Ασθένειες Άρρωστο περιστέρι

@ianos Γλυφάδα.Οι κτηνίατροι που έχω ρωτήσει δεν ασχολούνται με πτηνά.Γνωρίζεις εσύ κάποιον κοντά?
Ένα παλιό μας μέλος τον είχε επισκεφτεί και είχε πει ότι είναι εξαιρετικός, αν θυμάμαι καλά.
Επίσης : https://community.petbirds.gr/threads/Χριστίνα-Δουκάκη-Κτηνιατρικό-Κέντρο-Πειραιά.29876/
Διάβασε λοιπόν τις αξιολογήσεις, στην περίπτωση που αποφασίσεις να το πας σε πτηνίατρο και όχι στην ΑΝΙΜΑ.
Εξακολουθώ και παραμένω επιφυλακτικός για το τι μπορεί να έχει, και να ελπίζω ότι θα είναι κάτι ιάσιμο.
 
@HelloKitty καλησπέρα! Αν κ έχει περάσει καιρός, αναρωτιέμαι τι έχει συμβεί τελικά με το περιστέρι! Πώς εξελίχθηκε?
Κάνατε εξέταση κουτσουλιας?
Του κάνατε ευθανασία στην ΑΝΙΜΑ?
 
@chrisa2102 καλησπέρα.Τίποτα απ ολα αυτά.Η κατάστασή του βελτιώθηκε πέταξε και έφυγε.Το βρήκα μετά από 2 βράδια εξω στο δρόμο και το μάζεψα παλι.Εμεινε 4-5 μερες και ξαναπέταξε.Σήμερα το βρήκα μέσα στην αυλή και το έβαλα στον χώρο που το κρατάω μέχρι να ξαναπετάξει.Δυστυχως σημερα πεθανε ένα άλλο περιστεράκι που είχα για περίπου 6 χρονια.
 
@HelloKitty Καλησπέρα! Λυπάμαι για την απώλεια του περιστεριού που είχες 6 χρόνια! Είμαι σίγουρη ότι το φροντισες όσο καλύτερα γίνεται!
Η γνώμη μου για αυτό το περιστέρι που δείχνει να καλυτερεύει αλλά δεν καλυτερεύει τελικά, είναι να το κρατήσεις κοντά σου όπως το άλλο που είχες 6 χρόνια. Μην το αφήσεις να ξαναφύγει γιατί την επόμενη φορά θα μπορούσε να το βρει πριν από σένα κάποια γατούλα ή θα μπορούσε να συμβεί οτιδήποτε άλλο..
Αν είναι να "φύγει", ας "φύγει" ήρεμο, ανενόχλητο κ υπό την φροντίδα σου.
 
Συμφωνώ κι εγώ με τη Χρύσα, και υπό την προϋπόθεση φυσικά ότι αντέχεις να το φροντίζεις καθημερινά. Αρκεί δηλαδή να μην καταβάλλεσαι εσωτερικά μέρα τη μέρα. Προσωπικά θα δυσκολευόμουν φοβερά να πάρω μια τέτοια απόφαση. Σε μια τέτοια στάση επίσης θα συνηγορούσε το γεγονός ότι, αν πρόκειται για λοιμώδη νόσο, πιθανά δεν θα τη μεταδώσει και σε άλλα άτομα του είδους του.
 
@chrisa2102 δεν μπορείς να φανταστείς πόσο με πόνεσε η απώλειά του.Έχω τρομερές τύψεις γιατί το είχα σε κλουβί(μεγάλο μεν αλλα κλουβί) και παρόλο που προσπαθούσα να βρώ μια λύση να το βάλω σε μεγαλύτερο και ασφαλές χώρο δεν κατάφερα να βρώ.Το μόνο που έκανα,και αυτό σπανια,ήταν να το βγάζω από έξω και να το αφήνω στην αυλή για βολτούλα.Και έφυγε τελικά μέσα στο κλουβί,που δεν ήταν κλουβί ήταν φυλακή.Στενοχωριέμαι τόσο που δεν μπόρεσα να το βοηθήσω να ξαναπετάξει και να είναι ευτυχισμένο...😭😭😭😭😭Και όλα αυτά επειδή κάποιος σκατάνθρωπος το κλώτσησε και του έσπασε το φτερό πριν 6 χρόνια.Πάντως ακομα προσπαθώ να καταλάβω από τί έφυγε.Μέχρι πριν 2 μήνες είχε κάνει πάλι αυγά.Τις τελευταίες 2 μέρες ήταν σχετικά ανόρεκτο αλλά και πάλι να φύγει ετσι ξαφνικά...Το μόνο που με παρηγορεί είναι ότι τώρα είναι επιτέλους ελεύθερο.
[automerge]1695703178[/automerge]
@ianos γι'αυτό που έχω τώρα δεν μπορώ να σου πώ.Πεταξε και έφυγε δύο φορές που σημαίνει ότι υπήρξε βελτίωση.Ελπίζω οτι κάποια στιγμη θα θεραπευτει γιατί δείχνει σημάδια βελτίωσης.Αυτό τουλάχιστον έχει αυτή τη δυνατότητα.Το άλλο το περιστεράκι δεν θα μπορούσε ποτε να ξαναπετάξει και παρέμεινε όλη του ζωή φυλακισμένο😢
 
@HelloKitty εγώ καταλαβαίνω ότι είσαι ένας συμπονετικός με ευαισθησίες άνθρωπος. Το περιστερακι που έφυγε θα είχε μια πολύ κακή κατάληξη αν δεν είχε βρεθεί στον δρόμο σου. Κατάλαβε φροντίδα κ αγάπη από σένα. Κράτα αυτό. Το άλλο περιστεράκι ήταν μια καλή ιδέα να το κρατήσεις γιατί ξέρεις κ πώς να το φροντίσεις. Αλλά αν αυτό δεν γίνει, επειδή είσαι κ υπεύθυνος άνθρωπος, θα σου έλεγα σοβαρά να σκεφτείς να υιοθετήσεις ένα πουλάκι, καναρίνι ή παπαγάλο. Θα χαρείτε την συντροφιά ο ένας του άλλου. Πάντα θα σε πονάει το περιστεράκι που έφυγε, αλλά το νέο μικρό σου χωρίς να σε ρωτήσει, με το έτσι θέλω, θα σε γεμίσει νέες χαρές. Κ για την φροντίδα του, ότι θες ρωτάς κ με χαρά θα πάρεις απάντηση. 😊
 
@HelloKitty
Πωπω κ φαντάσου δεν πίστευα ότι υπάρχει πιο ευαίσθητος άνθρωπος από εμένα, ειδικά με τα περιστέρια! Να ξέρεις σε νιώθω απόλυτα! 8 στα 10 που πάω στην Άνιμα είναι χτυπημένα από αυτοκίνητο κυρίως ή από άνθρωπο, κ 2 στα 10 άρρωστα. Έχω δει περιπτώσεις που τα κλωτσανε ψηλά κ μένει η ουρά τους στο έδαφος, όπως κ περίπτωση που έχει πέσει σε συντριβάνι κ αντί να το βγάλουν να στεγνώσει, το έβγαλαν για να το κάνουν μπάλα για ποδόσφαιρο. 😡 Όπως καταλαβαίνεις δυσκολεύομαι να διαχειριστώ όλα αυτά τα περιστατικά. Επιπλέον αν τα κρατούσα σπίτι μου όσα έχω βρει τα τελευταία χρόνια για περίθαλψη, εγώ θα είχα "φύγει" από τη στεναχώρια μου πριν από αυτά. Ήδη έχει επηρεαστεί η ψυχολογία μου από όσα βλέπω κ όσα φοβάμαι ότι μπορεί να δω ακόμα. Οπότε σου αξίζει ένα μεγάλο μπράβο που έχεις το κουράγιο κ τα περιθάλπτεις κ αφιερώνεις τόσο χρόνο κ ενέργεια σε αυτά!!!

Επίσης τώρα εξηγείται γιατί δεν θέλεις να το κρατήσεις κ προσπαθείς να το αφήσεις να πετάξει. Κατανοώ ότι τα περιστέρια έχουν μάθει αλλιώς κ δυσκολεύονται σε ένα κλουβί όσο μεγάλο κ να είναι. Όμως, όπως είπε η Μαίρη, πρέπει να κρατήσεις ότι έκανες το καλύτερο για αυτό το πλάσμα που "έφυγε" μετά από 6 χρόνια κ αν το είχες αφήσει ελεύθερο μπορεί να είχε χειρότερη μοίρα.. Το ίδιο ισχύει κ για αυτό που κρατάς τώρα είναι η γνώμη μου. Δεν είναι εύκολη απόφαση, κ καταλαβαίνω γιατί πασχίζεις να το αφήσεις ελεύθερο. Απλά σου εφιστώ την προσοχή στους κινδύνους του δρόμου αν δεν είσαι σίγουρη ότι είναι τελείως καλά, χωρίς να θέλω να σε πιέσω. Σε κάθε περίπτωση η απόφαση είναι δική σου, εσύ θα κρίνεις που το βλέπεις κ το φροντίζεις καθημερινά! Καλή δύναμη σου εύχομαι!
 
@MARY58 Σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.Ξέρω οτι προσπαθείς να απαλύνεις τον πόνο και τις τύψεις που νιώθω αλλά το γεγονός ότι έμεινε φυλακισμένο τόσα χρόνια θα με πληγώνει πάντα.Δυστυχώς δεν μπόρεσα να το βοηθησω😭.Καθώς καταλαβαινεις είναι αδύνατον να πάρω αλλο πουλάκι γιατι ειμαι κατά της αιχμαλωσίας.Κι αυτό έμεινε μαζί μας γιατί δεν μπορούσε να πεταξει(ειχα κανει πολλές προσπάθειες να το βοηθήσω αλλά δυστυχώς το φτερουδάκι του είχε πάθει ζημιά και οι κτηνίατροι στην περιοχή δεν ασχολούνται με περιστέρια).Και μην ξεχνάς ότι έχω ακόμα το άλλο που είναι άρρωστο και,ενώ πηγαινε πάρα πολύ καλά,τις τελευταίες μέρες το έχει πιάσει κρίση και γυρίζει τέρμα το κεφάλι του☹️

@chrisa2102 Σ'ευχαριστώ πολύ κι εσένα.Είστε και οι δύο πολύ καλές.Απορώ με τα περιστατικά που αναφέρεις πώς και δεν έχεις ορμήσει να τους βγάλεις τα μάτια.Ξέρεις το περιστεράκι που "εφυγε" από κλωτσιά στο φτερο δεν μπορουσε να πετάξει.Δεν σταματάει ποτέ να με εκπλήσει η βρωμιά του ανθρώπινου είδους...

Για το άλλο που είναι άρρωστο μην ανησυχείς.Είναι σαφώς σε καλύτερη μοίρα γιατί κατάφερε να πετάξει 2 φορές.Την δεύτερη μαλιστα αποφάσισε να προσγειωθεί στην αυλή δίπλα στο χώρο που είναι προσωρινά το σπίτι του(προφανώς δεν αισθανόταν καλά).Δυστυχώς είμαι άνθρωπος που και 50 τραυματισμένα να βρω στον δρόμο θα τα μαζέψω όλα.Μυαλό δεν βάζω παρόλη την πίκρα.Καλό μήνα να έχουμε και καλό κουράγιο :)
 
@HelloKitty
Δεν ανησυχώ πια γιατί βλέπω σε σένα έναν άνθρωπο που πονάει πραγματικά αυτά τα πλάσματα κ θα έκανε τα πάντα για αυτά. Άλλωστε ξέρεις πλέον πώς να τα διαχειριστείς σε κάθε τους φάση κ πόσες πιθανές λύσεις υπάρχουν.

Για τα περιστατικά που ανέφερα, το πρώτο γεγονός που το κλώτσησαν ψηλά ήμουν πολύ μικρή κ φοβήθηκα, μπορεί να ήταν κ 30 χρόνια πίσω. Πάγωσα κ μάλιστα εκεί συνειδητοποίησα τη βρωμιά του ανθρώπινου είδους όπως λες, καθώς υπήρχαν άνθρωποι που όχι μόνο δεν πήραν θέση αλλά γέλασαν κιόλας! Από τότε όλο αυτό με στιγμάτισε κ έκτοτε δεν έπαψα ποτέ να τα προσέχω στο δρόμο όπου τα δω, έχω σταματήσει κ την κυκλοφορία με το αυτοκίνητο μου για να μαζέψω τραυματισμένα περιστέρια κ έχω διαπληκτιστει πολύ έντονα με ανθρώπους που προσπαθούν να τους κάνουν κακό είτε ρίχνοντας φαγητό ακριβώς στη μέση του δρόμου ώστε να τα πατήσουν αυτοκίνητα, είτε αφήνοντας τα παιδιά τους να τα κυνηγάνε για να τα κλωτσήσουν..
Το περιστατικό με το συντριβάνι ήμουν σε μεγάλη απόσταση κ όσο κ να έτρεξα δεν πρόλαβα ούτε το καημένο το πλασματακι να βοηθήσω ούτε να βρω τρόπο να τιμωρηθούν οι υπαίτιοι καθώς έφυγαν μέχρι να φτάσω. Όμως σε αυτή την περίπτωση είδα κ την άλλη όψη του νομίσματος.. υπήρξαν άνθρωποι που ήταν πιο κοντά κ αντέδρασαν, που φώναξαν, που τους κυνήγησαν.. υπάρχουν άνθρωποι που με συγκίνησαν πραγματικά! Υπάρχει κ το καλό στον κόσμο, κ ναι έχεις δίκιο, το ψάχνουμε με το μικροσκόπιο πια, αλλά υπάρχει!🥹

Καλό μήνα κ καλό κουράγιο κ σε σένα!
 
Back
Top