Γενικά Άγρια Ringnecks Κηφισιά

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mania
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mania

PB New Member
Εγγραφή
13 Σεπ 2009
Μηνύματα
99
Πόλη
Κηφισιά
Θα ήθελα απλά να παραθέσω αυτή τη φωτογραφία. Είχα ανοιχτή την μπαλκονόπορτα και ο Woody φώναζε ως συνήθως μέχρι που άρχισαν να ακούγονται και άλλες παρόμοιες φωνές και είδα αυτό. Δύο (μάλλον θηλυκά) ringnecks στο δέντρο της αυλής. Φυσικά στην παραμικρή κίνηση έφευγαν γι' αυτό και η τόσο μακρινή φωτογραφία.

4.jpg
 
Τέλεια είναι. Κι εμείς στο Πολύδροσο Ααρουσιου, κοντά στο ρέμα βλέπουμε εκατοντάδες, όπως και στον κήπο μας καθώς έρχονται να δοκιμάσουν σύκα, μούσμουλα και ρόδια. Το παράδοξο είναι οτι ποτέ δεν τα έχω δει να τρώνε από την φιστικιά Αιγίνης που έχουμε.
 
Τέλεια είναι. Κι εμείς στο Πολύδροσο Ααρουσιου, κοντά στο ρέμα βλέπουμε εκατοντάδες, όπως και στον κήπο μας καθώς έρχονται να δοκιμάσουν σύκα, μούσμουλα και ρόδια. Το παράδοξο είναι οτι ποτέ δεν τα έχω δει να τρώνε από την φιστικιά Αιγίνης που έχουμε.
Πολύ περίεργο που δεν δοκιμάζουν φιστίκια όντως... Να το κοιτάξετε μάλλον φταίει η φιστικιά χιχι😜
 
Πολύ περίεργο που δεν δοκιμάζουν φιστίκια όντως... Να το κοιτάξετε μάλλον φταίει η φιστικιά χιχι😜
Σιγα μη δε τη δοκιμάζαμε. Νοστιμότατα φυστικακια βγαζει απλα δείχνουν να τρελλαίνονται περισσότερο για φρούτα παρα για "ξηρούς" καρπούς. Νομίζω κάπου είχα διαβάσει ότι αυτή είναι και η κανονική τους δίαιτα στη φύση και όχι τα σποράκια που τους ταϊζουμε εμεις.
[automerge]1558359965[/automerge]
Να και μια φωτο από μία επίσκεψή τους.

01-WP_20170603_014.webp
 
Ισχύει κι εγώ το έχω διαβάσει απλά είμαι επηρεασμένη από τον δικό μου που δεν μπορεί να αποχωριστεί τα ξηροκάρπια του 😀
[automerge]1558360214[/automerge]
Είναι πανέμορφα και πολύ εντυπωσιακό να τα βλέπεις ελεύθερα. Πολύς κόσμος πρέπει να με έχει περάσει για τρελή, αφού περπατώντας, ακούω την φωνή τους και σταματάω όπου κι αν είμαι και ψάχνω να τα δω. 😅
 
Την καλησπέρα μου! Τα ringneck parakeets όντας ευπροσάρμοστα, ανθεκτικά και έξυπνα πτηνά έχουν κατορθώσει να εξαπλωθούν σε πολλά μέρη. Στην χώρα μας, έχουν παρατηρηθεί μεγάλοι πληθυσμοί του είδους, κυρίως σε αστικά κέντρα με "ζώνες πράσινου". Είναι ένα συνηθισμένο θέαμα!
 
Πολυ γερα πουλακια, οπως κ τα μονγκ! Οσοι εχουν τραυματικες εμπειριες απο θανατους πουλιων, η φοβουνται κ εχουν χωρο, ειναι μια καλη σκεψη! Ζουνε εως 25 χρονια και εχουν γερη κραση οπως προειπαμε! Ειναι λιγο φωνακλαδικα ομως κ καλο να ληφθει κ αυτο στα υποψιν!
 
Πολυ γερα πουλακια, οπως κ τα μονγκ! Οσοι εχουν τραυματικες εμπειριες απο θανατους πουλιων, η φοβουνται κ εχουν χωρο, ειναι μια καλη σκεψη! Ζουνε εως 25 χρονια και εχουν γερη κραση οπως προειπαμε! Ειναι λιγο φωνακλαδικα ομως κ καλο να ληφθει κ αυτο στα υποψιν!
Έχοντας εμπειρία από ασθένεια και τελικά θάνατο του πρώτου μου παπαγάλου cockatiel, ήταν ένα πολύ ισχυρό κίνητρο για την επιλογή του Woody (ringneck). Το ότι είναι φωνακλάδικα θα το επιβεβαιώσω και με το παραπάνω!:D
 
Ισχύει κι εγώ το έχω διαβάσει απλά είμαι επηρεασμένη από τον δικό μου που δεν μπορεί να αποχωριστεί τα ξηροκάρπια του 😀
[automerge]1558360214[/automerge]
Είναι πανέμορφα και πολύ εντυπωσιακό να τα βλέπεις ελεύθερα. Πολύς κόσμος πρέπει να με έχει περάσει για τρελή, αφού περπατώντας, ακούω την φωνή τους και σταματάω όπου κι αν είμαι και ψάχνω να τα δω. 😅
Ειναι αυτο που λενε:Ζουν αναμεσα μας!
 
Ειναι αυτο που λενε:Ζουν αναμεσα μας!
Τα ringneck parakeets, όπως και άλλα είδη παπαγάλων που έχουν προσαρμοστεί άριστα στην χώρα μας. Ορισμένα από αυτά είναι τα monk parakeets, που προαναφέρθηκαν, οι φαιοκέφαλοι Σενεγάλης και οι αλεξανδρινοί.
 
Και σε εμάς έρχονται πολλοί στη γειτονιά μου(δυτικά Θεσσαλονίκης)...Από το χειμώνα και μετά κυρίως...
Βλέπω και Αλεξανδρινούς πολλές φορές...
Τους έχω δει να τρώνε σπόρους απο τα δέντρα...
Συνήθως τους βλέπω σε ζευγάρια...
Δεν κάθονται πολύ... Τις πιο πολλές φορές τρώνε και φεύγουν...
Πριν ένα μήνα περίπου...ήμουνα στο μπαλκόνι μου και πότιζα τα λουλούδια...ήρθε ένα ringneck και κάθησε σε ένα δέντρο δίπλα στο μπαλκόνι.Ήταν τόσο ήσυχος.
Και με το που άρχισα να του μιλάω άρχισε να σφυρίζει, αλλά μετά απο λίγο ήρθε μια καρακάξα και έφυγε...
 
Χθες είχα βγάλει τον Woody στο μπαλκόνι και τον άκουσα να φωνάζει πολύ. Έτρεξα έξω και ήταν ένα ζευγάρι ringnecks που καθόντουσαν στο κάγκελο και φώναζαν όλοι μαζί... Την φασαρία την φαντάζεστε! Ήταν τέλειο. Βγήκα έξω και τα κοιτούσα και δεν τρόμαξαν να φύγουν...
Η απορία μου είναι η εξής. Ο Woody πως αισθάνεται με αυτές τις συναντήσεις. Ζηλεύει που δεν είναι ελεύθερος; Χαίρεται; Αυτά έρχονται με σκοπό την επίθεση;
Όταν έφυγαν και πήγα κοντά του ήταν τα μάτια του άσπρα που αυτό το κάνει είτε όταν ενθουσιάζεται, είτε όταν θυμώνει/αγχώνεται/φοβάται. Ήταν όμως μπροστά μπροστά στο κλουβί του δηλαδή κοντά τους.
 
Προέχει να είσαι προσεχτική ώστε να μην πλησιάσουν στο κλουβί του Woody, οι σπόροι σίγουρα θα τραβήξουν το ενδιαφέρον τους και τα άγρια πουλιά μπορεί να τον κολλήσουν κάποια ασθένεια κτλ
Πως να αισθάνεται ένα φυλακισμένο πουλί που δεν γνωρίζει πως άλλοι ζουν ελεύθεροι; Πως να αισθάνεται ένα μοναχικό πουλί όταν βλέπει δυο τρεις όμοιούς του; Φυσικά μπορεί να τρόμαξε διότι είναι περιορισμένος και δεν μπορεί να φύγει από τα πουλιά που τον τρόμαξαν...Φυσικά και μπορεί να χάρηκε που είδε πως υπάρχουν κι΄άλλοι ίδιοι σαν αυτόν, που μιλούν την ίδια γλώσσα... Κτλ κτλ
Εγώ πάντως δεν μπορώ να ξεχάσω την αντίδραση του Μάριου, δεν μου άφησε κανένα ενδοιασμό για την έκπληξη του, κάποια από τις φορές που τυχαία πέρασαν κάποιοι άγριοι παπαγάλοι, ενώ τον κρατούσα στην βεράντα. Γούρλωσε τα ματάκια του κι έστριψε το κεφαλάκι του ώστε να τους παρακολουθήσει μέχρι που χάθηκαν απ΄το οπτικό του πεδίο...
 
Back
Top