Ασθένειες Άρρωστο Budgie

AntoniaTsag

PB New Member
Εγγραφή
26 Ιουν 2023
Μηνύματα
6
Καλησπέρα σας. Το παπαγαλακι μου (budgie) μια μέρα ξύπνησε και δεν είχε καθόλου όρεξη, δεν κελαηδουσε και καθόταν σε ένα μέρος χωρίς να κουνιέται. Τον πήγα στον πτηνιατρο ο οποίος μας είπε ότι έχει θέμα με την αναπνοή του και μας έδωσε το συγκεκριμένο φάρμακο. Το παίρνει εδώ και 2 εβδομάδες σχεδόν (αύριο τελειώνει η θεραπεία), και παρατήρησα ότι τρομάζει παρα πολύ εύκολα, δεν παίζει καθόλου με τα παιχνίδια του και έχει μειωθεί η όρεξη του. Ενώ είχε ξεκινήσει να μας μαθαίνει και να κάθεται στο χέρι μας με τροφή, τώρα μόλις πλησιάζουμε τρέμει. Σκέφτομαι μήπως επειδή το επιασε ο γιατρός να το εξετάσει έπαθε κάποιο σοκ.
Τα σαββατοκύριακα που πηγαίνουμε στο εξοχικό στην μαμά μου και έχει ένα καναρίνι, το παπαγαλάκι μου κελαηδαει παρά πολύ, παίζει, γίνεται άλλο πουλί. Όταν γυρνάμε σπίτι πάλι τα ίδια.. Μήπως πρέπει να πάρω ένα δεύτερο?
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.Κάθε πληροφορία πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ!
 

Συνημμένα

  • FB_IMG_1687432303131.webp
    FB_IMG_1687432303131.webp
    60,1 KB · Προβολές: 6
@ianos εγώ εξαρχής δνε είχα καταλάβει αυτή τη δυσκολία στην αναπνοή... Πάντως από χθες άρχισε λίγο να ζωηρευει... Με μουσική που του βάζω κελαηδαει... Ίσως θέλει τον χρόνο του...
 
Τα σαββατοκύριακα που πηγαίνουμε στο εξοχικό στην μαμά μου και έχει ένα καναρίνι, το παπαγαλάκι μου κελαηδαει παρά πολύ, παίζει, γίνεται άλλο πουλί. Όταν γυρνάμε σπίτι πάλι τα ίδια.. Μήπως πρέπει να πάρω ένα δεύτερο?
Συγγνώμη για το μεγάλο κείμενο.Κάθε πληροφορία πολύτιμη. Ευχαριστώ πολύ!
Τα μπατζάκια είναι κοινωνικά πουλάκια, στη φύση ζουν σε κοπάδι, και ναι, πράγματι χρειάζονται την παρέα, ιδανικά του είδους τους. Παρόλα αυτά, το δικό σου ήταν άρρωστο, δεν ξέρεις τι είχε, δεν είσαι μάλλον και βέβαιη αν αυτό που είχε είναι μεταδοτικό ή όχι σε κάποιο άλλο πουλάκι...Στη θέση σου λοιπόν θα περίμενα να βγει και ο χειμώνας και αν όλα έδειχναν καλά με την υγεία του θα του έπαιρνα μια παρεούλα, ένα άλλο του είδους του...για αυτό φυσικά θα χρειαστεί, όταν θα έρθει ο καιρός, ένα νέο κλουβί, στο οποίο θα το έχεις όσο το νέο πουλί θα το κρατάς καραντίνα, και το οποίο μάλιστα να είναι τέτοιων διαστάσεων που να μπορούν άνετα να ζήσουν και τα δύο. Όσο για το φύλο, θα μπορούσες να επιλέξεις και αντιθέτου φύλου ή αν δεν σκοπεύεις σε αναπαραγωγή, ένα του ιδίου φύλου.
 
Back
Top