Ασθένειες Άρρωστο Gouldian

Diamante de gould

PB Member
Εγγραφή
11 Απρ 2008
Μηνύματα
603
Πόλη
Αθήνα
Παρατηρήσεις: Οτι εχει το κολλησε μαλλον απο νεοεισαχθεν πουλι που αμεσως μετα την καραντινα του τα εβαλα μαζι και πρωτο παρουσιασε τα ιδια. Τα υπολοιπα 2 του κλουβιου οχι. Ακολουθησαν θεραπεια με Sivotine και το ενηλικο ζωντανεψε αμεσως. Το μικρο εχει εμφανη βελτιωση μιας και κοιμοταν σχεδον ολη μερα πριν το sivotine αλλα το φουσκωμα δεν εχει υποχωρησει και ο υπνος απλα εχει μειωθει κατα πολυ. Βελτιωση επισης στην κινητικοτητα του. Ομως η θεραπεια τελειωσε πριν 15 μερες και ακομα τα ιδια. Pulmosan εκανα πριν 5 μερες.

Το πουλι ειχε ξεκινησει την πρωτη πτεροροια η οποια και διεκοπει απο τις μερες εμφανισης των συμπτωματων.

Καμια ιδεα; ☹

Ηλικία Πουλιού: 4,5 μηνων
Φύλο: θυληκο
Χώρος Εκτροφής (εσωτερικός ή εξωτερικός): γεννημενο σε εσωτερικο - σε εξωτερικο μεχρι εμφανισης συμπτωματων
Θερμοκρασία Χώρου: δωματιου
Ημερομηνία Απόκτησης του Πουλιού: 1/6/08
Ημερομηνία Εμφάνισης Συμπτωμάτων: 20/09/08
Διατροφή: μειγμα σπορων Prestige, αυγοτροφη συντηρησης Beaphar, χρηση muta-vit
Αξιολόγηση Περιττωμάτων: επισυναπτω φωτογραφια
Αναπνοή (συριγμοί, δύσπνοια κλπ): ρυθμικο πολυ χαμηλοφωνο σφυρηγμα ισως κατα την αναπνοη οταν το βαζω στο αυτι μου
Κινητικότητα: τωρα περισσοτερη, σχεδον σαν υγιες
Τρέφεται Κανονικά: ναι
Συμπτώματα (αναλυτική περιγραφή): φουσκωμα, υπνος καποιες φορες κατα την διαρκεια της ημερας, μειωση κινητικοτητας
Προηγηθείσα Θεραπεία: sivotine, Pulmosan
Καραντίνα (έχει τεθεί ή όχι): ναι
 

Συνημμένα

  • koutsoulies 16-10-08.webp
    koutsoulies 16-10-08.webp
    29,2 KB · Προβολές: 192
Mou fenete einai diskolo periptosei. An idi edines Sivotine (Antibiosei) kai ekanes mia therapia me to Pulmosan, den menei poli, pou boris na kaneis akoma.

Den blepo kala tis koutsoulies. To xarti pou xrisiomopies einai aspro; Giati se dio kousoulies fenete san einai sto akri kokino, san exei aima meza. Kai mou fenete san exei akoma sporia meza stis kotsilies.
 
-Μιάς και δεν υπάρχει καθόλου λευκό στην κοτσιλιά του, μήπως υπάρχει κάποια
βακτηριακή μόλυνση στα νευφρά ; Ή μήπως δημιούργησε, η πιθανή υπερδοσολογία του SIVOTINE, κάποιο πρόβλημα;
Αν υπάρχει κάτι τέτοιο, θα καταναλώνει και πολύ νερό. Δεν ξέρω, μια παροχή προβιοτικών και δεξτρόζης, μήπως βοηθήσει δίδοντας ενέργεια και χρόνο στο πουλάκι να τα καταφέρει.;
 
Aλεξανδρε το χαρτι ειναι λευκη κολα Α4. Σπορια δεν εχουν, ενα ειναι που επεσε διπλα απο την ταιστρα. Στην φωτογραφια οντως φαινεται μια κοκκινη ακρη αλλα κατι τετοιο δεν εχω παρατηρησει ολες αυτες τις μερες.

Μακη το λευκο εμφανιζεται ή καθολου ή λιγο σε ορισμενες μονο κουτσουλιες. Υπερκαταναλωση νερου δεν εχω προσεξει αλλα θα το μετρησω ακριβως αυριο. Δεξτρόζη σε τι σκευασμα μπορω να βρω; Προβιοτικα απο μειγμα σπορων με προβιοτικα;

Ενα αλλο πριν τα συμπτωματα που θυμηθηκα ως πιθανη αιτια ειναι παραμονη ποτιστρας με muta-vit στον ηλιο μια φορα.☹
Ειχαν πιει κιαλλα πουλια βεβαια. Απλα σας αναφερω τα παντα μπας και βρουμε τι ειναι για να βοηθηθει το πουλακι.
 
Ζήτησε όρο από ένα φαρμακείο πάρε τον μικρό των 250ml

Φιλε Νικο μπορεις σε παρακαλω να γινεις πιο συγκεκριμενος; Πως χορηγειται ο ορος(δοσολογιες εννοω) και για ποια συμπτωματα απο ολα;
 
Είναι και δική μου απορία: σε τι θα χρησίμευε ο ορός στην περίπτωση αυτή;
 
Για κανένα σύμπτωμα η δεξτρόζη θα δυναμώσει το πουλί βάζεις σε μια ποτίστρα 100ml μισό νερό μισό ορό ή και περισσότερο (ο ορός του φαρμακείου έχει 5% δεξτρόζη) αν δεν θέλεις ορό μπορείς να χορηγήσεις SUPRA-VIT διατροφικό συμπλήρωμα ή Cede dextrolyt ή livimun(δεν το έχω χρησιμοποιήσει).
.:: ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ Α. Ε. ::.
 

Συνημμένα

  • cede-dextrolyt.webp
    cede-dextrolyt.webp
    1,4 KB · Προβολές: 87
Για κανένα σύμπτωμα η δεξτρόζη θα δυναμώσει το πουλί βάζεις σε μια ποτίστρα 100ml μισό νερό μισό ορό ή και περισσότερο (ο ορός του φαρμακείου έχει 5% δεξτρόζη) αν δεν θέλεις ορό μπορείς να χορηγήσεις SUPRA-VIT διατροφικό συμπλήρωμα ή Cede dextrolyt ή livimun(δεν το έχω χρησιμοποιήσει).
.:: ΚΤΗΝΙΑΤΡΙΚΟΣ ΚΥΚΛΟΣ ΕΜΠΟΡΙΚΗ Α. Ε. ::.


Ο ορος για ποσες μερες maximum? Σε καθημερινη βαση;
 
Σε καθημερινή βάση βάλτο για μερικές μέρες να δεις πως πάει καμιά βδομάδα πάντος δεν είναι θεραπεία και πρέπει να δεις τι θα κάνεις ενεργειακό συμπλήρωμα είναι.
 
Aλεξανδρε το χαρτι ειναι λευκη κολα Α4. Σπορια δεν εχουν, ενα ειναι που επεσε διπλα απο την ταιστρα. Στην φωτογραφια οντως φαινεται μια κοκκινη ακρη αλλα κατι τετοιο δεν εχω παρατηρησει ολες αυτες τις μερες.

Μακη το λευκο εμφανιζεται ή καθολου ή λιγο σε ορισμενες μονο κουτσουλιες. Υπερκαταναλωση νερου δεν εχω προσεξει αλλα θα το μετρησω ακριβως αυριο. Δεξτρόζη σε τι σκευασμα μπορω να βρω; Προβιοτικα απο μειγμα σπορων με προβιοτικα;

Ενα αλλο πριν τα συμπτωματα που θυμηθηκα ως πιθανη αιτια ειναι παραμονη ποτιστρας με muta-vit στον ηλιο μια φορα.☹
Ειχαν πιει κιαλλα πουλια βεβαια. Απλα σας αναφερω τα παντα μπας και βρουμε τι ειναι για να βοηθηθει το πουλακι.


Αυτά μπορούν να βοηθήσουν.
Bio-digest (Orlux)
Probi-zyme (Orlux)

Δεξτρόζη στα συννημένα.
 

Συνημμένα

  • PICT0772 copy.webp
    PICT0772 copy.webp
    27,9 KB · Προβολές: 92
Τι έγινε τελικά με το πουλάκι;


Χορηγηθηκε και η δεξτρόζη χωρις καμια εμφανη αλλαγη. Σημερα ειναι στην 4 μερα χορηγησης Baytril και ακομα τα ιδια. Ουτε βελτιωση ουτε επιδεινωση ☹. Απο Τεταρτη θα το βοηθησω και με πολυβιταμινες.
 
Χορηγηθηκε και η δεξτρόζη χωρις καμια εμφανη αλλαγη. Σημερα ειναι στην 4 μερα χορηγησης Baytril και ακομα τα ιδια. Ουτε βελτιωση ουτε επιδεινωση ☹. Απο Τεταρτη θα το βοηθησω και με πολυβιταμινες.

Ελπίζω να δείχνει βελτίωση σύντομα.
 
Συγγνώμη αν έχει απαντηθεί.. Αλλά η γνωμάτευση του πτηνίατρου ποιά ήταν; Το πήγες;
 
Επειδή σε βλέπω κάπως απελπησμένο και έχεις δοκιμάσει διάφορα, μήπως θα ήταν καλύτερα και για εσένα και για το πουλάκι να το πας;
 
Επειδή σε βλέπω κάπως απελπησμένο και έχεις δοκιμάσει διάφορα, μήπως θα ήταν καλύτερα και για εσένα και για το πουλάκι να το πας;

Εχω παει στον πτηνιατρο που θεωρειται απο τους καλητερους ενα γκουλντιαν στο παρελθον και πηγε να αφαιρεσει τους φωσφοριζοντες αδενες του νεοσσου απο το στομα του λεγοντας μου πως ειναι βρωμιες. Ευτυχως που τον προλαβα. Εξηγωντας του στην συνεχεια καταλαβα οτι δεν γνωριζει καν την υπαρξη του ειδους. Σε καποιες περιπτωσεις λοιπον που παρουσιαζονται ιδιομορφιες σε σχεση με τα καναρινια εμπιστευομαι τους εκτροφεις και οχι τους γιατρους.
 
ΑΑΑ... Κατάλαβα.. Πωπω! Εύχομαι ότι καλύτερο τότε για το πουλάκι!
 
Οδυσσέα το πρώτο πράγμα που πρέπει να κάνεις είναι να το βάλεις σε κλουβί νοσοκομείου, με την θερμοκρασια στους 30 βαθμούς και θα του δώσεις και Baycox, θα δεις το gouldian να γίνετε μέρα με τη μέρα καλά.
 
Back
Top