Ασθένειες Άρρωστο περιστέρι

HelloKitty

PB New Member
Εγγραφή
20 Αυγ 2023
Μηνύματα
9
Παιδιά γειά σας,θα ήθελα τη βοηθεια σας σχετικά με ενα περιστερι που βρήκα πριν 1,5 μηνα περίπου.Το ζώο είναι ενήλικο και το βρήκα στη μέση του δρομου να μην μπορεί να πεταξει.Το μαζεψα και την άλλη μέρα το αφησα να φυγει.Μετά από 2-3 μέρες το ξαναβρήκα στο ίδιο σημείο.Και αυτή τη φορά δεν μπορουσε να πετάξει.Το πήγα παλι σπιτι και την επομενη μέρα το αφησα.Δυστυχώς όμως δεν μπορούσε να πετάξει.Το έχω κρατησει στην αυλή,σε περιφραγμένο χώρο,τρώει και πίνει κανονικά αλλά γυρίζει αρκετά το κεφάλι του προς τα κάτω.Ο κτηνίατρός μου δεν ασχολείται με πτηνά και ήθελα να ρωτήσω αν ξέρετε τί θα μπορούσα να του δώσω μηπως θεραπευτεί και φύγει.
 
  • Like
Αντιδράσεις: Sissy
@ianos το εχω κανει αλλά ενα πραγμα που δεν μου αρεσει σε αυτούς ειναι που ζητάνε να τους πάω το πουλι και να μην ξαναρωτησω γι αυτο.Λίγο ύποπτο...Γι αυτο ζηταω συμβουλές να προσπαθησω να το θεραπεύσω μονη μου.
 
ειναι που ζητάνε να τους πάω το πουλι και να μην ξαναρωτησω γι αυτο
Σε εμένα δεν είχαν πει κάτι τέτοιο όταν τους είχα πάει ένα νεοσσό χελιδονιού. Έπαιρνα κ ρώταγα για αυτό. Τώρα αν η απάντηση αντιπροσώπευε την πραγματικότητα, δεν το ξέρω αλλά το ελπίζω γιατί μουχαν πει μετά από λίγο καιρό ότι το απελευθέρωσαν με άλλα χελιδόνια.

..Γι αυτο ζηταω συμβουλές να προσπαθησω να το θεραπεύσω μονη μου.
Μήπως μπορούν να βοηθήσουν ο @gianniskilkis κ η @Anna Maria Mp .
[automerge]1692627612[/automerge]
Δοκίμασε κ αυτό το τηλέφωνο, αν κ γκουγκλαροντας είδα ότι ανοίγουν αύριο. Για τυχόν οδηγίες.

 
Τελευταία επεξεργασία:
@MARY58 το χελιδόνι θεωρείται άγριο είδος πτηνού κ δίνουν πληροφορίες κανονικά. Για τα περιστέρια δυστυχώς δεν δίνουν ποτέ πληροφορίες γιατί θεωρείται εξημερωσιμο είδος, που κανονικά δεν πρέπει να ασχολούνται, αλλά το κάνουν χαριστικα γιατί δεν υπάρχει άλλος φορέας να τα αναλάβει. Πλέον την έχουν κολλήσει κ στην πόρτα τους τη συγκεκριμένη ενημέρωση.

Κ εμένα δεν μου αρέσει, αλλά φαντάσου ότι τους πηγαίνουν πολύ μεγάλο αριθμό περιστεριών καθημερινά κ ίσως τους είναι δύσκολο να συντονίσουν κ την αντίστοιχη ενημέρωση για το κάθε ένα περιστατικό σε κάθε έναν ενδιαφερόμενο. Θέλω να πιστεύω ότι κάνουν σωστή δουλειά, άλλωστε μπορείς να δεις από την είσοδο κ μόνο, κ περιστέρια κ άλλα είδη πτηνών, που αναρρώνουν πριν τα απελευθερώσουν!

Ένα μπράβο στην @HelloKitty που θέλει να το αναλάβει μόνη της!
 
Πλέον την έχουν κολλήσει κ στην πόρτα τους τη συγκεκριμένη ενημέρωση.
Ω, δεν το γνώριζα. Ούτε εμένα μου αρέσει αυτό.
Ένα μπράβο στην @HelloKitty που θέλει να το αναλάβει μόνη της!
Εξυπακούεται κ χίλια μπράβο! Μες την ατυχία του τυχερό το περιστερακι που βρέθηκε η @HelloKitty μπροστά του.
 
Καλησπέρα!! Μπράβο για την πράξη σου να ασχοληθείς με το Περιστερακι!!
Αυτό με το κεφάλι με προβληματίζει..Υποψιάζομαι οτι ισως υπαρχει νευρολογικο προβλημα η να είναι άρρωστο.
Δώσε μας παραπανω πληροφοριες αν μπορεις. Τρώει και πινει κανονικά με όρεξη?? Έχεις τσεκάρει ότι οι φτερουγες του ειναι εντάξει??Ειχες δει κάποιο άλλο συ πτώμα περα απο το κεφάλι??
Αν δεν μπορεί να πεταξει έκανες πολυ καλα που το περιεθαλψες γιατί δεν θα την βγάλει καθαρή στον δρόμο.
Επειδή τα περιστερακια μπορεί να κουβαλανε κάποιες ασθένειες καλό ειναι να το πιανεις με γάντια και να πλένεις καλα τα χέρια σου. Επίσης αν έχεις αλλά πουλιά καλό ειναι να μην είναι στον ίδιο χώρο.
 
Καλησπέρα @HelloKitty . Δες λίγο ένα post κάπως παλιότερο με αναφορές σε περίεργες θέσεις του κεφαλιού και αυχένα και τι μπορεί να το προκαλει Το ότι δεν μπορεί να πετάξει πιστεύω σχετίζεται εύλογα με την έλλειψη σωστής στήριξης του κεφαλιού του

Thread 'Απειλή για τα πουλιά;' https://community.petbirds.gr/threads/Απειλή-για-τα-πουλιά.46209/
.
 
Καλησπέρα . Πρώτον εάν μαζέψεις ένα άρρωστο περιστέρι μακρυά από τυχόν άλλα πτηνά που έχεις , ιδιαίτερα εάν στραβώνει τ κεφάλι του. Τώρα στο πουλί . Τα περιστέρια στρίβουν το κεφάλι από τρεις αρρώστιες . 1. Τον παραμυξοϊο που δυστυχώς δεν έχει γιατρειά , παρά μόνο βελτίωση σε ελάχιστες περιπτώσεις , γυρίζει γύρω γύρω το κεφάλι σαν να είναι σε ρουλεμάν και δεν τρώει - πίνει . Δεν βρίσκει τους σπόρους εάν προσπαθεί να τους ραμφίσει . Σε περίπτωση που πιάσει ένα πουλί το τελειώνουμε επειδή μεταφέρεται αστραπιαία . 2. Την σαλμονέλα που δεν κάνει μεγάλη γύρα το κεφάλι όμως συνοδεύεται από κουτσουλιά πράσινη και μυξώδη , κάτι σαν την ανθρώπινη τσίρλα (συγγνώμη αλλά δεν μου έρχεται κάτι πιο κόσμιο) και γιατρεύεται με φαρμάκια . και 3. από μεγάλη συγκέντρωση σκουλικιών στο σώμα και ξεχωρίζει επειδή πολλές φορές εκτός από το γύρω γύρω το κεφάλι κάνει και πάνω κάτω , κάτι σαν ξεροκατάπιμα έντονο όμως , που και αυτό γιατρεύεται . Τώρα στο πρώτο αφήνει χρόνους το δεύτερο μπορεί να αφήσει κουσούρι στο πέταγμα και το τρίτο εάν δεν το προλάβεις ... Δεν ξέρω εάν σε βοήθησα .
 
@MARY58 το χελιδόνι θεωρείται άγριο είδος πτηνού κ δίνουν πληροφορίες κανονικά. Για τα περιστέρια δυστυχώς δεν δίνουν ποτέ πληροφορίες γιατί θεωρείται εξημερωσιμο είδος, που κανονικά δεν πρέπει να ασχολούνται, αλλά το κάνουν χαριστικα γιατί δεν υπάρχει άλλος φορέας να τα αναλάβει. Πλέον την έχουν κολλήσει κ στην πόρτα τους τη συγκεκριμένη ενημέρωση.

Κ εμένα δεν μου αρέσει, αλλά φαντάσου ότι τους πηγαίνουν πολύ μεγάλο αριθμό περιστεριών καθημερινά κ ίσως τους είναι δύσκολο να συντονίσουν κ την αντίστοιχη ενημέρωση για το κάθε ένα περιστατικό σε κάθε έναν ενδιαφερόμενο. Θέλω να πιστεύω ότι κάνουν σωστή δουλειά, άλλωστε μπορείς να δεις από την είσοδο κ μόνο, κ περιστέρια κ άλλα είδη πτηνών, που αναρρώνουν πριν τα απελευθερώσουν!

Ένα μπράβο στην @HelloKitty που θέλει να το αναλάβει μόνη της!
Ακριβώς, τα περιστέρια - δεκαοχτούρες θεωρούνται οικόσιτα ζώα και σε ιδανικές συνθήκες δεν θα τα αναλαμβάναν, επειδή όμως δεν υπάρχει κάποιος να ασχοληθεί το κάνουν εκείνοι, υπάρχει ενημέρωση και στην είσοδο.

@HelloKitty ο όγκος και η εργασία που απαιτείται για όλα τα ζώα που φροντίζει η anima ειναι τεράστιος και δεν υπάρχει δυνατότητα να περισυλλέγουν και τα περιστέρια που ως επι το πλείστον είναι εύκολο για τους κατοίκους της Αθήνας να τα πάνε, ακόμα και με ασυνόδευτο ταξί.
 
@Anna Maria Mp καλησπέρα και ευχαριστώ για τις συμβουλές!Το πουλακι τρωει κανονικά και με όρεξη.Το μόνο πρόβλημα είναι αυτό με το κεφάλι και το οτι φυσικά δεν μπορεί να πετάξει.Οι φτερούγες του δεν έχουν πρόβλημα.Έχω καταμπερδευτεί γιατί δεν ξέρω τί φάρμακο να του δώσω.Στο δρόμο σίγουρα δεν μπορεί να ξαναπάει γιατί θα το σκοτώσουν οι γάτες ή τα αυτοκίνητα.
[automerge]1692653077[/automerge]
@gianniskilkis ευχαριστώ για το χρόνο και τις συμβουλές.Το περιστέρι κάνει όπως αυτό της φωτογραφίας.Εχει όρεξη και τρώει κανονικά.Του ρίχνω κυρίως ψωμί.Οι κουτσουλιές του είναι κανονικές,δεν βλέπω κάτι περίεργο.Λογικά θα υποψιαζόμουν παραμυξοϊό αλλά είναι πάνω από μηνας που το έχω και δεν εχει επιδεινωθεί.Σπίτι έχω κοτουλες οι οποίες μπορεί να πλησιάσουν το κλουβί αλλά σε καμία περίπτωση δεν έρχονται σε επαφή μαζί του.Μπορεί να κινδυνεύουν?
Επίσης καπου διάβασα ότι θα μπορούσα να του δώσω chloramphenicol A αλλά δεν ξέρω ποια αντιβίωση είναι και σε τί δοσολογία θα πρέπει να του τη δώσω.Κάθε βοήθεια ευπρόσδεκτη :)
[automerge]1692653149[/automerge]
@φιλομαθης ευχαριστώ πολυ.Το διάβασα αλλά δεν μπορώ να βγάλω άκρη.Δεν πρεπει να ειναι θεμα στηριξης αλλά κάποια ασθένεια.Ψάχνω να του δώσω κάποιο αντιβιωτικό αλλά δεν ξέρω ποιό.
 

Συνημμένα

  • pig.webp
    pig.webp
    2,2 KB · Προβολές: 13
Τελευταία επεξεργασία:
Στο συγκεκριμένο πουλάκι μου φαίνεται για ψευδοπανολη (παραμυξοϊός) όπως προανεφερε και ο @gianniskilkis ,δεν υπάρχει σωτηρία για το πουλί, θα μείνει έτσι μέχρι να πεθάνει, στη συγκεκριμένη ασθένεια ο ιός κάνει έναν κύκλο που έχει επιθετικές περιόδους και πιο ήπιες περιόδους στις επιθετικές κάνει συνεχώς κύκλους-περιστροφες το κεφάλι έντονα ή και αριστερά δεξιά μαζί με κύκλο, κολλάει το μέτωπο του στην πλάτη του κυριολεκτικά και καταλήγει σαν την εικόνα που ανέβασες, στις ήπιες είναι σχετικά καλά αλλά παραμένει να έχει στραβό κεφάλι με μικρούς νευρικούς κύκλους που και που, η γνώμη μου είναι πως δεν έχει ελπίδες... Κάποια στιγμή θα αποδυναμωθεί τελείως και θα πεθάνει
Αυτή η ασθένεια είναι σχετικά τακτικό φαινόμενο σε περιστέρια και κότες και σπάνια το συναντάς ακόμα και σε καναρίνια...
(Έχω εικόνες από κοτόπουλα κρεοπαραγωγα 30-40 πουλιά που φερναν στην παθολογική πτηνών του ΑΠΘ με αυτόν τον ιό ...δούλευε ο πατέρας μου εκεί μικροβιολόγος και με είχε συχνά μαζί του να βλέπω διαλέξεις και τα μαθήματα)
Για να κλείνουμε θα σου έλεγα απλά να το πας για ευθανασία.... Η νόσος αυτή της ψευδοπανολης είναι μεταδοτική ΚΑΙ σκοτώνει το νευρικό σύστημα (εξού και οι κινήσεις του κεφαλιού) η επώαση γίνεται σε μια μέρα και τα συμπτώματα αρχίζουν μετά την τέταρτη, το χειρότερο όλων.... Κάνει τα όργανα των πτηνών να αιμορραγούν κάνοντας το πτηνό να πονάει και να ταλαιπωρείται.
 
Πιστεύω ότι πρώτα θα πρέπει να γίνει διάγνωση κι έπειτα φυσικά θα ακολουθήσουν οι θεραπευτικές επιλογές, εφόσον υπάρχουν.
@HelloKitty , σε ποια περιοχή μένεις, ώστε αν υπάρχει κοντά σου, να σου προτείνουμε γιατρό, αφού διστάζεις να το αφήσεις στην ΑΝΙΜΑ;
Απλά να συμπληρώσω ότι σε κάποιο από τα παραπάνω ποστ αναφέρθηκε και ότι οι κότες είναι ευάλωτες σε μία από τις πιθανές ασθένειες του περιστεριού. Η αλήθεια είναι ότι δεν μπορούμε να γνωρίζουμε αν πρόκειται για το ίδιο στέλεχος ιού που μεταδίδεται στις κότες....παρόλα αυτά θα έλεγα ότι θα πρέπει να το κρατήσεις το πουλάκι μακριά τους.
 
Ο Βασίλης ήταν πολύ κατατοπιστικός και εύστοχός . Απλά είναι σε ήπια ένταση και έτσι καταφέρνει και επιβιώνει . Δεν έχει όμως σωτηρία και όσο να ακούγεται κυνικό η ευθανασία θα ανακουφίσει το πουλάκι . Μην φανταστείς ότι ότι γράφω το λέω με άνεση , έχω βγάλει ώρες , μερόνυχτα πάνω από πουλιά ώστε να τα σώσω χωρίς αποτέλεσμα ...
 
@Akanthillis σ'ευχαριστώ πολύ!Δεν θέλω σε καμία περίπτωση να υποφέρει οπότε θα πρεπει να εξετάσω την περίπτωση της anima αν πρόκειται να του κανουν ευθανασία και να ησυχάσει.Και είναι κρίμα γιατί τρώει κανονικά,κάνει μπάνιο και δεν μοιάζει να είναι αρρωστο,αν εξαιρέσεις το στρίψιμο του κεφαλιού.
[automerge]1692711961[/automerge]
@ianos Γλυφάδα.Οι κτηνίατροι που έχω ρωτήσει δεν ασχολούνται με πτηνά.Γνωρίζεις εσύ κάποιον κοντά?
[automerge]1692712095[/automerge]
@gianniskilkis σ'ευχαριστώ πολύ!Κι εγώ θελω το καλύτερο γι'αυτό και σε καμία περίπτωση να υποφέρει.Μερικές φορές πρέπει να παίρνουμε δύσκολες αποφάσεις.Και ειχα ελπίδες γιατί οι κουτσουλιές του είναι κανονικές☹️☹️
 
@HelloKitty για το Άνιμα δεν νομίζω. Στον πτηνιατρο ή ακόμα πιο οικονομικά σε διαγνωστικό κέντρο, όπως αυτό της Κομοτηνής. Επικοινωνείς μαζί τους κ θα σε καθοδηγήσουν για την διαδικασία. Καλημέρα.
 
Back
Top