Ασθένειες Άρρωστο Ρίνκνεκ το καινούριο μέλος στην οικογένεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mamamia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

mamamia

PB New Member
Εγγραφή
12 Νοε 2010
Μηνύματα
32
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα σε όλους πριν 9 μέρες στη βόλτα του σκύλου μου βρήκα στο πάρκο ένα παπαγάλο ρνγκνεκ αρσενικό ήταν στο έδαφος μέσα στα χόρτα. Είναι ήμερο χωρίς δαχτυλίδι ήρθε στο χερι μου χωρίς δυσκολία. Ενημέρωσα τα πετ σοπ της γειτονιάς και την γειτονιά μου τους φιλόζωους ζω χρόνια στη περιοχή και γνωρίζω κόσμο οπότε αν κάποιος το είχε χάσει θα το μάθαινα. Του πήρα τροφή prestige premium και ένα κλουβί όχι το ιδανικό αλλά θα το διορθώσω κι αυτό στην αρχή πρώτες 2 μέρες ήταν στρεσαρισμενο δεν έτρωγε πολύ. Επομενες 2 ήταν καλά δραστήριος πολύ και έτρωγε και έπινε νερακι. Ξαφνικά την Πέμπτη μέρα αλλάζει συμπεριφορά είναι συνεχώς φουσκωμένο και κοιμάται. Παρατηρώ οτι οι κουτσουλιες δεν είναι καλές νερουλες τον πηγαίνω σε κτηνίατρο και μου δίνει αντιβίωση augmentin για 7 μέρες εντερικα μου είπε. Ξεκινώ την αντιβίωση μετά από 2 δόσεις βλέπω μεγάλη βελτίωση στη κουτσουλια και στη διάθεση του και Σάββατο βράδυ κάνει 2 εμετούς απανωτους την ώρα που ετοιμαζοταν για ύπνο. Σήμερα είναι όλα καλά πολύ πολύ δραστήριος φαγανος. Έχει κανείς να μου δώσει συμβουλή για το τι κάνω μετά;
 
Οι παπαγάλοι αυτοί ζουν εδώ και μερικά χρόνια ελεύθεροι στη χώρα μας. Πιθανότατα βρήκες έναν άγριο παπαγάλο και για αυτό δεν φοράει δαχτυλίδι. Η ασθένεια και η έλλειψη φαγητού ήταν ίσως που τον εκαναν να σε αφήσει να τον πιάσεις.
Τι ακριβώς έχει το πουλάκι; Εντερικά είναι μια πολύ γενική απαντηση. Έκανε στο πουλί ανάλυση περιττωμάτων;
Σε ποιον γιατρό πηγές;
 
Δεν είναι άγριος έρχεται τρώει από το χέρι μου ξέρει να μπαίνει σε κλουβί όσο για τον γιατρο δεν ξέρω αν ήξερε από πουλιά κτηνίατρος της περιοχής είναι δεν έκανε εξέταση περιττώματων μόνο το πουλί εξέτασε και είδε τις κουτσουλιες στο κλουβί. Διαβάζοντας εδώ στο Φόρουμ δεν είμαι και τόσο σίγουρη για την εξέταση
 
Στην Αθήνα υπάρχουν πολλοί πτηνιατροι. Καλό θα ήταν να επισκεφθείτε έναν για να κάνει τις απαραίτητες εξετάσεις και να σας δώσει τα κατάλληλα φάρμακα. Να μην ξεχάσετε να αναφέρετε την αντιβίωση που ήδη δώσατε. Και στο εξής να γνωρίζετε ότι βασικός κανόνας είναι να μην δίνουμε φάρμακα εάν δεν γνωρίζουμε τι ακριβώς έχει το πτηνό.
[automerge]1552856283[/automerge]

Σε αυτή την λίστα θα βρείτε τους πτηνιατρους.
Οι κτηνίατροι δυστυχώς συχνά αντί να παραδεχτούν ότι δεν γνωρίζουν, δίνουν τυχαία φάρμακα που τελικά βλάπτουν τα πουλάκια.
 
Δεν την πήρα μόνη μου γιατρός μου την έδωσε εκεί μπόρεσα να πάω γυρνώντας από την δουλειά και βλέποντας ότι δεν είναι καλά
Να το διατυπώσω καλύτερα. Επειδή οι κτηνίατροι ισχυρίζονται ότι γνωρίζουν από πτηνά ενώ δεν ισχύει, καθονται και κοιτάζουν το πουλί και χωρίς να γνωρίζουν ποιο είναι το πρόβλημα, δίνουν μια αντιβίωση. Εάν δεν γίνουν εξετάσεις, δεν δίνουμε φάρμακα ακόμη και αν μας τα έχει δώσει κτηνίατρος.
 
Ποσταρε καμιά φωτογραφία και λεπτομέρειες (που τον βρήκες κτλ).
Αν τον έχει χάσει κάποιος, πίστεψέ με, θα χαρεί πολύ να τον ξαναβρεί (και ο παπαγάλος το ίδιο).
Μπράβο σου πάντως που ενδιαφέρθηκες.. Ελπίζω να γίνει περδίκι :)
 
Δεν με αφηνει λεει οτι ειναι μεγαλο το αρχειο. Μια φωτο προσπαθησα. Οπως εχω γαρψει πιο πανω ενδιαφερθηκα να βρω τους ιδιοκτητες ενημερονοντας τα πετ τις γειτονιας και τους φιλοζωους καθως εχω ενα σκυλακι και τους γνωριζω. Πειτε μου τι πρεπει να κανω για να ανεβασω φωτο
 
Καλημέρα σε όλους! Είμαι στην ευχάριστη θέση να πω ότι το παπαγαλάκι είναι μια χαρά. Πολύ δραστήριος μετά από την ταλαιπωρία βέβαια να του δίνω αντιβίωση δεν με πλησιάζει καθόλου αλλά εύχομαι αυτό να αλλάξει και πάλι. Σας ευχαριστώ όλους για τις συμβουλές σας και σας δίνω πολλά συγχαρητήρια για το έργο σας σε αυτό το σάιτ
 
Να προσθεσω οτι ασχετος στην αρχη ο δικος μου εβγαζε την τροφη κ την ξανατρωγε αλλα τελικα ειναι συνηθες φαινομενο να αναμασαει την τροφη του, οποτε ισως δεν ηταν εμετος
 
Εμενα δεν το ξαναφαγε ομως εκειη τη μερα εφαγε παρααα πολυ 3 φορες του εβαλα. Απο τοτε που του γεμιζω 1 φορα το πιατο ειναι ολα ενταξει

Τι πιάτο, τι τροφή και για τι ποσότητα μιλάμε; Μπορούμε να δούμε φώτο; :)
 
Back
Top