Φροντίδα Άγριος σπίνος

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Georgina
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Georgina

PB Supporter
Εγγραφή
11 Σεπ 2006
Μηνύματα
6.134
Πόλη
Αθήνα
Πριν 2 μερες στο πετ σοπ της γειτονιας καθως χαζευα τα διαφορα πουλακια διεκρινα ενα σκουροχρωμο πουλακι. Οταν ρωτησα τι πουλακι ηταν αυτο, μου ειπαν αγριος σπινος. Με διαβεβαιωσε οτι εχει εξαιρετικο κελαηδημα, αλλα την λιγη ωρα που εμεινα εκει δεν ειχα την χαρα να το ακουσω... Οταν ρωτησα τι τροφη και τι περιποιηση χρειαζεται μου ειπε: οτι ακριβως και τα καναρινια. Η τιμη του δεν ηταν απαγορευτικη, απλα αναρωτιώμουν αν και κατα ποσο μπορει να επιζησει σε κλουβι ενα αγριο πουλακι.
Γνωριζει κανεις αν ζουν σε αιχμαλωσια ο αγριος σπινος και τι ιδιαιτερες διατροφικες συνηθειες εχει; Τι ιδιαιτερη φροντιδα και περιποιηση χρειαζεται;:)
 
Φιλη Georgina,Kαλησπερα.

Δεν ξερω αν το username σου, εχει καποια σχεση και με το ονομα σου οποτε,θα πρεπει να σου ευχηθω ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ, με ΥΓΕΙΑ & ΕΥΤΥΧΙΑ.

Θα ηθελα να σου ζητησω με την ευκαιρια αυτου του post σου, συγγνωμη για την μη απαντηση μου σε αλλο σχετικο post σου, που αναφεροταν σε ενα ζευγαρι Σπινων μου,
που γεννησαν.
Συγγνωμη ζητω και απο ολους που ειχαν σαν αναφορα, δικα μου post και παλι δεν απαντησα.
Προσωπικοι λογοι δεν μου επετρεψαν!
Επαφιεμαι!
Στην αναρτηση του post του δικου μου περι Σπινων, διερωτηθηκες, αν προκειται, περι των "μαυροκεφαλων Σπινων της Βενεζουελας" η αλλιως "Red Siskin", του γενους
Carduelis Cuculata.
Aπο αυτα τα πουλια εχω αρχεγονα και μεταλλαγμενα, αλλα τωρα ετοιμαζονται για γεννες!

Το ζευγαρι που ανεφερα ειναι αυτο που παραπανω, αναφερεις σαν"αγριος σπινος" η Fringilla Coelebs.

Bεβαια δεν ξερω τι πουλι σου εδειξαν!
Να εισαι σιγουρη οτι οι κυριοι που σου ειπαν οτι η διατροφη του, ειναι η ιδια με τα καναρινια, ειναι τουλαχιστον ασχετοι!
Εγω και μετα απο μελετη -περιδιαβαση στο διαδικτυοκαι συμβουλες φιλων αλλα και απο τον φιλο που τους απεκτησα, κατεληξα στο μιγμα της τροφης τους που πλησιαζει σε αυτο
της καρδερινας, αλλα επειδη ειναι αναγκαια και η παροχη ζωικων πρωτεινων, χρειαζονται και τροφη, πλουσια σε ζωικες πρωτεινες, που σε φαση συντηρησης και προετοιμασιας
για αναπαραγωγη,τις παιρνουν απο αηδονοτροφη-μαινοτροφη, με αφυδατωμενα εντομα.

Η αυγοτροφη τους ως της καρδερινας. Ευνοτητη η παροχη αυγων βρασμενων.

Στην φαση της αναπαραγωγης, προστιθενται και ξεχωριστα δυο εως τρεις φορες της εβδομαδας αποξηραμενα η κατεψυγμενα εντομακαι επισης και αυγα μυρμηγκιων
που ειναι πολυ πλουσια σε ζωικες πρωτεινες και ειναι αναγκαια για την διατροφη και σωστη αναπτυξη των νεοσσων.
Αυγα μυρμηγκιων κυκλοφορουν στο εμποριο, διδονται, ελαφρως βρεγμενα, αν θελεις μαζι με την αυγοτροφη (ελαφρως βρεγμενα για να μαλακωσουν και να μπορεσουν να τα "σπασουν", ευκολοτερα, τα πουλια, στην προκειμενη περιπτωση οι σπινοι).

Ελπιζω καπως να σε βοηθησα.

Σημ:Οταν βαζουμε βρεγμενα "αυγα", η οτιδηποτε αλλο υγρο, παντα σε ποσοτητα μικρη,
και καθημερινο καθαρισμα των αυγοθηκων, προς αποφυγη αναπτυξης βακτηριων!
 
Αγαπητή georgina. Καταρχήν αν ονομάζεσαι georgina Χρόνια σου πολλά. Τώρα στο θέμα που αναφέρεις για τον άγριο σπίνο. Να πάρουμε τα πράγματα από την αρχή. Μιλώντας για άγριο σπίνο εγώ θα σου μιλήσω για τον σπίνο που έχουμε εδώ στην Ελλάδα. Μιλάμε για ένα πουλί που το αρσενικό έχει στο κεφάλι του μολυβί χρώμα και στο στήθος κεραμυδί προς κόκκινο. Στο επάνω μέρος είναι σκουρόχρωμος με άσπρη γραμμή στο φτερό του. Το θυληκό δεν έχει μολυβί στο κεφάλι και τα χρώματά του είναι ανοιχτόχρωμα. Είναι πουλιά που ζουν παντού δηλαδή από το βουνό μέχρι την θάλασσα αλλά γενικά κάνει την εμφάνισή του τον χειμώνα. Θα έχεις ακούσει ένα πουλάκι που καθισμένο σε ένα κλαδάκι του δέντρου φωνάζει "σπιν σπιν".Αυτός λοιπόν είναι ο σπίνος. Τρέφεται με με το ίδιο μείγμα που τρέφονται οι καρδερίνες αλλά προτιμάει περισσότερο τον ηλιόσπορο και το καναβούρι. Του αρέσει ακόμα και ζωντανή τροφή και φρούτα. Πάντα πρέπει να υπάρχει άμμος στο κλουβί του για να μπορεί τρώγωντάς την να αλέθει και κατα συνέπεια να χωνέυει καλύτερα την τροφή του. Έχει πραγματικά υπέροχη φωνή ο αρσενικός και μεγαλώνοντας γίνεται καλύτερη. Υπάρχει ένα πρόβλημα όμως. Έχοντας σπίνο κοντά στα καναρίνια σου χαλάς την φωνή τους. Το ίδιο συμβαίνει και με τις καρδερίνες. Σχετικά με τον καιρό ηρεμεί αρκετά αλλά όχι και τόσο πολύ. Όταν αρχίζει να πυρώνει η μύτη του μαυρίζει και όταν αποκτήσεις ένα μολυβί χρώμα είναι έτοιμος για αναπαραγωγή.
 
Φιλη Georgina, ενα μικρο, αλλα αποκαλυπτικο videaki, για το αν ζουν οι αγριοι σπινοι
στην αιχμαλωσια, οπως τους ανεφερακαι μαλιστα σε κλουβα 60 cm x40 cm x40 cm!

th_2001.jpg
 
Καλη σας μερα κ. Αντωνη και κ. Ισιδωρε.:) Κατ αρχην σας ευχαριστω πολύ πρωτα για τις ευχες σας και μετα για τις πληροφοριες που μου δωσατε.


Το πουλακι που μου εδειξαν ουδεμια σχεση ειχε με τους μαυρκεφαλους σπινους Βενεζουελας. Εμοιαζε περισσότερο με αυτο που περιγραφει ο κ.Ισιδωρος και αυτο που φαινεται στο βιντεακι. Ενα καφεγκρι πουλι στα χρωματα του σπουργιτιου. Λεπτομερεις δεν ειχα την εμπειρια να παρατηρησω. Ηταν αρκετα ζωηρο μεσα στο κλουβακι του αλλα την φωνουλα του δεν την ακουσα.

Ειναι αληθεια πως οι πληροφοριες που μου δωσατε ειναι πολυ κατατοπιστικες, κλλα μαλλον αποτρεπτικες για την αποκτηση του. Οποτε θα μεινω με την χαρα☹ Μπορει να μην αποκτησω το πουλι, θα μου μεινει ομως η γνωση! Και παλι σας ευχαριστω!
 
Για να δούμε λοιπόν…

Μήπως ήταν αυτός ο δράστης; :bad
 

Συνημμένα

  • spinos.webp
    spinos.webp
    24 KB · Προβολές: 598
Χμ...Απο οσο μπορωνα θυμηθω, το πουλακι ειχε πιο κορδωτο παραστημα, σαν της καρδερινας, λιγο πιο σκουρα χρωματα και ενα χαρακτηριστικο "τσουλουφι" απο πουπουλακια που εξειχαν στο πισω μερος του κεφαλιου. Νομιζω πως το ραμφος του ηταν λιγο πιο μυτερο...🙄 Λοιπον, για να μας λυθει η απορια θα παω στο μαγαζακι και αν μου επιτρεψει ο ιδιοκτητης και δεν εχει ηδη πουληθει το πουλι, θα το φωτογραφησω και θα σας το στειλω.. Σας ευχαριστω παντως για το ενδιαφερον σας.
 
Georgina μου αυτός ο σπίνος που είδες είναι ο σπίνος που σου περιέγραψα μάλλον. Είναι ο κοινός σπίνος. Το πουλι που είδες από τον Στάυρο είναι σπίνος και αυτός και έχει επικρατήσει από τους πουλάδες να λέγεται και αγριόσπινος. Δεν έχει τόσο μελωδική φωνή όσο ο σπίνος και γενικά είναι πιο άγριος. Πάντως αν πήγαινες στο κατάστημα και έβγαζες μία φωτογραφία το πουλάκι που είδες θα μας λύνονταν η απορία.
 
Ιδου οι φωτογραφιες, που μαλλον πλησιαζουν πολυ την περιγραφη του κ. Ισιδωρου, και την φωτογραφια που εστειλε Σταυρος.
 

Συνημμένα

  • spinos1.webp
    spinos1.webp
    44,6 KB · Προβολές: 593
  • spinos2.webp
    spinos2.webp
    43,1 KB · Προβολές: 590
  • spinos3.webp
    spinos3.webp
    45,3 KB · Προβολές: 586
  • spinos4.webp
    spinos4.webp
    56,8 KB · Προβολές: 480
μαλλον πλησιαζουν πολυ την περιγραφη του κ. Ισιδωρου, και την φωτογραφια που εστειλε Σταυρος.
Η περιγραφή του σπίνου έγινε, είτε με τον έναν, είτε με τον άλλον τρόπο. Ήθελα να 'ξερα αν υπάρχει κανείς μας που θα μπορούσε να κάνει περιγραφή του περιβάλλοντος χώρου παραμένοντας ψύχραιμος.

Κρίμα ρε γαμώτο. 😡
 
φιλε σταυρο δεν υπαρχει κανενας απο εμας που να κανει μια ηρεμη περιγραφη αυτου του περιβαλοντος που ζει το κακομιρο!
οτι και να πω γιαυτον τον εγκληματια ειναι λιγο😡
 
Τωρα μου πατησες την ευαισθητη χορδη μου Σταυρο. Ετσι μου ρχεται να παω αυριο να το αγορασω και μετα να το ελευθερωσω... Και να φανταστεις οτι εχω δει και πουλια σε χειροτερες συνθηκες διαβιωσης και αυτα τα κλουβια δεν ανηκουν αποκλειστικα σε μαγαζατορες...
 
Αγαπητή georgina έκανα λάθος. Το πουλί που σου περιέγραψα εγώ είναι ο σπίνος ο κοινός αυτό το πουλί που βλέπω στην φωτογραφία που έστειλες είναι ένας μικρός αγριόσπινος. Είναι το ίδιο πουλάκι σαν και αυτό που έστειλε σε φωτογραφία ο Στάυρος. Τώρα στην ερώτηση που έκανε ο Στάυρος δεν θα διαφωνήσω,όμως αυτό το θεωρώ πταίσμα απέναντι σε αυτό που διαπίστωσα εγώ. Το πουλάκι είναι μικρό γιαβρί. Εκτός από τις άθλιες συνθήκες κάτω από τις οποίες φιλοξενείται το πουλί αυτό έχει αρπαχτεί και από την φωλιά του. Και μάλιστα από μία φωλιά που υπήρχε στην φύση και όχι σε ένα κλουβί αναπαραγωγής μιας και γνωρίζω ότι δεν αναπαράγει κανείς τέτοια πουλιά.Αν προσέξατε και το πουλί που βρίσκεται αριστερά από αυτό που φωτογράφισες είναι φλώρι. Μήπως είχε και αυτό την ίδια τύχη;
 
και όχι σε ένα κλουβί αναπαραγωγής μιας και γνωρίζω ότι δεν αναπαράγει κανείς τέτοια πουλιά.

Kυριε Κισσανη, γιατι εισαστε τοσο απολυτος στις αποψεις Σας και στις γνωσεις Σας;
Εξ αλλου το οτι εισαστε moderator, δεν σας υποχρεωνει να εισαστε και παντογνωστης!
Συντονιστης εισαστε!

Δεν ξερετε οτι "το παν μετρον αριστο", εχει εφαρμογη παντου;
Ακομα και στην Γνωση!

Το ιδιο αναφερατε και σε αλλη ενοτητα οτι το μειγμα τροφης της καρδερινας, ειναι το
ιδιο με το μειγμα για την διατροφη του λουγαρου, αληθεια ξερετε ποσο νιζερ μπαινει
στην τροφη του λουγαρου και των αλλων siskins;.
Και αν ξερετε, γιατι οταν ανεφερε η φιλη Sophia , οτι θα της ετοιμασουν τροφη με περισσοτερο νιζερ , για το λουγαρο της, δεν την ενημερωσατε, οτι στα λουγαρα γενικα
το νιζερ κυμαινεται γυρω στα 15-20% το πολυ;
Ακομη και ο Blattner εχει αλλη τροφη για καρδερινες και αλλη για λουγαρα και siskins.
(Ως και αλλες εταιρειες).
Αληθεια σε ποια αυγοτροφη υπαρχουν αυγα μυρμηγκιων, προσεξτε αυγα μυρμηγκιων (οχι αφυδατωμενα εντομα) σε αυγοτροφηκαι αν εχετε υπ οψιν Σας ποσο κοστιζει;

Περιμενω αφου ενημερωσατε με την παρεμβαση Σας την φιλη Sοphia για ολα τα παραπανω, να πειτε και σαν ειδημων την αποψη Σας για τα mealworms!

Υ. Γ.
Το ξερω οτι ξεφυγα απο το θεμα, αλλα ειπα καποιες απο τις αποψεις μου συνολικα, για να μην γεμισω το forum, παραθεσεις και posts!
 
Φίλε Αντώνη σε ευχαριστώ. Έθειξες ένα σημείο που καλό θα ήταν να το ξεκαθαρίζαμε. Το ότι έγινα συντονιστής αυτής της ενότητας δεν σημαίνει για μένα τουλάχιστον ότι τα ξέρω όλα ή όπως λες είμαι φωτεινός παντογνώστης. Είμαι ένας χομπίστας και το τονίζω χομπίστας που ότι ξέρω θέλω να το μοιράζομαι με άλλους συναδέλφους μου.Αν αυτό είναι λάθος ή κάνει κάποιον ξερόλα τότε να με συμπαθάς, δεν είχα τέτοια πρόθεση.Από την άλλη θέλω να σου υπενθυμίσω ότι το forum έτσι πιστέυω εγώ είναι για να λέμε όλοι τις απόψεις μας και να κουβεντιάζουμε το θέμα όλοι μαζί.Από την στιγμή που κάποιος ξέρει ή έχει γνώμη για κάτι να το γράψει. Είμαι άνθρωπος που δεν μετράω πόσο τις εκατό τροφή να βάζω στα πουλιά μου. Και προπάντων δεν δέχομαι να αναγκάζομαι να γράψω κάτι.Αν πιστεύω ότι ξέρω κάτι θα το γράψω για να βοηθήσω κάποιους που δεν γνωρίζω. Το ίδιο θα ήθελα να συμβεί και για μένα, κάτι που δεν ξέρω θα ήθελα να μου το πει κάποιος.Βλέπεις είμαι ο πρώτος που πιστεύει ότι ο "ρόλος" μου δεν με διαφοροποιει από όλους τους άλλους φίλους. Κλείνωντας Αντώνη θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη από την Σοφία αν δεν την διαφώτισα όπως θα ήθελες και να σε ευχαριστήσω γιατί μου έδωσες την ευκαιρία να πω σε όλους τους φίλους ότι είμαι ο φωτεινός παντογνώστης το χόμπυ μου κάνω και προσπαθώ να το κάνω όσο το δυνατόν καλύτερα.
 
Καλημερα!
Ειναι εις γνωση μου οτι ειμαι εκτος θεματος και θα υποστω τις συνεπειες.. Αλλα δεν με νοιαζει! Ειχα την εντυπωση οτι το forum ειναι ανοικτο για ολους! Οτι μπορουν ολοι να καταθετουν την εμπειρια τους, την γνωμη τους, την αποψη τους! Εκανα λαθος;
Οταν ρωταω κατι και δεν παρω απαντηση η' δεν με καλυψει η απαντηση συνεχιζω το ψαξιμο!(ετσι δεν παει 😉
Δεν θα γραψω πολλα απλα θελω να ζητησω απο ολους να προσπαθησουμε να κανουμε αυτο το site ενα απτα καλυτερα γιατι το αξιζει ο κατοχος του αυτο! Και αυτο μπορει γινει μονο με την συμμετοχη ολων μας και την υποστηριξη ολων μας!
Georgina! συγνωμη που δεν ασχοληθηκα με το θεμα σου!:D
 
Ο Σπίνος συνεχίζει να είναι σε καραντίνα.

th_2001.webp

Ευχαριστώ την Georgina και τον Γιάννη -muthos, που με βοήθησαν (ο καθε ενας με τον τροπο του) στην απόκτηση και διαχείριση του (Γιάννη τον φρόντισες σαν τα πουλιά Σου!), μέχρι να έρθει στα χέρια μου!
 
Καλησπερα Φιλε Αντωνη ηταν χαρα μου να το φροντισω εξαλου απο την στηγμη που τον πηρα στα χερια μου ασχετο αν θα τον εδηνα μετα το ειχα λες και ηταν δηκο μου! Και πηστευω οτι ολα τα ζωα ηται ειναι δηκα μας ηται δεν ειναι και τα φιλοξενουμε πρεπει να εχουν ολλα την ιδια μεταχηριση!
 
Aπο περιεργεια και μονο, ειναι ο σπινος απο το πετ σοπ αυτος;δηλαδη αγοραστηκεαπο το πετ σοπ και μεσω της Τζωρτζινας και του Γιαννη εφτασε στα χερια σου;Να σου ζησει!
 
Δεν θα συμφωνησω με τον muthos ολα τα ζωα δεν πρεπει να εχουν την ιδια μεταχειριση! Οπως το ζωο (ιδιοκτητης pet shop) του αξιζει ''αλλη'' μεταχειριση!😎 ... Και..muthos.. αουτς τα ματακια μου!😱 Τι θα γινει επιτελους με την ορθογραφια σου;...😀 :D
 
Back
Top