Ασθένειες Άρρωστο Ρίνκνεκ το καινούριο μέλος στην οικογένεια

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης mamamia
  • Ημερομηνία Ημερομηνία
Έχω μια ερώτηση να κάνω και αν μπορεί κάποιος να μου πει αν γύρω από το μάτι μέσα το δαχτυλίδι είναι κίτρινο δείχνει κάτι για την ηλικία του;
 
Δεν νομίζω ότι έχεις διαλέξει την σωστή τροφή. Δεν είναι ίδιου είδους ή μεγέθους το ρινγκνεκ.
Την ιδια δινω και εγω 3 χρονια Ανεστη, ασχετως τι περιεχει μεσα εγω βλεπω οτι τρωει μονο λευκους κ μαυρους ηλιοσπορους, Τροφη για Ασιατικους παπαγαλους δεν εχω δει πουθενα κ στα γνωστα μαγαζια αυτους δινουν! Οι μικροτεροι ειναι για κοκατιλ που δεν τους τρωνε καθολου
[automerge]1553415166[/automerge]
Έχω μια ερώτηση να κάνω και αν μπορεί κάποιος να μου πει αν γύρω από το μάτι μέσα το δαχτυλίδι είναι κίτρινο δείχνει κάτι για την ηλικία του;
Αν ειναι μαυρο το ματι ειναι κατω απο 1 ετους, αν εχει δακτυλιδι, εγω ασπρο το βλεπω, πανω απο 1 ετους
 
Άρα συνεχίζω με αυτή τη τροφή παιδιά; Το μάτι φαίνεται μαύρο στο κέντρο και έχει γύρω ένα δαχτυλίδι κίτρινο
[automerge]1553417686[/automerge]
Και το δαχτυλίδι στο λαιμό φαίνεται μαύρο από κάτω και μωβιζει στο πάνω μέρος του κεφαλιού τα πόδια είναι καθαρά και τα νύχια μικρά.
 
Την ιδια δινω και εγω 3 χρονια Ανεστη, ασχετως τι περιεχει μεσα εγω βλεπω οτι τρωει μονο λευκους κ μαυρους ηλιοσπορους, Τροφη για Ασιατικους παπαγαλους δεν εχω δει πουθενα κ στα γνωστα μαγαζια αυτους δινουν! Οι μικροτεροι ειναι για κοκατιλ που δεν τους τρωνε καθολου
[automerge]1553415166[/automerge]

Αν ειναι μαυρο το ματι ειναι κατω απο 1 ετους, αν εχει δακτυλιδι, εγω ασπρο το βλεπω, πανω απο 1 ετους

Άρα Τάκη ξέρεις ότι δεν τρώει σωστά αφού διαλέγει μόνο τους ηλιόσπορους. Στη θέση σου θα διάλεγα το μίγμα για lovebirds π.χ. 61614

Υπάρχουν κι αφρικανικά ρινγκνεκς και θεωρώ ότι οι ανάγκες του θα καλύπτονται με αυτή την τροφή.

Αν σας δείξω το μίγμα σπόρων που τρώει το κοκατού θα ξαφνιαστείτε απο το μέγεθος, θα νομίζετε ότι είναι για κοκατίλ ή λαβμπερντ. Τα μίγματα αυτά που υπάρχουν στην Ευρώπη φοουλ στον ηλιόσπορο δεν τα βρίσκεις εδώ ακόμη κι αν ψάξεις.
 
Όποτε ψάχνω να βρω τροφή για λοβακια. Πρέπει να αλλάξω σταδιακά τη τροφή παρόλο που είναι της ίδιας εταιρείας; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όλη την βοήθεια σας!
 
Όποτε ψάχνω να βρω τροφή για λοβακια. Πρέπει να αλλάξω σταδιακά τη τροφή παρόλο που είναι της ίδιας εταιρείας; Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων για όλη την βοήθεια σας!

Δεν παίρνω θέση για την τροφή αλλά η οποιαδήποτε αλλαγή πρέπει να γίνεται σταδιακά για πολλούς και διάφορους λόγους.
Δεν έχει σημασία η μάρκα αλλά η σύνθεση της από σπόρους.
Ξεκινάς πχ με ένα ποσοστό παλιάς-καινούργιας 75%-25% και κατεβαίνεις μέχρι να δίνεις μόνο από την καινούρια τροφή.
 
Άρα Τάκη ξέρεις ότι δεν τρώει σωστά αφού διαλέγει μόνο τους ηλιόσπορους. Στη θέση σου θα διάλεγα το μίγμα για lovebirds π.χ. View attachment 61614

Υπάρχουν κι αφρικανικά ρινγκνεκς και θεωρώ ότι οι ανάγκες του θα καλύπτονται με αυτή την τροφή.

Αν σας δείξω το μίγμα σπόρων που τρώει το κοκατού θα ξαφνιαστείτε απο το μέγεθος, θα νομίζετε ότι είναι για κοκατίλ ή λαβμπερντ. Τα μίγματα αυτά που υπάρχουν στην Ευρώπη φοουλ στον ηλιόσπορο δεν τα βρίσκεις εδώ ακόμη κι αν ψάξεις.
Οκ θα δοκιμασω απλα να σου πω οτι σπορους μικρους σε μεγεθος δεν ασχολειται καν
 
Εύχομαι εσένα τουλάχιστον να τρώει κάτι άλλο γιατί έμενα δεν τρώει ούτε φρούτα ούτε λαχανικά τα πετάει έξω από το κλουβί
[automerge]1553449283[/automerge]
Πείτε μου το τσαμπι κεχρι rio από pet city είναι καλό να του το δώσω;
 
τσαμπι κεχρι rio
Αυτά πάιρνω και τα τρώει ο κοκατιλάκος με βουλιμία (τα δίνω βέβαια σα λιχουδιά και όχι ως βασική τροφή).
Δεν ξέρω αν είναι καλά, αλλά δίνουν την αίσθηση του "ελεγμένου - συσκευασμένου" και τα προτιμώ.
 
Οκ θα δοκιμασω απλα να σου πω οτι σπορους μικρους σε μεγεθος δεν ασχολειται καν

Όλοι οι παπαγάλοι που έχουν πρόσβαση σε ηλιόσπορο και έχουν και κάποιον που τους λυπάται όταν φάνε όλους τους ηλιόσπορους απο το μίγμα κι αφήσουν όλα τα υπόλοιπα σπόρια θα έκαναν ακριβώς το ίδιο με τον Τούκη. Αν είσαι ευχαριστημένος με το μίγμα και το φαγητό που τρώει δεν είσαι υποχρεωμένος να το αλλάξεις, μόνο τη γνώμη μου είπα. :)
 
Καλημερα σας και συγνωμη που αργησα να απαντησω ειχα παλια ενα κοκατιλ ημερο δεν ειχα αντιμετωπισει προβληματα υγειας και δυστηχως την κοπανησε απο το σπιτι ευχομαι να το βρηκε καποιος γιατι ηταν πολυ ηρεμο πουλακι
 
Back
Top