Φυσικές πατήθρες

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης billo
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

billo

PB New Member
Εγγραφή
9 Φεβ 2014
Μηνύματα
29
Κανω μια προσπαθεια να φτιαξω φυσικες πατηθρες και θελω να βεβαιωθω αν ακολουθω τα σωστα βηματα.
Ξεκινησα με κρανια γιατι ειναι πολυ ευλυγιστη. Εκοψα δυο κλαδια τα εδωσα σχημα, τα εκαψα, τα καθαρισα και τα επλυνα.Αυτο ειναι το αποτελεσμα

image.webp

Μη γνωριζοντας ομως αν ειναι ασφαλες να τα βαλω, εκοψα επισης δυο κλαδια απο πλατανι.Απ'οσο διαβασα τα πλενουμε με καυτο νερο, μετα με ξυδι και τα αφηνουμε να στεγνωσουν.

f.webp

Μπορουν να χρησιμοποιηθουν;
 
Πολύ ωραία είναι! Ο πλάτανος σίγουρα δες και την λίστα Ασφαλή και τοξικά ξύλα για πατήθρες και παιχνίδια .
Για την κρανιά δεν ξέρω και δεν αναφέρεται ούτε στα ασφαλή ούτε στα τοξικά. Επειδή είναι φυλλοβόλο υπάρχει περίπτωση να μην έχει ξεραθεί καλά; Πάντως σαν ξύλο πρέπει να κάνει.
 
Η κρανια εχει ψηθει πρωτα σε καρβουνα πολυ καλα. Ξεραινεται και 'παιρνεις' τον εξωτερικο φλοιο της μεχρι να δεις τον λειο λευκο κορμο της. Γενικα εχει λεια επιφανεια αλλα θελει προσοχη σε τυχον ακιδες. Εγω αναρωτηθηκα για τον τροπο με τον οποιο την εφτιαξα.Αν κανει, απο κει κ περα μετα ειναι η συντηρηση της..
 
Εγώ που είχα δοκιμάσει τον πλάτανο ήταν πολύ αποτελεσματικός αλλά είχα πρόβλημα με την ποδάγρα γιατί ενώ έπλενα τα κλαδιά καλά και με ζεστό νερό και με σαπούνι η ποδάγρα δεν έλεγε να εξαφανιστεί. Τα πουλιά τα οποία είχα στην κλούβα με τα κλαδιά πλατάνου ήταν καναρίνια.
 
Τις έφτιαξα τελικά κ έχουν εγκατασταθεί στο σπίτι τους. Όλες ειναι από πλάτανο. Διαφορετική αίσθηση
βρε παιδι μου! :D

z0ki.jpg


u5oo.jpg

py0c.jpg
 
Back
Top