Ασθένειες Άρρωστος ο Μήτσος το κοκατίλ μου

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Letkoy
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Letkoy

PB New Member
Εγγραφή
22 Σεπ 2019
Μηνύματα
220
Καλησπέρα στην όμορφη ομάδα σας ενοχλώ αλλά πραγματικά δε ξέρω τι να κάνω το κοκατιλακι μου είναι άρρωστο εδώ και 3-4 μέρες το έβλεπα συνέχεια να κουρνιάζει συνέχεια στον πάτο του κλούβιου να τρέμει να έχει αγριωπη μάτια με σηκωμένα τα μουστάκια του και να τρώει συνέχεια. Οι κουτσουλιές του ήταν πιο λίγες και αναμειγμενες με την τροφή και όχι σε μεγάλη ποσότητα. Πήρα λοιπόν δραστικά μέτρα και το πήγα στη κτηνίατρο της γειτονιάς μου είδε την άμαξα του ότι ήταν λερωμένη από διάρροια και μου είπε ότι κρυωμενο δεν είναι γιατί δεν είχε τσίμπλες στα μάτια μου δώσε το φάρμακο nattily να το βάζω στο νερό. Την ώρα που πήγαινα στο σπίτι με το κλουβί με βλέπει το παλικάρι απ όπου είχα πάρει το κοκοτιλακι μου και μ οι Υ λέει γιατί ο "Μήτσος είναι ετσι" έλα να το δω αυτός μου είπε αλλά ότι είναι κανενός γιατί το είδε να τρεμει και ότι ήταν και νηστικό γιατί δεν είχε δύση να φάει από την αρρώστια και μου έδωσε άλλη σκόνη την novena astricycline που διάβασα μέσα στις οδηγίες ότι είναι για πνευμονία διάρροια. Τώρα εγώ τι να κάνω κ
[automerge]1580658398[/automerge]
 
Πήρα λοιπόν δραστικά μέτρα και το πήγα στη κτηνίατρο της γειτονιάς μου
Μπορείς αν θες να αναφέρεις το όνομα της Κτηνιάτρου και αν έχει ειδίκευση στα πτηνά.
Εξέτασε στο μικροσκόπιο τις κουτσουλιές του;
Σου είπε ποιά είναι η διάγνωσή της;
 
μου δώσε το φάρμακο nattily
Ανέβασε φωτογραφία του φαρμάκου, για ποια αρρώστια χορηγείται;
[automerge]1580667440[/automerge]
Φρόντισε το πουλί να βρίσκεται σε ζεστό σημείο του σπιτιού
και δες τον κατάλογο με τους εξειδικευμένους πτηνιάτρους
 
Η κτηνίατρος λέγεται Αρσινοη Γεωργανα και αυτό είναι το φάρμακο το ενα
[automerge]1580668600[/automerge]
Η κτηνίατρος λέγεται Αρσινοη Γεωργανα και αυτό είναι το φάρμακο το ενα
[automerge]1580668713[/automerge]
IMG_20200202_202128__1580668676_49899.webp
[automerge]1580668769[/automerge]
Λοιπόν το πρωτο μου το έδωσε η κτηνίατρος και το δεύτερο το pet shop
[automerge]1580668855[/automerge]
Και ποιο να δώσω τώρα το πρώτο έλεγε για γαστρεντερολογικα θέματά τοδευτερο για διάφορα από πνευμονία έως και διαρροια
 

Συνημμένα

  • IMG_20200202_202149__1580668548_52585.webp
    IMG_20200202_202149__1580668548_52585.webp
    1,9 KB · Προβολές: 9
Τελευταία επεξεργασία:
Και ποιο να δώσω τώρα
Μεταξύ της Κτηνιάτρου και του φίλου από το pet shop Σίγουρα θα επέλεγα να ακολουθήσω τις συμβουλές της Κτηνιάτρου.
Τα φάρμακα πρέπει να είναι πανομοιότυπα.
Πιστεύω πως πρέπει να ακολουθήσεις τις οδηγίες της Κτηνιάτρου.
 
Να σου πω την αλήθεια ξεκίνησα με το φάρμακο του παληκαριου από τα person γιατί ήταν για πιο πολλές παθήσεις
[automerge]1580670080[/automerge]
Δεν ξέρω τι άλλο να κάνω το χω σε ζέστη συνέχεια όπως και όλες τις άλλες μέρες απορώ πως αρρωστησε
 
Επικοινώνησε με την Κτηνίατρο τηλεφωνικά για να ρωτήσεις αν μπορεί να κάνει έλεγχο κουτσουλιάς στο μικροσκόπιο ή πιο εξειδικευμένες εξετάσεις αν χρειαστεί.
Αν δεν μπορεί να κάνει τα παραπάνω χρησιμοποίησε τον κατάλογο στο ποστ 4.
Να σου πω την αλήθεια ξεκίνησα με το φάρμακο του παληκαριου από τα person γιατί ήταν για πιο πολλές παθήσεις
Ξεκίνησες λάθος, αν θές από αύριο συνέχισε με το φάρμακο της Κτηνιάτρου ή ακόμα καλύτερα πάρε τηλέφωνο και ρώτησε την για το φάρμακο που έδωσες (κατά πάσα πιθανότητα θα είναι πανομοιότυπα).
 
Σαφώς και οι οδηγίες του γιατρού είναι καλύτερες απο του πετ σοπά. Μακριά απο τα πετ σοπς για ερωτήσεις σχετικά με την υγεία. Είναι άσχετοι και εν δυνάμει επικίνδυνοι.

Το φάρμακο λέγεται Baytril κι είναι αντιβίωση ευρέως φάσματος. https://community.petbirds.gr/threads/baytril-0-5-bayer.17675/

Τα φάρμακα πρέπει να είναι πανομοιότυπα.

Δεν είναι πανομοιότυπα. Ανήκουν σε άλλες ομάδες με άλλο τρόπο δράσης.

@Letkoy Να ρωτήσεις τη γιατρό για δόση στο στόμα κι όχι στα κουτουρού απο το νερό, όσο κι όταν πιει.
 
Μετά από προσωπική επικοινωνία με @Letkoy ανέλαβα να ενημερώσω για την εξέλιξη που δυστυχώς δεν είναι καλή.

Παρά την πρόθεση για επίσκεψη σε εξειδικευμένο Πτηνίατρο ο Μήτσος το κοκατίλ δεν τα κατάφερε και "έφυγε" το μεσημέρι.

Εύχομαι στην @Letkoy και στην οικογένεια της να ξεπεράσουν την απώλεια και όταν νοιώσουν έτοιμοι να δώσουν την αγάπη και την φροντίδα τους σε ένα νέο πουλάκι.
 
Σας ευχαριστώ πολύ και ευχαριστώ πολύ τον Ιωάννη που τον είχα πρήξει από εχθές στα μηνύματα πραγματικά το σπίτι μου φαίνεται τόσο μα τόσο άδειο πολύ μεγάλο κενό αλλά πρέπει να κοιμάμαι μπροστά και σίγουρα η επόμενη μου κίνηση δε θα είναι από petshop
 
Back
Top