Ασθένειες Άρρωστο (μάλλον) καναρινάκι

Η πατουσα του ενος ποδιου μου φαινεται οτι μαυρίζει. Καλο ειναι να βγαλεις φωτο να δούμε και αυτο το σημείο (και των δύο ποδιών).
 
Έβαλα σκορδο και ρίγανη από τον κήπο και έπεσε με τα μούτρα.
Με τις φωτογραφίες ελπίζω να φαίνονται έστω τα χρώματα. Απλά πρέπει να το κρατάω και με τα 2 χέρια γιατί δεν ανοίγει πόδια με τίποτα και οι δικοί μου δε σκαμπάζουν από φωτογραφίες.
Η υφή τους είναι ξεκάθαρα καλύτερα με την επιθόλ.
 

Συνημμένα

  • 1.webp
    1.webp
    11,1 KB · Προβολές: 24
  • 2.webp
    2.webp
    5,4 KB · Προβολές: 23
  • 3.webp
    3.webp
    7,6 KB · Προβολές: 24
  • 4.webp
    4.webp
    9,2 KB · Προβολές: 25
  • 5.webp
    5.webp
    8,5 KB · Προβολές: 23
Απλα θα ηταν καλο να αποκλείσουμε την ευλογια. Γι'αυτό σου ζητησα φωτο με την πατουσα απο μεσα.η ευλογια ξεκιναει απο την αρχη του δαχτυλου και προχωράει προς τα μεσα οποτε δεν ειναι (και ευτυχώς). συνέχισε αυτο που κανεις (ηδη βλεπω πως είναι καλύτερα)... Μπραβο σου!

*αν και μια φωτογραφια εβγαλες για το ποδι που φαίνεται πιο σοβαρα..
 
Πρακτικά είναι δύο, αλλά ίδια ακριβώς γωνία xD
Θα ψάξω φωτογραφίες και πληροφορίες για την ευλογιά!
Ευχαριστώ! Θα χαρώ πολύ αν το ξεπεράσει και επανέλθει.
Είχα χρόνια παπαγάλους (2 budgie και ένα cockatiel) αλλά αναγκάστικα να τα δώσω όταν έλειψα ένα μεγάλο διάστημα Γερμανία. Ποτέ δεν περίμενα ότι θα ερχότανε σε αυτό το σπίτι καναρίνι και τελικά μου αρέσει πάρα πολύ. Το καλύτερο είναι ότι ακόμα και όταν δίνει πόνο με τις φωνές, δεν καταλαβαίνω Χριστό αν κοιμάμαι. Τα παπαγαλάκια μου με ξύπναγαν από την αυγούλα :)
Τυχερή αυτή, τυχερός και εγώ :)
 
Καλησπέρα! Καλή συνέχεια σε εσένα και στο πουλάκι εύχομαι! Ήθελα να πω γιατί το παρατήρησα σε μια από τις φωτογραφίες, τις πατήθρες να τις στρίψεις από την άλλη πλευρά, να κάτσουν οριζόντια και οι δύο σχισμές μέσα στα σύρματα και να βάλεις μια στην άκρη του κλουβιού ψηλά και την δεύτερη στην άλλη άκρη χαμηλά. Για να έχει χώρο να πετάει μιας και του χάρισες αυτό το τέλειο κλουβί. Απλώς να κοιτάξεις η απόσταση των πατηθρών από τα κάγκελα να είναι τόση ώστε να μην χαλάει την ουρά του.:)
 
Το καναρίνι δειλά άρχισε να κελαηδεί και μετα να δίνει πονο. Πήγα να το τραβήξω βίντεο κρυμμένος, αλλά σταμάτησε. Τώρα απλά τιτιβιζει πάλι.
Να φανταστώ πως δεν είμαι κορίτσι; Περνάει κρίση ταυτότητας;
 
  • Like
Αντιδράσεις: ianos
Το πιθανότερο είναι να πρόκειται για αρσενικό.
Aν μιλάμε γι' αυτό το πουλάκι που είδα σε προηγούμενη φωτό είναι Θηλυκό έτοιμο για γέννα.
dsc_0162b-jpg.56235

Τα πόδια θέλουν περιποίηση ακόμα για να συνέλθουν Προσωπικά νομίζω οτι πρόκειται για υπερκεράτωση και μολύνσεις που έχουν προκληθεί απο τις βρωμιές που πατάει. Καθημερινά μπάνιο και κανένα τριήμερο ακόμα, με Επιθόλ το βράδυ.
 
Καλησπέρα. Γίνεται και τα θυληκα να παράξουν μελωδικό ήχο; Έστω για λίγο; Δεν το άκουσα σήμερα πάντως να κελαηδεί ξανά.
Την επιθολ από ότι είδα τη βάζουμε για έξι μέρες; Σήμερα ήταν η τέταρτη. Να την κρατήσω εβδομάδα οπότε;
Δυστυχώς τελικά δε δέχεται ακόμα κάτι πέρα από τη ρίγανη και δεν πάει για μπάνιο..
 
Καλησπέρα. Γίνεται και τα θυληκα να παράξουν μελωδικό ήχο; Έστω για λίγο;
Γίνεται και κυρίως όταν οι ορμόνες τους βρίσκονται στα ύψη κατά την αναπαραγωγική περίοδο. Δεν το κάνουν απαραίτητα όλα τα θηλυκά, αλλά μπορεί να συμβεί.
Την επιθολ από ότι είδα τη βάζουμε για έξι μέρες; Σήμερα ήταν η τέταρτη. Να την κρατήσω εβδομάδα οπότε;
Ναι. Κάποια στιγμή ανέβασε και μια φωτογραφία να δούμε πώς είναι τα πράγματα τώρα.
 
Το ίδιο το πουλάκι φαίνεται πολύ καλύτερα, αλλά δεν είναι δεκτικό με την πρασινάδα. Τα περιττώματα του είναι ακριβώς τα ίδια. Νομίζω ότι πίνει περισσότερο νερό από ό,τι θα έπρεπε. Τα πόδια του έχουν φτιάξει.
 
Τελευταία επεξεργασία από moderator:
Back
Top