Ασθένειες Άρρωστο πουλάκι-πιθανόν καρδερινοκάναρο

Maria P. Δεν το θεώρησα αναγκαίο γτ ναι μεν όταν το έπιασα ήταν ταλαιπωρημένο κ φυσικά αδύναμο, αλλά ήδη μετά από 12 ώρες που το είχαμε σε ζεστό μέρος με φαγητό κ νερό μας έκανε φωνούλες κ αλματάκια. Πλέον έχει δικό του κλουβάκι με κλαράκια κ κούνια κ έπαιζε κ έτρωγε μέχρι την ώρα που κοιμήθηκε. Οποιαδήποτε επιπλέον συμβουλή είναι φυσικά ευπρόσδεκτη! :D
 
Μπράβο βρε παιδιά σώσατε ένα παρά την θέλησή του "απολωλός" , αποτέλεσμα των πειραματισμών κάποιων, που ως θηλυκό άνοιξαν το κλουβί και το πέταξαν στα σκουπίδια.
 
Εύη μπράβο σου για την κίνηση που έκανες! Σώσατε μια ψυχούλα!

Εγώ από ασθένειες δε ξέρω πολλά, αλλά θα σου πω τα βασικά. Να το έχετε στο πιο ζεστό μέρος του σπιτιού και από εκείνο το σημείο να μην το μετακινείται γιατί στρεσάρεται και φοβάται. Επίσης για να νιώθει μεγαλύτερη ασφάλεια το κλουβί να έχει τουλάχιστον τις 2 πλευρές "κλειστές" με τοίχο, να ακουμπάει δλδ το κλουβάκι σε τοίχο. Το δωμάτιο που θα το έχετε πρέπει να είναι ευήλιο και οπωσδήποτε το πουλάκι να ξυπνάει με την ανατολή του ήλιου και να κοιμάται με τη δύση. Το δωμάτιο φυσικά να μην έχει καπνούς, φασαρία ή πολυκοσμία. Προσοχή στα ρεύματα αέρα μην κρυώσει.

Τώρα όσον αφορά την τροφή να του πάρεις μια καλή συσκευασμένη και όχι χύμα. Νομίζω πως πιο κατάλληλη είναι η τροφή για καρδερίνες μιας και είναι υβρίδιο καρδερίνας-καναρινιού. Μπορείς να του βράσεις και ένα αυγουλάκι για 12 λεπτά να είναι σφιχτό, να το κάνεις κομματάκια με το πιρούνι και να βάλεις σε μια μικρή αυγοθήκη. Τέλος, θα σου πρότεινα να πάρεις ηλεκτρολύτες ανθρώπινους (εγώ δίνω το Almoral Plus που είναι ανθρώπινο φάρμακο από φαρμακείο) και να του βάζεις στο νεράκι για λίγες μέρες. Θα του δώσουν ενέργεια. Όπως και υδατοδιαλυτές βιταμίνες (πχ Ferti-Vit της Orlux)θα του κάνουν καλό!

Επίσης, η κούνια δεν είναι τόσο απαραίτητη. Ειδικά αν το κλουβάκι είναι μικρό προτείνω να τη βγάλεις γιατί του πιάνει ζωτικό χώρο μέσα στο κλουβί.

Στον πάτο βάλτε χαρτί Α4, ώστε να ελέγχεται τις κουτσουλιές του και να το αλλάζετε κάθε 3-4 μέρες. Νεράκι αλλαγή καθημερινά και στην τροφή καθημερινά να φυσάτε τα τσόφλια και αν χρειαστεί ξαναβάζετε τροφή.

Είναι πολύ όμορφη! Να τη χαίρεστε!

Τελικά τι θα κάνετε; Θα την πάτε σε πτηνίατρο;
 
Ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές Αλίκη κ για τα καλά σου λόγια κ στα 2 θέματα! :D Έχουμε στο μυαλό μας μια κτηνίατρο του στρατού. Δεν ξέρω αν αναλαμβάνει μικρά πτηνά αλλα θα το μάθουμε σύντομα. Είμαστε στη Σάμο κ δεν έχουμε κ τρελές επιλογές.. Οπότε θα χρειαστεί να το ψάξουμε λίγο.
 
Ευχαριστούμε πολύ για τις συμβουλές Αλίκη κ για τα καλά σου λόγια κ στα 2 θέματα! :D Έχουμε στο μυαλό μας μια κτηνίατρο του στρατού. Δεν ξέρω αν αναλαμβάνει μικρά πτηνά αλλα θα το μάθουμε σύντομα. Είμαστε στη Σάμο κ δεν έχουμε κ τρελές επιλογές.. Οπότε θα χρειαστεί να το ψάξουμε λίγο.
Απ ολότελα καλ ειν κι η Παναγιώτενα! Σίγουρα θα ξέρει πιο πολλά από εμάς και από εσάς! 😉
 
Τα έχω διαβάσει Μάκη... Το χρώμα με μπερδεύει.
Τι υποψιάζεσαι από το χρώμα Γιάννη;

Maria P. Δεν το θεώρησα αναγκαίο γτ ναι μεν όταν το έπιασα ήταν ταλαιπωρημένο κ φυσικά αδύναμο, αλλά ήδη μετά από 12 ώρες που το είχαμε σε ζεστό μέρος με φαγητό κ νερό μας έκανε φωνούλες κ αλματάκια. Πλέον έχει δικό του κλουβάκι με κλαράκια κ κούνια κ έπαιζε κ έτρωγε μέχρι την ώρα που κοιμήθηκε. Οποιαδήποτε επιπλέον συμβουλή είναι φυσικά ευπρόσδεκτη! :D
Μπράβο παιδιά.
 
Kαλημέρα παιδιά! Λοιπόν νμζ είναι ώρα να σας πω πώς πάει η συμβίωση με τη φτερωτή μας φίλη. Πήγαμε σε έναν κτηνίατρο για να μας πει αν μπορεί να το αναλάβει κ μας έδωσε το τλφ από έναν μη κερδοσκοπικό οργανισμό που περιθάλπει άγρια είδη κ έχει κ γιατρούς. Όσες φορές προσπάθησα να πάρω δεν απαντούσε κανείς, μέχρι που κάποια μέρα είδα ότι ο όγκος είχε εξαφανιστεί! Εκείνες τις μέρες έδειχνε βέβαια πιο μικρός κ σαν να ξεραινόταν. Οπότε γλίτωσε την ταλαιπωρία το μικράκι.

Πέρα από όλα αυτά έχω κάποιες απορίες. Τρίψαμε τη μυτούλα του για να μικρύνει με λίμα όπως μας είπε κ ο φίλος misalouris τότε. Κ χρειάστηκε να το κάνω κ πάλι. Είναι χαρακτηριστικό της καρδερίνας να μακραίνει η μύτη; Γτ είχα για αρκτ χρόνια καναρίνια κ το μόνο που τους έκοβα ήταν τα νυχάκια τους.
Επίσης 2η απορία, πώς μπορώ να το μάθω να τρώει ό,τι του βάζω στο κλουβί; Γιατί τρώει μόνο αυγό κ αυτό ΜΟΝΟ αν το βάλω μέσα στους σπόρους του. Τις προάλλες του έβαλα αγγουράκι, μισό σε κθ ταϊστρα κ πέταξε κάτω κ τα 2 κομμάτια. Μαρούλι του είχα βάλει δίπλα στο νερό του κ ούτε το ακούμπησε.
 
Πολύ καλή εξέλιξη με τον όγκο του! Χρειάζεται μια επιφάνεια να ασκεί το ράμφος του. Ένα κόκαλο σουπιάς θα βοηθήσει και θα του δώσει και το απαραίτητο ασβέστιο. Επίσης πέτρα ιχνοστοιχείων. Το ότι μεγαλώνει η μύτη του δείχνει κάποια δυσλειτουργία, τι ακριβώς δεν ξέρω (ας μας πει κάποιος).

Τους σπόρους να τους δίνεις πάντα καθαρούς χωρίς άλλες τροφές μέσα.
Το αυγό είναι δυναμωτική τροφή. Συνήθως προσφέρουμε το μισό, με το τσόφλι, σε διαφορετική ταΐστρα (αυγοθήκη). Αν θες να το δελεάσεις μπορείς να ρίχνεις λίγους σπόρους πάνω στο αυγό (όχι όμως αυγό στους σπόρους για να αποφύγεις την αλλοίωση των σπόρων)
Τα διάφορα λαχανικά είναι θρεπτικά και απαραίτητα, με τον καιρό θα μάθει να τα δέχεται, απλά θέλει υπομονή. Ξεκίνα με ένα λαχανικό (πχ μαρούλι) και συνέχισε μέχρι να το μάθει. Μπορείς να δοκιμάσεις και μήλο, τους αρέσει πολύ.
Να του βάλεις και μια μπανιέρα να κάνει μπάνιο (σε χώρο χωρίς ρεύματα αέρα).
 
Του έχω πέτρα για να ξύνεται αλλά μάλλον ούτε αυτό δεν ξέρει να κάνει. :/
Θα συνεχίσω να του βάζω λαχανικά κ φρούτα. Ελπίζω να καταλάβει ότι τρώγονται... Πάντα τα στρίμωχνα ανάμεσα στα κάγκελα κ τότε που είχα άλλα πουλάκια. Πάντως εκείνα ό,τι κ να τους έβαζα το έτρωγαν κ μέσα σε λίγες ώρες. Σε αυτήν τώρα ό,τι κ να της βάζω νιώθω ότι είναι χαμένος κόπος. Δλδ οκ εγώ να της βάζω, εκείνη θα καταλάβει να κάνει την κίνηση να φάει από μόνη της;
 
Προφανώς το πουλάκι ζούσε μόνο με σπόρους και νερό πριν.
 
Κ εγώ αυτό φαντάζομαι. Δε μου κάνει κ εντύπωση αν σκεφτείς ότι εκείνος ο αχαρακτήριστος το έδιωξε να το φάνε οι γάτες μόλις είδε ότι είναι άρρωστο.
 
Πάντα τα στρίμωχνα ανάμεσα στα κάγκελα κ τότε που είχα άλλα πουλάκια.
Εύη μου καλό θα ήταν να μην στριμωχνεις τα λαχανικα και τα φρούτα στα κάγκελα που είναι μες τα μικρόβια και πολλές φορές έχουν και σκουριά. Να τα βάζεις και αυτά σε αυγοθήκη! 😉

Χαίρομαι για την εξέλιξη! Πολύ τυχερό πουλάκι! :D
 
Back
Top