Ασθένειες Άρρωστο κοκατίλ, υποτονικό και καθόλου ζωηρό

velvetwoman

PB Member
Εγγραφή
14 Μαϊ 2008
Μηνύματα
125
Πόλη
Αίγιο
Σήμερα η ξαδερφη μου έκανε δώρο ένα κοκατίλ (γνωρίζοντας πως ήθελα να αποκτήσω ένα). Το πουλάκι είναι γλυκύτατατο, αλλα είναι πολύ υποτονικό και καθόλου ζωηρό. Κοιμάται συνεχώς.Φταίει η αλλαγή περιβάλλοντος η είναι άρρωστο, γιατί παρατήρησα πως έχει και κάτι σαν σκληρό δέρμα στα ρουθούνια του.
 

Συνημμένα

  • kokatiel.webp
    kokatiel.webp
    43,1 KB · Προβολές: 232
σιγουρα κατι εχει, δεν φαινεται και πολυ καλα... Τι ακριβως εγω δεν μπορω ν σ ου πω... Παντως κρατα το μακρια απο τα δικα σου πουλια!
 
Ελενη και πολυ αρρωστο δε φαινεται αλλα δε μου φαινεται και 100% υγιες. Μην το βαλεις στην κλουβα ακομη με τα αλλα. Κρατα το σε καραντινα για ενα διαστημα! Δωσε του και ενα συμπληρωμα για λιγες ημερες. Απο που το πηρε η ξαδερφη σου; Αν δεις και δεν πηγαινει καλα προσπαθησε να βρεις ενα γιατρο... 😉
 
Το εχω σε ξεχωριστο κλουβι μακρυα απο τα αλλα.Απο ενα πετσοπ της πολης το πηρε. Τι συμπλήρωμα να του δώσω;
 
Ελενη δεν ξερω καποια μαρκα να σου προτεινω επειδη δεν χρησιμοποιω τετοια αλλα αν θυμαμαι καλα ο Φοιβος επαιρνε ενα πολυβιταμινουχο συμπληρωμα για το νερο οταν ηταν αρρωστος παλια, της Bogena (αν καποιος γνωριζει η κανω λαθος το ονομα ας με διορθωσει). Απο πετ σοπ το παιρνεις. Συχνη αλλαγη στο νερο ομως διοτι ειναι και καλοκαιρι και η ζεστη το επηρεαζει αρνητικα! 😉
 
Δεν νομίζω να του κάνει τίποτα η πολυβιταμίνη. Το πουλάκι δείχνει πολύ άρρωστο... Καλύτερα να το πας πίσω στο Pet. Nα γιατί δεν έχω εμπιστοσύνη στα Pet... Λυπάμαι...
 
Επικοινωνησα με τον κτηνιατρό μου και μου είπε να του δώσω vibramicyn σιρόπι.0,02 γρ , και ένα τέταρτο ασπιρίνη στο νερό του. Πολυβιταμίνη του έβαλα ήδη από την ώρα που μου το έφεραν.multivitamin vitacraft. Θα δούμε πως θα πάει μέχρι την Δευτέρα.Αλλα είναι κρίμα να μείνει αβοήθητο αν είναι άρρωστο. Μαίρη το πετ που ψωνίζω εγώ είναι αψογο. Δυστυχώς η ξαδέρφη μου δεν γνωριζε και πήγε σε κάποιο άλλο.Απ'ότι μου είπε ήταν το μοναδικό κοκατίλ που υπήρχε, ήταν και πολύ ήσυχο και μην γνωρίζοντας το πήρε. Τώρα έτσι κι αλλιώς θα πρεπει να περιμένω ως τη Δευτέρα
 
Ελένη φοράει το πουλάκι καποιο δαχτυλίδι στο ποδαράκι του; Αν ναι φαινεται καποια χρονολογία γέννησης;

Μήπως είναι απλά στρεσσαρισμένο λόγω της αλλαγής περιβάλλοντος; Παρατηρηρείς καποια άλλα ανησυχητικά συμπτώματα;

Καλού κακού ακολούθησε τις συμβουλές του Ανέστη και του Φωτη για καραντίνα και απο Δευτέρα βλέπεις τι θα κανεις...🙄

Κράτα μας ενήμερους!
 
Τζωρτζίνα δεν φοράει δακτυλίδι το πουλάκι.Αυτό που με ανησύχησε είναι ότι υποτονικό και κοιμάται συνεχώς. Κάθετε με φουσκωμένα φτερά, κι από οσο έχω διαβάσει εδώ δεν είναι καλό σημάδι. Είναι ήσυχο, κάθετε στο χέρι μου και το τσίμπημά του είναι σαν χάδι. Τόσο γλυκό πλάσμα είναι αμαρτία αν είναι άρρωστο να μην το παλέψω να γίνει καλά. Το έβγαλα εξω από το κλουβί, πέταξε για λίγο και προσγειώθηκε στον ώμο μου. Το στικ πάντως που του έβαλα το τσίμπησε λίγο. Την αντιβίωση του την έδωσα ήδη με σύριγγα στο στόμα. Να βάλω την ασπιρίνη στο νερό ή μήπως είναι επικίνδυνο; Τί άλλο πρέπει να προσέξω;
 
Ελένη εχω ακούσει πως την ασπιρίνη ή το ντεπόν τα βαζουν στην ποτίστρα του πουλιού.

Οντως το φούσκωμα των φτερών και η υποτονία δεν είναι καλό σημάδι.
Θα σου προτεινα να περάσεις αυριο απο το πετ σοπ και να δεις (παρόλο που ειναι Κυριακή) μηπως εχει αφήσει καποιο τηλέφωνο εκτακτης αναγκης, να επικοινωνησεις μαζί του και να τον ρωτησεις πόσο καιρό ειχε το πουλί στο μαγαζί, πως εφτασε στα χερια του( πιθανον να το αφησε καποιος προηγουμενος ιδιοκτήτης γιαυτό και ειναι τόσο ήρεμο), αν και πόσο καιρό πριν παρουσίαζε τα συμπτώματα, για να βοηθηθεί ετσι και ο γιατρος και να χορηγησει την κατάλληλη θεραπεία.
 
Παιδιά το πουλάκι εξακολουθεί να είναι στην ίδια κατάσταση παρόλο που από χθες παίρνει αντιβίωση. Δεν έχει φάει τιποτα από το πρωί. Σε πόσες ημέρες δείχνει αν ένα φαρμακο λειτουργεί; Δεν θα έπρεπε να έχει μια έστω μικρή βελτίωση αφού έχει ήδη πάρει τρεις φορές φάρμακο; Αν και αυριο θα το πάω στον γιατρο. Κι ύστερα θα πάω να ρίξω ένα βρισιμο στον πετσοπά που πούλησε ένα τέτοιο πουλί.
 
Το καλύτερο που έχεις να κάνεις! Πήγαινε και πέστου τα ένα χεράκι. Το πουλάκι είναι άρρωστο και με ανησυχεί αυτό το εξόγκωμα στο ράμφος του...
 
Δυστυχώς στα Pet τα ζωάκια τα αντιμετωπίζουν σαν εμπόρευμα σε άθλιες συνθήκες υγιεινής και μεγάλη ταλαιπωρία. Δυστυχώς το παπαγαλάκι σου είναι ένα απο τα θύματα τους😡
 
Το εξογκωμα στο ραμφοσ έφυγε σχεδόν Μαίρη. Ο κτηνιατροσ μου είπε να του βάλω αλοιφή fusidin. Ηταν σαν ξηρό δερμα και με την αλοιφη μαλακωσε κι εφυγε. Η γενικοτερη καταστασή του με ανησυχει.
 
Τι να σου πω.. Το ότι δεν τρώει με ανησυχεί και μένα και ότι είναι συνέχεια φουσκωμένο... Μακάρι να συνέλθει το πουλάκι αλλά απο την φωτογραφία και όλα αυτά που περιγράφεις λίγο δύσκολο... Πάντως κρίμα...
 
Παιδιά το πουλάκι εξακολουθεί να είναι στην ίδια κατάσταση παρόλο που από χθες παίρνει αντιβίωση. Δεν έχει φάει τιποτα από το πρωί. Σε πόσες ημέρες δείχνει αν ένα φαρμακο λειτουργεί; Δεν θα έπρεπε να έχει μια έστω μικρή βελτίωση αφού έχει ήδη πάρει τρεις φορές φάρμακο; Αν και αυριο θα το πάω στον γιατρο. Κι ύστερα θα πάω να ρίξω ένα βρισιμο στον πετσοπά που πούλησε ένα τέτοιο πουλί.

Ελένη η αντιβίωση δεν πιάνει αμέσως.. Νομίζω τρίτη τεταρτη μέρα θα δεις βελτίωση.
Στον Πέτρο μου έκανε μι αβδομαδα να φανεί βελτίωση και επαιρνε amoxil 5 μερες.
Πήγαινε αυριο στον γιατρό και εύχομαι όλα να πάνε καλά για το μικρούλι.

Είναι πολύ όμορφο πουλί πάντως, και μου κανει εντύπωση που είναι ήμερο:)

Ελπίζω και εύχομαι να τα καταφέρετε!
 
Κι εμένα αυτο μου κάνει εντύπωση Μύριαμ. Το πιάνω και δεν με τσιμπά. Αντιθετα από τον Μαρκο που τις πρώτες μέρες μου έκανε επίθεση. Εκτός αν είναι τόσο άρρωστο που δεν έχει κουράγιο ούτε να τσιμπήσει.
 
Τι έγινε με το παπαγαλάκι; Είναι καλύτερα; Το πήγες στο γιατρό; Πές μας νέα του...
 
Καλησπέρα σε όλους. Πήγα το κοκατιλάκι στον γιατρό. Δυστυχώς οι προβλέψεις δεν είναι ευοιωνες. Το πουλάκι είναι πολύ άρρωστο(έχει χειροτερέψει απο χθες)Ο γιατρος είπε πως έχει κάποια νόσο του αναπνευστικού. Το έκανε μια κορτιζόνη και είμαστε στην αναμονή. Εξακολουθώ το αντιβιωτικό και επειδή το βρήκε πολύ μα πολύ αδύνατο μου είπε να το ταίζω την κρέμα που δίνουν στους νεοσσούς. Κάνω ότι μου είπε κ απλά ελπίζω. Κι ας πάμε στον πετσοπά! Αφου αρχικά το είπε πως το πουλι ήταν υγιές και το είχε πάνω από έξι μήνες μόλις του είπα πως θα του κάνω καταγγελία στην υγειονομική υπηρεσία της περιοχής, γυρισε το παραμύθι και είπε πως η κοπέλα επεμενε να το πάρει κι αφου έχει πρόβλημα υποσχέθηκε πως μέσα στην εβδομαδα θα μου φερει ένα άλλο. Δεν του επέστρεψα το άρρωστο βέβαια γιατί είναι σίγουρο πως θα το πεταγε στα σκουπίδια. Ευχήθηκε να γίνει καλάκι είπε πως το άλλο που θα φέρει σαφώς δεν θα το πληρώσω ακόμα κι αν το άρρωστο γίνει καλά.Αυτό έλειπε...Αναμένω εξελίξεις και θα σας ενημερώσω. Θα του σπάσω τα νεύρα και θα περνάω κάθε μέρα από εκει.
 
Back
Top