Αναπαραγωγή Άσπορα αυγά, κάνω κάτι λαθος;

ΙωαννηςΝος

PB New Member
Εγγραφή
7 Μαρ 2014
Μηνύματα
339
Πόλη
Αθήνα
Καλησπέρα, θέλω την γνώμη σας. Έχω ενα ζευγαρι μοζαικ, ενα άσπρο κοκκινο (αρσενικό 2012) και το άσπρο κίτρινο (θυλικο 2013). Τα έβαλα περισι για πρωτη φορά να ζευγαρώσουν,όλα πειγαν τέλεια απο συμπεριφορές και βατεματα, μου έδωσε 5 αυγά ασπορα (της τα άφησα 20 μέρες να τα κλωσσισει). Δεν τα έβαλα για δεύτερη γέννα. Ο αρσενικός στην περίοδο της πτερροριας εμφάνισε κύστη στην πτερουγα του,τον πειγα σε πτηνιατρο και την αφερεσαμε, ανάρρωσε μια χάρα και είναι σε παρα πολύ καλη διάθεση και υγεια (μονο φοβηθικα και δεν ασχολιθικα με το βάψιμο του και έτσι έγινε φέτος Πόλυ αμιδρα κόκκινος οπου πρεπει) Φέτος τέλος Φεβρουαρίου σε εσωτερικό χώρο με προσαρμοσμένες συνθήκες ξεκίνησαν για γεννά. Έδωσε παλι 5 αυγά ασπορα. Ενα λάθος ηταν η αμμαρα που την άφησα ακουρεφτη,έχουν πολύ πουπουλο εκεί.Απο χτες ζητάνε φωλία και τους έβαλα.Αναφερα όλο το Χρονικο μπας και κάνω κάτι λαθος η δεν κάνω κατι. Την γνώμη σας παρακαλώ πολυ
rsz_1rsz_1dscn0212.webp
 
Να ξεκαθαρίσουμε κάτι, τα αυγά ξέρεις ότι ήταν πραγματικά άσπορα η μήπως υπάρχει υπόνοια εμβρυικού θανάτου;
 
Ασπορα ηταν,έχω και άλλο ζευγαρι που απο εκεί έχω πάρει πουλακι,ξέρω να τα διακρινω τα ασπορα
 
Λυπάμαι για το γεγονός.
Στη θέση σου θα δοκίμαζα τη νεαρή με άλλο αρσενικό σε μια προσπάθεια να ταυτοποιήσω το πρόβλημα.
Αφου όμως δεν υπάρχει τέτοια δυνατότητα θα πρότεινα να προσθέσεις λίγο βιταμίνη Ε στη διατροφή τους που ίσως τα βοηθήσει αλλά και πάλι ίσως είναι κάπως αργά καθώς η κανάρα ήδη στρώνει φωλιά... Πάντως δεν μπορείς να κάνεις κάτι άλλο με το συγκεκριμένο ζευγάρι τη δεδομένη στιγμή...
Φυσικά πάντα υπάρχει η πιθανότητα η επόμενη γέννα να δώσει πουλάκια αφού βλέπεις βατέματα...
Ευχομαι το καλύτερο!
 
Τα πουλάκια ακολουθούν το πρόγραμμα orlux health line , οπου το τελευταίο διαστημα περνουν βιταμίνη Ε απο το ferti-vit. Πιστεύω είναι καλυμμένα διατροφικά.
 
τι να πω... ίσως να τα δοκίμαζες με άλλο ταίρι ώστε να ταυτοποιηθεί το πρόβλημα
 
καλησπέρα. Πέρσι είχα παρόμοιο προβλημα.ζευγάρι με τρεις άσπορες γέννες..φέτος τα κούρεψα και περιμένω.. Κάνε υπόμονη και θα δεις.. Θα συμβούλευα να τα κουρέψεις από κάτω αν είσαι βέβαια σίγουρος πως μπορεις..
 
Τα κουρεψα οτάν τους εβγαλα και τα ασπορα.Αυτή ηταν η παρελειψη μου φέτος,την περασμένη ομος χρονία τα είχα κουρεμενα. Έχω εναν επιβήτορα αχάτη άλλα δεν θα ήθελα να χαλασω το ζευγαρι (σαν ράτσα)
 
νομίζω πως ένα ζευγάρι που παρουσιάζει προβλήματα μετά από προσπάθεια πρέπει να χαλάει.. Εγώ θα τα αφήσω και φέτος και μετά θα τα χαλάσω. Έχουν και αυτά ιδιαιτερότητες.. Αυτο που κατάλαβα είναι πως είναι καλό να αποκτούμε καναρινάκια από εκτροφείς και ίσως έτοιμα ζευγαράκια.. Ευχαριστώ.
 
Στο πρεπει δεν θα συμφώνησω απολυτα συγνώμη,όσο για το απο που αποκτούμε πουλάκια συμφωνω.
 
Καλησπέρα, θέλω την γνώμη σας. Έχω ενα ζευγαρι μοζαικ, ενα άσπρο κοκκινο (αρσενικό 2012) και το άσπρο κίτρινο (θυλικο 2013). Τα έβαλα περισι για πρωτη φορά να ζευγαρώσουν,όλα πειγαν τέλεια απο συμπεριφορές και βατεματα, μου έδωσε 5 αυγά ασπορα (της τα άφησα 20 μέρες να τα κλωσσισει). Δεν τα έβαλα για δεύτερη γέννα. Ο αρσενικός στην περίοδο της πτερροριας εμφάνισε κύστη στην πτερουγα του,τον πειγα σε πτηνιατρο και την αφερεσαμε, ανάρρωσε μια χάρα και είναι σε παρα πολύ καλη διάθεση και υγεια (μονο φοβηθικα και δεν ασχολιθικα με το βάψιμο του και έτσι έγινε φέτος Πόλυ αμιδρα κόκκινος οπου πρεπει) Φέτος τέλος Φεβρουαρίου σε εσωτερικό χώρο με προσαρμοσμένες συνθήκες ξεκίνησαν για γεννά. Έδωσε παλι 5 αυγά ασπορα. Ενα λάθος ηταν η αμμαρα που την άφησα ακουρεφτη,έχουν πολύ πουπουλο εκεί.Απο χτες ζητάνε φωλία και τους έβαλα.Αναφερα όλο το Χρονικο μπας και κάνω κάτι λαθος η δεν κάνω κατι. Την γνώμη σας παρακαλώ πολυ
View attachment 32565
Το κούρεμα είναι ένα από τα βασικότερα ανασταλτικά της αναπαραγωγής προβλήματα που καλούνται οι εκτροφείς πυκνόφτερων (στην επίμαχη περιοχή) πουλιών...
Χρειάζεται ειδική "περιποίηση"και την κατάλληλη προετοιμασία της περιοχής αυτών των πτηνών... Ξέρεις πως να την κάνεις;
Φυσικά προηγείται η κατάλληλη προετοιμασία τόσο στην διατροφή όσο στη θερμοκρασία του χώρου αλλά κυρίως και στο φωτισμό..
Υποθέτω ως καλά "διαβασμένος" από την παρέα του petbird... Πως τα τελευταία τα έχεις φροντίσει...
 
Εγώ έχω δύο απορίες να σου θέσω... Πρώτον γιατί δεν βάζεις κόκκινο μωζαικ με κόκκινο μωζαικ και κίτρινο μωζαικ με κίτρινο μωζαικ; Και πάλι χαλάς τη ράτσα γιατί οι απόγονοι δε θα είναι ούτε κίτρινα Μωζαικ ούτε κόκκινα μωζαικ. Δεύτερον ένα καναρίνι που βγάζει μια. Κόστη θεωρώ προσωπικά πως πρέπει να απέχει από την αναπαραγωγή γενικότερα. Ο γιατρός σου είπε κάτι τέτοιο; Αλλά ας μιλήσουν και οι έμπειροι περί κυστεων...
 
Το κούρεμα είναι ένα από τα βασικότερα ανασταλτικά της αναπαραγωγής προβλήματα που καλούνται οι εκτροφείς πυκνόφτερων (στην επίμαχη περιοχή) πουλιών...
Χρειάζεται ειδική "περιποίηση"και την κατάλληλη προετοιμασία της περιοχής αυτών των πτηνών... Ξέρεις πως να την κάνεις;
Φυσικά προηγείται η κατάλληλη προετοιμασία τόσο στην διατροφή όσο στη θερμοκρασία του χώρου αλλά κυρίως και στο φωτισμό..
Υποθέτω ως καλά "διαβασμένος" από την παρέα του petbird... Πως τα τελευταία τα έχεις φροντίσει...
Ναι ξέρω, στον αρσενικό κουρεψα γύρο απο το επίμαχο και προς το στήθος του και την θηλυκια επίσης στο σημείο και προς την ούρα της.
 
Ναι ξέρω, στον αρσενικό κουρεψα γύρο απο το επίμαχο και προς το στήθος του και την θηλυκια επίσης στο σημείο και προς την ούρα της.
Πέρα από το κούρεμα υπάρχει και η παρατήρηση της Αλίκης... Ποια η γνώμη σου σχετικά;
 
Σήμερα κάναμε το πρωτο αυγουλακι της δεύτερης γέννας, εύχομαι και ελπίζω για το καλυτερο αποτέλεσμα...
 
Back
Top