Ασθένειες Άρρωστο κοκατίλ, υποτονικό και καθόλου ζωηρό

Εύχομαι το πουλάκι να γίνει καλά. Μπράβο καλά έκανες και του τα έψαλες και καλά έκανες και δε το άφησες εκεί το πουλάκι γιατί σίγουρα θα το άφηνε ( στην καλύτερη) να πεθάνει μόνο και αβοήθητο. Σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο που το πήρες πάλι πίσω σπίτι σου:)
 
Μπράβο Ελένη που του τα πες ένα χεράκι. Συγχαρητηρια για την κίνηση σου να μην το επιστρέψεις!

Όσον αφορά στο κοκατίλ λυπάμαι πολύ που είναι τόσο άρρωστο.. Εύχομαι να ξεπεράσει το πρόβλημα..☹
 
Να είσαι καλά Μαιρη. Το μόνο που με λυπεί είναι οτι είμαι αναγκασμένη να το έχω απομομωμένο. Ο γιατρός μου είπε να το κρατήσω μακρυά από τα πουλάκια μου και να μην το πολυπιάνω. Μόνο για να του κάνω τα απαραίτητα.
 
Ελενη φαινεται οτι το χειριστηκες μια χαρα το θεμα και τον τυπο στο μαγαζι!

Οσο για το πουλακι μην απογοητευεσαι, ευχομαι να γινει καλα! Τα αναπνευστικα ειναι αρκετα σοβαρα προβληματα στα πουλια αλλα δεν σημαινει οτι δεν ξεπερνιουνται. Κι ο Φοιβος ηταν ετοιμος για πνευμονια οταν τον πηρα. Πιστευω οτι στην περιπτωση του τον βοηθησε αρκετα και η θεραπεια με τις ενεσεις. Πρωτα πηρε αντιβιωσεις με ενεσεις ωστε να ειμαστε σιγουροι οτι πηρε την καταλληλη δοση διοτι δεν μπορεις να εισαι σιγουρος με το νερο οτι πηρε οσο φαρμακο χρειαζεται και οχι λιγοτερο η περισσοτερο. Τον τονωσανε πολυ γρηγορα. Μετα συνεχισε με αντιβιωση στο νερο. 😉

Ευχομαι και παλι να πανε ολα καλα! Και μακρια απο ολα τα αλλα πουλια! Τελειως απομονωμενο θα ηταν καλυτερα!
 
καλησπέρα σε όλους>δυστυχώς το παπαγαλάκι δεν τα κατάφερε. Εφυγε σημερα το μεσημερ. Εχω στεναχωρηθεί πολύ. Κριμα, πολύ κρίμα
 
οχι ρε ****το, δεν το πιστευω... Τοσο κριμα..σε καταλβαινω ελενη.. Τι να πω τωρα.. Και ηταν τοσο ομορφο... Πρωτη φορα εβλεπα κοκατιλ χωρις μαγουλακια...
 
Eleni, kane poli kali apolimansi tou klouviou tora...mporei to papagalaki na ixe kapoio io h sovari arostia...tora an tha valeis ena allo papagalaki sto idio klouvi prepei na eisa apolita sigouri oti den eiparxei oute ixnos apo to proigoumeno arosto pouli!

Krima poli...itane poli omorfo...
 
Kριμα το συνχωρεμενο...☹Αλλα τι συνχωρεμενο οι ανυπαρκτες αμαρτιες συνχωρηθηκαν; Ηταν τοσο ομορφο. Και σκεφτομουν οτι υπηρχε περιπτωση να γινει καλα και παλι περηφανο,ζωηρο. Τελος παντων τωρα μαλλον θα βρησκετε με οσα πουλακια εχουν χαθει και θα ειναι ευτηχησμενο.
 
Πίστευα πως θα τα καταφέρει. Ειδικα το πρωί που είδα πως ακόμα κρατούσε.Αφού είχε περασει το δύσκολο βράδυ είπα πως θα αντέξει. Δυστυχώς όμως.Απολύμανση με τι να κάνω;Να χρησιμοποιησω χλωρίνη ή κάτι άλλο;
 
ελενη κριμα αλλα τουλαχιστον ξερεις οτι εσυ εκανες οτι καλυτερο περνουσε απο το χερι σου και δε θαχεις τυψεις!


αυτο που θελω να τονίσω εγω ειναι οτι πρεπει να κρατησουμε ολοι μας τη σταση της ελενης απεναντι στο πετσοπ! Αυτο πρεπει να μας μεινει απο το ολο περιστατικο!
αμα ολοι δρουσαμε ετσι σε τετοια περιστατικα και δε φωναζαμε απλα εδω μεσα μεταξυ μας τοτε σιγα σιγα οι πετσοπαδες θα μας φοβοντουσαν και δε θα πουλαγαν αρρωστα πουλια η χαλασμενες τροφες σε ατομα που δεν γνωριζουν πολλα πραγματα! Και οι συνθηκες διαμονης των ζωων θα καλυτερευαν αν τους εκραζαν 5-10 ατομα αυτους που δε σεβονται ουτε τα ζωα ουτε τους πελατες!

αρα αυτο να θυμαστε και να πρατετε αναλογα!
 
ελενη κριμα αλλα τουλαχιστον ξερεις οτι εσυ εκανες οτι καλυτερο περνουσε απο το χερι σου και δε θαχεις τυψεις!


αυτο που θελω να τονίσω εγω ειναι οτι πρεπει να κρατησουμε ολοι μας τη σταση της ελενης απεναντι στο πετσοπ! Αυτο πρεπει να μας μεινει απο το ολο περιστατικο!
αμα ολοι δρουσαμε ετσι σε τετοια περιστατικα και δε φωναζαμε απλα εδω μεσα μεταξυ μας τοτε σιγα σιγα οι πετσοπαδες θα μας φοβοντουσαν και δε θα πουλαγαν αρρωστα πουλια η χαλασμενες τροφες σε ατομα που δεν γνωριζουν πολλα πραγματα! Και οι συνθηκες διαμονης των ζωων θα καλυτερευαν αν τους εκραζαν 5-10 ατομα αυτους που δε σεβονται ουτε τα ζωα ουτε τους πελατες!

αρα αυτο να θυμαστε και να πρατετε αναλογα!
Λές οτι δεν σεβονται τα ζωα αρα δεν σεβονται τον εαυτο τους. Και παιδια αρχιζω να πιστευω εδω και και πολυ καιρο οτι τα ζωα ειναι πιο πολητησμενα απ'τους ανθρωπους.
 
λυπαμαι πολυ! Κριμα...
στεναχωρεθηκα γιατι πιστευα οτι θα τα καταφερει τελικα... Παντως μπραβο για την υπομονη σου.. Και για το πως χειριστηκες το θεμα
 
Ελένη διάβασα όσα έγιναν και ειλικρινά λυπάμαι πάρα πολύ.
Χαίρομαι όμως που είχε την τύχη να καταλήξει στα δικά σου χέρια, και όχι αβοήθητο σε κάποιο ασυνείδητο pet shop. Έκανες με σιγουριά ότι καλύτερο μπορούσες Ελενάκι, μακάρι όλοι να σκέφτονταν όπως εσύ.

Για την Απολύμανση κλουβιού μπορείς να χρησιμοποιήσεις ξύδι ή detthol. Με καλό ξέπλυμα μετά 😉
 
Πέρασα από το πετ σημερα. Του είπα πως το πουλάκι πέθανε και μου είπε πως αυριο το απόγευμα θα έχει ένα άλλο κοκατίλ να μου δώσει. Μεσα στην γλύκα ήταν. Και ξέρετε κάτι το θέμα είναι να συμμορφωθεί κι όχι να μου δώσει ένα καινούριο πουλί, για να μου κλείσει το στόμα. Πιστευω πως μάλλον "ταρακουνήθηκε"γιατι το Αίγιο είναι μια μικρή πόλη που είμαστε όλοι λίγο πολύ γνωστοί μεταξύ μας. Ξέρει επίσης πως έχω πολλά κατοικίδια και σίγουρα φοβάται την δυσφήμηση. Η πόλη έχει δυο πετσοπ ολα κι όλα.Αν αρχίσω να λέω στους γνωστούς και φίλους που έχουν ζώα τι συνέβη σίγουρα θα εξαφανιστούν από το μαγαζί του. Και σαφως κάτι τετοιο δεν το θέλει. Τωρα εχω μόνο μια επιφύλαξη. Να πάρω το πουλάκι που θα φέρει;Η όχι; Βέβαια δεν είναι κακό να πληρώσει ένα αλλο πουλί αλλα μήπως είναι υπερβολή;
 
Ελένη λυπάμαι πολύ για το πουλάκι που έφυγε. Να σε παρηγορεί το γεγονός οτι έστω και για λίγο καιρό το πουλι αυτό ένιωσε πως το αγαπούν. Όσο για τον πετσοπα καλα του τα έψαλλες. 😡 Το νέο πουλάκι που θα σου φέρει αφου το παραλολουθήσεις για να σιγουρευτείς για την υγεία του να το παρεις. Μην βγει και κερδισμένος ο πετσοπάς.Άσε που θα σου διώξει την στεναχώρια που σου προκάλεσε ο θανατος του άλλου.
 
"Εκανες ότι μπορούσες Ελένη μου...☹ Να πετάει ελεύθερο και να είναι καλά εκεί που πήγε... Τουλάχιστον εσυ με τον εαυτό σου είσαι εντάξει.. Έκανες ότι πέρναγε απο το χέρι σου☹
 
Back
Top