Γενικά Άγριος μικρός παπαγάλος στο μπαλκόνι μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης chrislem
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

chrislem

PB New Member
Εγγραφή
23 Μαϊ 2015
Μηνύματα
47
Πόλη
Αθήνα
Βρήκα έναν παπαγάλο και θέλω να μάθω τι ράτσα είναι.. μου θυμίζει alexandrine-ringneck αλλά δεν είμαι σίγουρος.

parrot.webp
 
Ρινγκνεκ (Ιndian ringneck psittacula krameri) μικρο σε ηλικια. Που το βρηκες και πως το επιασες; Βαλε καμια φωτογραφια να φαινεται ολοκληρο το σωμα του να σου πουμε περισσοτερα.
 
το βρήκα έξω απο το σπίτι μου μπλεγμένο σε ένα δέντρο και δεν μπορούσε να πετάξει, πήρα κάτι σαν δίχτυ για να το πιάσω και το έβαλα σε ένα κουτί για να το φέρω πάνω, το άφησα να περπατάει στο σπίτι και σήμερα πήγα αγόρασα κλουβί.parrot2.webp parrot3.webp
 
Όμορφο είναι να σου ζήσει, ίσως είναι μικρός δραπέτης από σπίτι, ίσως είναι και από τους άγριους που κυκλοφορούν στην Αττική. Πως ήταν η συμπεριφορά του όταν το έπιασες και μετά στο σπίτι;
Τρώει άνετα την τροφή;
Αυτά τρώνε πολύ αυτή την εποχή τους ανθούς της λευκής ακακίας (της αρσενικής).
 
Ευχαριστώ :) Στην αρχή ήταν ήρεμο μόνο που δεν έτρωγε (του είχα βάλει λίγο ψωμί επειδή δεν είχα ειδική τροφή), όταν το άφησα στο μπαλκόνι ήρθαν και άλλα 3 ringneck αλλά μεγαλύτερα με την μεγάλη ουρά και το δαχτυλίδη στο λαιμό και άρχισε να φωνάζει, το βράδυ το έβαλα μέσα και σταμάτησε. σήμερα που πήρα το κλουβί και το έβγαλα έξω ξαναήρθαν αλλά με την ώρα σταμάτησε να φωνάζει. την τροφή για κάποιον λόγο δεν την τρώει, ούτε νερό πίνει :/
 
Δυστυχώς όταν ήρθαν οι άλλοι παπαγάλοι έπρεπε να το αφήσεις να το πάρουν μαζί τους. Αν ξαναέρθουν όταν το βγάλεις έξω, να ανοίξεις το κλουβί και να φύγεις από το οπτικό τους πεδίο, παρακολουθώντας διακριτικά. Αφού δεν τρώει ιδιαίτερα, δεν είναι έτοιμο να επιβιώσει και μήπως χάσει την ζωή του, κρίμα είναι.
Αν τίποτα απ' όλα αυτά δεν συμβεί, φτιάξε του έναν πολτό με αυγό και τρίμμα φρυγανιάς και λίγο νεράκι και δώσε του να φάει. Ίσως δεν είναι έτοιμο για τα σπόρια, εξάλλου στην φύση δεν συνηθίζουν σε τέτοιες ποσότητες σπόρων.
Να είσαι σε επικοινωνία μαζί μας, ίσως χρειαστούν επείγουσες ενέργειες.
 
Ευχαριστώ :) Στην αρχή ήταν ήρεμο μόνο που δεν έτρωγε (του είχα βάλει λίγο ψωμί επειδή δεν είχα ειδική τροφή), όταν το άφησα στο μπαλκόνι ήρθαν και άλλα 3 ringneck αλλά μεγαλύτερα με την μεγάλη ουρά και το δαχτυλίδη στο λαιμό και άρχισε να φωνάζει, το βράδυ το έβαλα μέσα και σταμάτησε. σήμερα που πήρα το κλουβί και το έβγαλα έξω ξαναήρθαν αλλά με την ώρα σταμάτησε να φωνάζει. την τροφή για κάποιον λόγο δεν την τρώει, ούτε νερό πίνει :/
Πολύ πιθανόν να μην ξέρει τους σπόρους... μοιάζει άγριο με προβλήματα πτήσης..
Υπάρχει περίπτωση να είναι νεαρό σε ηλικία;
 
Ναι μικρό είναι Γιάννη και προφανώς οι γονείς γνωρίζουν ότι δεν είναι απολύτως έτοιμο, γι αυτό και το αναζήτησαν.
Ο φίλος μας έκανε κάποια έξοδα φυσικά αλλά ένας τέτοιος παπαγάλος αγοράζεται γεννημένος στο κλουβί με γύρω στα 70 ευρώ.
Καλύτερα να δώσει και αυτό το ποσόν αν του αρέσουν παρά να πάει χαμένη μια ζωούλα, αφού η αποικία τον αναζητά εξάλλου.
 
Στην αρχή δεν το άφησα αλλά αυτό βρήκε μια τρύπα και έπεσε απο τον 2ο που είμαι εγώ πήγε στον 1ο και απο εκεί κάπως έπεσε ισόγειο, το είδα απέναντι απο το σπίτι μου είχε περάσει τον δρόμο (ευτυχώς που δεν πέρναγαν αυτοκίνητα) και μετά κατέβηκε ένα απο τα ringneck και άρχησαν να.. Φιλιούντε; έτσι φάνηκε, μετά το μεγάλο rigneck πέταξε και το μικρό δεν μπορούσε.. Τότε ήρθαν 2 γάτες πολύ κοντά στο μικρό και το πρόλαβα στο τσακ
 
Υπάρχει περίπτωση να είναι νεαρό σε ηλικία;
Ναι Γιάννη, πρέπει να είναι πολύ μικρό σε ηλικία.

Φφφ, δεν μας έφταναν οι καρδερίνες...

Ανέστη, Μαρία, ή όποιος έχει αρκετή εμπειρία με παπαγάλους, μπορούμε να πούμε με κάποια σχετική σιγουριά εάν το πουλάκι είναι αγριο ή έχει δραπετεύσει από κάποιο κλουβί;
 
Ανέστη, Μαρία, ή όποιος έχει αρκετή εμπειρία με παπαγάλους, μπορούμε να πούμε με κάποια σχετική σιγουριά εάν το πουλάκι είναι αγριο ή έχει δραπετεύσει από κάποιο κλουβί;
Σταύρο από τα γεγονότα είναι σίγουρα άγριο αλλά μετά την τελευταία περιγραφή του φίλου μας, προφανώς έπεσε από φωλιά. Δεν ήταν έτοιμο να πετάξει. Και δεν φιλιόταν με το άλλο, ήταν η μάνα του και το τάϊζε. Οπότε ελεύθερο δύσκολο να το αφήσει αφού δεν πετάει καλά.
Τάϊσέ το τώρα με αυτό που σου είπα, και πήγαινε σ' ένα pet shop να πάρεις κρέμα νεοσσών, να το ταΐζεις εσύ και βλέποντας και κάνοντας.
Να μας ενημερώνεις.
 
Σταύρο από τα γεγονότα είναι σίγουρα άγριο αλλά μετά την τελευταία περιγραφή του φίλου μας, προφανώς έπεσε από φωλιά. Δεν ήταν έτοιμο να πετάξει. Και δεν φιλιόταν με το άλλο, ήταν η μάνα του και το τάϊζε. Οπότε ελεύθερο δύσκολο να το αφήσει αφού δεν πετάει καλά.
Τάϊσέ το τώρα με αυτό που σου είπα, και πήγαινε σ' ένα pet shop να πάρεις κρέμα νεοσσών, να το ταΐζεις εσύ και βλέποντας και κάνοντας.
Να μας ενημερώνεις.
Αν μείνει με το κλουβί έξω στο μπαλκόνι μήπως και έρθουν οι γονείς του να το ταΐσουν;
 
Το πουλάκι είναι άγριο. Εφόσον δε μπορεί να πετάξει λίγο δύσκολο να δραπέτευσε. Αυτή η κίνηση σαν φιλί είναι το τάισμα των παπαγάλων. Είναι γονείς του. Γι' αυτό άλλωστε δε τρώει μόνο του, γιατί δε μπορεί. Εφόσον έρχονται οι γονείς του στο μπαλκόνι, βάλε το σε μία κούτα και δες αν έρχονται οι γονείς. Αλλιώς, βάλε το σε ένα δένδρο ψηλά. Εγώ θα πρότεινα το πρώτο. Στο σπίτι σου στο μπαλκόνι, αλλά να μην μπορεί να φύγει ή να πέσει από εκεί. Πρέπει να το κάνεις άμεσα γιατί αν αργήσεις θα αρχίσει να αποδυναμώνεται! Αν θες κάλυψε την τρύπα που έπεσε, αν δεν μπορεί να φύγει από αλλού, και άσε το εκεί με λίγο νερό και λίγα σπόρια. Θα έρθουν οι γονείς του πιστεύω. Απλά να μην είσαι στο μπαλκόνι και φοβούνται να πλησιάσουν οι γονείς!
 
Αν μείνει με το κλουβί έξω στο μπαλκόνι μήπως και έρθουν οι γονείς του να το ταΐσουν;
Αυτό είπα στην αρχή, αλλά λέει ο φίλος ότι έπεσε, περιέγραψε μια σκηνή πιο πριν, όντως επικίνδυνη για το πουλάκι. Μην ξεχνάμε ότι το μικρό βιώνει έναν έντονο τρόμο αυτές τις μέρες και αναστέλλει αυτό τις δεξιότητές του.
 
...

Ανέστη, Μαρία, ή όποιος έχει αρκετή εμπειρία με παπαγάλους, μπορούμε να πούμε με κάποια σχετική σιγουριά εάν το πουλάκι είναι αγριο ή έχει δραπετεύσει από κάποιο κλουβί;

H γνωμη μου ειναι ιδια με της Μαριας. Οι γονεις του το εντοπισαν απο τη φωνη κι εσπευσαν να το μαζεψουν. Θα πεταξει. Φαινεται να εχει φυγει προσφατα απο τη φωλια και οι πρωτες πτησεις του ειναι ατσαλες και με αποτυχια οπως στα περισσοτερα.
 
Επομένως @chrislem εμείς θα προσπαθήσουμε να σου δώσουμε κάθε βοήθεια μέχρι να βρεθεί το πουλάκι σε θέση να μπορεί να πετάξει με ασφάλεια, αλλά όπως καταλαβαίνεις ούτε σου προτείνουμε ούτε είναι σωστό να το κρατήσεις μετά την ανεξαρτητοποίηση του.

Ακολούθησε τις οδηγίες που σου προτείνουν τα παιδιά, ρώτησε ο, τι άλλο θέλεις και θα περιμένουμε με χαρά τη στιγμή που θα μας δείξεις ένα βιντεάκι με την απελευθέρωση του.
 
οκ δεν υπάρχει θέμα με το φαΐ, έρχεται η μάνα του και του δίνει. όταν του ανοιγω την πόρτα του κλουβιού όμως δεν βγαίνει. Επίσης πολλές φορές κουνάει το κεφάλι του πάνω κάτω. Γιατί;
 
Άσε την ανοιχτή. Σε φοβάται γι' αυτό δε βγαίνει. Απλά να μη μπορεί να φύγει από το μπαλκόνι. Όταν θα μπορέσει να πετάξει θα φύγει πετώντας. Ειδικά αν έχει γάτες η περιοχή, δεν κάνει σε καμία περίπτωση να φύγει από το μπαλκόνι.
 
οκ δεν υπάρχει θέμα με το φαΐ, έρχεται η μάνα του και του δίνει.
Από πότε; Τώρα έγινε αυτό; Προσπάθησε να το βγάλεις μία φωτογραφία να το δούμε, please!
Επίσης πολλές φορές κουνάει το κεφάλι του πάνω κάτω. Γιατί;
Το κάνουν συχνά αυτό οι παπαγάλοι, κυρίως όταν είναι καλά.
 
ευθύμη το είχα ανοιχτό καμιά ώρα χωρίς να είμαι κοντά και δεν έγινε τίποτα.. μαρία τώρα έφυγε, θα προσπαθήσω να βγάλω όταν ξαναέρθει
 
Back
Top