Ασθένειες Άρρωστο περιστέρι

  • Θεματοθέτης Θεματοθέτης gwgwkal
  • Ημερομηνία Ημερομηνία

gwgwkal

PB New Member
Εγγραφή
5 Νοε 2019
Μηνύματα
2
Καλησπέρα σας, και κάλως σας βρήκα.

Δυστυχώς εμπειρία με περιστέρια δεν έχω γιαυτό και αποφάσισα να γράψω εδώ μπας και έχω μια ακόμη βοήθεια.
Το Σάββατο βρήκα ένα περιστέρι στην αυλή της οικοδομης. Στεκόταν αλλά ηταν σκυφτό και ακούνητο. Το πλησίασα και αφού δε πέταξε το σήκωσα στα χερια. Αντίδραση καμια. Το πηρα πανω και το εβαλα σε μια κουτα μεγαλουτσικη μαζι με νερο και οτι σπορους ειχα (καλαμποκι, ρυζι, λιναροσπορο).

Ειμαστε στην Τριτη και ακομη ζει, πηγα πηρα τροφη για αγριοπουλα(σπορους εχει ) το πηγα χτες σε κτηνιατρο, μου ειπε οτι δεν εχει κανενα τραυμα εξωτερικο, ποδια φτερα ειναι οκ, ομως μαλλον εχει παθει κρανιοεγκεφαλικη κακωση και γιαυτο καθεται σκυφτο η δεν εχει καλα αντανακλαστικα. Μου εδωσε να του δινω αντιβιωση, και δυο αλλα φαρμακα (neurobion και κατι αμινοξεα νομιζω) και μου ειπε να πινει οπωσδηποτε ορο 25ml τη μερα γιατι ειναι αφυδατωμενο. Μου ειπε να το κραταω στο σκοταδι και σε ζεστη. Το εχω σε μια κουτα, γιατι εχω και γατα στο σπιτι.

Το καημενουλι, τρωει, πινει νερο, κουτσουλαει αβερτα και μαλιστα απο το νερο που του εδωσα χτες (10μλ απο τα 25 που ειπε ο κτηνιατρος) εκανε και διαρροια. Καθετε στην αγκαλια μου και που και που κανει διαφορα πεταγματα ανοιγει φτερα αλλα δε πεταει.

Επειδη φοβαμαι οτι θα κανω καμια μαλ@ και θα το σκοτωσω εχετε καμια συμβουλη;
Η χορηγηση του ορου με εχει δυσκολεψει παρα πολυ και μου φαινεται αδυνατον να του δινω τοσο πολυ νερο, σημερα μου φαινεται του πιεσα τη συρριγγα λιγο παραπανω και παραλιγω να το πνιξω...

Καμια βοηθεια..;
 
Μπράβο σου για ότι έκανες ός τώρα, δεν ξέρω αν θα είναι καλό για το πουλί να το κρατήσεις θα συμφωνήσω με των Αντώνη.

Εάν έχεις πουλιά τα κρατάς μακριά του και μετά από κάθε επαφή πλένεις καλά τα χέρια σου.
 
Να του βάλεις σκέτο σιτάρι και να το ταΐζεις με το ζόρι αν δεν τρώει αρκετά μονο του. Η διάρροια μπορεί να είναι και από αρρώστια και από έλλειψη τροφής. Τα περιστέρια ταΐζονται σχετικά εύκολα είτε με το χέρι (ανοίγεις το ράμφος με ένα χέρι και με το άλλο του βάζεις στο στόμα βαθιά 5-7 σπόρους σιταριού), είτε με μπιμπερό με μακρύ μύτη απευτιας στο πρόλοβο.

Καλο θα ήταν να σιγουρευτείς ότι ο πρόλοβος του είναι γεμάτος. Αν δεν είναι σημαίνει ότι δεν παίρνει αρκετή τροφή = ενέργεια.
 
Δυστυχώς δεν άντεξε. Τη Τετάρτη εφυγε..😭

Ευχαριστω πολύ όλους σας για τις απαντήσεις.. Την επόμενη φορα (ελπίζω να μην υπάρχει) θα πάρω την ΑΝΙΜΑ..
Και πάλι ευχαριστω, έχετε στήσει πολύ ωραία και χρήσιμη παρέα εδώ, ίσως να επανέλθω στο μέλλον με κάποιο Πετ πουλάκι..
καλή συνέχεια σε όλους!
 
Back
Top