Φροντίδα Σκέφτομαι να κατασκευάσω αυτό το κλουβί για τα καναρίνια μου

Johnkoukou

PB New Member
Εγγραφή
28 Ιουλ 2019
Μηνύματα
106
Πόλη
Ρέθυμνο
Νομίζω πως δεν χρειάζεται κάτι τέτοιο για τα καναρίνια. Αυτά τα κλουβιά είναι περισσότερο για εξωτικούς σπίνους. Το καλύτερο θα ήταν να είναι το καθένα στο κλουβί του αλλά αν δεν σε ενδιαφέρει το κελάηδημά τους τότε οκ.
 
Είμαι σε πολυκατοικία και έχω μπαλκόνι απλά δεν θα ήθελα να γεμίσω με κλουβιά γι'αυτό σκέφτηκα μια τέτοια κατασκευη, σίγουρα με ενδιαφέρει το κελάηδισμα τους και αφού ειναι ενας απο τους λόγους που θέλω να ασχοληθώ.
 
Όταν τα αρσενικά βλέπονται μεταξύ τους τότε σταματάνε το κελάηδημά τους ή το μειώνουν. Αυτό πολλές φορές γίνεται και από την παρουσία θηλυκών ατόμων. Τα θηλυκά μπορείς να τα έχεις όλο των χρόνο μαζί σε μια 60αρα ζευγαρωστρα και τα αρσενικά σε μια 40αρα πχ. Δεν πιάνουν και τόσο χώρο.
 
Αν βαλω το ζευγάρι που έχω σε αυτή την κατασκευη και αργότερα πάρω και άλλα θυληκα θα έχω προβλημα;
 
Κοίτα να δεις αυτό το κλουβί είναι για περίοδο που μπορείς να βάλεις μικρά η να ζευγαρώσεις ένα αρσενικό με δύο θηλυκά. Μεχρι εκεί όμως! Πάντως δείχνει πολύ ωραίο!
 
Έτσι το είχα σκεφτεί εξαρχής μιας και δεν έχω καθόλου πείρα και δεν θέλω να το παρακανω.
 
Εγώ δεν θα έκανα κάτι τέτοιο. Θεωρώ πως δεν είναι το καταλληλοτερο για τα καναρινια. Έχουν άλλες ανάγκες σαν πουλιά. Είναι μια καη επιλογή για παραδείσια και ίσως για κάποια παπαγαλάκια.
 
Back
Top