Ασθένειες Άρρωστο μπάτζι, να το αγοράσω για να το βοηθήσω;

ΑΓΓΕΛΟΣ2

PB Member
Εγγραφή
2 Σεπ 2008
Μηνύματα
2.384
Πόλη
Βόλος
σε μαγαζι με ζωα εχουν εδω και καιρο ενα αρωστο μπατζι... Το οποιο μια μερα ειναι σε μια γωνια και μι αμερα κινητε και ειναι οκ, αλλα εχει ευκιλια.. Πολυ ευκιλια παιδια... Το κλουβι δεν ειναι καθαρο... Τα αλλα πουλακια που εχει στο πετ σοπ δεν διχνουν να εχουν κολισει τιποτα(οχι στο ιδιο κλουβι)..στο πετ τις δινουν αντιβιοση και τετοια... Μπηκα στον πηρασμω να την αγορασω, αλλα δεν το εκανα, σκεφτομαι ομως να παω... Και να τους ζητισω να μου την δωσουν στην ποιο χαμυλη τιμη(αφου κανενας δεν τοπερνει ετσι κιαλιος και ειναι μηνες στο μαγαζι)...
υπαρχει περιπτωση να την συνεφερω; Τι μπορει να εχει;δυστοιχος δεν υπαρχει δωματιο για καραντινα.. Εκτος αν την εχω στο μπαλκονι, αλλα την λυπαμε να την εχω εξω...
αν την παρω εφου την συνεφερω θα την χαρισω... Εσεις τι θα κανατε στη θεση μου;
 
  • Like
Αντιδράσεις: BanOr
Εδω οι αποψεις διηστανται...Αλλοι θα σου πουν εισαι πολυ καλος ανθρωπος παρτην... Και αλλοι θα σου πούν οχι γιατί ετσι βάζεις το λιθαρακι σου σε αυτό που λένε..:Όσο πιο χαλια φαινεται και είναι ενα πουλί τοσο πιο ευκολα θα το λυπηθει ο άλλος και τόσο πιο ευκολα θα πουληθεί...
Μια μακάβρια άποψη είναι να το αφήσεις να πεθάνει γιατί ετσι θα καταλάβει ο πετσόπας οτι πρέπει να φροντιζει τα ζώα του.. Στην ουσία να πεθάνει αυτο για να μην υπάρξουν κιαλλα...
ΕΓΩ τωρα... Η δικια μου άποψη είναι να κάνεις αυτό που θέλεις... λές οτι δεν εχεις χώρο για καραντινα... Τσεκαρε το λίγο καλυτερα αυτο και αν δεν υπάρχει κίνδυνος τοτε αγόρασε το... Πριν δύο μήνες είχα βρει ενα τριγόνι που ήταν στο δρομο ζαλισμενο κι επειδη το πήρα σπίτι μου πολλοί ήταν αντιθετοι με την ενέργεια μου αλλα εγω έκανα αυτο που θεώρησα σωστο... Κρήνε μόνος σου και πράξε...
 
Αγγελε λιγο πολυ πιστευω οι περισσοτεροι απο μας πιθανον να εχουμε βρεθει σε παρομοια κατασταση! Τα αγαπαμε κ τα λυπομαστε αλλα δε ειναι λυση να το αγορασεις γιατι ετσι συνεχιζεται η αλυσιδα...
Τα εχουμε ξαναπει... εμπαργκο σε τετοια πετσοπ, μην αγορασεις τιποτε απο κει! 🙄
 
παιδια το ξερω... Και αυτη ειναι η αποψη μου... Το πετ σοπ για να καταλαβετε ειναι το καλυτερο μεχρι τωρα στην συμπεριφορα των ζωων... Μονο 4 πουλια εχει ολα κι ολα, δεν λεω οτι το εχουν καθαρο αλλα του εβαλαν στην αρχη βιταμινες... Μετα του εδωσαν κατι μηπως εχει εσωτερικα παπαρασιτα... Ποιο πολυ το λυπιθηκα γιατι ηρθε κοντα στα καγκελα να το χαϊδεψω...
ηλικρινα δεν ξερω τι θα κανω... Προς το παρον δεν θα παω στο πετ για να μην τη δω και ενεργισω με το συναισθημα... Θα παω ομως μετα απο καποιο καιρο να δω τι κανει...
 
Aγγελε κι εγω ετσι σκεφτομαι.Ισως αν το βλεπα να το περνα.

Αλλα στον Βολο υπαρχει πτηνιατρος; Αντε και το πηρες.. Τι ανιτβιωση θα του δωσεις;
 
υπαρχει καποιος που ξερει και απο πουλια...
για αρχη ελεγα να το κανω ενα μπανιο να ξεβρωμισει(μεχρι και στα ρουθουνια ειναι λερωμενω απο ακαθαρσιες) να του εχω μονο φαγητο και ριζι καθημερινα... Και να του καθαριζα σχολαστηκα το κλουβι καθε μερα... Αν εβλεπα και δεν συνερχοταν θα το πηγενα να το δει καποιος, δεν πρεπει να ειναι πολυ σοβαρο γιατι ειναι μηνες ετσι, αλλα θελει καλη φροντιδα το καϊμενο... Παντως και να το παρω αν μου ζητισουν πχ 15(οσο κανουν περιπου) δεν θα το παρω για να μην τους περασει...
 
Παιδια καλησπερα! Εμενα ι αποψη μου ειναι να το αγορασει! Οσο για την αντιβιοσει το πιθανοτερο ειναι να εχει παρασητα εσωτερικα😱.Αυτο ειχε κι το δικο μου.
 
Αγγελε αμα μπορεσεις να μην το εχεις στο ιδιο δωματιο με τα δικα σου και κρατας τις απαραιτητες προφυλαξεις εγω στην θεση σου θα το περνα. Ειναι ενα πετ σοπ στην Ν Σμυρνη αθλιο και μια απο αυτες τις μερες θα παω να παρω τα καναρινια που εχει μπας και σωθουν.Αλλα ειναι καραφλα αλλα εχουν διαρροια κλπ. Θα επιδιωξω να τα παρω ολα τσαμπα μιας και το πιθανοτερο ειναι οτι δεν σωζονται. Ειμαι προετοιμασμενος για φασαρια γιατι ζουν σε αθλιες συνθηκες.Αν δεν μπορεσω να τα παρω θα στειλω το υγειονομικο και θα προσπαθησω να σας βγαλω φωτογραφιες να τα δειτε.
 
Με το που θα τα παρεις φίλε αυτος θα φέρει άλλα... Και ο κυκλος συνεχιζεται. Υπάρχουν οι νόμοι αλλα δεν εφαρμοζονται. Γιατι για να εχόυν τα πετ σοπ ετσι και να εχουν και ζώα τα οποία δεν ενδεικνειται να τα έχουν... Μπορείς να καταλαβεις οτι δεν του νοιαζει και πολυ... Θα έχουν τις ακρες τους... Επειδη όμως θα ξεφύγουμε απο το θεμα και η συζητηση εινια αρκετα μεγαλη.. Ας σταματησω εδω! Τι θα πείς ακριβως στον πετ σοπα; Γεια σας το μαγαζι ειναι σε αθλια κατασταση ηρθα να παρω τα καναρινια τζαμπα; Αν τα καταφέρεις πραγματικα με οποιονδηποτε τροπο εγω μαζι σου!Βγάλε και φωτογραφιες να δουμε!
 
πραγματικα δεν ξερω...
αν την εχω στο μπαλκονι λετε να εχει προβλημα απο αποψη κρυου το βραδυ;
 
οποτε λες δεν θα εχει προβλημα...
τι μπορω να κανω αν το παρω για να το βοηθισω;
 
οποτε λες δεν θα εχει προβλημα...
τι μπορω να κανω αν το παρω για να το βοηθισω;


Αγγελε αυτο μαλλον μονο γιατρος μπορει να σου το πει με σιγουρια. Εκτος απο το να το φροντισεις οσο καλα φροντιζεις και τα αλλα ζωα σου, για φαρμακευτικη αγωγη αν χρειαζεται, μονο καποιος ειδικος μπορει να ξερει τι να του χρειαζεται ακριβως. :)
 
Με το που θα τα παρεις φίλε αυτος θα φέρει άλλα... Και ο κυκλος συνεχιζεται. Υπάρχουν οι νόμοι αλλα δεν εφαρμοζονται. Γιατι για να εχόυν τα πετ σοπ ετσι και να εχουν και ζώα τα οποία δεν ενδεικνειται να τα έχουν... Μπορείς να καταλαβεις οτι δεν του νοιαζει και πολυ... Θα έχουν τις ακρες τους... Επειδη όμως θα ξεφύγουμε απο το θεμα και η συζητηση εινια αρκετα μεγαλη.. Ας σταματησω εδω! Τι θα πείς ακριβως στον πετ σοπα; Γεια σας το μαγαζι ειναι σε αθλια κατασταση ηρθα να παρω τα καναρινια τζαμπα; Αν τα καταφέρεις πραγματικα με οποιονδηποτε τροπο εγω μαζι σου!Βγάλε και φωτογραφιες να δουμε!

Αλεξανδρε δεν ειναι τοσο απλο και το ξερω. Μπες στο προφιλ του μελους Erina και πηγαινε στα θεματα που χει ξεκινησει.Ψαξε και βρες ενα θεμα που χε ανοιξει και αντιμετωπησε το ιδιο προβλημα μ ενα πετ σοπ και τελικα της τα δωσαν τσαμπα. (και να τονισω οτι δεν το κανω για το τσαμπα μιας και δεν θα τα κρατησω αν γινουν καλα αλλα γιατι ειναι κριμα και τα βλεπω πολυ καιρο σε αυτη την κατασταση.)
 
Δεν τους νοιαζει γενικοτερα αν χασουν ενα δυο πουλια!
Δεν τους κοστιζει και ιδιαιτερα!
Οσο υπαρχουν ζωα σε καταστηματα παντα θα υπαρχουν αυτα τα περιστατικα..Ακομα και το πιο καλο και φιλοζωο καταστημα θα εχει απωλειες!
Αγγελε αν η αποκτηση του σε κανει να αισθανθεις καλυτερα καντο!
Αλλα οχι και να το πληρωσεις κανονικα!
Αν εισαι πελατης τακτικος και αν θελουν να σε κρατησουν θα στο δωσουν δωρεαν!
Αν οχι να μην ξαναπας ποτε...
 
Με το που θα τα παρεις φίλε αυτος θα φέρει άλλα... Και ο κυκλος συνεχιζεται...

Ο πετ-σοπας θα φερει αλλα ετσι κι αλλιως, μολις ψοφησουνε τα αρωστα, τα οποια οσο περναν οι μερες, λιγοστευουν και οι πιθανότητες να τα παρει καποιος. Οποτε λογικα κι αυτος εχει ενα κινητρο να τα ξεφορτωθεί μια ωρα αρχίτερα για να φερει καινούργιο και υγιες "εμπορευμα".
Και ελπιζω να ειναι αρκετα εξυπνος και καλοπροαίρετος και να μη χρειαστει να επαναληφθουν με το Φωτη καταστασεις σαν αυτη που έζησε η Ερινα: https://community.petbirds.gr/threads/pet-shop-σε-κακό-χάλι-τι-με-συμβουλεύετε-να-κάνω.5477/

Συμφωνω με τη Νικη βεβαια, αν και δε θα κατηγορήσω τον Αγγελο ακομα κι αν φερθεί συναισθηματικα και τα σκάσει κανονικα για το άρωστο πουλάκι. Αρκεί μετα να μη ξαναπατήσει ούτε στη γειτονιά :eyesss:
 
  • Like
Αντιδράσεις: Yasmin
δεν πηγα ακομα... Θα το σκεφτω. Γιατι αν το παρω θα πρεπει να παμε κτηνιατρους και αυτα ειναι εξοδα...
αν μου πει την κανονικη τιμη δεν προκιτε να το παρω, αλλα αν μου πει για πολυ λιγα χρηματα τοτε μαλλον θα το παρω...
θα σας ενημερωσω αν το παρω... Και αν το δω πως ηταν...
 
Αγγελε αν μου επιτρέπεις θα σου πω την γνώμη μου: Για να αγοράσεις ενα υγιες μπατζι θα δωσεις 15 ή 20 ευρω το ανώτερο. Για να αγοράσεις ένα άρρωστο εξ αρχής πουλί που στην καλύτερη περίπτωση σου το κανει και δώρο, θα πρέπει να δώσεις τουλάχιστον τα 5πλάσια απο την αρχική τιμή για την επισκεψη στον γιατρό συν τα φαρμακα. Εαν εξαρτασαι οικονομικά απο τους γονείς σου οι οποίοι δεν συμφωνουν ουτε με το κοστος ουτε με την ευθυνη και την ταλαιπωρία για τα τρεξίματα στους γιατρους, θα σου πρότεινα να μην το πάρεις.

Μπορεί να ακουγεται σκληρό, αλλά και το ψυχικό κόστος της όλης υπόθεσης θα είναι μεγάλο, αν τελικά παρόλο το τρεξιμο χασεις το πουλάκι. Οι πιθανότητες να γινει καλά είναι πολύ λιγοτερες απο το να το χασεις. Ζυγισε τις πιθανότητες για το τι μπορείς να αντέξεις ψυχικά και οικονομικά. :neutral
 
Back
Top