Ασθένειες Άρρωστο παπαγαλάκι ..

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης Peri27
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

Peri27

PB New Member
Εγγραφή
13 Μαϊ 2012
Μηνύματα
44
Πόλη
Αθήνα
Καλησπερα σας.. εχω προβλημα με την παπαγαλινα μου την Τζινη.. Είναι Budgie, την απεκτησα τον Νοεμβριο του 2012 και την εχω σε κλουβι μαζι με ενα αρσενικο.. Το πρωι το κλουβι ειναι εξω και το απογευματακι κατα τισ 5 τα βζουμε μεσα.. Η τροφη τουσ ειναι χυμα με μπισκοτακια, τα οποια ομως δεν τα αγγιζουν ποτε γιατι δεν τους αρεσουν.. Απο λαχανικα τρωνε λαχανο και καροτο... Οταν την ειχα πρωτοπαρει ηταν ενα πουλακι πολυ δραστηριο.. Δεν ειχε ησυχια.. και ετσι ηταν γι αρκετο διασημα μεχρι που ξαφνικά παρατηρουσα οτι κοιμοταν αρκετες ωρες μεσα στην ημερα... Βεβαια ξυπναγε ετρωγε κανονικα και επινε νερο και μετα η καθοταν νωχελικα η κοιμοταν.. Υστερα απο κουβεντα που ειχα με το Νικο Λ. καταληξαμε στο γεγονος οτι μαλλον βαριεται και θα επρεπε να της βαλω κανα παιχνιδι... Οντως τους εβαλα παιχνιδακια και ειδα μια αλλαγη.. επαιζε δεν κοιμοταν τοσες ωρες πλεον.. Ολα αυτα εγιναν Νοεμβρη περιπου.. Τα αφηνα και καθε απογευμα σχεδον να πετανε στο δωματο και τοτε ειδα ακομη μεγαλυτερη διαφορα... Πριν λιγο καιρο ομως αρχισε παλι τα ιδια με τις ωρες υπνος.. Ο αρσενικος βεβαια μεσα στη τρελη χαρα και μαλιστα την τσιγκλαγε κιολας για να την ξυπνησει και καμια φορα τα καταφερνε.. μεσα στον Ιανουαριο μαλιστα ειχαν ζευγαρωσει και λεγαμε οτι ισως δουμε και αυγουλακια... Σημερα ομως ειδα κατι που ποτε δηειχε ξανακανει η Τζινη.. εκει που καθοταν στο καλρι ξαφνικά σαν να εχανε τη ισορροπια της και πηγαινε να πεσει κατω .. και μετα οταν τελικα ισορροπουσε δεν κουνοταν καν... μιλησα με κτηνιατρο μου πε να τη βαλω καπου σκωτεινα και ζεστα και βλεπουμε.. Την ειδα να τρωει πριν καμια ωρα.. Τωρα τα εχω σκεπασμενα και δεν τα εχω ενοχλησει καθολου
εδω μερικες φωτο...

1798677_10200628997286848_1608429590_n.jpg
1947323_10200628995606806_1873616710_n.jpg


1903018_10200628997766860_1525203231_n.jpg

1656097_10200628997526854_105537534_n.jpg


1010092_10200628995766810_2082965835_n.jpg
 
Περί περαστικά στην παππαγαλινα σου εύχομαι να γίνει σύντομα καλά! Θα σου πουν οι έμπειροι στους παπαγάλους η δική μου ερώτηση είναι αν δίνεις κάποια πολυβιταμινη ίσως την χρειάζεται.. Έχει και λίγο καρίνα...
 
Που και που τους βαζω στο νερακι τους.. εχω πει και στη μανα μου να τα βαζει στον ηλιο τα πρωινα καμια φορα γιατι εγω λειπω ..
 
Πολύ μεγάλο διάστημα το άφησες άρρωστο το πουλάκι δυστυχώς. Είναι αδύνατο και έχει διάρροια. Αυτά φαίνονται με την πρώτη ματιά. Η στάση του σώματος δείχνει ασθένεια και κακουχία.
Δεν είναι σωστό που τα βγάζεις έξω το πρωί και μέσα το απόγευμα. Είναι μεγάλη η διαφορά θερμοκρασίας και όταν βγαίνουν έξω κρυώνουν. Μακάρι να φταίει αυτό στην περίπτωσή σου.
Πάντως επ ουδενί μην τα ξαναβγάλεις έξω στην κατάσταση που είναι το θηλυκό σου, μέχρι να ζεστάνει ο καιρός και να φοράς εσύ καλοκαιρινά ρούχα.
Το καλύτερο να το δει γιατρός γιατί με ανησυχεί το θέμα της αστάθειας για κάτι σοβαρό.
Όταν λέμε όμως γιατρός, ψάξε για κάποιον ειδικευμένο γιατί οι περισσότεροι γνωρίζουν ελάχιστα για πτηνά.
Μέχρι να το πας, μπορείς τώρα το βράδυ να ετοιμάσεις σκορδόνερο να πιουν αύριο και για 3-4 συνεχόμενες μέρες, γιατί εκτός της αντιμικροβιακής του δράσης, το σκόρδο ανοίγει και την όρεξη.
Πάντως μέσα και σε ζεστό σημείο του σπιτιού χωρίς ρεύματα. Εγώ θα της έβαζα και αναμμένη λάμπα κοντά της 6-8 ώρες την ημέρα.
Αν δεν θα την πας σε γιατρό, πες το να δούμε και με πιο έμπειρα άτομα πως θα γίνει να βοηθηθεί το πουλάκι κι εσύ.
Περαστικά εύχομαι.
 
Το θεμα ειναι οτι ετρωγε.. Δεν ειχε σταματησει να τρωει.. ετσι τουλαχιστον μου χει πει και η μανα μου γιατι εγω φευγω πρωι και γυριζω βραδυ λογω δουλειας... αλλα τα σκ την εβλεπα να τρωει.. Δεν πιστευα οτι ηταν αρρωστη.. Θεωρουσα οτι μαλλον βαριεται. Γιατι οταν ο αρσενικοσ επαιζε μαζι τησ εκανε και αυτη διαφορα..
 
Θα αδυνάτισε από την ασθένεια και όχι από αφαγία.
 
Θα κοιταξω να την παω στη γιατρο.. ελπιζω να την προλαβω..
 
Χρειάζεται εξέταση στο στόμα, θα μπορούσες κι εσύ να δεις αν έχει άσπρα σημάδια.
Επίσης εξέταση κουτσουλιάς, για να δει τι είδους αντιβίωση θα δώσει.
Δώσε αύριο σκορδόνερο, θα την τονώσει κάπως.
Μην το αμελήσεις. Υπάρχουν πουλάκια με σχεδόν πλήρη παράλυση που ανέκαμψαν με την αντιβίωση.
 
Εντάξει, αυτό είναι καλό. Αλλά αύριο πρέπει να πας στον γιατρό και να διασφαλίσεις ότι θα βρεις κιόλας φάρμακο μετά την επίσκεψη. Όταν την μεταφέρεις να είναι σκεπασμένο το κλουβί μην σου κρυώσει στον δρόμο.
 
θα κοιταξω να πω στο πατερα μου να με παει με αυτοκινητο..
 
Ωραία, και πάλι ψιλοσκέπασέ την για να μην σου ταραχτεί πολύ με το πήγαινε έλα, όταν είναι σκεπασμένα δεν τρομάζουν.
Όλα καλά να πάνε και να μας ενημερώσεις γιατί θα έχουμε αγωνία
 
Συμφωνώ σε όλα. Με την Μαρία... Εγώ απλά να σου πω για το δικό μου καναρινακι που το καλοκαίρι εμφάνισε αστάθεια, δεν μπορούσε να στηριχτεί στα πόδια του ενώ πετούσε μια χαρά, και ήταν όλο στον πάτο του κλουβιού και ακουμπούσε στην ουρά και τα πόδια στον αέρα σαν ανάπηρο! Έτσι ήταν σχεδόν 1μιση μήνα γιατί ήταν καλοκαίρι και δεν έβρισκα. Ειδικό γιατρό να την πάω. Βέβαια είχε πάρα πολύ όρεξη για φαγητό, και δεν ήταν ούτε νωχελικο ούτε κοιμόταν κατά τη διάρκεια της μέρας.. Δεν είχε καρίνα.. Στην αρχή νόμιζα ότι ήταν δυστοκια, μίλησα και με κάποιον εξειδικευμενο γιατρό στο τηλέφωνο, της έδινα ασβέστιο και τσόφλι και αυγό βραστό αλλά τίποτα! Την είχα σε ζεστό μέρος, της εφτιαχνα κάθε μέρα φρέσκο βραστό αυγό για να δυναμώσει και την τσέκαρα από κάτω καθημερινά για να βλέπω αν έχει αδυνατίσει ή όχι και της έδινα και ηλεκτρολύτες που δυναμώνουν(εγώ με συμβουλή γιατρού είναι την Almora). Είχα φτιάξει και το κλουβί κατάλληλα ώστε να μην μπλέκονται τα πόδια της στα. Κάγκελα, είχα βάλει ένα χαρτόνι κάτω και καθημερινά άλλαζα ίσες φορές χρειαζόταν το χαρτί κουζίνας.. Την πήγα και σε μια κτηνίατρο που η κοπέλα δεν ήξερε και ενώ την είδε δεν κατάλαβε τι μπορεί να έχει... Τέλος απευθύνθηκα στον κύριο Μάκη μέσω mail και μου είπε ότι μάλλον πρόκειται για σαλμονέλα και μου είπε και ένα φάρμακο. Κάναμε τη θεραπεία για 2 εβδομάδες(όλο αυτό το διάστημα δεν της είχα χορηγήσει κανένα φάρμακο), είδα αισθητή βελτίωση αλλά δεν ήταν τελείως καλά.. Μετά με καλή διατροφή και βιταμίνες και μετά από 2 μήνες έγινε τελείως καλά! Πλέον δεν έχει κανένα σύμπτωμα και μάλλον θα μπει και για αναπαραγωγή!

Δε ξέρω τι έχει το παπαγαλάκι σου αλλά με σωστές κινήσεις μπορεί να γίνει καλά γι αυτό και σου έγραψα τη δικιά μας ιστορία! Μπορεί να είναι από κρύωμα μέχρι και σαλμονέλα! Για δυστοκια μάλλον χλωμό... Πάντως μην το αφήσεις! Σε τέτοια πλασματακια ακόμη και μια ώρα είναι πολύτιμη! Εύχομαι να μην έχει τίποτα σοβαρό και να γίνει καλά! Μακρυά από τον αρσενικό και σε ζεστό μέρος! Μπορείς να της δώσεις ηλεκτρολύτες για να δυναμώσει λίγο και βοηθούν και στη διαροια... Περιμένουμε νέα!
 
καλησπερα! Η Περι μου ζητησε να μεταφερω τα νεα της μιας και δεν μπορει να μπει λογω δουλειων. λοιπον, το πουλακι δυστυχως εχθες πεθανε και δεν προλαβε να το παει στον γιατρο (ειχε κλεισει ραντεβου εχθες το απογευμα). συντομα θα παει τον αρσενικο για προληπτικες εξετασεις για να εχει το κεφαλι της ησυχο.
 
Ευχαριστω πολυ Νικο που μετεφαρεσ το μνμ μου γτ δν ηξερα αν θα προλαβαινα να μπω ... ηταν σε πολυ ασχημη κατασταση εχθες.. σπαραζε η ψυχη μου... Δεν ξερω πραγματικα τι ηταν καλυτερο για εκεινο.. ελπιζω να ναι καλα εκει που ειναι.. ☹
 
Κρίμα, συμβαίνουν αυτά δυστυχώς. Κάνε αυτά που είπαμε προληπτικά στο άλλο και βάλε τα μέσα στην ρουτίνα περιποίησής του να διασφαλίσεις την καλή του υγεία και όλα να πάνε καλά.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Peri27
Back
Top