Ασθένειες Άρρωστο Gouldian

Μιχάλη το Baycox ακόμα το περιμένω! Αλλά ευελπιστώ πως από Δευτέρα θα το φερουν επιτέλους. Κλουβί νοσοκομείου δεν διαθέτω αλλά θα χρησιμοποιήσω λάμπα θέρμανσης. Το πουλάκι δείχνει να βελτιώνεται από πλευράς κινητικότητας αλλά εξακολουθεί το φούσκωμα και οι διάρροιες.
 
Οδυσσέα κλουβί νοσοκομείου μπορείς να κατασκευασεις και μονο σου, δεν είναι και πολύ δυσκολο εγώ το εκανα μονος μου και χρησιμοποιήσα και μικρο επεξεργαστει για τον ελεγχο της θερμοκρασίας.
 
Σταυρο καλό είναι κλουβί αλλά έχει κάποια μειονεκτήματα.
Το βασικό είναι ότι τα πουλιά είναι ελευθερα μέσα και λερώνουν το Κ/Ν και είναι δύσκολο και να το καθαρίσεις και να το απολυμάνεις.
Το δευτερο είναι ότι δεν έχεις σταθερή θερμοκρασία μέσα και δεν μπορείς να την ρυθμίσεις.

Σταυρο εσύ το έκανες;
 
Μιχάλη μια ιδέα για τη ρύθμιση της θερμοκρασίας, είχα γράψει στο θέμα συζήτησης του άρθρου πριν από αρκετό καιρό. Αν έχεις κάποιες άλλες παρατηρήσεις ή και προτάσεις για να λυθούν τα όποια προβλήματα, μπορείς να τις κάνεις εδώ για να έχουμε μαζεμένα σε ένα θέμα Σχέδια για την κατασκευή χειροποίητου "κλουβιού νοσοκομείο" :)

Το κλουβί δεν το έφτιαξα εγώ. Είναι μια κατασκευή του R. Salem ο οποίος μας παραχώρησε τα σχέδια για να παίρνουμε ιδέες.
 
Οδυσσέα τελικά τι έγινε με το πουλάκι; Υπάρχει κάποιο ποστ και δεν το έχω δει; 😕
 
Το πουλακι μετα και το Baycox δεν εδειξε καμια βελτιωση. Χτες τελικα το πηγα σε εναν αλλο πτηνιατρο γιατι το Σαββατο ειδα πως εχει καρινιασει. Ο γιατρος δεν εβγαλε και πολυ ακρη οταν το ειδε. Ακουγωντας το ιστορικο μου ειπε πως εχω ηδη κανει ολες τις πιθανες θεραπειες και το μονο που μενει ειναι να του δωσω προβιοτικα γιατι θα εχει καταστραφει η χλωριδα του εντερου του μετα απο ολα αυτα. Συγκεκριμενα μου εγραψε το Liviferm της Chevita το οποιο ομως δεν βρηκα πουθενα και το εχω παραγγειλει.

Μου ειπε επισης οτι το Baycox θα επρεπε να το διακοπτω καθε 3 μερες δινοντας προβιοτικα και μετα παλι το ιδιο. Εγω το εδωσα 8 μερες συνεχομενες ☹
 
afto ine to diko mpu nosokomiako kloubi , i staterotita tis thermokrasis rithmizete me termostati katos ke o fotismos akomi ke i entasi tou fotismou
 

Συνημμένα

  • canary ho.webp
    canary ho.webp
    23,7 KB · Προβολές: 91
... Και το μονο που μενει ειναι να του δωσω προβιοτικα γιατι θα εχει καταστραφει η χλωριδα του εντερου του μετα απο ολα αυτα. Συγκεκριμενα μου εγραψε το Liviferm της Chevita το οποιο ομως δεν βρηκα πουθενα και το εχω παραγγειλει.
Μου ειπε επισης οτι το Baycox θα επρεπε να το διακοπτω καθε 3 μερες δινοντας προβιοτικα και μετα παλι το ιδιο. Εγω το εδωσα 8 μερες συνεχομενες

Poli kala kiniatros...mono pou einai to BAYCOX ena ANTIPARASITIKO farmako, oxi ANTIBIOTIKO, kai den exei kamia skesi me tin chlorida tou enterou...8 meres bebaios einai poli, ala ego to dino 6 meres...2 meres Polybitamines...bali 2 meres Baycox, kai afto einai i dosologoa apo dio diafora ptiniatri. Den pistebo ekanes kati kako. Malon omos to pouli den ixe Kokzidiosei.
 
Παιδια το Liviferm μου το φερανε σε φακελακια. Αν ξανακλειστει αεροστεγως το φακελακι, μπορει να χρησιμοποιηθει και την επομενη μερα ή θα εχει χαλασει;
 
Παιδια το Liviferm μου το φερανε σε φακελακια. Αν ξανακλειστει αεροστεγως το φακελακι, μπορει να χρησιμοποιηθει και την επομενη μερα ή θα εχει χαλασει;
kανένα πρόβλημα Οδυσσέα!(και εγώ έτσι το δίνω... 😉
 
Back
Top