και θα γίνεται για μια ζωή.
Δεν θέλω να μιλάω γι'αυτόν...Αναγκαστικά όμως το κάνω και λέω ότι γνωρίζω κάθε φορά για να μην περάσουν κι άλλοι, αυτά που πέρασαν όσοι αγόρασαν πουλί από αυτόν...
Καλή συνέχεια:D
 
Τελευταία επεξεργασία:
Ο συγκεκριμένος σιγά να μην είναι... Όλοι λένε πως διακινεί πουλάκια!
Το κακό είναι πως την πάτησαν πολλοί απο αυτόν...
Και θα συνεχίσουν να την πατάνε και άλλοι...
Δε μπορώ να το προσπεράσω απλά.
Υπάρχει κάπου θέμα με το όνομα του συγκεκριμένου και αναφορά στις πρακτικές του; Και ελπίζω να έχει κάπως ενημερωθεί κόσμος.
Είναι τραγικό το ότι ο καθένας αποφασίζει ελαφρα τη καρδια και χωρίς κανέναν σκοπό περαν του κέρδους να αναπαράγει πουλιά. Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ.
Κατά την άποψή μου θα έπρεπε να επισύρει και ποινές. Δε διαφέρει καθόλου απο σωματεμπορία.

Βρήκα στη ΧΕ αυτόν...

Να μη βιαστείς. Καλύτερα ακόμα και 1 χρονο αργότερα, ωστε να ενημερωθείς και πιο αναλυτικά. Οταν αποφάσισα να πάρω παπαγάλο, τον αγόρασα περίπου 1 χρόνο αφού γράφτηκα σε φορουμς και διάβασα τι θα χρειαζόταν. Είναι ΤΕΡΑΣΤΙΑ ευθύνη.
Σου εύχομαι καλή αναζήτηση και σε παροτρύνω να σκεφτείς καλά. Είναι δεκάδες πράγματα που πρέπει να σταθμίσεις. Και πάνω απ' ολα να τον πάρεις από αξιόπιστο άνθρωπο που σέβεται τουλάχιστον τα πουλιά του, και όχι τον κάθε απατεώνα που κοιτάει μόνο να βγάλει λεφτά. Μίλα και έλα σε επαφή με τους εκτροφείς, θα καταλάβεις και μόνος σου το ποιόν του καθενός για να αποφασίσεις. Γιατί όπως αναφέρθηκε παραπάνω, αν κάποιος δηλώνει εκτροφέας, δεν είναι και απαραίτητα.
 
Δεν ειναι πρηξιμο το να σου στειλουν μια δυο φωτο που και που θεωρω
Σε ευχαριστώ πολύ zack27 !

μιλα και με το Μιχαλη αν θες! Εκτρεφει και αυτος νομιζω μονκ
Εννοείται ότι θα τον ρωτήσω και αυτόν.. Σ' ευχαριστώ zack27 !

Καλημέρα και καλή εβδομάδα

Είναι τραγικό το ότι ο καθένας αποφασίζει ελαφρα τη καρδια και χωρίς κανέναν σκοπό περαν του κέρδους να αναπαράγει πουλιά. Είναι ΕΓΚΛΗΜΑ.
Κατά την άποψή μου θα έπρεπε να επισύρει και ποινές. Δε διαφέρει καθόλου απο σωματεμπορία.

Γενικότερα με τα 2ποδα ζώα έχει παραγίνει το κακό γενικότερα. Ποινές ίσως υπάρχουν, αλλά άντε να βγάλεις άκρη.

Όσο για τη βιασύνη το έχω καταλάβει...
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Δε μπορώ να το προσπεράσω απλά.
Υπάρχει κάπου θέμα με το όνομα του συγκεκριμένου και αναφορά στις πρακτικές του; Και ελπίζω να έχει κάπως ενημερωθεί κόσμος.
Φυσικά... Εδώ μέσα αν θυμάμαι καλά λέγονται τα πάντα γι'αυτόν https://community.petbirds.gr/threads/Τελικά-ένας-όχι-και-τόσο-έμπιστος-και-φθηνός-εκτροφέας.20836/
 
Τι ωραια φωτο βρε Ηλια!
Να σου ζησει!

Μη νομιζεις ομως οτι θα τη βγαλεις καθαρη με μια μονο!
Περιμενουμε παρουσιαση εδω https://community.petbirds.gr/forums/parrots/?prefix_id=90 με πολλες φωτογραφιες! 😛
 
Back
Top