Φροντίδα Άγρια γαρδέλια

Κατάσταση
Κλειστό.

Giannis S

PB New Member
Εγγραφή
25 Απρ 2019
Μηνύματα
80
Γεια σας,
Πρόσφατα αγόρασα κάποια γαρδελια φετινά, το ξέρω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να πάρεις γαρδελι αλλά εντάξει... Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά άγρια δηλαδή όταν πλησιάζω το κλουβί ενός (τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά ένα στο κάθε ένα) αρχίζει να πετάει ασταμάτητα, να χτυπάει με το κεφάλι του τα σίδερα για να βγει έξω για πολλή ώρα, δεν σταματάει εάν δεν φύγεις από εκεί. Τα έχω σε εξωτερικό χώρο
Το ερώτημα είναι πως θα τα κάνω να ημερευσουν δηλαδή να μην γίνεται αυτό που κάνουν τώρα;
Με τον καιρό δεν περνάει γιατί έχω και αλλά γαρδελια τα οποία ήταν στην ίδια κατάσταση και τώρα είναι πάνω κάτω το ίδιο άγρια...
Ευχαριστώ.
 
Τα πήρα από πετσόπ , δεν έχουν δαχτυλίδι και αυτός μ είπε ότι του τα φέρνουν από Ζάκυνθο η Κέρκυρα κάτι τέτοιο
 
Δεν ξέρω αν είναι η οχι εγώ απλά πήγα στο πετσοπ και μου είπε οτι έχει φέρει γαρδελια και απλά διάλεξα κάποια και τα πήρα( νομίζω είναι παράνομο να έχουν πιασμένα σε πετσοπ η κάνω λάθος)... Το θέμα είναι τι να κάνω τώρα;
 
Τωρα τα παραδιδεις στην ΑΝΙΜΑ και απο κει και περα αναλαμβανουν αυτοι να τα ενταξουν στη φυση.
Δεν θα επρεπε να χωρά δευτερη σκεψη.

Φυσικα και ειναι παρανομη και η πωληση αλλα και η κατοχη τους.
 
Ετσι οπως περιγραφεις την συμπεριφορα τους ενδεχομενως.

Γιάννη για να ξερεις, δεν προκειται να βρεις καρδερινα εκτροφης σε petshop.
Μονο απο εκτροφεα θα βρεις και θα εχει μια τιμη γυρω στα 50 ανα πουλι.

Τζαμπα πετας χρηματα σε πιασμενα πουλια δεν θα εχεις το αποτελεσμα που θες.
 
Ετσι οπως περιγραφεις την συμπεριφορα τους ενδεχομενως.

Γιάννη για να ξερεις, δεν προκειται να βρεις καρδερινα εκτροφης σε petshop.
Μονο απο εκτροφεα θα βρεις και θα εχει μια τιμη γυρω στα 50 ανα πουλι.

Τζαμπα πετας χρηματα σε πιασμενα πουλια δεν θα εχεις το αποτελεσμα που θες.
Ωραία ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες και θα κάνω ότι μπορώ 🙂
 
Δεν υπάρχει δεύτερη σκέψη... εάν τα αφήσω εγώ ελεύθερα λέτε να είναι δύσκολο να προσαρμοστούν στην φύση ;
Η περιγραφή που κάνεις δείχνει πως τα πουλιά είναι άγρια και θα προσαρμοστούν μία χαρά... Το γοργόν και χάριν έχει, ελευθέρωσέ τα (πρωί) σε όσο πιο φυσικό περιβάλλον μπορείς.
 
Γεια σας,
Πρόσφατα αγόρασα κάποια γαρδελια φετινά, το ξέρω ότι δεν είναι η κατάλληλη εποχή για να πάρεις γαρδελι αλλά εντάξει... Το θέμα είναι ότι είναι αρκετά άγρια δηλαδή όταν πλησιάζω το κλουβί ενός (τα έχω σε ξεχωριστά κλουβιά ένα στο κάθε ένα) αρχίζει να πετάει ασταμάτητα, να χτυπάει με το κεφάλι του τα σίδερα για να βγει έξω για πολλή ώρα, δεν σταματάει εάν δεν φύγεις από εκεί. Τα έχω σε εξωτερικό χώρο
Το ερώτημα είναι πως θα τα κάνω να ημερευσουν δηλαδή να μην γίνεται αυτό που κάνουν τώρα;
Με τον καιρό δεν περνάει γιατί έχω και αλλά γαρδελια τα οποία ήταν στην ίδια κατάσταση και τώρα είναι πάνω κάτω το ίδιο άγρια...
Ευχαριστώ.
Καλησπέρα Γιάννη! Σίγουρα είναι πιασμένα πουλάκια για αυτό το κάνουν! Σε πολλά pet υπάρχουν πιασμενες καρδερίνες. Θα σε συμβούλευα να τα αφήσεις ελεύθερα!
[automerge]1574271756[/automerge]
Λοιπόν Παιδιά θα πω την προσωπική μου εμπειρία. Έχοντας καναρίνια από 11 χρονών (27 σημερα) εκεί γύρω στα 16 ήθελα να βγάλω καρδερινοκαναρα. Ένας φίλος του πατέρα μου, μου φέρνει 3 ζευγάρια πιασμενες. Μόλις έφυγε τα άφησα ελεύθερα στην αυλή. Έχουμε μεγάλο κήπο. Ξέρετε ποια είναι η ανταμοιβή μου; Κάθε άνοιξη έρχονται και μένουν σε εμάς ως το φθινόπωρο. Από 6 πουλάκια έχουν γίνει γύρω στα 14. Κάθονται στα δέντρα μας και απολαμβάνω κελάηδισμα. Τις αναγνωρίζω διότι τις έβαλα πριν τις αφήσω δαχτυλίδια μπεζ ανοιχτού τύπου. Κάποιες από τις πρώτες δεν έρχονται μπορεί να έχουν πεθάνει κιόλας, τόσα χρόνια που πέρασαν, έρχονται όμως τα παιδάκια τους. Πιο μπροστά δεν είχαμε καρδερίνες εδώ.
 
Τελευταία επεξεργασία:
@Giannis S, σύμφωνα με τους Όρους Χρήσης του PetBirds, η συμμετοχή των κατόχων αιχμαλωτισμένων άγριων πουλιών στις συζητήσεις των Forum των Ιθαγενών Πουλιών δεν επιτρέπεται.

Η μόνη βοήθεια που μπορούμε να σου προσφέρουμε πλέον είναι οδηγίες για την προσωρινή, ασφαλή φιλοξενία τους, με σκοπό τη διασφάλιση της ζωής τους και με την άμεση προοπτική της απελευθέρωσής του σε κατάλληλο σημείο. Αν θέλεις, μπορείς να δείξεις ένα καινούργιο σχετικό θέμα για να σε βοηθήσουμε όσο μπορούμε σε αυτό.

Επίσης, σχετικές πληροφορίες θα βρεις:
Παράνομο Εμπόριο Άγριων πουλιών (Το καθεστώς)
Επανένταξη άγριων πουλιών στη φύση
 
Κατάσταση
Κλειστό.
Back
Top