Διατροφή Συντήρηση τροφής των πτηνών μας

George98

PB Known Member
Εγγραφή
19 Μαϊ 2015
Μηνύματα
2.599
Πόλη
Θεσσαλονίκη
Καλησπέρα σε όλους :)

Θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος ν αποθηκεύουμε την τροφή των πτηνών μας, στο σακουλάκι της, σε πλαστικό δοχείο ή σε γυάλινο βάζο;

Εγώ τώρα την βάζω σε γυάλινα βαζάκια τα οποία τοποθετώ σε χαρτόκουτο μέσα στο σπίτι καλά κάνω;

Επίσης ένα δεύτερο ερώτημα... στο χωριό που μένω δεν υπάρχει πετ σοπ και παίρνω τροφή από έναν εκτροφέα ο οποίος έχει μαγαζί με σιδηρικά και πουλάει και τροφή χύμα υπάρχει πρόβλημα με αυτην την τροφή μιας και δεν βρίσκεται σε πετ σοπ παρά μονο στην άκρη του μαγαζιού; (δεν έχει μέσα κόκκινα και μπλε μπισκοτάκια και φαίνεται πλούσια και καλή τροφή ) να συνεχίζω να παίρνω ή να πάρω μια απο το ιντερνετ καλού κακού;
 
Καλησπέρα σε όλους :)

Θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος ν αποθηκεύουμε την τροφή των πτηνών μας, στο σακουλάκι της, σε πλαστικό δοχείο ή σε γυάλινο βάζο;

Εγώ τώρα την βάζω σε γυάλινα βαζάκια τα οποία τοποθετώ σε χαρτόκουτο μέσα στο σπίτι καλά κάνω;

Επίσης ένα δεύτερο ερώτημα... στο χωριό που μένω δεν υπάρχει πετ σοπ και παίρνω τροφή από έναν εκτροφέα ο οποίος έχει μαγαζί με σιδηρικά και πουλάει και τροφή χύμα υπάρχει πρόβλημα με αυτην την τροφή μιας και δεν βρίσκεται σε πετ σοπ παρά μονο στην άκρη του μαγαζιού; (δεν έχει μέσα κόκκινα και μπλε μπισκοτάκια και φαίνεται πλούσια και καλή τροφή ) να συνεχίζω να παίρνω ή να πάρω μια απο το ιντερνετ καλού κακού;
Έχει γίνει θέμα συζήτησης πιο παλιά από φίλους της παρέας μας.
Εκεί γράφτηκαν προτάσεις για τη συντήρηση του μείγματος σπόρων των πουλιών...
Διάβασε κι αν έχεις απορίες εδώ είμαστε.
 
Θέλω να ρωτήσω ποιος είναι ο προτιμότερος τρόπος ν αποθηκεύουμε την τροφή των πτηνών μας, στο σακουλάκι της, σε πλαστικό δοχείο ή σε γυάλινο βάζο;

Γιώργο καλησπέρα,
Προσωπικά χρησιμοποιώ για φύλαξη το παρακάτω πλαστικό δοχείο από το οποίο ανά τακτά χρονικά διαστήματα βάζω σε γυάλινο βάζο περίπου 1 κιλό σπόρων. Για ένα τσουβάλι 25 κιλών χρειάζομαι δύο πλαστικά δοχεία σαν το παρακάτω:

http://www.bee-smart.gr/seskeeasia-meliou/plastika-thocheia/thocheio-meliou-plastiko-19-ltr.html

Με έχει βολέψει πολύ και δεν έχω αντιμετωπίσει πρόβλημα με ζωύφια.
 
Νομίζω πως δεν λέει πουθενά για χύμα τροφή απο εκτροφέα και οχι απο πετ σοπ...
Νομίζω πως η χύμα τροφή έχει πλέον τεκμηριωμένα αποκλειστεί από τις συζητήσεις μας...
Μεγάλη η μικροβιακή επιβάρυνση στα πουλιά.
 
Νομίζω πως η χύμα τροφή έχει πλέον τεκμηριωμένα αποκλειστεί από τις συζητήσεις μας...
Ναι έχω διαβάσει τα περί χύμα τροφής στο φόρουμ και για αυτό μου δημιουργήθηκε η απορία!
Αφού απο ότι διάβασα οι κίνδυνοι είναι όχι στην ίδια την τροφή αλλα στα πετ σοπ (π.χ. Νερά απο ενυδρεία, παιδάκια που πετούν μέσα πράγματα, περιστέρια που "κλέβουν" τροφή κτλ.) πράγματα γεβικά που δεν υπάρχου σε μαγαζί με σιδηρικά όπως προανέφερα

Κατάλαβες τώρα γιατί το ρωτάω;
 
Ναι έχω διαβάσει τα περί χύμα τροφής στο φόρουμ και για αυτό μου δημιουργήθηκε η απορία!
Αφού απο ότι διάβασα οι κίνδυνοι είναι όχι στην ίδια την τροφή αλλα στα πετ σοπ (π.χ. Νερά απο ενυδρεία, παιδάκια που πετούν μέσα πράγματα, περιστέρια που "κλέβουν" τροφή κτλ.) πράγματα γεβικά που δεν υπάρχου σε μαγαζί με σιδηρικά όπως προανέφερα

Για αυτό ρωτάω κατάλαβες;
Απόλυτα...
Μπορείς να διαβάσεις όλα όσα σχετικά αναφέρονται στη https://community.petbirds.gr/threads/Χύμα-ή-συσκευασμένη-τροφή-για-το-πουλάκι-μας.19008/
Γιώργο θα έχεις πολύ καλή ενημέρωση.
 
Το διάβασα το θέμα της Μαρίας πριν καιρό αλλα τώρα που ξανασκέφτομαι και αυτό βρίσκω να χάνει η συγκεκριμένη τροφή είναι το ότι δεν ξέρω της ημερομηνίες και τον τρόπο συντήρησης της τροφής... άρα μάλλον πάω σε online αγορά :)
 
Back
Top